Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.121.2023.1.KF

Kwalifikacja do właściwego źródła przychodów wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 13 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwalifikacji do właściwego źródła przychodów wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan komplementariuszem i akcjonariuszem posiadającym akcje imienne w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: Spółka) mającej siedzibę na terytorium Polski i podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jest Pan rezydentem podatkowym Polski i podlega na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Nie jest Pan zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o zarządzanie ani żadnej umowy o podobnym charakterze.

Zakres działalności Spółki obejmuje świadczenie usług doradztwa prawnego i podatkowego. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i świadczy wyłącznie usługi opodatkowane podatkiem VAT.

Na podstawie statutu Spółki Pana akcje imienne obciążone są na zasadzie art. 356 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. nr 94 poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.) obowiązkiem realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Na podstawie statutu Spółki Pana akcje imienne obciążone są obowiązkiem powtarzających się świadczeń niepieniężnych polegających na wykonywaniu czynności doradztwa prawnego i podatkowego dotyczących świadczonych przez Spółkę na jej rzecz klientów usług, które obejmują:

a)przygotowywanie analiz podatkowo-prawnych, wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji, pism do organów administracji publicznej,

b)przygotowywanie komentarzy, opinii prawnych, wyjaśnień dla klientów Spółki,

c)analizę orzecznictwa krajowego i TSUE, pism organów administracji publicznej,

d)przygotowywanie wzorów umów, uchwał, wniosków do KRS i innych dokumentów związanych z procesami reorganizacji struktur biznesowych,

e)przygotowywanie dokumentacji cen transferowych.

Prowadzi Pan jednocześnie działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest doradztwo prawne i doradztwo podatkowe. Część usług świadczonych przez Pana na rzecz klientów w ramach działalności gospodarczej może pokrywać się z czynnościami realizowanymi przez Pana na rzecz Spółki w ramach powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Pomimo, że usługi świadczone w ramach jednoosobowej działalności na rzecz klientów mogą pokrywać się z czynnościami wykonywanymi w ramach powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, to wskazać należy, że charakter Pana działania w obu przypadkach jest niezależny.

Wykonując powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz Spółki nie działa Pan w charakterze przedsiębiorcy – Pana zobowiązanie do wykonywania przedmiotowych świadczeń niepieniężnych wynika ze statutu Spółki i Pana statusu jako akcjonariusza, który jest zobowiązany do wykonywania świadczeń niepieniężnych w związku z faktem posiadania imiennych akcji w Spółce – a nie w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jednocześnie wysokość wynagrodzenia należnego Panu za powtarzające się świadczenia niepieniężne ustalana jest przez Spółkę. Zgodnie z zasadami w art. 356 § 4 w zw. z art. 355 § 3 k.s.h. wynagrodzenie to nie będzie przewyższać stawek przyjętych w obrocie. Tym samym nie ma Pan bezpośredniego wpływu na wysokość wynagrodzenia.

Ryzyko gospodarcze za czynności wykonywane przez Pana ponosi Spółka – co wynika z faktu, iż świadczenia niepieniężne realizowane są na rzecz Spółki. Nie ponosi Pan odpowiedzialności za wykonywane świadczenia niepieniężne wobec osób trzecich (klientów Spółki), ponieważ świadczenia te realizowane są na rzecz Spółki.

Na podstawie statutu zobowiązany jest Pan do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych w wymiarze nie mniejszym niż 80 godzin w miesiącu, w datach i terminach uzgodnionych na podstawie odrębnego porozumienia ze Spółką, w zależności od potrzeb i interesu Spółki. Oznacza to, że Spółka posiada bezpośredni wpływ na zakres, a także czas wykonywania świadczeń niepieniężnych.

W ramach powtarzających się świadczeń ponosi Pan odpowiedzialność jedynie wobec Spółki za należyte wykonanie tych świadczeń na rzecz Spółki, na zasadach ogólnych.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne będą osobiście wykonywane przez Pana na rzecz Spółki z uwagi na specyfikę przedmiotowych świadczeń. W celu realizacji świadczeń nie może Pan w tym zakresie korzystać z pomocy, pośrednictwa, zatrudniania osób trzecich. Przedmiotowe świadczenia nie mogą być także powierzone osobom trzecim –mogą być wykonywane jedynie osobiście.

W celu realizacji powtarzających się świadczeń może Pan wykorzystywać zasoby Spółki.

Podstawą świadczeń wykonywanych przez Pana na rzecz Spółki jest statut Spółki oraz przepisy art. 356 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych. W zakresie realizowanych świadczeń jest Pan zobowiązany do wykonania określonych świadczeń, w ramach których nie działa Pan w charakterze podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, ze względu na fakt, że zasady realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych wynikają ze statutu Spółki oraz przepisów k.s.h.

