Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1977 nr 7 poz. 30
Wersja aktualna od 1977-04-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1977 nr 7 poz. 30
Wersja aktualna od 1977-04-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW KOMUNIKACJI ORAZ ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJI OCHRONY ŚRODOWISKA

z dnia 10 lutego 1977 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót drogowych i mostowych

Na podstawie art. 208 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 1

Przepisy ogólne.

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie ustala zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót drogowych i mostowych oraz przy obsłudze i konserwacji maszyn i urządzeń w związku z budową, przebudową, ochroną i utrzymaniem dróg publicznych i mostów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wymagania, które musi spełniać pracownik] Przy robotach, o których mowa w § 1, może być zatrudniony wyłącznie pracownik, który:

1) odpowiada wymaganiom określonym w taryfikatorze kwalifikacyjnym dla danego stanowiska pracy,

2) został przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku pracy,

3) uzyskał orzeczenie lekarskie o dopuszczeniu do określonej pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Szczegółowe instrukcje techniczno-ruchowe] Zakład pracy powinien opracować szczegółowe instrukcje techniczno-ruchowe, określające wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy dla poszczególnych stanowisk, oraz przestrzegać stosowania tych instrukcji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Obowiązek utrzymywania w należytym stanie i porządku miejsca pracy oraz maszyn i urządzeń] Pracownik obowiązany jest utrzymywać w należytym stanie i porządku miejsce pracy oraz obsługiwane maszyny i urządzenia, jak również eksploatować je zgodnie z przepisami techniczno-ruchowymi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Obowiązek sprawdzenia stanu bezpieczeństwa przed rozpoczęciem pracy] 1. Pracownik obowiązany jest przed rozpoczęciem pracy sprawdzić stan bezpieczeństwa w miejscu pracy.

2. Każdy pracownik obowiązany jest zaalarmować przełożonego o grożącym niebezpieczeństwie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Obowiązki osób kierownictwa i nadzoru] 1. Osoby kierownictwa i nadzoru obowiązane są kontrolować każde stanowisko pracy i instruować pracowników o zasadach bezpiecznego wykonywania robót.

2. Kierownik zakładu pracy oraz kierownicy komórek organizacyjnych, majstrowie i brygadziści obowiązani są w szczególności:

1) organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

2) zapewnić pracownikom odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej oraz dopilnować, aby środki te były stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem,

3) zapewnić bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego,

4) zapewnić przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Stwierdzenie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia] W razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia należy niezwłocznie wstrzymać roboty i podjąć niezbędne kroki w celu usunięcia zagrożenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Stosowanie odpowiednich znaków drogowych i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających] Przy wykonywaniu robót należy stosować odpowiednie znaki drogowe i urządzenia ostrzegawczo-zabezpieczające. W szczególności dotyczy to nie zamkniętego lub ograniczonego ruchu drogowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 2

Bazy, wytwórnie, place budowy i zakłady odkrywkowej eksploatacji kruszyw naturalnych.

§ 9.[Oznakowanie i zabezpieczenie terenu] 1. Teren bazy, wytwórni, placu budowy i zakładu odkrywkowej eksploatacji kruszyw naturalnych należy odpowiednio oznakować, zabezpieczyć przed wejściem osób niepowołanych, a w razie potrzeby ogrodzić; wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,50 m.

2. W ogrodzeniu należy wykonać oddzielne bramy dla ruchu pieszego oraz dla pojazdów mechanicznych i szynowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Drogi wewnętrzne] 1. Drogi wewnętrzne należy utwardzić i utrzymywać we właściwym stanie technicznym oraz oznakować w sposób określony w przepisach o ruchu na drogach publicznych.

