Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.42.2023.6.KO

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem (z wyjątkiem alkoholu) oraz brak powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT lub art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT w związku z organizacją Spotkania integracyjnego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

- prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem w części dotyczącej:

- pracowników X,

- współpracowników X, tj. osoby świadczące na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- członków zarządu X,

- inne osoby sprawujące funkcje kierownicze w X,

- członków rady nadzorczej X,

- kontrahentów X,

- w takim zakresie w jakim dotyczą opodatkowanej działalności Państwa, z wyłączeniem wydatków określonych w art. 88 ustawy.

 - nieprawidłowe – w kwestii prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem w części dotyczącej:

- byłych pracowników X,

- osoby najbliższe (członków rodziny) członków zarządu X,

- inne osoby sprawujące funkcje kierownicze w spółkach powiązanych kapitałowo z X, w tym Y,

- pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X,

- współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X, tj. osoby świadczące na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- przedstawicieli lokalnych władz,

- prawidłowe – w zakresie powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy.

- nieprawidłowe – w zakresie powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem (z wyjątkiem alkoholu) oraz braku powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT lub art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT w związku z organizacją Spotkania integracyjnego.

Pismem z 5 kwietnia 2023 r. uzupełnili Państwo wniosek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka" lub „X”) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji stali, w tym z wykorzystaniem oddziałów położonych na terytorium Polski.

Na moment składania niniejszego wniosku Wnioskodawca posiada … oddziałów.

Większościowym akcjonariuszem Wnioskodawcy jest Y

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym.

Wnioskodawca organizował w przeszłości i planuje organizować w przyszłości (co roku) branżowe spotkanie okolicznościowe o charakterze integracyjnym -  … (dalej jako: „Spotkanie integracyjne”).

Do uczestnictwa w Spotkaniu integracyjnym Spółka zaprasza (zwani dalej łącznie jako: „Uczestnicy spotkania”):

1) pracowników X,

2) współpracowników X, tj. osoby świadczące na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

3) byłych pracowników X,

4) członków zarządu X,

5) osoby najbliższe (członków rodziny) członków zarządu X,

6) inne osoby sprawujące funkcje kierownicze w X oraz spółkach powiązanych kapitałowo z X, w tym Y,

7) członków rady nadzorczej X,

8) pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X,

9) współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X, tj. osoby świadczące na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

10) kontrahentów X,

11) przedstawicieli lokalnych władz.

Udział w Spotkaniu integracyjnym nie jest obowiązkowy, jednak do konkretnej, wyznaczonej daty, wymagane jest od Uczestników spotkania przesłanie informacji odnośnie chęci albo braku chęci uczestnictwa w Spotkaniu integracyjnym. W oparciu o przesłane potwierdzenia, Spółka wie na jaką liczbę osób przygotować Spotkanie integracyjne. Spółka co do zasady nie tworzy imiennej listy Uczestników spotkania, ale ma możliwość stworzenia takiej listy, w razie zaistnienia konieczności jej stworzenia.

Celem organizacji Spotkania integracyjnego jest przede wszystkim poprawa atmosfery pracy, bliższe poznanie się pracowników pracujących na co dzień w różnych, odległych lokalizacjach /oddziałach X, co ma w zamierzeniu poprawę efektywności i organizacji pracy, budowę pozytywnych relacji na linii pracownik/współpracownik - pracodawca, większą identyfikację pracowników/współpracowników ze Spółką i jej działalnością.

W trakcie Spotkania integracyjnego X przekazuje Uczestnikom spotkania informacje o osiągnięciach Spółki, kierunkach i strategiach rozwoju jej działalności oraz planowanych inwestycjach. Odbywają się imienne podziękowania dla najbardziej zasłużonych pracowników, połączone z wręczeniem nagród finansowych, co ma na celu zwiększenie motywacji zarówno u beneficjentów świadczenia, jak i u innych uczestników, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu mogą dołączyć do grona wyróżnionych w kolejnych latach. Wspólna zabawa, zdrowa rywalizacja poprzez udział w przygotowanych konkursach, których uczestnicy mają możliwość wygrania nagród rzeczowych, buduje i umacnia więzi między pracownikami, współpracownikami, kadrą kierowniczą i zarządem, efektem czego jest lepsza współpraca i atmosfera w całej, wielooddziałowej Spółce.

W zakresie przekazywanych nagród rzeczowych X nie prowadzi imiennej ewidencji osób obdarowanych, ponieważ udział w konkursach jest przypadkowy - w zależności od tego kto z Uczestników spotkania zgłosi się do konkursu lub zostanie wytypowany przez konferansjera, ten bierze w nim udział. Nagrody rzeczowe rozdawane są dodatkowo w trakcie losowania tzw. „szczęśliwego numeru” - w tym przypadku również nie jest prowadzona ewidencja, ponieważ obdarowanym może być każdy Uczestnik spotkania, którego numer identyfikatora (np. Gość 001, Gość 621 itd.) zostanie wylosowany.

