Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.680.2022.1.AK

Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego odszkodowania za skradziony towar.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego odszkodowania za skradziony towar.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod firmą A. (dalej jako: „Wnioskodawca") zajmuje się świadczeniem usług transportowych na terenie całej Europy. Pozyskane zlecenia transportowe Wnioskodawca realizuje przy wykorzystaniu własnej floty samochodowej.

Od wielu lat powszechną praktyką pozyskiwania zleceń transportowych jest uczestnictwo w internetowej giełdzie transportowej. Główną funkcją giełdy transportowej jest możliwość szybkiego kojarzenia firm spedycyjnych oraz transportowych w celu znalezienia wykonawcy określonej usługi transportowej. Wnioskodawca jest aktywnym uczestnikiem takiej giełdy, na której pozyskuje dużą część realizowanych przewozów.

Poza wspomnianą wyżej giełdą transportową Wnioskodawca pozyskuje zlecenia na podstawie własnych kontaktów z innymi przewoźnikami oraz firmami spedytorskimi. Wnioskodawca między innymi pozostaje w stałej współpracy z firmą spedytorską B., spółką prawa austriackiego (dalej jako: „Spedytor"). Współpraca Wnioskodawcy ze Spedytorem została ukształtowana w ten sposób, że Spedytor przekazuje Wnioskodawcy zlecenie wykonania transportu, które zawiera jedynie najważniejsze, lecz wystarczające informacje do jego wykonania, takie jak data odbioru towaru oraz jego oczekiwanego dostarczenia, miejsce załadunku i rozładunku towaru, wynagrodzenie za transport. W przypadku akceptacji zlecenia, Wnioskodawca dostarcza samochód razem z kierowcą na wskazane przez Spedytora miejsce załadunku towaru. Samochód zostaje oddany do dyspozycji Spedytora, który organizuje przygotowanie towaru do transportu, jego załadunek oraz rozładunek w miejscu docelowym. Obowiązkiem Wnioskodawcy jest przewieźć towar w ustalonym terminie. Wnioskodawca nie ma przy tym wiedzy co jest przedmiotem transportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00