Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-11-07

Jak prawidłowo wypowiadać umowy o pracę

Wstęp

Umowa o pracę może być wypowiedziana przez każdą ze stron. Niezbędne jest jednak zachowanie w tym zakresie procedury wynikającej z przepisów, co pozwoli na uniknięcie zarzutu bezprawnego wypowiedzenia i kontroli dokonanego wypowiedzenia przez sąd pracy czy Państwową Inspekcję Pracy.

Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.

Nie zawsze umowa o pracę może być rozwiązana. Ochrona pracowników przed zwolnieniem z pracy przysługuje na podstawie zarówno Kodeksu pracy, jak i wielu innych ustaw. Wiąże się ona z obowiązkami po stronie pracodawców i odpowiadającymi im uprawnieniami pracowników.

Ochroną przed utratą zatrudnienia jest objętych wiele grup pracowniczych. Ochrona polega na zakazie wypowiadania umów o pracę, a w wielu przypadkach również ich rozwiązywania w inny sposób. Dotyczy to np. pracownic w ciąży, z którymi można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jedynie za zgodą organizacji związkowej, jeżeli taka organizacja w zakładzie pracy funkcjonuje, a wypowiedzenie stosunku pracy jest niedopuszczalne. Zakaz wypowiedzenia umowy nie dotyczy jednak pracownicy w ciąży, która jest zatrudniona na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Należy też zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2019 r. ochronę z tytułu działalności związkowej przed zwolnieniem z pracy uzyskają osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne lub samozatrudnieni.

Forma i treść wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę, niezależnie od tego, która strona decyduje się je złożyć, jest czynnością prawną. Przepisy prawa pracy nie regulują w sposób szczegółowy problematyki czynności prawnych. Należy zatem na podstawie art. 300 Kodeksu pracy odwołać się do reguł obowiązujących w omawianym zakresie na gruncie Kodeksu cywilnego. Stosujemy je posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w Kodeksie pracy.

!

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00