W ramach organizacji Spotkania integracyjnego Spółka ponosi następujące wydatki na (zwane dalej łącznie jako: „Wydatki związane ze spotkaniem”):

1) usługi cateringowe,

2) zakup żywności i napojów,

3) najem i dekoracje sali i/lub namiotów, pod którymi odbywa się Spotkanie integracyjne,

4) zaproszenia,

5) śpiewniki,

6) identyfikatory,

7) kufle,

8) odznaczenia,

9) dyplomy i medale,

10) oprawę artystyczną i muzyczną (konferansjer, koncert znanego zespołu(-ów), występ stand- up’era itp.),

11) obsługę techniczną,

12) alkohol,

13) wręczane w konkursach i losowaniach nagrody rzeczowe, takie jak: telewizory, elektryczne grille, myjki ciśnieniowe, rowery, przenośne głośniki, zestawy kosmetyków itp.,

14) inne wydatki (przedstawiony katalog wydatków nie jest katalogiem zamkniętym – z uwagi na unikalny charakter każdego Spotkania integracyjnego).

Wydatki związane ze spotkaniem są finansowane ze środków obrotowych X i co do zasady mają charakter ryczałtowy, niezależny zarówno od liczby osób uczestniczących w Spotkaniu integracyjnym jak i od faktu skorzystania oraz stopnia skorzystania z danych świadczeń przez poszczególnych Uczestników spotkania.

Wnioskodawca będzie dysponował fakturami dokumentującymi ww. wydatki.

Pismem z 5 kwietnia 2023 r. uzupełniono opis sprawy następująco.

Ad. 1. „czy do opisanych we wniosku konkursów opracowany został/zostanie regulamin, w którym określona jest/będzie: nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody, reguły konkurencji oraz sposób wyłonienia zwycięzców i przyznawania im nagród?”

Odpowiedź: Wnioskodawca wskazuje, że dla konkursów opisanych we Wniosku nie był/nie będzie opracowywany regulamin, ponieważ konkursy są przeprowadzane według pomysłu konferansjera wynajętego na konkretne spotkanie.

Ad. 2. „jeśli tak, to gdzie został/zostanie opublikowana treść tego regulaminu?”

Odpowiedź: z uwagi na odpowiedź udzieloną przez Wnioskodawcę na pytanie nr 1. odpowiedź na powyższe pytanie jest bezprzedmiotowa.

Ad. 3. „na czym polegał/będzie polegał dany konkurs, tj. jakie było/będzie zadanie konkursowe?”

Odpowiedź: Wnioskodawca nie ma wpływu na to jakie było/będzie zadanie konkursowe na konkretnym spotkaniu, ponieważ każdorazowo ustalane jest to przez wynajętego na spotkanie konferansjera (o czym Wnioskodawca poinformował w odpowiedzi udzielonej na pytanie nr 1). Przykłady rywalizacji/współzawodnictwa Wnioskodawca wskazuje z kolei w odpowiedzi na pytanie nr 4.

Ad. 4. „na czym polegała/będzie polegała rywalizacja/współzawodnictwo w konkursie? - proszę opisać;”

Odpowiedź: Wnioskodawca podnosi, że organizowane co roku konkursy mogą się różnić, gdyż są autorskim pomysłem konferansjera. Wnioskodawca wskazuje, że do tej pory odbywały się przykładowo następujące konkursy/współzawodnictwo:

- dla wszystkich chętnych Uczestników spotkania - konkurs wiedzy ogólnej z zakresu prowadzonej działalności X (konkurs uwzględnia informacje o wielooddziałowej strukturze Wnioskodawcy przy wzięciu również pod uwagę różnych profilów działalności oddziałów),

- dla nowych adeptów … - precyzyjne wbijanie gwoździ na czas,

- konkursy zręcznościowe - przecinanie piłą ręczną drewnianych bali,

- konkursy wysiłkowe - kto więcej razy podniesie pełną beczkę o pojemności 50 litrów,

- lepienie w glinie.

Ad. 5. „czy są/będą określone zasady wyboru laureatów konkursu?”

Odpowiedź: Wnioskodawca zaznacza, że zasady wyboru laureatów danego konkursu zależą każdorazowo od charakteru/typu danego konkursu (patrz również: odpowiedź Wnioskodawcy na pytanie nr 4). Przykładowo, przy konkursie wysiłkowym dot. podnoszenia pełnej beczki o pojemności 50 litrów o wyniku konkursu decydowało to, kto więcej razy podniósł ww. beczkę. W zależności od charakteru konkursu, wygrywa albo jedna osoba (zwycięzca danej konkurencji), albo zwycięska drużyna (w przypadku konkursów drużynowych).

Ad. 6. „czy konkurs końcowo prowadził/będzie prowadzić do wyłonienia zwycięzców, czy też nagrody otrzymywał/będzie otrzymywać każdy uczestnik konkursu?”

Odpowiedź: Konkurs prowadził/będzie prowadził do wyłonienia zwycięzców. W zależności od charakteru konkursu będzie to jedna osoba (zwycięzca konkurencji) albo drużyna (w przypadku konkursów drużynowych).

Ad. 7. „kto wyłania zwycięzców konkursu?”

Odpowiedź: Z uwagi na fakt, że konkurs jest prowadzony przez konferansjera, to on w praktyce wyłania i ogłasza zwycięzców konkursu.

