Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.189.2023.1.KP

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat (czesnego) za jednolite pięcioletnie studia magisterskie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat (czesnego) za jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego

Od 18 grudnia 2017 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi w zakresie prowadzenia zajęć z gimnastyki usprawniającej jak i podstaw gimnastyki funkcjonalnej z osobami starszymi.

Ponadto w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan również zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, których głównym celem jest kształtowanie u przedszkolaków zainteresowania ruchem i kulturą fizyczną, zaspokojenie potrzeby spontanicznej aktywności fizycznej, a także przygotowanie do podejmowania regularnego ruchu teraz i w przyszłości.

Wobec powyższego należy wskazać, że główny obszar Pana działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności to Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych - PKD 85.51.Z.

W tym miejscu należy wskazać, że ukończył Pan studia I oraz II stopnia na kierunku Wychowanie Fizyczne na wiodącym kierunku nauczycielskim. Podczas studiów I stopnia realizował specjalizację z zakresu gimnastyki korekcyjnej. Natomiast studia II stopnia wzbogacone były o specjalizację z zakresu gerontoprofilaktyki. Specjalizacja ta miała na celu wykazanie, jak można przekształcić proces starzenia człowieka, któremu często towarzyszy niesprawność i zależność od innych osób w starzenie się optymalne, definiowane jako zdolność do funkcjonowania w wielu dziedzinach, w tym przede wszystkim w obszarze powiązanym z kulturą fizyczną.

Wobec powyższego, prowadząc zajęcia zarówno z osobami starszymi, jak i dziećmi wykorzystuje Pan zdobytą wiedzę podczas studiów I i II stopnia.

Niemniej jednak, chcąc świadczyć swoje usługi na wyższym poziomie, w tym poszerzyć swoje kompetencje i umiejętności z zakresu aktywności fizycznej zarówno dzieci, jak i osób starszych, a także móc zmagać się ze schorzeniami, które utrudniają im aktywność fizyczną, podjął Pan w październiku 2022 roku pięcioletnie studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia na (...).

W trakcie zdobywanego wykształcenia nabędzie Pan umiejętności potrzebne do podtrzymywania oraz przywracania sprawności i wydolności, utraconej lub obniżonej w wyniku chorób czy urazów. Rozwinie Pan zdolności diagnostyczne i wykonywania zabiegów fizykoterapii, masażu, kinezyterapii, podstawowych technik z zakresu terapii manualnej oraz stosowania zaopatrzenia ortopedycznego.

Uzyskanie zawodu fizjoterapeuty umożliwi Panu pogłębienie, usystematyzowanie, aktualizację i rozszerzenie zawodowych kompetencji i kwalifikacji. Studia dla kierunku fizjoterapia prowadzone są zgodnie z Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, a program studiów został opracowany w oparciu o najnowsze trendy oraz standardy określone 26 lipca 2018 roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także uwzględnia wytyczne Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT).

Zdecydował się Pan podjąć studia w celu wzmocnienia swojej pozycji w środowisku nauczania i wychowania fizycznego, ale również zdobycia nowej wiedzy oraz kontaktów, które pozwolą Panu świadczyć usługi na wyższym poziomie, jak i w bardziej kompleksowym zakresie. Program studiów na kierunku Fizjoterapii nawiązuje do zakresu Pana działalności gospodarczej i umożliwi Panu pogłębienie, aktualizację i rozszerzenie zawodowych kompetencji i kwalifikacji.

Podczas studiów zapozna się Pan z najnowszymi metodami przywracania sprawności i wydolności, utraconej lub obniżonej w wyniku chorób czy urazów, które będzie mógł wykorzystać w prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto dzięki zdobytemu wykształceniu będzie Pan w stanie w szerszym zakresie wspierać swoich podopiecznych w walce z ich dolegliwościami i schorzeniami. To z kolei powinno przełożyć się na wzrost Pana przychodów adekwatnie do charakteru świadczonych usług. Należy również wskazać, że finansuje Pan czesne za studia z własnych środków.

Pytanie

Czy opłaty za kształcenie podczas pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku Fizjoterapia (czesne za studia) płacone w comiesięcznych ratach od października 2022 roku oraz pozostałe do zakończenia studiów może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo - skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

1)pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu;

2)nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT;

3)być właściwie udokumentowany.

