Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 2153
Wersja aktualna od 2017-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 2153
Wersja aktualna od 2017-01-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 16 grudnia 2016 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii2)

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie,

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego przeprowadzenie

– w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) organ prowadzący postępowanie – ministra właściwego do spraw środowiska albo marszałka województwa, zgodnie z właściwością określoną w art. 51 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2016 r. poz. 1131 i 1991);

2) zawód regulowany w dziedzinie geologii – kategorie kwalifikacji w zawodzie geolog, o których mowa w art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Staż, test] 1. Staż adaptacyjny, zwany dalej „stażem”, odbywa się dla danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii. Jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii, staż odbywa się osobno dla każdego zawodu.

2. Test umiejętności, zwany dalej „testem”, przeprowadza się dla danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii. Jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii, test przeprowadza się osobno dla każdego zawodu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Upowszechnianie informacji, wykazów literatury, przykładów testów w Biuletynie Informacji Publicznej] Organ prowadzący postępowanie w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla poszczególnych zawodów regulowanych w dziedzinie geologii, wykazy literatury pomocnej przy uzupełnianiu wiedzy niezbędnej dla spełnienia tych wymagań, przykłady testów, a także informacje o jednostkach, w których mogą być odbywane staże.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 5. [Miejsce odbycia stażu, definicja jednostki] 1. Staż może być odbywany u przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, 1948 i 1997), w jednostkach organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, których przedmiot działania obejmuje prowadzenie prac geologicznych, a także w urzędach obsługujących organy administracji geologicznej, zwanych dalej „jednostkami”.

2. Wnioskodawca we wniosku wskazuje jednostkę prowadzącą prace geologiczne, do których wykonywania są niezbędne kwalifikacje, o których uznanie występuje, gotową do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy albo zawarcia z wnioskodawcą umowy cywilnoprawnej, w celu odbycia przez niego stażu.

3. Wnioskodawca przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie oświadczenie jednostki, o której mowa w ust. 2, o gotowości nawiązania przez nią stosunku pracy albo zawarcia umowy cywilnoprawnej.

4. W oświadczeniu jednostka określa:

1) rodzaj stosunku prawnego, który zamierza nawiązać z wnioskodawcą;

2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;

3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;

4) obowiązki, jakie powierzy wnioskodawcy;

5) przewidywane koszty odbywanego przez wnioskodawcę stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Nadzór opiekuna stażu] 1. Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba uprawniona do wykonywania takich samych czynności objętych kwalifikacjami, o których uznanie występuje wnioskodawca.

2. Kierownik jednostki, w której odbywa się staż, wyznacza i dokonuje zmiany opiekuna stażu.

3. Zmiana opiekuna stażu może nastąpić jedynie w przypadku:

1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru nad wnioskodawcą;

2) umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu;

3) umotywowanego wniosku opiekuna stażu, złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu.

4. Opiekun stażu sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu wnioskodawcy, w szczególności przez:

1) kontrolę realizacji programu stażu;

2) kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu;

3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu;

4) sporządzanie opinii o przebiegu stażu.

5. Zmiana jednostki, w której jest odbywany staż, może nastąpić jedynie w przypadku:

1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru przez jednostkę nad wnioskodawcą;

2) umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu;

3) umotywowanego wniosku złożonego przez kierownika jednostki, w której odbywa się staż, skierowanego do wnioskodawcy, nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu.

6. Do organu prowadzącego postępowanie, wnioskodawcy oraz jednostki, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, stosuje się przepisy ust. 1–4 i § 5.

7. Kierownik jednostki, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż, przekazuje kierownikowi jednostki, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, program stażu wraz z informacją o stopniu jego realizacji.

8. Kierownik jednostki, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, niezwłocznie wyznacza opiekuna stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Program stażu] Staż odbywa się zgodnie z programem stażu ustalonym przez organ prowadzący postępowanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Ustalanie programu stażu] 1. Program stażu ustala się zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zwanym dalej „postanowieniem”, z uwzględnieniem:

1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;

2) dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;

3) różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w dziedzinie geologii w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii znajomości prawa polskiego.

2. Program stażu jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie kwalifikacji wynikających z materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie geologii.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Koszty związane z odbywaniem stażu] 1. Wyliczenie kosztów związanych z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu jest dokonywane w jednostce, w której staż ma się odbywać, na podstawie szacunkowych wydatków, ustalonych z uwzględnieniem programu i czasu trwania stażu, wynagrodzenia opiekuna stażu oraz wydatków organizacyjno-technicznych związanych ze stażem.

2. Wnioskodawca ponosi koszty, o których mowa w ust. 1, jednorazowo albo w równych, miesięcznych ratach płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca, za dany okres rozliczeniowy, na rachunek bankowy jednostki, w której odbywa się staż.

3. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.

4. W przypadku niemożności kontynuowania stażu, na umotywowany wniosek wnioskodawcy następuje zwrot wniesionej opłaty z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu.

5. Rozpatrzenia zasadności wniosku dokonuje kierownik jednostki, w której odbywa się staż, kierując się przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632).

6. Zwrot wniesionej opłaty następuje na rachunek bankowy wskazany we wniosku w terminie 30 dni od dnia rozpatrzenia wniosku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Przedłużenie stażu na czas określony] 1. W uzasadnionych przypadkach, w tym w przypadku niezaliczenia stażu, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę, w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o niezaliczeniu stażu, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż na czas określony, nieprzekraczający z odbytym już stażem trzech lat.

2. Do przedłużonego stażu stosuje się przepisy § 5–9.

3. Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu, po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez kierownika jednostki, w której odbywa się staż.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Zapewnienie prawidłowego przebiegu stażu] 1. Prawidłowy przebieg stażu zapewnia kierownik jednostki, w której odbywa się staż.