Ad. 8. „jaka jest/będzie jednorazowa wartość nagrody w konkursie?”

Odpowiedź: Wnioskodawca wskazuje, że nie ma stałej, określonej wartości nagród w konkursie. Przykładowy katalog nagród rzeczowych podano we Wniosku - Wnioskodawca celem przypomnienia wskazuje, że są to np. telewizory, elektryczne grille, myjki ciśnieniowe, rowery, przenośne głośniki, zestawy kosmetyków itp.

Ad. 9. „w jaki sposób następuje ogłoszenie wyników i wydawanie nagród?”

Odpowiedź: Wnioskodawca podnosi, że każdy konkurs kończy się wyłonieniem albo zwycięskiej osoby, albo drużyny. Wszyscy Uczestnicy spotkania widzą zwycięzców i nagrody jakie otrzymali, co stanowi dodatkową zachętę do udziału w kolejnych konkurencjach. Ogłoszenia wyników konkursu dokonuje konferansjer. Nagrody są wręczane co do zasady tego samego dnia - przez konferansjera po ogłoszeniu wyników.

Ad. 10. „jak należy rozumieć zwrot „kontrahenci X”, który użyli Państwo we wniosku? – w szczególności, jakie są/będą to podmioty (np. osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby reprezentujące spółki kapitałowe, inne - jakie?)?”

Odpowiedź: Wnioskodawca przez pojęcie „kontrahenci X rozumie przedstawicieli podmiotów współpracujących z Wnioskodawcą. Mogą być to na przykład osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, za wyjątkiem osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą współpracujących w sposób stały z X na podstawie umów cywilnoprawnych, określanych przez Wnioskodawcę jako „współpracownicy X”/„współpracownicy spółek powiązanych kapitałowo z X”, osoby reprezentujące kontrahentów będących spółkami prawa handlowego (np. członkowie zarządu tych spółek), jak również przedstawiciele banków, ubezpieczycieli oraz firm faktoringowych współpracujących ze Spółką.

Ad. 11. „czy wszyscy uczestnicy spotkania integracyjnego brali/będą brali udział w konkursach i losowaniach? - jeżeli nie, to jacy konkretnie uczestnicy brali/będą brali udział w konkursach i losowaniach?”

Odpowiedź: Wnioskodawca zaznacza, że udział w konkretnych konkursach biorą ochotnicy obecni na Spotkaniu integracyjnym, przy czym nie jest sporządzana imienna lista uczestników konkursu. Grono osób, które mogą wziąć udział w konkursie w praktyce ogranicza się do uczestników Spotkania integracyjnego.

Ad. 12. „co należy rozumieć pod pojęciem „inne wydatki” wskazane w opisie zdarzenia w pkt 14, jako wydatki związane ze spotkaniem?”

Odpowiedź: Wnioskodawca podnosi, że „inne wydatki” nie jest pojęciem zamkniętym i wyczerpującym - jest uzależnione od bieżącego zapotrzebowania związanego z organizacją Spotkania integracyjnego. Tytułem przykładu Wnioskodawca wskazuje, że przez powyższe pojęcie będzie rozumiany np. najem autokaru dla chętnych osób z oddalonych oddziałów Wnioskodawcy, usługa noclegu dla chętnych osób, środki medyczne, oprawa fotograficzna, koszty publikacji artykułu w prasie dotyczącego Spotkania integracyjnego itd.

Ad. 13. „czy przedmiotem nabycia przez Państwa jest/będzie usługa kompleksowa w postaci organizacji Spotkania integracyjnego udokumentowana jedną fakturą? A jeżeli tak, to czy na fakturze widnieje/ będzie widnieć jedna pozycja nabycie usługi organizacji Spotkania integracyjnego, czy też będą wyszczególnione poszczególne wydatki wymienione we wniosku na str. 3 w pkt 1)-14) składające się na organizację Spotkania integracyjnego?”

Odpowiedź: Wnioskodawca wskazuje, że nie otrzyma jednej faktury, bowiem zakupione usługi, towary nabywane były od różnych podmiotów.

W treści uzasadnienia własnego stanowiska  Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie całość organizacji Spotkania integracyjnego powinna zostać potraktowana w jego ocenie jako „usługa kompleksowa”. W tym zakresie natomiast Wnioskodawca zaznacza, że to DKIS powinien ocenić, czy zgadza się z przedstawioną argumentacją Wnioskodawcy o kompleksowym charakterze nabywanych przez niego usług/towarów.

Ad. 14. „czy Państwo organizują/będą organizować samodzielnie Spotkanie integracyjne? A jeżeli tak, to czy poszczególne wydatki wymienione we wniosku na str. 3 w pkt 1)-14) są/będą nabyte przez Państwa i zostały/zostaną udokumentowane osobnymi fakturami lub innymi dokumentami księgowymi?”

Odpowiedź: Wnioskodawca wskazuje, że to on organizuje Spotkanie integracyjne, przy czym w tym celu dokonuje stosownych zakupów, tj. ponosi Wydatki związane ze spotkaniem. Przedmiotowe Wydatki związane ze spotkaniem są dokumentowane odrębnymi fakturami.

