Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-11-14

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracownica korzysta ze zwolnień lekarskich na siebie i na dziecko

PROBLEM

Pracownica wykorzystuje nieprzerwanie na przemian zwolnienia lekarskie na siebie i na dziecko w wieku 3 lat. Obecnie wykorzystała 179 dni zasiłku chorobowego i 59 dni zwolnienia lekarskiego na dziecko. Ostatnie 13 dni spędziła na zwolnieniu lekarskim na dziecko. Wcześniej przedstawiła zwolnienie lekarskie na siebie. Czy możemy rozwiązać z nią umowę bez wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego? Czy przy ustalaniu okresów, po upływie których można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, sumujemy oba okresy nieobecności?

RADA

Nie. Przy obliczaniu okresów niezdolności do pracy, po upływie których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, okresy zwolnienia na opiekę nad dzieckiem nie podlegają sumowaniu z okresami niezdolności do pracy pracownika. Dopóki więc pracownica nie przekroczy okresu zasiłkowego i 3-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego z tytułu własnej niezdolności do pracy, pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy w trybie art. 53 Kodeksu pracy. Jednak będą Państwo mogli rozwiązać z nią umowę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 2 Kodeksu pracy, jeżeli pracownica wyczerpie 60-dniowy okres pobierania zasiłku opiekuńczego. Szczegóły w uzasadnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00