Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.561.2022.3.MD

Ulga prorodzinna na małoletnie dzieci za 2021 rok, przy wykonywaniu władzy rodzicielskiej przez jednego rodzica po rozwodzie.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 5 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy dokonywania odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 7 listopada 2022 r. (data wpływu 9 i 22 listopada 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani matką małoletniej córki (15 lat) i syna (18 lat, w roku podatkowym 2021 był jeszcze małoletni), którzy mieszkają z Panią i są na Pani utrzymaniu.

Z ojcem dzieci rozwiodła się Pani w 2019 r. i od tamtego momentu nie mieszkacie razem. Sąd Okręgowy w wyroku powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, zarządził alimenty od ojca dzieci w kwocie po 500 zł na miesiąc (alimenty w 2022 r. zostały podniesione, zgodą między Panią a ojcem dzieci przed Sądem Rejonowym, do kwoty 600 zł) oraz wskazał miejsce zamieszkania dzieci przy matce, czyli Pani.

Pomimo takiego rozstrzygnięcia Sądu, faktyczną władzę rodzicielską sprawuje Pani. Dzieci zamieszkują z Panią i to Pani podejmuje wszelkie decyzje dotyczące dzieci w każdej sferze życia.

Ojciec Pani dzieci nie ma ograniczonych kontaktów z nimi. Sąd w wyroku na wniosek ojca dzieci ustalił z nimi kontakty. Pomimo tego, były mąż nie korzysta z przysługujących mu praw. Nigdy nie utrudniała Pani byłemu mężowi kontaktów z dziećmi i zachęcała Pani, by ojciec dzieci spędzał z nimi czas.

Od nieformalnego rozstania z byłym mężem, które miało miejsce w marcu 2019 r. kontakty polegały na wypełnianiu obowiązku alimentacyjnego oraz spotkań średnio 2 razy w miesiącu. Były mąż mieszka w sąsiedztwie, więc według Pani nic nie stoi na przeszkodzie, aby te kontakty były częstsze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00