Wnioskodawca zaznacza, że to on ponosi ekonomiczny ciężar organizacji Spotkania integracyjnego - jak zostało bowiem wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego -Wydatki związane ze spotkaniem są finansowane ze środków obrotowych X.

Ad. 15. „czy zakup towarów i usług w ramach organizacji Spotkania integracyjnego opisanego we wniosku, związany jest/będzie wyłącznie z wykonywaniem przez Państwa czynności opodatkowanych podatkiem VAT, czy też innych? (Proszę wskazać jakich - zwolnionych od podatku VAT, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?)”

Odpowiedź: Wnioskodawca potwierdza, że zakup towarów i usług w ramach organizacji Spotkania integracyjnego opisanego we Wniosku, związany jest/będzie wyłącznie z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W tym zakresie Wnioskodawca wskazuje bowiem, że Wnioskodawca nie odlicza VAT wg tzw. współczynnika (art. 90 ust. 2 Ustawy o VAT) oraz tzw. pre-współczynnika (art. 86 ust. 2a Ustawy o VAT).

Ad. 16. „czy wydatki poniesione w celu organizacji Spotkania integracyjnego były/są/będą wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, ze zm.), czy również do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?”

Odpowiedź: Wnioskodawca potwierdza, że wydatki poniesione w celu organizacji Spotkania integracyjnego były/są/będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

A d. 17. „ w sytuacji, gdy wydatki ponoszone w celu organizacji Spotkania integracyjnego były/są/będą wykorzystywane przez Państwa zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy istnieje możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?”

Odpowiedź: Z uwagi na odpowiedź udzieloną przez Wnioskodawcę na pytanie nr 16, powyższe pytanie jest bezprzedmiotowe.

Ad. 18. „w przypadku, gdy wydatki ponoszone w celu organizacji Spotkania integracyjnego są/będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz do czynności zwolnionych od podatku VAT, to czy mają Państwo obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT?”

Odpowiedź: Z uwagi na odpowiedź udzieloną przez Wnioskodawcę na pytanie nr 16. powyższe pytanie jest bezprzedmiotowe.

Ad. 19. „proszę jednoznacznie wskazać (nie w formie oceny bądź przypuszczenia) - czy i w jaki sposób organizowane przez Państwa Spotkanie integracyjne przyczynia się/będzie przyczyniać się do zwiększenia Państwa efektywności/wyniku finansowego/sprzedaży opodatkowanej ramach prowadzonej działalności gospodarczej? ”

Odpowiedź: Spotkanie integracyjne przyczynia się do zwiększenia efektywności/wyniku finansowego/sprzedaży opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę z uwagi na pogłębienie relacji w zespole, poprawę atmosfery pracy oraz lepsze zintegrowanie pracowników i innych osób świadczących pracę/usługi. Należy zaznaczyć, że celem Spotkania jest zgromadzenie zespołu w jednym miejscu oraz stworzenie warunków, które mają sprzyjać budowaniu dobrych relacji oraz koleżeńskiej atmosfery między członkami zespołu, co powinno przełożyć się na bardziej efektywną i wydajną pracę, a w konsekwencji na wyniki finansowe Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zaznacza, że w organizacjach zatrudniających wiele osób, a taką organizacją jest Wnioskodawca, do osiągnięcia sukcesu biznesowego niezbędna jest efektywna współpraca między członkami zespołu. Jej brak uniemożliwia sprawne działanie i w konsekwencji ogranicza zdolność do sprostania wyzwaniom rynkowym.

W konsekwencji, lepsze zintegrowanie zespołu, budowanie życzliwej i koleżeńskiej atmosfery powinno przełożyć się na bardziej wydajną pracę, a w konsekwencji na większą efektywność Wnioskodawcy (wynik finansowy/poziom sprzedaży opodatkowanej).

Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że organizacja spotkań integracyjnych jest działaniem powszechnym/często spotykanym na rynku i gdyby Wnioskodawca nie organizował tego typu przedsięwzięcia, to jego konkurenci mieliby nad nim przewagę, albowiem posiadaliby bardziej zintegrowany zespół, zdolny do bardziej efektywnej i wydajnej pracy. Tym samym, Spotkanie integracyjne jest organizowane ze względu na ekonomiczny interes Wnioskodawcy i powinno być traktowane jako swego rodzaju inwestycja w zmotywowany, zintegrowany zespół pracowników/współpracowników.

Wnioskodawca oczywiście zaznacza, że przyszłe wyniki finansowe/poziom sprzedaży opodatkowanej są uzależnione nie tylko od rezultatów Spotkania integracyjnego, ale także od czynników zewnętrznych, na które Wnioskodawca nie ma wpływu. Przykładowo, do takich czynników należą ceny energii/poziom inflacji/ogólna kondycja polskiej gospodarki. Niemniej, Spotkanie integracyjne powinno stanowić element sprzyjający zwiększeniu efektywności Wnioskodawcy, co powinno skutkować lepszymi rezultatami pracy, a w konsekwencji lepszym wynikiem finansowym.

