Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.240.2022.2.AB

Brak powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania samochodu osobowego do działalności gospodarczej męża oraz udokumentowania fakturą VAT ww. czynności.

Interpretacja indywidualna – w części stanowisko nieprawidłowe i w części prawidłowe.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest:

-nieprawidłowe- w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania samochodu osobowego do działalności gospodarczej męża,

-prawidłowe – w zakresie braku udokumentowania fakturą VAT przekazania samochodu osobowego.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 2 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania samochodu osobowego do działalności gospodarczej męża oraz udokumentowania fakturą VAT ww. czynności. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 czerwca 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług biura rachunkowego. Do swojej działalności używa składnik majątku - samochód osobowy, który zamierza przekazać do działalności gospodarczej prowadzonej przez jej męża. Między małżonkami nie ma rozdzielności majątkowej.

W uzupełnieniu wskazała Pani, że:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług biura rachunkowego. Jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza nabyć samochód osobowy, będzie to wykup z leasingu, który będzie stanowić składnik majątku wykorzystywany do prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Z tytułu nabycia samochodu osobowego będzie przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50%. Wnioskodawczyni po wykupie, nie będzie dokonywać wymiany części samochodowych (w ramach dostawy), od których miałoby przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego. Kupiony samochód Wnioskodawczyni zamierza następnie przekazać do działalności gospodarczej prowadzonej przez jej męża. Między małżonkami nie ma rozdzielności majątkowej, a w takiej sytuacji każdy z małżonków ma prawo współposiadać wszystkie rzeczy wchodzące w skład majątku wspólnego oraz korzystać z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. W konsekwencji, przekazanie samochodu nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności na rzecz przekazującej małżonki, czy jakichkolwiek innych rozliczeń między małżonkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00