2. Szerokość dróg należy dostosować do używanych środków transportowych i nasilenia ruchu.

3. Wysokość zawieszenia przewodów linii napowietrznych nad drogami nie może być mniejsza niż 6 m.

4. Na poboczu drogi głównej, przynajmniej po jednej stronie, należy wydzielić drogę dla pieszych (chodnik).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Przejścia w miejscach niebezpiecznych] Przejścia w miejscach niebezpiecznych należy wyposażyć w poręcze ochronne o wysokości co najmniej 1,10 m oraz odpowiednio oznakować, a w porze nocnej oświetlić.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Tablice z adresami i numerami telefonów najbliższych zakładów służby zdrowia, jednostek straży pożarnej i Milicji Obywatelskiej] W zakładach, bazach, wytwórniach oraz na placach budowy należy wywiesić w miejscach widocznych i dostępnych tablice z adresami i numerami telefonów najbliższych zakładów służby zdrowia, jednostek straży pożarnej i Milicji Obywatelskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Tablice ostrzegawcze oraz instrukcje obsługi maszyn i urządzeń] W pomieszczeniach i miejscach, w których znajdują się maszyny i urządzenia, należy umieścić w sposób widoczny tablice ostrzegawcze oraz instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, w szczególności o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku i o ochronie przeciwpożarowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi] Stałe stanowiska pracy znajdujące się na otwartej przestrzeni należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Wyposażenie terenu bazy wytwórni, placu budowy i zakładu odkrywkowej eksploatacji kruszyw] Teren bazy wytwórni, placu budowy oraz zakładu odkrywkowej eksploatacji kruszyw należy wyposażyć w:

1) odpowiednie do liczby zatrudnionych pracowników pomieszczenia do spożywania posiłków, urządzenia higieniczno-sanitarne oraz suszarnie odzieży,

2) apteczkę podręczną ze środkami opatrunkowymi i lekami do udzielania pierwszej pomocy, obsługiwaną przez pracownika przeszkolonego w udzielaniu pierwszej pomocy,

3) odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Schroniska przewoźne lub stałe] Dla grup powyżej 10 osób oraz przy robotach trwających dłużej niż 1 tydzień należy przygotować schroniska przewoźne lub stałe, wyposażone w urządzenia do ogrzewania się pracowników, podgrzewania posiłków, suszenia odzieży, do mycia się, w stół i krzesła (taborety) oraz apteczkę ze środkami pierwszej pomocy; dla grup mniejszych niż 10 osób oraz przy robotach trwających krócej niż 1 tydzień urządzenia te mogą być odpowiednio ograniczone.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Składowanie materiałów budowlanych] 1. Materiały budowlane należy składować w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

2. Zabrania się opierania składowanych materiałów o płoty, słupy linii napowietrznych, budynki itp.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Materiały pylące] Materiały pylące należy przechowywać wyłącznie w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Zakaz przechowywania materiałów pylących luzem] Zabrania się przechowywania materiałów pylących luzem w pomieszczeniach, w których stale przebywają pracownicy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Asfalty, smoły, paliwa płynne i smary] 1. Asfalty, smoły, paliwa płynne i smary należy przechowywać w specjalnie przystosowanych do tego celu zbiornikach (bunkrach) odpowiednio ogrodzonych.

2. Warunki przechowywania materiałów wybuchowych określają odrębne przepisy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[Każdorazowe rozpoczęcie zmiany roboczej w wyrobisku] Każdorazowe rozpoczęcie zmiany roboczej w wyrobisku powinno być poprzedzone i zakończone sprawdzeniem stanu bezpieczeństwa eksploatowanej ściany wyrobiska ze zwróceniem szczególnej uwagi na zabezpieczenie skarp wyrobiska przed dopływem wód opadowych i gruntowych, usunięcie zwisów i okapów oraz przedmiotów mogących naruszyć stateczność skarpy; dotyczy to również każdorazowego kruszenia skał materiałami wybuchowymi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.[Zdejmowanie nakładu] Zdejmowanie nakładu należy wykonywać stopniami, tak aby ich wysokość była nie większa niż 3 m, a szerokość zależnie od stosowanego sposobu urabiania wynosiła nie mniej niż 1,50 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.[Usuwanie zwisów i okapów] Przy usuwaniu zwisów i okapów pracownik powinien być zabezpieczony pasem bezpieczeństwa i odpowiedniej długości liną oraz asekurowany przez drugiego pracownika.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.[Teren wyrobiska oraz tereny zwałów i hałd] 1. Teren wyrobiska oraz tereny zwałów i hałd, jeżeli nie są ogrodzone, należy oznakować tablicami ostrzegawczymi zawierającymi zakaz wstępu osobom nie upoważnionym; miejsca niebezpieczne należy ogrodzić i oznakować.