Ad. 20. „jakie konkretnie działania w ramach ponoszonych wydatków, o których mowa we wniosku, Państwo przewidują i dlaczego są one niezbędne/kluczowe dla osiągnięcia ww. efektów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?”

Odpowiedź: Jak przedstawił Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wniosku, celem Spotkania integracyjnego jest/będzie jest przede wszystkim poprawa atmosfery pracy, bliższe poznanie się osób pracujących na co dzień w różnych, odległych lokalizacjach/oddziałach X, co ma w zamierzeniu poprawę efektywności i organizacji pracy, budowę pozytywnych relacji, większą identyfikację ze Spółką i jej działalnością.

Szczegółowo natomiast Wnioskodawca wskazuje, że niezbędne/kluczowe dla osiągnięcia efektów, których celem jest Spotkanie integracyjne, było poniesienie Wydatków związanych ze spotkaniem na:

1) usługi cateringowe - ich nabycie pozwoliło posilić się Uczestnikom spotkania, co jest konieczne na długo trwającym Spotkaniu integracyjnym, zaś w razie braku poniesienia ww. wydatku spotkanie nie mogłoby się odbyć,

2) zakup żywności i napojów -j.w.,

3) najem i dekoracje sali i/lub namiotów, pod którymi odbywa się Spotkanie integracyjne - namioty oraz dekoracje sali i namiotów były konieczne, ponieważ w razie ich braku Wnioskodawca nie miałby gdzie zorganizować przedmiotowego Spotkania, a zatem nie mogłoby się ono odbyć i w konsekwencji nie zostałyby urzeczywistnione jego cele,

4) zaproszenia - są standardową praktyką przy organizacji różnego typu wydarzeń, umożliwiają poinformowanie uczestników o Spotkaniu integracyjnym. W razie braku poinformowania Uczestników spotkania o tym spotkaniu nie wzięliby w nim udziału i nie zostałyby urzeczywistnione cele ww. spotkania,

5) śpiewniki - wspólny śpiew korzystnie wpływa na integrację, budowanie pozytywnej atmosfery i zazębianie się relacji w zespole, a w konsekwencji sprzyja osiąganiu lepszych wyników w pracy,

6) identyfikatory - konieczne celem identyfikacji, ponieważ … nie jest/nie będzie wydarzeniem otwartym, a wstęp mają/będą miały tylko osoby zaproszone - dzięki poniesieniu ww. wydatku w wydarzeniu nie będą brały udziału osoby niezaproszone, których udział byłby zbędny z perspektywy osiągnięcia celu Spotkania integracyjnego,

7) kufle - są związane z poczęstunkiem/cateringiem, a zatem zagadnienie celowości poniesienia ww. wydatku przedstawia się analogicznie jak w pkt 1 powyżej,

8) odznaczenia - ich celem jest motywacja osób odznaczonych, które zasłużyły/zasłużą się dla działalności gospodarczej Wnioskodawcy, co zwiększa motywację do pracy nie tylko osób odznaczonych, ale także pozostałych członków zespołu Wnioskodawcy, którzy dzięki temu widzą, że wydajna praca może wiązać się odpowiednim uhonorowaniem i docenieniem,

9) dyplomy i medale - j.w.,

10) oprawę artystyczną i muzyczną (konferansjer, koncert znanego zespołu(-ów), występ stand- up‘era itp.) - były konieczne do zapewnienia swobodnej atmosfery sprzyjającej lepszej integracji i poznawaniu się zespołu,

11) obsługę techniczną - standardowy wydatek na tego typu imprezach - w razie braku obsługi technicznej wydarzenie nie mogłoby się odbyć, a zatem cele Spotkania integracyjnego nie zostałyby urzeczywistnione,

12) alkohol - wydatek ten jest standardowy na tego typu imprezach, przy czym Wnioskodawca zaznacza, że wydatki na alkohol nie stanowią w jego ocenie kosztów uzyskania przychodów i nie implikują możliwości odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie alkoholu, co Wnioskodawca podkreślił we Wniosku,

13) wręczane w konkursach i losowaniach nagrody rzeczowe, takie jak: telewizory, elektryczne grille, myjki ciśnieniowe, rowery, przenośne głośniki, zestawy kosmetyków itp. - ich poniesienie jest związane z organizacją konkursów podczas wydarzenia, które mają zapewnić lepszą - mniej formalną i przyjazną - atmosferę Spotkania integracyjnego, a w konsekwencji zapewnić warunki do lepszej integracji zespołu,

14) inne wydatki - w zależności od typu wydatku, spełniał on konkretny cel (szerzej w odpowiedzi Wnioskodawcy na pytanie nr 12), przykładowo usługa noclegu ma umożliwić osobom, które na co dzień pracują w oddalonej lokalizacji nocowanie po Spotkaniu integracyjnym oraz spokojny powrót do domu kolejnego dnia.

