Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.904.2021.2.MAP

zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych ustalanych zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych od środków trwałych udostępnianych w ramach współpracy z Kontrahentami

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 września 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 13 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 grudnia 2021 r. (wpływ 13 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą działająca m.in. na rynku paneli fotowoltaicznych. Oferuje Pan zarówno sprzedaż, jak i montaż produktów w lokalizacji wskazanej przez klienta. W ramach swojej działalności zatrudnia Pan monterów instalacji fotowoltaicznych oraz innych oferowanych przez siebie produktów. Ponadto, posiada Pan flotę kilkudziesięciu samochodów wyposażonych w narzędzia i maszyny niezbędne do wykonywania montażu oferowanych produktów. Samochody oraz ich wyposażenie stanowią środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochody oznaczone są Pana znakami firmowymi. Wartość poszczególnych samochodów przewyższa 10 000 zł. Przewidywany okres używania samochodów, jak i ich wyposażenia jest dłuższy niż rok. Poza zatrudnionymi pracownikami, w obliczu trudności z zatrudnieniem kolejnych doświadczonych monterów oraz w związku z dużym zapotrzebowaniem na świadczone przez Pana usługi na rynku, w celu zapewnienia płynności działalności operacyjnej, współpracuje Pan stale z podwykonawcami - monterami prowadzącymi swoje jednoosobowe działalności gospodarcze, a także z dwoma spółkami powiązanymi z prowadzoną przez Pana działalnością osobowo, które zatrudniają monterów lub również współpracują z monterami prowadzącymi działalność gospodarczą. W jednym z podstawowych modelów współpracy zarówno monterzy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i powiązane spółki funkcjonują jako podmioty wykonujące montaż paneli fotowoltaicznych oraz innych produktów oferowanych przez Pana w imieniu i na Pana rzecz. Innymi słowy kontraktuje Pan z klientem i jest właścicielem kontraktu, zapewnia sobie jednak w kontrakcie zgodę klienta (inwestora) na to, że część lub całość prac wynikających z wykonania instalacji fotowoltaicznej zostanie wykonana przez podwykonawcę. W takiej sytuacji jest Pan odpowiedzialny za działania podwykonawcy, jak za swoje własne. W praktyce Pana klienci (inwestorzy) w poszczególnych wypadkach nie wiedzą, czy konkretną instalację wykonał Pan własnymi siłami, czy przez podwykonawców. Jest to możliwe również dlatego, że w ramach kooperacji, w celu budowy swojego wizerunku na rynku, zobowiązuje Pan podwykonawców, aby w trakcie wykonywania prac zleconych przez Pana, dla Pana klientów posługiwali się oni Pana narzędziami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00