2. Wokół górnej krawędzi wyrobiska należy pozostawić pas ochronny o szerokości nie mniejszej niż 5 m.

3. Pas ochronny nie może być używany do składowania materiałów i sprzętu.

4. Kąt nachylenia ściany wyrobiska powinien być równy lub mniejszy od kąta stoku naturalnego urabianego materiału.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.[Zakaz ręcznego urabiania skał sypkich i kruchych] Zabrania się ręcznego urabiania skał sypkich i kruchych przez podkopywanie lub podcinanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.[Hełmy ochronne i odległość między stanowiskami pracujących] 1. Pracownicy zatrudnieni na wyrobisku obowiązani są nosić hełmy ochronne.

2. Odległość pomiędzy stanowiskami pracujących - w zależności od rodzaju stosowanych narzędzi pracy - powinna wynosić co najmniej 2 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.[Przejścia w miejscach nad ociosami] Przejścia w miejscach nad ociosami należy zabezpieczyć mocnymi barierami na słupach o wysokości 1,10 m. Słupy powinny wytrzymać parcie 80 kG siły skupionej przyłożonej do bariery.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.[Zakaz przechodzenia lub przebywania poza wyznaczonymi miejscami] Zabrania się, poza wyznaczonymi miejscami, przechodzenia lub przebywania pod zawieszonymi przedmiotami (materiałami), estakadami, przenośnikami, urządzeniami wiertniczymi i innymi tego rodzaju urządzeniami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29.[Zakaz ładowania urobku bez uprzedniego zabezpieczenia] Zabrania się ładowania urobku bez uprzedniego zabezpieczenia ociosów przed obsunięciem lub spadaniem odłamków skalnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 30.[Wysokość piętra urabianego koparką] 1. Wysokość piętra urabianego koparką nie powinna przekraczać wysokości czerpania koparki.

2. Odległość pomiędzy koparkami pracującymi na jednym poziomie powinna wynosić co najmniej 20 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 3

Obsługa maszyn i urządzeń.

§ 31.[Wykonywanie robót maszynami] Przy wykonywaniu robót maszynami należy ustalić strefę niebezpieczną i ustawić tablice ostrzegawcze; każde uruchomienie maszyny należy sygnalizować.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 32.[Miejsce pracy maszyny w porze nocnej] Miejsce pracy maszyny w porze nocnej należy odpowiednio oświetlić, a maszynę wyposażyć w światła ostrzegawcze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 33.[Części maszyn i urządzeń będące w ruchu] Części maszyn i urządzeń będące w ruchu należy zaopatrzyć w odpowiednie osłony lub inne zabezpieczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 34.[Zakaz dokonywania napraw, smarowania i czyszczenia maszyn i urządzeń będących w ruchu] 1. Zabrania się dokonywania napraw, smarowania i czyszczenia maszyn i urządzeń będących w ruchu.

2. Zabrania się oczyszczania maszyn i urządzeń benzyną etylizowaną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 35.[Maszyny i urządzenia o napędzie elektrycznym] 1. Maszyny i urządzenia o napędzie elektrycznym należy zabezpieczyć przed możliwością porażenia obsługi prądem elektrycznym.

2. Demontaż maszyn oraz przenoszenie urządzeń o napędzie elektrycznym mogą być dokonywane wyłącznie po odłączeniu źródła zasilania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 36.[Zakaz używania uszkodzonych lub niesprawnych maszyn i urządzeń] Zabrania się używania uszkodzonych lub niesprawnych maszyn i urządzeń.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 37.[Maszyny i urządzenia ustawione na terenie pochyłym] Maszyny i urządzenia ustawione na terenie pochyłym należy zabezpieczyć przed samoczynną zmianą położenia i uruchomieniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 38.[Zakaz przekraczania dopuszczalnego ciśnienia w urządzeniach ciśnieniowych] Zabrania się przekraczania dopuszczalnego ciśnienia w urządzeniach ciśnieniowych oraz pozostawiania ich w czasie pracy bez dozoru.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 39.[Przenośniki taśmowe] 1. Przenośniki taśmowe należy przed uruchomieniem ustawić i zamocować w sposób zabezpieczający przed samoczynną zmianą położenia w czasie pracy.

2. Zabrania się podczas pracy przenośników stawać na ich częściach konstrukcyjnych lub chodzić po nich.

3. Ładowanie przenośników taśmowych może odbywać się wyłącznie przez kosze zasypowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 4

Laboratoria drogowe.

§ 40.[Pomieszczenia laboratoriów drogowych] Pomieszczenia laboratoriów drogowych należy wyposażyć w sprawnie działające urządzenia wentylacyjne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 41.[Materiały łatwo zapalne, trujące itp.] 1. Materiały łatwo zapalne, trujące itp. należy przechowywać w specjalnie do tego celu przystosowanych pomieszczeniach.