Ad. 21. „proszę opisać, jaki dokładnie związek ma udział poszczególnych uczestników Spotkania integracyjnego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VA T, dokonywanymi przez Spółkę oraz z uzyskanymi przychodami Spółki lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu Spółki? Należy wskazać - w odniesieniu do wszystkich uczestników wymienionych we wniosku na str. 2 w pkt 1)-11) - czy ich udział jest niezbędny do osiągnięcia celu, np. w postaci podniesienia efektywności oraz zwiększenia/utrzymania wyniku finansowego Spółki, a także w jaki konkretnie sposób ich udział przyczynia się do osiągnięcia tego celu?”

Odpowiedź: Wnioskodawca wskazuje, że udziału poszczególnych Uczestników spotkania (wskazanych niżej) jest konieczny, ponieważ w przypadku:

1) pracowników X - osoby te stanowią trzon zespołu Wnioskodawcy, tj. na co dzień zajmują się wykonywaniem obowiązków związanych z podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy. W konsekwencji, lepsza integracja oraz dobra atmosfera panująca pomiędzy ww. osobami sprzyja bardziej wydajnej pracy oraz osiąganiu lepszych wyników finansowych.

2) współpracowników X. tj. osoby świadczące na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej - osoby te zajmują się świadczeniem usług związanych z podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy. W konsekwencji, lepsza integracja oraz dobra atmosfera panująca pomiędzy ww. osobami sprzyja bardziej wydanej pracy oraz osiąganiu lepszych wyników finansowych.

3) byłych pracowników X - uczestnictwo byłych pracowników ma na celu docenienie ich wkładu (poczynionego w przeszłości) w rozwój Wnioskodawcy, którego świadectwem były osiągane historycznie przez Wnioskodawcę wyniki finansowe. Ma to także stanowić przykład dla obecnych pracowników, że wydajna praca na rzecz X jest honorowana i doceniana.

4) członków zarządu X - osoby te stanowią kluczowy personel Wnioskodawcy, który reprezentuje Wnioskodawcę i decyduje o kierunkach rozwoju Wnioskodawcy. W konsekwencji, lepsza integracja, pozytywna atmosfera panująca pomiędzy ww. osobami, jak również poczucie identyfikacji z Wnioskodawcą sprzyja bardziej wydanej pracy oraz osiąganiu lepszych wyników finansowych.

5) osoby najbliższe (członków rodziny) członków zarządu X - Wnioskodawca wskazuje, że uczestnictwo tzw. osób towarzyszących podczas imprez integracyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym w możliwej do zaobserwowania praktyce rynkowej. Uczestnictwo ww. osób ma na celu umożliwić członkom zarządu przyjemniejszą partycypację w Spotkaniu integracyjnym, co powinno przełożyć się na realizację celów ww. spotkania (lepsza integracja, poprawa atmosfery itp.),

6) inne osoby sprawujące funkcje kierownicze w X oraz spółkach powiązanych kapitałowo z X. w tym Y - Wnioskodawca wskazuje, że od działań ww. osób zależą kierunki rozwoju Wnioskodawcy i grupy kapitałowej, w której działa Wnioskodawca. W konsekwencji, lepsza integracja oraz dobra atmosfera panująca pomiędzy ww. osobami sprzyja bardziej wydajnej pracy oraz osiąganiu lepszych wyników finansowych.

7) członków rady nadzorczej X - funkcja ww. osób jest nieodłącznie związana z nadzorem nad działalnością Wnioskodawcy, co determinuje wniosek, że aktywność ww. osób ma przełożenie na wyniki finansowe Wnioskodawcy. W konsekwencji, integracja ww. osób i budowanie między nimi dobrej atmosfery jest celowe z perspektywy dbałości o interes finansowy Wnioskodawcy, w tym generowane przez Wnioskodawcę przychody/sprzedaż opodatkowaną.

8) pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X - Wnioskodawca zaznacza, że funkcjonuje w grupie podmiotów powiązanych, które w praktyce działają w celu realizacji wspólnego celu gospodarczego, tj. osiągania jak największych zysków. W konsekwencji, mając na względzie tak wyznaczony cel, zasadne jest integrowanie i budowanie dobrej atmosfery nie tylko między pracownikami Wnioskodawcy, ale szerzej, tj. między wszystkimi pracownikami/współpracownikami obecnymi w grupie kapitałowej, co powinno przełożyć się na zwiększenie poczucia identyfikacji z marką C, zwiększone porozumienie między pracownikami X a pracownikami spółek powiązanych kapitałowo z X, bardziej efektywną pracę, a zatem także na generowanie większych zysków (w tym zysków generowanych przez Wnioskodawcę),

9) współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X. tj. osoby świadczące na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej - Wnioskodawca ponownie akcentuje, że działa w grupie podmiotów powiązanych, które w praktyce działają w celu realizacji wspólnego celu gospodarczego, tj. osiągania jak największych zysków. W konsekwencji, mając na względzie tak wyznaczony cel, zasadne jest integrowanie i budowanie dobrej atmosfery nie tylko między współpracownikami Wnioskodawcy, ale szerzej, tj. między wszystkimi współpracownikami/pracownikami działającymi w grupie kapitałowej, co powinno przełożyć się na zwiększenie poczucia identyfikacji z marką C, zwiększone porozumienie, bardziej efektywną pracę, a zatem także na generowanie większych zysków (w tym zysków generowanych przez Wnioskodawcę).

