Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-10-17

Jak przepisy wewnątrzzakładowe wpływają na wysokość zasiłków

W podstawie wymiaru zarówno wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku z ubezpieczenia społecznego uwzględniane są różne składniki wynagrodzenia. Włączenie ich do tej podstawy zależy jednak od tego, czy przysługują one w okresie pobierania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy za czas każdej absencji. O tym powinny rozstrzygać przepisy płacowe obowiązujące u danego płatnika składek. Wówczas bez wątpliwości można ustalić wysokość wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.

Zasadą jest, że ustalając podstawę wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy. W przypadku pracownika zatrudnionego krócej podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uważać przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (co do zasady łącznie 13,71% podstawy ich wymiaru). Oznacza to, że do podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego (a także wynagrodzenia chorobowego) należy przyjąć przychód pracownika pomniejszony o faktyczną kwotę odliczonych przez pracownika składek na ww. ubezpieczenia.

 

Składniki wynagrodzenia przysługujące za różne okresy

Pojęcie „wynagrodzenie” jest bardzo szerokie. Obok wynagrodzenia zasadniczego w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględnić także inne składniki wynagrodzenia podlegające oskładkowaniu na ubezpieczenia społeczne, takie jak premie, nagrody, dodatki i wypłaty nazwane inaczej, do których prawo wynika z przepisów płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy.

Sposób uwzględniania w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych premii i innych składników wynagrodzenia jest uzależniony od długości okresu, za jaki przysługują (zob. tabela poniżej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00