2. Stężone kwasy i inne płynne substancje chemiczne należy przechowywać we właściwych naczyniach z dala od źródeł ciepła; naczynia te należy odpowiednio oznakować i opatrzyć informacją (uwagą) o szkodliwości tych substancji.

3. Przy przewożeniu, przenoszeniu, przechowywaniu i przelewaniu materiałów, o których mowa w ust. 1 i 2, należy zachowywać szczególną ostrożność oraz stosować odpowiednie urządzenia pomocnicze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 42.[Materiały bitumiczne] Materiały bitumiczne podczas nagrzewania należy zabezpieczyć przed kipieniem i pryskaniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 43.[Zakaz pozostawiania bez dozoru czynnych przyrządów i urządzeń grzejnych] Zabrania się pozostawiania bez dozoru czynnych przyrządów i urządzeń grzejnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 44.[Zakaz stosowania do środków chemicznych niewłaściwych opakowań] Zabrania się stosowania do środków chemicznych niewłaściwych lub uszkodzonych opakowań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 45.[Zakaz oczyszczania urządzeń i naczyń przy użyciu środków niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia] Zabrania się oczyszczania urządzeń i naczyń przy użyciu środków niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, w pomieszczeniach do tego celu nie przystosowanych i bez zastosowania środków ostrożności oraz sprzętu ochrony osobistej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 46.[Miejsca badań laboratoryjnych] Miejsca badań laboratoryjnych wykonywanych bezpośrednio na drodze publicznej bez zatrzymywania ruchu należy zabezpieczyć i oznakować.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 5

Przerób materiałów kamiennych.

§ 47.[Ręczne tłuczenie materiałów kamiennych] 1. Przy ręcznym tłuczeniu materiałów kamiennych odległość pomiędzy stanowiskami tłukaczy powinna wynosić nie mniej niż 5 m.

2. W razie konieczności stosowania mniejszych odległości tłukaczy należy odgrodzić szczelnymi ściankami z desek lub mat słomianych o wysokości nie mniejszej niż 2 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 48.[Stanowiska tłukaczy] Stanowiska tłukaczy od strony drogi należy zabezpieczyć matami lub szczelnymi płotami oraz oznakować.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 49.[Kruszenie dużych kamieni przy użyciu materiałów wybuchowych] 1. Zabrania się kruszenia dużych kamieni przy użyciu materiałów wybuchowych przez pracowników nie uprawnionych do wykonywania takich prac.

2. Przy robotach strzałowych należy pracowników i maszyny ustawiać poza strefą rozrzutu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 50.[Lej kruszarki] 1. Lej kruszarki należy obudować pomostem zabezpieczonym poręczami i krawężnikami oraz wykonać daszek zabezpieczający.

2. Pomieszczenia zamknięte kruszarki należy zaopatrzyć w urządzenia odpylające.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 51.[Zakaz wyjmowania kamieni z leja podczas pracy kruszarki] Zabrania się wyjmowania kamieni z leja zasypowego podczas pracy kruszarki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 6

Transport materiałów i sprzętu.

§ 52.[Zakaz wchodzenia między wózki szynowe] Zabrania się wchodzenia między wózki szynowe będące w ruchu, jak również wskakiwania i zeskakiwania z wózków w czasie ich ruchu oraz jazdy na nich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 53.[Przetaczanie i zatrzymywanie wózków szynowych] Przetaczanie i zatrzymywanie wózków szynowych może odbywać się wyłącznie na sygnał kierującego tymi pracami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 54.[Popychanie ręczne wózków szynowych] Przy popychaniu ręcznym wózków szynowych pracownik powinien znajdować się z boku wózka po zewnętrznej stronie toru.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 55.[Zakaz ręcznego ciągnięcia wózków] Zabrania się ręcznego ciągnięcia wózków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 56.[Zakaz zatrzymywania wózków szynowych za pomocą podkładania pod koła] Zabrania się zatrzymywania wózków szynowych za pomocą podkładania pod koła drągów, desek, kamieni itp.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 57.[Zestaw połączonych wózków szynowych] 1. Przy przewozie materiałów wózkami szynowymi w zastosowaniu trakcji mechanicznej ostatni wózek zestawu powinien być wyposażony w hamulec ręczny obsługiwany przez hamulcowego.