2. Opiekun stażu informuje kierownika jednostki o stopniu realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Ocena stażu] 1. Oceny stażu dokonuje kierownik jednostki, w której odbył się staż, na podstawie opinii opiekuna stażu, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.

2. Przy dokonywaniu oceny stażu uwzględnia się poprawność merytoryczną wykonywania powierzonych wnioskodawcy obowiązków, w szczególności w zakresie dozoru prac geologicznych, sporządzania projektów robót geologicznych i dokumentacji geologicznych.

3. Ocena stażu powinna zawierać uzasadnione stwierdzenie o nabyciu lub nienabyciu umiejętności do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego w dziedzinie geologii.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Termin przekazania oceny stażu] Kierownik jednostki, w której odbywał się staż, przekazuje ocenę stażu wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 14. [Komisja egzaminacyjna] 1. Test przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez organ prowadzący postępowanie, zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.

2. Do składu i wynagrodzenia komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 69 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Termin zawiadomienia wnioskodawcy o terminie i miejscu przeprowadzenia testu oraz wysokości i sposobie wniesienia opłaty] O terminie, miejscu przeprowadzenia testu, wysokości i sposobie wniesienia opłaty za jego przeprowadzenie zawiadamia się wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu. Do zawiadomienia dołącza się aktualną listę aktów prawnych objętych testem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Koszty związane z przeprowadzeniem testu] 1. Koszty związane z przeprowadzeniem testu ustala organ, który powołał komisję egzaminacyjną, co najmniej na 30 dni przed dniem przeprowadzenia testu, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez ten organ z tytułu przeprowadzenia testu.

2. Opłatę związaną z przeprowadzeniem testu wnioskodawca wnosi na rachunek bankowy urzędu obsługującego organ, który powołał komisję egzaminacyjną, po otrzymaniu zawiadomienia o terminie testu, o którym mowa w § 15.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Potwierdzenie wniesienia opłaty] 1. Przystępując do testu, wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w § 16 ust. 2, oraz dokument potwierdzający tożsamość.

2. Brak wniesienia opłaty za przeprowadzenie testu powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Część pisemna i ustna testu] 1. Test składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

2. Część pisemną testu opracowuje komisja egzaminacyjna zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu, z uwzględnieniem:

1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;

2) dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;

3) różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w dziedzinie geologii w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii znajomości prawa polskiego.

3. Część pisemna testu składa się z pytań, w liczbie określonej w postanowieniu, umożliwiających sprawdzenie wiedzy w zakresie wynikającym z różnicy w programie kształcenia i szkoleń odbytych przez wnioskodawcę, w tym znajomości przepisów prawa geologicznego i górniczego, prawa ochrony środowiska i – w zależności od określonej kategorii prac geologicznych – prawa wodnego lub prawa budowlanego – w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii, a także wykazanie umiejętności zastosowania wiedzy zawodowej.

4. Część pisemna testu trwa nie dłużej niż 120 minut.

5. Do części ustnej dopuszcza się osoby, które w części pisemnej odpowiedziały poprawnie na co najmniej 75% pytań.

6. Zakres przedmiotowy części ustnej testu dostosowuje się – indywidualnie dla każdego wnioskodawcy – do danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji.

7. Część ustna obejmuje trzy pytania sprawdzające znajomość przepisów prawa geologicznego i górniczego, prawa ochrony środowiska i – w zależności od określonej kategorii prac geologicznych – prawa wodnego lub prawa budowlanego, a także sprawdzające umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy zawodowej, zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu.

8. Część ustna trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie części ustnej następuje po udzieleniu prawidłowych, opisowych odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.

9. Wynik testu określa się jako „pozytywny” – w przypadku zaliczenia obu części testu albo jako „negatywny” – w przypadku niezaliczenia chociażby jednej części.

10. Z przeprowadzonego testu sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków zespołu egzaminacyjnego przeprowadzającego test, czas rozpoczęcia i zakończenia testu oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie. Do protokołu dołącza się pytania z części pisemnej testu, listę osób przystępujących do testu oraz końcowe wyniki każdej z osób, która przystąpiła do testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Wynik przeprowadzonego testu] Wynik przeprowadzonego testu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przekazuje wnioskodawcy oraz organowi, który powołał komisję egzaminacyjną, w terminie 3 dni od dnia przeprowadzenia testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Negatywny wynik testu] 1. Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu, może ponownie przystąpić do testu, jednak nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test.

2. Do powtórnego przystąpienia do testu stosuje się przepisy § 14–19.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[Odstąpienie od testu] 1. Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.

2. W przypadku nieprzystąpienia do testu opłaty związane z przeprowadzeniem testu nie podlegają zwrotowi, z zastrzeżeniem § 22 ust. 1.

3. Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.[Zwrot wniesionej opłaty z tytułu przeprowadzenia testu] 1. Na uzasadniony wniosek wnioskodawcy następuje zwrot wniesionej opłaty z tytułu przeprowadzenia testu.

2. Rozpatrzenia zasadności wniosku dokonuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, kierując się przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

3. Zwrot wniesionej opłaty następuje na rachunek bankowy wskazany we wniosku, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Przepisy przejściowy i końcowy

§ 23. [Przepisy dotychczasowe] Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.3)

Minister Środowiska: J. Szyszko


1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 1904 i 2095).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE C 3 z 06.01.2006, str. 12, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE C 165 z 19.07.2007, str. 13 i 18, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368, Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 września 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii (Dz. U. z 2014 r. poz. 417), które traci moc z dniem 31 grudnia 2016 r. na podstawie art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00