Wydatki na kształcenie na studiach jednolitych magisterskich nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o PIT, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, program studiów na kierunku Fizjoterapia, w którym będzie Pan uczestniczył, ściśle nawiązuje do zakresu Pana działalności gospodarczej. Uzyskanie zawodu fizjoterapeuty umożliwi Panu pogłębienie, usystematyzowanie, aktualizację i rozszerzenie zawodowych kompetencji i kwalifikacji. Studia dla kierunku fizjoterapia prowadzone są zgodnie z Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, a program studiów został opracowany w oparciu o najnowsze trendy oraz standardy określone 26 lipca 2018 roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także uwzględnia wytyczne Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT).

W tym miejscu należy wskazać, że dzięki uczestnictwu w tych studiach będzie Pan w stanie świadczyć usługi na wyższym poziomie, zgodnie z najnowszymi metodami przywracania sprawności i wydolności, utraconej lub obniżonej w wyniku chorób czy urazów, co wzmocni Pana pozycję na rynku lokalnym. Należy również podkreślić, że studia na kierunku Fizjoterapia pozwolą Panu poszerzyć zakres świadczonych usług. Bowiem dzięki zdobytemu wykształceniu będzie Pan w stanie w szerszym zakresie wspierać swoich podopiecznych w walce z ich dolegliwościami i schorzeniami, które utrudniają im aktywność fizyczną. Mając na względzie powyższe, będzie Pan w stanie pozyskiwać nowych kontrahentów oraz nowe zlecenia, co w konsekwencji powinno przełożyć się na wzrost Pana przychodów.

Konkludując, Pana zdaniem, wydatki na jednolite studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia należy uznać za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty. Pana zdaniem, mają one związek z Pana działalnością gospodarczą i ich poniesienie przyczyni się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, a także do zabezpieczenia przychodów z tego źródła. Wobec powyższego, należy podkreślić, że wydatki poniesione w związku ze studiami, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Pan pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność Podatnika przez osoby inne niż Podatnik),

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została Podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

pozostaje w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą,

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

został właściwie udokumentowany,

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia, o których mowa we wniosku, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest zatem ustalenie:

czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością, czy też,

wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który, co do zasady ma charakter osobisty.

Innymi słowy, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3499/16 wskazał, że „(…)pojęcie kosztów uzyskania przychodów oparte jest na klauzuli generalnej, a to oznacza, że do tej kategorii zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów (ich zabezpieczenia lub zachowania) z wyjątkiem taksatywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. Przy tym pozostawanie danego wydatku poza katalogiem określonym w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie uprawnia do przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie są z mocy prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczą przesłankę, jaką jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo˗skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum”.

Z wniosku wynika, że od 18 grudnia 2017 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod symbolem PKD 85.51.Z Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych, w ramach której świadczy Pan usługi w zakresie prowadzenia zajęć z gimnastyki usprawniającej jak i podstaw gimnastyki funkcjonalnej z osobami starszymi. Ponadto w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan również zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, których głównym celem jest kształtowanie u przedszkolaków zainteresowania ruchem i kulturą fizyczną, zaspokojenie potrzeby spontanicznej aktywności fizycznej, a także przygotowanie do podejmowania regularnego ruchu teraz i w przyszłości. Chcąc świadczyć swoje usługi na wyższym poziomie, w tym poszerzyć swoje kompetencje i umiejętności z zakresu aktywności fizycznej zarówno dzieci, jak i osób starszych, a także móc zmagać się ze schorzeniami, które utrudniają im aktywność fizyczną, podjął Pan w październiku 2022 roku pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Podczas studiów zapozna się Pan z najnowszymi metodami przywracania sprawności i wydolności, utraconej lub obniżonej w wyniku chorób czy urazów, które będzie mógł wykorzystać w prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto dzięki zdobytemu wykształceniu będzie Pan w stanie w szerszym zakresie wspierać swoich podopiecznych w walce z ich dolegliwościami i schorzeniami. To z kolei powinno przełożyć się na wzrost Pana przychodów adekwatnie do charakteru świadczonych usług.

Mając powyższe na uwadze, należy więc stwierdzić, że opisane przez Pana studia na kierunku fizjoterapia są/będą związane z zakresem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a wiedza na nich zdobyta może mieć wpływ na wysokość Pana przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła. Z tego też względu, poniesione przez Pana opłaty tytułem czesnego za studia magisterskie na kierunku fizjoterapia mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

W świetle powyższego Pana stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00