2. Szybkość zestawu połączonych wózków szynowych nie może przekraczać 8 km na godzinę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 58.[Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracowników zatrudnionych przy ręcznym dźwiganiu i przenoszeniu ciężarów] W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozdziale w zakresie transportu ręcznego stosuje się przepisy bezpieczeństwa i higieny pracowników zatrudnionych przy ręcznym dźwiganiu i przenoszeniu ciężarów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 7

Roboty ziemne.

§ 59.[Zagęszczanie nasypu za pomocą walców drogowych] Przy zagęszczaniu nasypu za pomocą walców drogowych odległość walca od górnej krawędzi nasypu nie może być mniejsza niż 0,50 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 60.[Wałowanie nasypu] W czasie wałowania nasypu zabrania się wykonywania jakichkolwiek innych prac.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 61.[Zagęszczanie gruntu ubijakami mechanicznymi] 1. Przy zagęszczaniu gruntu ubijakami mechanicznymi miejsce pracy należy ogrodzić zaporami przenośnymi.

2. W miejscu wykonywania prac, o których mowa w ust. 1, zabrania się prowadzenia jakichkolwiek innych prac oraz przebywania osób postronnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 62.[Pracownicy obsługujący ubijaki mechaniczne] Pracownicy obsługujący ubijaki mechaniczne powinni zmieniać się nie rzadziej niż co pół godziny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 63.[Miejsca ścinania lub usuwania drzew] 1. Miejsca ścinania lub usuwania drzew znajdujących się na terenie robót należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

2. Zabrania się ścinania lub usuwania drzew w czasie burzy, silnego wiatru, mgły lub zamieci śnieżnej.

3. Przed rozpoczęciem ścinania drzewa należy z otoczenia usunąć wszystkie przeszkody, które mogą utrudnić wycofanie się pracowników w chwili jego padania.

4. Dla nadania właściwego kierunku padania ścinanego drzewa należy używać odpowiednich linek kierujących.

5. Podczas ścinania drzew należy zwracać uwagę, aby nie uszkodzić przebiegających w pobliżu linii telekomunikacyjnych, energetycznych i innych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 64.[Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i rozbiórkowych] W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozdziale w zakresie robót ziemnych stosuje się odpowiednie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i rozbiórkowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 8

Roboty związane z budową nawierzchni drogowych.

§ 65.[Wałowanie podkładu lub nawierzchni drogi] Przy wałowaniu podkładu lub nawierzchni drogi, oczyszczaniu kół walca, wykonywaniu robót uzupełniających lub zwilżaniu wodą kół walca należy zachować szczególną ostrożność i w razie braku urządzeń mechanicznych należy wykonywać te prace ręcznie, stojąc z boku pracującego walca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 66.[Zakaz zbliżania do podniesionego kosza podczas pracy betoniarki] 1. Zabrania się zbliżania do podniesionego kosza wsypowego podczas pracy betoniarki.

2. Zatrzymanie ruchu betoniarki może nastąpić dopiero po opuszczeniu kosza wsypowego.

3. Czyszczenie bębna betoniarki może się odbywać dopiero po jej unieruchomieniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 67.[Pomosty robocze i pochylnie otaczarki] Pomosty robocze i pochylnie otaczarki należy wyposażyć w poręcze i listwy zabezpieczające przed poślizgnięciem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 68.[Uruchamianie otaczarki] Zabrania się uruchamiania otaczarki przed uprzednim sprawdzeniem obecności całego zespołu na stanowiskach roboczych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 69.[Ręczny załadunek bitumu do kotłów] 1. Ręczny załadunek bitumu do kotłów może się odbywać wyłącznie z pomostu zabezpieczonego poręczami.

2. Pomost należy wykonać z desek lub bali oraz dostosować do przewidzianego obciążenia i zabezpieczyć przed zmianą jego położenia.

3. Po otwarciu pokrywy kotła z podgrzewanym bitumem, przed przystąpieniem do jego uzupełnienia lub do innych czynności, należy odczekać do czasu zmniejszenia stężenia ulatniających się gazów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 70.[Podgrzewanie bitumu] 1. Zabrania się stosowania otwartego ognia przy podgrzewaniu bitumu w zbiornikach i cysternach.

