Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2021 nr 179 str. 1
Wersja archiwalna od dnia notyfikacji do 2022-12-15
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2021 nr 179 str. 1
Wersja archiwalna od dnia notyfikacji do 2022-12-15
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/800

z dnia 17 maja 2021 r.

zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 3291)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach zwierzęcych oraz uchylającą dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG (1), w szczególności jej art. 29 ust. 1 akapit czwarty i art. 29 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W art. 29 ust. 1 dyrektywy 96/23/WE ustanawia się wymóg, by państwa trzecie, z których państwom członkowskim wolno przywozić zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego objęte dyrektywą, przedkładały plany monitorowania pozostałości zawierające wymagane gwarancje ("plany"). Udzielane gwarancje muszą mieć skutki co najmniej równoważne skutkom przewidzianym w wymienionej dyrektywie, w szczególności muszą spełniać wymagania art. 4 dyrektywy i określać szczegółowe dane ustanowione w art. 7 dyrektywy oraz spełniać wymagania art. 11 ust. 2 dyrektywy 96/22/WE. Plany te powinny obejmować co najmniej grupy pozostałości oraz substancje wymienione w załączniku I do dyrektywy 96/23.

(2)

Decyzją Komisji 2011/163/UE (2) zatwierdzono plany przedłożone przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do zwierząt i produktów zwierzęcych wymienionych w załączniku do tej decyzji.

(3)

Osłonki zwierzęce mogą zawierać pozostałości substancji farmakologicznie czynnych. Takie pozostałości stwierdzono w osłonkach przywożonych do Unii i zgłoszono w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach od 2015 r. z niektórych państw trzecich, a dotyczyły one zakazanych substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Pozostałości te mogą być obecne w osłonkach ze względu na podawanie środków przeciwdrobnoustrojowych, aby zapobiegać ich psuciu się pod wpływem bakterii. W związku z tym Komisja powinna zapewnić bezpieczeństwo chemiczne osłonek poprzez wprowadzenie wymogu, aby osłonki zwierzęce wprowadzane były do Unii wyłącznie z państw trzecich wymienionych w załączniku do decyzji 2011/163/UE, które w swoich zatwierdzonych planach monitorowania pozostałości przedstawiły wymagane gwarancje dotyczące tego towaru. Należy odpowiednio zmienić art. 2 ust. 1 decyzji 2011/163/UE.

(4)

Państwa trzecie, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/625 (3), są wymienione w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 (4). Państwa trzecie, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych produktów mięsnych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429 (5), są wymienione w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/405 (6).

(5)

W celu zminimalizowania zakłóceń w handlu wszystkie państwa trzecie, z których rozporządzeniami wykonawczymi (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 zezwala się obecnie na wprowadzanie do Unii produktów mięsnych i które są już wymienione w załączniku do decyzji 2011/163/UE, powinny również zostać wymienione w tym załączniku w odniesieniu do osłonek zwierzęcych, ponieważ państwa te przedstawiły już wystarczające gwarancje związane z nadzorem nad pozostałościami. Ponadto w przypadku osłonek ryzyko nie wynika z leczenia zwierzęcia, lecz z fałszowania produktu w celu zapobiegania psuciu się pod wpływem bakterii.

(6)

Co więcej, te państwa trzecie, które pomyślnie wypełniły kwestionariusz dotyczący zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego w celu włączenia ich do rozporządzeń wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405, powinny również zostać wymienione w odniesieniu do osłonek w załączniku do decyzji 2011/163/UE, pod warunkiem że przedłożyły Komisji szczegółowy plan monitorowania pozostałości w osłonkach zwierzęcych i że plan ten został zatwierdzony przez Komisję.

(7)

Komisja sporządzi ostateczny wykaz państw spełniających wymogi dyrektywy 96/23/WE związane z brakiem zakazanych substancji o działaniu przeciwbakteryjnym w osłonkach, po przeprowadzeniu pełnej oceny planów monitorowania pozostałości przedstawionych przez wszystkie państwa trzecie dokonujące wywozu osłonek do Unii i przed końcem okresu przejściowego upływającego w dniu 20 października 2021 r.

(8)

Chociaż Australia nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do jaj, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Australii w odniesieniu do jaj.

(9)

Chociaż Indie nie posiadają zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do produktów drobiowych i przetworów mlecznych, przedstawiły one gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie przetwory mleczne pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Indii w odniesieniu do przetworów mlecznych.

(10)

Chociaż Nowa Zelandia nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do świń, produktów drobiowych, jaj i królików, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie produkty wieprzowe, produkty drobiowe, jaja i króliki pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do Unii. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Nowej Zelandii w odniesieniu do świń, produktów drobiowych, jaj i królików.