10) kontrahentów X - udział kontrahentów ma celu przede wszystkim wyrażenie wdzięczności za dotychczasową kooperację z Wnioskodawcą. Wnioskodawca zaznacza, że celem Spotkania integracyjnego nie jest „robienie wrażenia” na kontrahentach / „budowanie wizerunku” X na kontrahentach, albowiem ci już współpracują z X i czynią to przez wzgląd na aspekty merytoryczne, tj. jakość i rzetelność X jako partnera biznesowego,

11) przedstawicieli lokalnych władz - X zaznacza, że ww. osoby zostały zaproszone na Spotkanie integracyjne z uwagi na to, że mogły one podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do rozwoju X oraz spółek powiązanych z X, należących do grupy, co powinno wpłynąć korzystnie na efektywność Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zaznacza, że ze względu na charakter Wydatków związanych ze spotkaniem co do zasady nie jest możliwa jednoznaczna identyfikacja, który z Uczestników spotkania skorzystał z poszczególnych świadczeń / w jakim stopniu skorzystał z poszczególnych świadczeń. Na przykład nie jest możliwe określenie w jakim stopniu z cateringu skorzystali pracownicy / w jakim przedstawiciele władz lokalnych. Otrzymane przez Wnioskodawcę faktury dokumentują bowiem nabycie konkretnej usługi / towaru i nie zawierają „rozbicia” wartościowej usługi na poszczególne kategorie Uczestników spotkania. Dokonanie owego rozbicia nie byłoby zresztą możliwe, ponieważ ostateczna lista osób, które wzięły udział w Spotkaniu integracyjnym jest znana w dniu ww. spotkania, kiedy okazuje się, kto z Uczestników spotkania przyszedł / kto ostatecznie nie przyszedł. Ponadto nie jest możliwe do ustalenia, kto i w jakim stopniu skorzystał z poszczególnych Wydatków związanych ze spotkaniem.

Ad. 22. „jakie konkretnie korzyści przynosi/przyniesie Państwu organizacja Spotkania integracyjnego? Należy wskazać - w odniesieniu do wszystkich uczestników wymienionych we wniosku na str. 2 H pkt 1)-11).”

Odpowiedź: Konkretnymi korzyściami, które przyniesie Wnioskodawcy organizacja Spotkania integracyjnego jest/będzie spełnienie celów Wnioskodawcy w postaci podniesienia efektywności oraz zwiększenia wyniku finansowego/sprzedaży opodatkowanej VAT Wnioskodawcy.

Szczegółowo Wnioskodawca - w odniesieniu do wszystkich uczestników wymienionych we wniosku na str. 2 w pkt 1 )-l 1) - wskazuje korzyści w odpowiedzi na pytanie nr 21.

Ad. 23. „ w jaki sposób jest przydzielany numer identyfikatora Uczestnikowi Spotkania integracyjnego, czy określone numery identyfikatorów są przypisane do poszczególnych grup uczestników wymienionych we wniosku na str. 2 w pkt l)-ll), proszę opisać?”

Odpowiedź: Wnioskodawca wskazuje, że przydział numeru identyfikatora danemu Uczestnikowi spotkania integracyjnego jest losowy, uzależniony jedynie od kolejności przybycia na Spotkanie. Wnioskodawca nie ma wpływu na kolejność przybycia na Spotkanie integracyjne poszczególnych Uczestników spotkania.

Ad. 24. „czy jako organizator Spotkania integracyjnego Państwo nabywają/będą nabywać nagrody we własnym imieniu i na własną rzecz, a następnie przekazują/będą przekazywać je Uczestnikowi - jako fundator, prosimy o wskazanie, czy Państwo ponoszą/będą ponosić ekonomiczny (finansowy) ciężar związany z organizacją nagród?”

Odpowiedź: Wnioskodawca potwierdza, że jako organizator Spotkania integracyjnego nabywa/będzie nabywać nagrody wydawane w konkursach we własnym imieniu i na własną rzecz, a następnie przekazuje/będzie przekazywać je Uczestnikowi spotkania, który będzie do nagrody uprawniony (w praktyce przekazanie nagród ma miejsce z udziałem konferansjera prowadzącego spotkanie). Wnioskodawca ponosi/będzie ponosić ekonomiczny (finansowy) ciężar związany z nabyciem nagród.

Ad. 25. „w jaki sposób zostają/zostaną udokumentowane potwierdzenia odbioru nagród?”

Odpowiedź: Wydanie nagród za udział w konkursach nie ma charakteru formalnego, ale odbywa się na bieżąco po zakończeniu poszczególnych konkursów. Tak jak Wnioskodawca poinformował we Wniosku, nie jest prowadzona imienna ewidencja obdarowanych. W konsekwencji, wydanie nagród nie jest dokumentowane.

Ad. 26. „czy nagrody będą przekazywane przez Państwo Uczestnikom nieodpłatnie?”

Odpowiedź: Nagrody będą przekazywane bez odpłatności ze strony Uczestników spotkania. Dotyczy to również nagród wydawanych w ramach losowania tzw. „szczęśliwego numerka” (opisanego we wniosku o wydanie interpretacji).