2. Podgrzewanie bitumu płynnego dozwolone jest jedynie w urządzeniach specjalnie do tego celu przystosowanych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 71.[Skrapiacze bitumu] Skrapiacze bitumu przed rozpoczęciem pracy powinni natrzeć twarz, szyję i ręce maścią ochronną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 72.[Pracownicy dowożący gorącą masę bitumiczną] Pracownicy dowożący gorącą masę bitumiczną powinni mieć zapewnioną bezpieczną drogę transportu, wolną od sprzętu, materiałów i innych przeszkód.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 73.[Nadzór wykwalifikowanych pracowników] Podgrzewanie i skrapianie bitumu, wytwarzanie, transport, rościelanie i zagęszczanie mas bitumicznych oraz wytwarzanie emulsji asfaltowej powinno odbywać się pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 74.[Gaszenie palącego się bitumu] 1. W razie zapalenia się bitumu w kotle należy gasić właściwym środkiem gaśniczym lub przez odcięcie dostępu powietrza.

2. Rozlany palący się bitum należy gasić przez zasypanie piaskiem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 9

Roboty palowe.

§ 75.[Stanowiska pracy kafarów] Stanowiska pracy kafarów należy przygotowywać na podstawie projektu organizacji robót.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 76.[Instalowanie kafarów] Na placach budów ze zmieniającym się profilem terenu lub pokrytych wodą kafary należy instalować wyłącznie na pomostach roboczych wspartych na jarzmach rusztowaniowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 77.[Łodzie i pontony, na których mają być zainstalowane kafary] Łodzie i pontony, na których mają być zainstalowane kafary, należy wyposażyć w pomosty robocze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 78.[Roboty palowe] Przy robotach palowych należy zwracać szczególną uwagę na:

1) równomierne obciążanie pomostów roboczych,

2) nieprzekraczanie dopuszczalnego obciążenia pomostów roboczych,

3) zapobieganie podmywaniu jarzm podtrzymujących pomosty robocze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 79.[Rozpoczęcie pracy kafara po większych opadach atmosferycznych] Każdorazowe rozpoczęcie pracy kafara po większych opadach atmosferycznych, po przepływie wód opadowych oraz wyładowaniach atmosferycznych należy poprzedzić sprawdzeniem stanu technicznego pomostu roboczego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 80.[Wchodzenie na więźby lub prowadnice kafarów] Wchodzenie na więźby lub prowadnice kafarów dozwolone jest tylko po drabinach lub bolcach specjalnie do tego przeznaczonych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 81.[Przygotowywanie pala do wbijania] W czasie przygotowywania pala do wbijania młot powinien być podniesiony do górnego położenia i zabezpieczony przed spadnięciem, a lina główna młota zablokowana na wciągarce.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 82.[Praca kafara] W czasie pracy kafara zabrania się przebywania w pobliżu młota, pala, naprężonych lin oraz przewodów instalacji parowej lub elektrycznej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 83.[Zakaz utrzymywania młota lub pala na linie] Zabrania się utrzymywania młota lub pala na linie podczas przerw w pracy, jak również jednoczesnego podnoszenia młota z palem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 84.[Przerwa w pracy] W czasie przerwy w pracy młot kafara powinien być opuszczony; jeżeli pal jest wbity w grunt na głębokość co najmniej 2 m, młot może być na nim oparty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 85.[Zmiana stanowiska kafara] Przed każdorazową zmianą stanowiska kafara należy odłączyć przewody instalacji elektrycznej, parowej oraz opuścić młot na podstawę więźby kafarowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 86.[Wykonywanie robót palowych na wodzie] 1. Podczas wykonywania robót palowych na wodzie:

1) pracownicy obsługujący kafary powinni pracować w kamizelkach ratunkowych,

2) na pomostach kafarów należy umieścić koła ratunkowe,

3) do pomostu roboczego powinna być przycumowana odpowiednio oznakowana łódź ratunkowa.

2. Łódź ratunkową, o której mowa w ust. 1 pkt 3, należy wyposażyć w dwie linki lub dwa łańcuchy do cumowania, wiosło pychowe, dwie dulki, dwa wiosła (pojezdki), bosak, czerpak do wody, koło ratunkowe, podłogę i kotwicę łodziową.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 87.[Zakaz wykonywania robót palowych] Zabrania się wykonywania robót palowych w czasie:

1) dużych opadów atmosferycznych,

2) silnych wiatrów o szybkości przekraczającej 20 m/sek.,

3) temperatury poniżej -15°C,

4) spływu kry, wielkiej wody lub dużej fali.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 10

Montaż konstrukcji stalowych.