(11)

Chociaż Filipiny nie posiadają zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do przetworów mlecznych i jaj, przedstawiły one gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie przetwory mleczne i jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Filipin w odniesieniu do przetworów mlecznych i jaj.

(12)

Chociaż Singapur nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do jaj, przedstawił on gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Singapuru w odniesieniu do jaj.

(13)

Chociaż Tajlandia nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do bydła, świń, przetworów mlecznych i jaj, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie bydło, przetwory mleczne i jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Tajlandii w odniesieniu do bydła, przetworów mlecznych i jaj.

(14)

Chociaż Korea Południowa nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do przetworów mlecznych, jaj i miodu, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie przetwory mleczne, jaja i miód pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Korei Południowej w odniesieniu do przetworów mlecznych, jaj i miodu.

(15)

Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2011/163/UE.

(16)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Do celów niniejszej decyzji zastosowanie mają definicje zawarte w art. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/692 (7).

Artykuł 2

Art. 2 ust. 1 decyzji 2011/163/UE otrzymuje brzmienie:

»1. Z wyjątkiem surowca wykorzystywanego do produkcji osłonek, państwa trzecie, które stosują surowiec przywożony z innych państw trzecich zatwierdzonych zgodnie z niniejszą decyzją do celów produkcji przeznaczonej do wywozu do UE żywności pochodzenia zwierzęcego lub surowiec przywożony z państw członkowskich i które nie są w stanie przedstawić planu monitorowania pozostałości równoważnego planowi monitorowania pozostałości wymaganemu na podstawie art. 7 dyrektywy 96/23/WE, uzupełniają plan o następujące oświadczenie: »Właściwy organ [nazwa państwa trzeciego] dopilnowuje, by produkty zwierzęce przeznaczone do spożycia przez ludzi i wywożone do Unii Europejskiej, w szczególności produkty wytworzone z surowca przywiezionego do [nazwa państwa trzeciego], pochodziły wyłącznie z zakładów wymienionych zgodnie z art. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/625 (*1) i dysponujących wiarygodnymi procedurami gwarantującym pochodzenie surowca pochodzenia zwierzęcego wykorzystanego w żywności wyłącznie z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw trzecich wymienionych w odniesieniu do odpowiedniego surowca w załączniku do decyzji 2011/163/UE bez przypisu określającego ograniczenie, jak wskazano w art. 2 ust. 2 tej decyzji.«.

Do produkcji osłonek przeznaczonych na wywóz do Unii państwa trzecie mogą stosować surowiec przywożony z innych państw trzecich, którym w rozporządzeniach wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 zezwolono na wprowadzanie do Unii świeżego mięsa lub niektórych produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit.

Państwo trzecie zamierzające dokonywać wywozu osłonek do Unii jest wymienione w rozporządzeniach wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 w odniesieniu do osłonek, a także w załączniku do decyzji 2011/163/UE (w odniesieniu do osłonek). Ponadto zakłady, z których osłonki mają być wywożone do Unii, są wymienione w wykazie zgodnie z art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/625.

Artykuł 3

Załącznik do decyzji 2011/163/UE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2021 r.

W imieniu Komisji

Stella KYRIAKIDES

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.

(2) Decyzja Komisji 2011/163/UE z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE (Dz.U. L 70 z 17.3.2011, s. 40).

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (Dz.U. L 095 z 7.4.2017, s. 1).

(4) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których zezwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1).

(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1).

(6) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/405 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 118).

(7) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379).


ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

Kod ISO2

Państwo (1)

Bydło

Owce/kozy

Świnie

Konie

Drób

Akwakultura

Mleko

Jaja

Króliki

Zwierzęta łowne

Zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych

Miód

Osłonki

AD

Andora

X

X

X (4)

X

X

AE

Zjednoczone Emiraty Arabskie

X (4)

X (2)

AL

Albania

X

X (9)

X

X

AM

Armenia

X

X

AR

Argentyna

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

AU

Australia

X

X

X

X

X

X (4bis)

X

X

X

X

BA

Bośnia i Hercegowina

X

X

X

X

X (9)

X

X

X

BD

Bangladesz

X

BF

Burkina Faso

X

BJ

Benin

X

BN

Brunei

X

BR

Brazylia

X

X

X

X

X

X

BW

Botswana

X

BY

Białoruś

X (3)

X

X

X

X

X

BZ

Belize

X

CA

Kanada

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

CH

Szwajcaria

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

CL

Chile

X

X

X

X

X

X

X

X

X

CM

Kamerun

X

CN

Chiny

X

X

X

X

X

X

CO

Kolumbia

X

X

X (4)

X

CR

Kostaryka

X

CU

Kuba

X

X

DO

Dominikana

X

EC

Ekwador

X

ET

Etiopia

X

FK

Falklandy

X

X (13)

