Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.355.2022.2.AA

Dostawa ruchomości będących własnością Dłużnika, dokonana w trybie licytacji, podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy oraz nie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wnioskodawca – jako płatnik – był zobowiązany do udokumentowania opisanej transakcji fakturami.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 12 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania sprzedaży ruchomości drogą licytacji komorniczej za czynność opodatkowaną podatkiem VAT oraz braku obowiązku udokumentowania ww. czynności fakturą. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 września 2022 r. (wpływ 8 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Kancelaria prowadzi postępowanie egzekucyjne (…) przeciwko (…), NIP: (…).

W ww. postępowaniu 28 kwietnia 2022 r. dokonano sprzedaży ruchomości należnych do ww. dłużnika, które zajęte były 9 listopada 2018 r. Wykaz sprzedanych ruchomości wraz z kwotami sprzedaży zgodny z załączonym protokołem sprzedaży.

Z chwilą  dokonania sprzedaży i uiszczenia przez nabywców reszty ceny nabycia komornik wystawił faktury 1/2022 i 2/2022, które zostały przesłane do stron, a naliczony od sprzedaży podatek VAT w wysokości 38725,83 zł został przesłany na konto sum depozytowych Sądu Rejonowego w (…).

W toku dalszych czynności sprawdzających, w tym na podstawie informacji od jednego z nabywców, komornik powziął wiadomość o fakcie wykreślenia przez urząd skarbowy dłużnika (…), NIP: (…), z rejestru VAT.

Dłużnik podczas licytacji komorniczej nie poinformował o wykreśleniu z rejestru VAT, a do protokołu z czynności złożył jedynie oświadczenie, że przy zakupie ruchomości korzystał z odliczenia podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00