Login: Hasło:
 Pomoc
  • 147 364 godzin monitorowania zmian
wróć do listy [5 z 4123]

Będą nieoprocentowane pożyczki na dokształcanie

Kilka tysięcy osób będzie mogło dostać do 100 tys. zł nieoprocentowanej pożyczki na podniesienie kompetencji, przy czym do 25 proc. z niej może być umorzone - przewiduje pilotażowy projekt Ministerstwa Rozwoju. Wnioski będzie można składać od września.

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży poinformował, że projekt jest kontynuacją działań podejmowanych przez resort rozwoju i rząd, dotyczących zmiany systemu dofinansowania kształcenia. Dotychczas było tak, że wybierane były podmioty, które prowadzą kształcenie i za ich pośrednictwem były dystrybuowane środki na ten cel, pochodzące z funduszy UE.

Podkreślił, że zgodnie z pilotażem każdy będzie decydował o tym, na jaki kurs chce pójść, jakie kompetencje chce zdobywać. "Niejednokrotnie barierą dla wielu osób, zwłaszcza tych, które chcą się przekwalifikowywać w dłuższych formach jest to, ze studia podyplomowe, czy bardziej zaawansowane kursy są stosunkowo drogie. Temu naprzeciw ma wyjść ten pilotaż. Chcemy sprawdzić (...), jak w polskich warunkach taki fundusz zwrotny mógłby funkcjonować". "Mówimy o ofercie zwrotnej, czyli nie dajemy pieniędzy, nie dotujemy, ale prosimy o ewentualny zwrot. To podejście bardziej wynikowe, mające na celu zapewnienie tego, że ludzie w sposób przemyślany dokonują wyboru, podchodzą do tego celu edukacyjnego (...). Mamy też założoną możliwość częściowego umorzenia zainwestowanych pieniędzy, (...) jako nagrodę za sukces".

Zgodnie z informacją MR w Programie Wiedza Edukacja Rozwój ministerstwo przeznaczyło ponad 50 mln zł na pomoc zwrotną dla osób dorosłych z całego kraju, które chcą skorzystać z kursów lub studiów podyplomowych. Pożyczki będą udzielane przez dwóch operatorów wybranych w konkursie: Fundusz „Pożyczki na kształcenie” realizowany przez Fundację Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach w partnerstwie z Fundacją Fundusz Współpracy z Warszawy oraz Fundusz "Ogólnopolski Program Edukacji Naukowej" realizowany przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.

Jacek Ostrowski z Fundacji Fundusz Współpracy zapewnił, że zasady przyznawania pożyczek będą proste - aplikować będzie mogła każda osoba dorosła. "To fundusz dostępny dosłownie dla każdego. Maksymalnie będzie można otrzymać do 100 tys. zł na dowolną formę kształcenia z wyłączeniem studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. To mogą być studia podyplomowe, MBA, albo proste szkolenia, na przykład językowe".

Dodał, że tematyka szkoleń jest nieograniczona. "Wszystkie decyzje (...) podejmuje pożyczkobiorca" - dodał. Wskazał, że wnioski będą składane wyłącznie przez internet, będą analizowane pod kątem możliwości spłaty lub zabezpieczenia pożyczki" - tłumaczył. Dodał, że pożyczka nie będzie wypłacana na konto pożyczkobiorcy tylko instytucji edukacyjnej. Jego zdaniem kluczowe będzie to, że pożyczki będą bez jakichkolwiek kosztów - nie będą oprocentowane, ani obciążone opłatami wstępnymi.

Dodał, że kolejne 5 proc. umorzenia może dostać osoba, która uzyska zatrudnienie w ciągu 6 miesięcy od zakończenia kształcenia, bądź osoba, której dochody są poniżej średniej krajowej. "To łatwoweryfikowalny mechanizm" - ocenił. W przypadku zatrudnionych, czy samozatrudnionych spłaty mają zacząć się w momencie rozpoczęcia kształcenia, w przypadku bezrobotnych - trzy miesiące po ukończeniu kształcenia.

"Startujemy na przełomie sierpnia i września br. We wrześniu rozpocznie się nabór wniosków on-line. Uruchomimy system do składania wniosków. Decydować będzie kolejność zgłoszeń" - poinformował. W tym momencie na pożyczki przeznaczono 20 mln zł. W pierwszej turze, czyli IV kw. br. zostanie uruchomione ok. 8 mln zł" - dodał.

Zgodnie z informacją MR fundusz „Pożyczki na kształcenie” skierowany jest do osób pełnoletnich, zamieszkujących na obszarze Polski, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Wnioskować mogą o pożyczkę przeznaczoną wyłącznie na studia podyplomowe, kursy, szkolenia oraz inne formy kształcenia osób dorosłych oferowane przez krajowe i zagraniczne podmioty (za wyjątkiem studiów I, II i III stopnia), trwające nie dłużej niż 24 m-ce. Istotą funduszu jest brak jakichkolwiek dodatkowych kryteriów dla pożyczkobiorców, jak też formy czy tematyki szkolenia lub kursu.

"Pożyczki przyznawane są na konkretny cel i mogą stanowić do 100 proc. kosztu szkolenia/kursu/studiów. Mechanizm zwrotny zakłada spłacanie w równych ratach, w cyklu miesięcznym, przy czym minimalna liczba rat (długość spłaty) to 12 miesięcy, a maksymalna to 36 miesięcy. Przy spełnieniu przez pożyczkobiorcę podstawowych warunków – takich jak np. ukończenie szkolenia, istnieje możliwość umorzenia do 25 proc. wartości pożyczki, które będzie realizowane poprzez zwolnienie ze spłaty ostatnich rat, czyli skrócenie okresu kredytowania".

Źródło: PAP

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł

www.inforlex.pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2017 INFOR PL S.A.

do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00