Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Obowiązki pracodawcy i zleceniodawcy wobec komornika sądowego

Pracodawca w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika może występować w trojakim charakterze. Po pierwsze, jako wierzyciel egzekwujący roszczenie zasądzone od pracownika. Po drugie, jako dłużnik, w sytuacji gdy to on jest zobowiązany do świadczenia na rzecz zatrudnionego. Ostatnia ewentualność to występowanie w charakterze tzw. trzeciodłużnika. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy komornik egzekwuje świadczenia pieniężne np. z wynagrodzenia za pracę zatrudnionego u pracodawcy pracownika. Na pracodawcę spadają wówczas liczne obowiązki, których zignorowanie skończyć się może dla niego grzywną, lub co gorsze odpowiedzialnością finansową wobec wierzyciela.

Obowiązki pracodawcy w przypadku zajęcia komorniczego z wynagrodzenia za pracę pracownika powstają w dniu, w którym pracodawca otrzyma od komornika pismo zawierające informację o zajęciu. Zawiadomienie od komornika jest jednocześnie wezwaniem pracodawcy do nieprzekazywania podwładnemu będącemu dłużnikiem żadnego wynagrodzenia za pracę, poza częścią wolną od zajęcia. Stanowi też dla pracodawcy informację, że nie wolno mu rozporządzać tym wynagrodzeniem w inny sposób. Bardzo podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wynagrodzenia za pracę, odbywa się egzekucja należności przypadających zleceniobiorcom. W przypadku tych świadczeń spore odmienności dotyczą zakresu potrąceń, który zróżnicowany jest w zależności od tego, czy wypłata z tej umowy ma charakter jednorazowy czy periodyczny. Znaczenie ma w tym przypadku także to, czy wynagrodzenie umowy z cywilnoprawnej stanowi jedyne źródło utrzymania zleceniobiorcy.

Powyższe obowiązki spoczywają na pracodawcy/zleceniodawcy, co do zasady, do momentu pełnego pokrycia przez dłużnika zaległości obejmującej wierzytelność główną, świadczenia uboczne oraz koszty postępowania.

Warto wspomnieć, że pracodawca, który zignoruje zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia pracownika, może zostać ukarany grzywną w maksymalnej wysokości 2000 zł, która może być ponawiana. Ponadto zatrudniający naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec wierzyciela, która może być wyższa niż kwota zajętego wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00