Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-08-17

Wymogi etyczne w stosunku do biegłych rewidentów, którzy nie wykonują zawodu

Biegli rewidenci zatrudnieni w jednostkach gospodarczych często uczestniczą w procesie przygotowywania i raportowania informacji[1], które mogą być udostępniane do publicznej wiadomości bądź wykorzystywane przez inne osoby wewnątrz lub spoza zatrudniającej organizacji. Informacje te mogą obejmować informacje finansowe lub informacje o charakterze zarządczym, np. prognozy i budżety, sprawozdania finansowe, protokoły dyskusji i analiz kierownictwa oraz jego oświadczenia przekazywane biegłym rewidentom w czasie badania sprawozdań finansowych jednostki.

 

[1]     Na podstawie rozdziału 320 Kodeksu.

 

Biegły rewident zatrudniony w jednostce gospodarczej ma obowiązek przygotowywania i prezentowania takich informacji w sposób rzetelny, uczciwy i zgodny z odpowiednimi zawodowymi standardami, tak aby były one zrozumiałe w danym kontekście.

Gdy odpowiada on za sporządzanie lub zlecenie i akceptację sprawozdania finansowego zatrudniającej go organizacji, ma uzyskać zapewnienie, że to sprawozdanie finansowe zostało zaprezentowane zgodnie z mającymi zastosowanie standardami sprawozdawczości finansowej.

Ma również obowiązek podejmowania odpowiednich kroków w celu przechowywania informacji, za które jest odpowiedzialny, w sposób, który:

  • wyraźnie opisuje prawdziwy charakter transakcji gospodarczych, aktywów lub zobowiązań,
  • terminowo i właściwie klasyfikuje i rejestruje informacje oraz
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00