Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.929.2022.1.MN

W zakresie możliwości zaliczenia opłaty planistycznej do kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości (brak przychodu - upływ 5-letniego terminu).

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 28 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia opłaty planistycznej do kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani właścicielką działki. Działkę nabyła Pani w 2008 r. w drodze kupna.

Aktualnie, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka ma status działki rolnej. Gmina, w której położona jest nieruchomość, przygotowuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego będzie opracowywała zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zamierza Pani złożyć wniosek o przekwalifikowanie Pani działki z działki rolnej na działkę budowlaną.

Zakładając, że gmina pozytywnie rozpatrzy Pani wniosek i dokona przekwalifikowania działki na działkę budowlaną, wartość nieruchomości wzrośnie.

Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 poz. 503; dalej: „ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym”), jeżeli w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel nieruchomości ją sprzedaje, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy i nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości (tzw. „opłata planistyczna”). Zgodnie z art. 37 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku sprzedaży działki opłatę planistyczną ustala się na dzień jej sprzedaży. Gmina może wystąpić z roszczeniem w sprawie opłaty, jeśli od wejścia w życie planu nie minęło 5 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00