Jest Pan zobowiązany do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych bezpośrednio w związku z faktem objęcia akcji imiennych, z którymi wiąże się obowiązek realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych, wobec czego realizowane przez Pana świadczenia nie mają związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą i wykonywane są w innym charakterze niż usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy wynagrodzenie wypłacane Panu za wykonanie określonych w statucie Spółki na podstawie art. 356 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h. świadczeń niepieniężnych stanowi dla Pana przychody z „innych źródeł”, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, wynagrodzenie wypłacane Panu za wykonanie określonych w statucie Spółki na podstawie art. 356 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych świadczeń niepieniężnych stanowi dla Pana przychody z „innych źródeł”, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wyjaśnić należy, że za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego –zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie rozumie się te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku (aktywów) bądź uniknięciu jego pomniejszenia (zaoszczędzenie wydatków).

Zatem do przychodu należy zaliczyć każdy rodzaj świadczenia, które dana osoba (podatnik) otrzymuje kosztem majątku innej osoby.

Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 u.p.d.o.f., a wśród nich w pkt 9 zostały wymienione inne źródła.

Jak wynika z art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f., za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie sformułowania „w szczególności” oznacza, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f.

Jest Pan akcjonariuszem Spółki posiadającym akcje imienne, obciążone na zasadzie art. 356 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h. obowiązkiem realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Prowadzi Pan jednocześnie działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W ramach świadczeń niepieniężnych jest Pan zobowiązany do realizacji powtarzających się świadczeń niepieniężnych polegających na wykonywaniu czynności doradztwa prawnego i podatkowego dotyczących świadczonych przez Spółkę na jej rzecz klientów usług, które obejmują:

a)przygotowywanie analiz podatkowo-prawnych, wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji, pism do organów administracji publicznej,

b)przygotowywanie komentarzy, opinii prawnych, wyjaśnień dla klientów Spółki,

c)analizę orzecznictwa krajowego i TSUE, pism organów administracji publicznej,

d)przygotowywanie wzorów umów, uchwał, wniosków do KRS i innych dokumentów związanych z procesami reorganizacji struktur biznesowych,

e)przygotowywanie dokumentacji cen transferowych.

Za wykonywanie świadczeń niepieniężnych Spółka wypłaci Panu wynagrodzenie, które zostanie określone przez Spółkę, a które zgodnie z przepisami k.s.h. nie będzie przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Zgodnie z art. 126 § 1 w sprawach nieuregulowanych w dziale IV (spółka komandytowo-akcyjna) do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się:

1)w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy – odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej;

2)w pozostałych sprawach – odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Na podstawie art. 356 k.s.h.:

§ 1. Z akcją imienną może być związany obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

§ 2. Akcje takie mogą być przenoszone tylko za zgodą spółki. Spółka może odmówić zgody jedynie z ważnych powodów, bez obowiązku wskazania innego nabywcy.

§ 3. Statut może przewidywać odszkodowanie umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie powtarzających się świadczeń związanych z akcją.

§ 4. Spółka zobowiązana jest spełnić wynagrodzenie za świadczenia określone w § 1, nawet gdy bilans nie wykazuje zysku. Przepis art. 355 § 3 stosuje się odpowiednio.

W świetle natomiast art. 355 § 3 k.s.h., wynagrodzenie za usługi lub inne świadczenia spełnione na rzecz spółki przez założycieli, akcjonariuszy, a także spółki i spółdzielnie z nimi powiązane albo pozostające w stosunku zależności bądź dominacji, nie może przewyższać zwykłego wynagrodzenia przyjętego w obrocie.

Powołane powyżej przepisy umożliwiają tworzenie takich relacji między akcjonariuszem a spółką komandytowo-akcyjną, które pozwolą im wzajemnie odnosić określone korzyści. Dla spółki może to być pewność otrzymania w określonym czasie pewnych świadczeń, dla wspólnika możliwość zbytu świadczeń i otrzymania wynagrodzenia. Wypłacenie wynagrodzenia jest niezależne od tego, czy spółka wykazuje zysk czy też nie.

Podstawą kreacji tego stosunku są odpowiednie postanowienia statutu spółki komandytowo-akcyjnej oraz właściwe przepisy k.s.h., w efekcie czego w świetle przedstawionych we wniosku informacji przyjąć należy, że stosunek w ramach którego będzie Pan realizował powtarzające się świadczenia niepieniężne nie może być uznany za stosunek zbliżony do umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, czy też umowy zawieranej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

Zatem, otrzymane przez Pana wynagrodzenie z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki będzie stanowić dla Pana przychód z „innych źródeł”, o którym mowa w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Pana stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00