X (9)

FO

Wyspy Owcze

X (9)

GB

Wielka Brytania

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

GE

Gruzja

X

GG

Guernsey

X

X

GH

Ghana

X

GL

Grenlandia

X

X

GT

Gwatemala

X (11)

X

HN

Honduras

X

ID

Indonezja

X

IL

Izrael (7)

X

X

X

X

X

IM

Wyspa Man

X

X

X

X

X

X

IN

Indie

X (4bis)

X

X (4bis)

X

X

X

IR

Iran

X (11)

X

JE

Jersey

X

X

JM

Jamajka

X

JP

Japonia

X

X

X

X

X

X

X

KE

Kenia

X

KR

Korea Południowa

X

X

X (4bis)

X (4bis)

X (4bis)

LBN

Liban

X

LK

Sri Lanka

X

MA

Maroko

X

X (9)

X

MD

Mołdawia

X

X (9)

X

X

X

ME

Czarnogóra

X

X (13)

X

X

X (9)

X

X

X

MG

Madagaskar

X

X

MK

Macedonia Północna

X

X

X

X

X

X

X

X

X

MM

Mjanma/Birma

X

X

MU

Mauritius

X

X (4)

MX

Meksyk

X

X

X

X

MY

Malezja

X (4)

X

MZ

Mozambik

X (11)

NA

Namibia

X

X (13)

X

NC

Nowa Kaledonia

X (11)

X

X

NI

Nikaragua

X (11)

X

NG

Nigeria

X (11)

NZ

Nowa Zelandia

X

X

X (4bis)

X

X (4bis)

X

X

X (4bis)

X (4bis)

X

X

X

X

OM

Oman

X (9)

PA

Panama

X

PK

Pakistan

X

PE

Peru

X

PH

Filipiny

X

X (4bis)

X (4bis)

PM

Saint-Pierre i Miquelon

X

PN

Wyspy Pitcairn

X

PY

Paragwaj

X

X

RS

Serbia (5)

X

X

X

X (3)

X

X

X

X

X

X

X

RU

Rosja

X

X

X

X

X

X

X (6)

X

X

RW

Rwanda

X

SA

Arabia Saudyjska

X

SG

Singapur

X (4)

X (4)

X (4)

X (8)

X (4)

X

X (4)

X (4bis)

X (8)

X (8)

SL

Sierra Leone

X

SM

San Marino

X

X (4)

X

X

SV

Salwador

X

SZ

Eswatini

X

TG

Togo

X

TH

Tajlandia

X (4bis)

X (4bis)

X

X

X (4bis)

X (4bis)

X

TN

Tunezja

X (9)

X

X

TR

Turcja

X

X

X

X

X

X

TW

Tajwan

X

X

X

TZ

Tanzania

X (11)

X

UA

Ukraina

X

X

X

X (9)

X

X

X

X

X

UG

Uganda

X

X

US

Stany Zjednoczone

X

X (12)

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

UY

Urugwaj

X

X

X

X

X

X

X

X

VE

Wenezuela

X

VN

Wietnam

X

X

XK

Kosowo (14)

X (4)

ZA

Republika Południowej Afryki

X

X (10)

ZM

Zambia

X


(1) Tabela zawiera wykaz państw i terytoriów. Nie jest ograniczona do państw uznanych przez UE.

(2) Wyłącznie mleko wielbłądzie.

(3) Wywóz do Unii żywych koniowatych na ubój (wyłącznie zwierzęta, od których lub z których pozyskuje się żywność).

(4) Państwa trzecie stosujące wyłącznie surowiec z państwa członkowskiego lub z innego państwa trzeciego zatwierdzonego w odniesieniu do przywozu takiego surowca do Unii, zgodnie z art. 2.

(4bis) Państwa trzecie stosujące wyłącznie surowiec z państw członkowskich lub z innych państw trzecich zatwierdzonych w odniesieniu do przywozu takiego surowca do Unii zgodnie z art. 2, w celu wykorzystania wyłącznie do przygotowywania produktów złożonych przywożonych do UE.

(5) Z wyjątkiem Kosowa.

(6) Wyłącznie renifery.

(7) Rozumiany dalej jako Państwo Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.

(8) Dotyczy wyłącznie towarów ze świeżego mięsa pochodzących z Nowej Zelandii, przeznaczonych do Unii oraz rozładowywanych i przeładowywanych w Singapurze oraz objętych tranzytem przez to państwo z przechowywaniem lub bez.

(9) Z wyłączeniem skorupiaków.

(10) Wyłącznie ptaki bezgrzebieniowe.

(11) Z wyłączeniem ryb.

(12) Wyłącznie kozy.

(13) Wyłącznie owce.

(14) Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa."

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00