§ 88.[Składanie elementów pionowych konstrukcji stalowej] Przy składaniu elementów pionowych konstrukcji stalowej należy ją zabezpieczyć przed utratą stateczności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 89.[Przejście między ułożonymi stosami elementów konstrukcji stalowej] Pomiędzy ułożonymi stosami elementów konstrukcji stalowej należy pozostawić odpowiednie przejście o szerokości nie mniejszej niż 0,75 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 90.[Przerwy w montażu elementów] W czasie przerw w montażu elementów zabrania się pozostawiania ich bez odpowiedniego zabezpieczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 91.[Wykonywanie robót nitowniczych w okresie zimowym] Przy wykonywaniu robót nitowniczych w okresie zimowym należy przestrzegać:

1) starannego oczyszczania ze śniegu i lodu styków oraz otworów na nity przed rozpoczęciem nitowania,

2) oczyszczania i posypywania piaskiem wszystkich dojść do stanowisk pracy i pomostów na rusztowaniach,

3) zabezpieczenia urządzeń mechanicznych odpowiednio do warunków atmosferycznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 92.[Odległość stanowiska kuźni od pomocniczych konstrukcji drewnianych] Odległość stanowiska kuźni od pomocniczych konstrukcji drewnianych nie powinna być mniejsza niż 1 m: przy mniejszych odległościach niż 1 m konstrukcje drewniane od strony stanowiska kuźni należy obić blachą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 93.[Montaż konstrukcji nad wodą] Przy montażu konstrukcji nad wodą w miejscu robót należy zakotwiczyć (przycumować) łódź ratunkową odpowiednio oznakowaną i wyposażoną (§ 86 ust. 2).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 94.[Przepisy stosowane w sprawach nie uregulowanych w rozdziale] W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje się odpowiednio:

1) przy budowie, użytkowaniu i rozbiórce rusztowań oraz montażu konstrukcji - przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i rozbiórkowych,

2) przy spawaniu konstrukcji stalowych - przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy spawaniu i cięciu metali.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 11

Sprężanie elementów kablo-betonowych.

§ 95.[Prace związane ze sprężaniem elementów kablo-betonowych] Przed przystąpieniem do prac związanych ze sprężaniem elementów kablo-betonowych należy sprawdzić bezpieczeństwo działania zespołu urządzeń sprężających przez:

1) dokonanie pełnego wysuwu prasy naciągowej (w pionowym ustawieniu) i doprowadzenie jej do położenia pierwotnego,

2) sprawdzenie szczelności całego zespołu (przez podniesienie ciśnienia o 10% w stosunku do przewidzianego w programie sprężania),

3) sprawdzenie układu kotwiącego,

4) sprawdzenie głębokości wciągnięcia klinów w urządzenia chwytakowe, które przy pełnym obciążeniu powinny wystawać co najmniej na 1 cm ponad zewnętrzną krawędź korony uchwytowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 96.[Naprężanie kabla] 1. Naprężanie kabla można rozpocząć po upewnieniu się, że tłok prasy znajduje się w położeniu gwarantującym uzyskanie przewidzianego wydłużenia kabla oraz że wymienne części prasy zostały dokręcone do oporu.

2. Zabrania się przebywania osób na obszarze będącym przedłużeniem osi prasy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 12

Stosowanie żywic.

§ 97.[Prace z żywicami] Przy pracach z żywicami mogą być zatrudnione wyłącznie osoby, u których lekarz nie stwierdził skłonności do chorób lub stanów alergicznych lub odczynów uczuleniowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 98.[Pomieszczenia, w których prowadzone są prace z żywicami] 1. Pomieszczenia, w których prowadzone są prace z żywicami epoksydowymi, należy wyposażyć w sprawnie działające urządzenia wentylacji mechanicznej.

2. Pomieszczenia, w których przechowywane są żywice epoksydowe i utwardzacze lub w których dokonuje się ich mieszania, nie mogą być używane do innych celów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 13

Przepisy końcowe.

§ 99.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 6 października 1973 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach w drogownictwie komunalnym (Dz. U. Nr 45, poz. 268).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 100.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1977 r.

Minister Komunikacji: T. Bejm

Minister Administracji, Gospodarki Terenowej
i Ochrony Środowiska:
M. Milczarek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00