Ad. 27. „czy nagrody przyznawane podczas Spotkania integracyjnego mają związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą oraz z działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli tak to należy wskazać, w jaki sposób nagrody te oddziałują na działalność Państwa i czy przekładają się na wzrost sprzedaży opodatkowanej podatkiem VA T?”

Odpowiedź: Wnioskodawca wskazuje, że celem organizacji Spotkania integracyjnego jest/będzie przede wszystkim poprawa atmosfery pracy, bliższe poznanie się osób pracujących/współpracujących na co dzień w różnych, odległych lokalizacjach/oddziałach X, co ma w zamierzeniu poprawę efektywności i organizacji pracy, budowę pozytywnych relacji, większą identyfikację ze Spółką i jej działalnością.

Organizacja Spotkania integracyjnego, poprzez uzyskanie przez Uczestników spotkania określonych przysporzeń od Wnioskodawcy w formie m.in. nagród przyznawanych podczas Spotkania integracyjnego ma celu zapewnienie miłej atmosfery spotkania, która to atmosfera na sprzyjać urzeczywistnieniu celów opisanych w poprzednim akapicie i tym samym ma sprzyjać zwiększaniu poziomu sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawcy.

Wnioskodawca ponownie akcentuje, że przyszły poziom sprzedaży opodatkowanej jest uzależniony nie tylko od rezultatów Spotkania integracyjnego, ale także od czynników zewnętrznych, na które Wnioskodawca nie ma wpływu. Przykładowo, do takich czynników należą ceny energii/poziom inflacji/ogólna kondycja polskiej gospodarki. Niemniej, Spotkanie integracyjne powinno stanowić element sprzyjający zwiększeniu efektywności pracy zespołu Wnioskodawcy, co powinno skutkować lepszymi rezultatami pracy, a w konsekwencji lepszym wynikiem finansowym.

Ad. 28. „na kogo zostały/zostaną wystawione faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z organizowanym przez Państwa Spotkaniem integracyjnym?”

Odpowiedź: Faktury zostały/zostaną wystawione na podmiot: X.

Niektórzy kontrahenci (dostawcy towarów / usług) na fakturze dodają informację dot. oddziału X, tego typu informacja ma jednak wyłącznie techniczny charakter i nie zmienia faktu, że podmiotem (podatnikiem VAT - nabywcą towarów/usług), na który są wystawianie ww. faktury jest Wnioskodawca.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług  oznaczone nr 2 i 3

2. Czy Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem (z wyjątkiem alkoholu)?

3. Czy w związku z organizacją Spotkania integracyjnego przez Wnioskodawcę powstał/powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT lub art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług

 2. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest / będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem (z wyjątkiem alkoholu).

 3. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z organizacją Spotkania integracyjnego przez Wnioskodawcę nie powstał / nie powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT lub art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska

Ad. 2

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o VAT.

Zgodnie zaś z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wnioskodawca zaznacza, że z powołanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Wnioskodawca wskazuje, że na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b Ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W związku z powyższym, można stwierdzić, że podatnikom VAT czynnym przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdy:

- towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych,

- nabywane towary i usługi nie znajdują się z katalogu wskazanym w art. 88 Ustawy o VAT.

Przepisy Ustawy o VAT nie określają, czy związek pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a wykorzystaniem ich do czynności opodatkowanych musi być pośredni lub bezpośredni. Jednakże w doktrynie można wyróżnić związek bezpośredni i pośredni pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym doktryna podnosi, że wystarczający jest związek pośredni takiej działalności. (Zob. np. J. Matarewicz [w:] Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2022, art. 86.: „Prawo do odliczenia VAT naliczonego musi być skorelowane z działalnością opodatkowaną VAT prowadzoną przez podatnika. Związek z tą działalnością nie musi mieć charakteru bezpośredniego, gdyż wystarczający jest związek pośredni.”)

Celem Spotkania integracyjnego, jak wskazał Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego była przede wszystkim poprawa atmosfery pracy, bliższe poznanie się pracowników pracujących na co dzień w różnych, odległych lokalizacjach/oddziałach X, co ma w zamierzeniu poprawę efektywności i organizacji pracy, budowę pozytywnych relacji na linii pracownik/współpracownik - pracodawca, większą identyfikację pracowników/ współpracowników ze Spółką i jej działalnością.

Uwzględniając powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, można zatem uznać, że ponoszone przez Spółkę w związku z organizacją Spotkania integracyjnego Wydatki mają pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Ponadto Wnioskodawca zwraca uwagę, że również będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które dokumentują nabycie usługi cateringowej, zakup żywności i wręczanych w konkursach i losowaniach nagród rzeczowych, takich jak: telewizory, elektryczne grille, myjki ciśnieniowe, rowery, przenośne głośniki, zestawy kosmetyków itp. Wynika to z faktu, że ich nabycie należy uznać jako nabycie przez Wnioskodawcę usługi kompleksowej w postaci Spotkania integracyjnego i jako takie przedmiotowe wydatki nie podlegają wyłączeniu od odliczenia podatku, które zostało zawarte w art. 88 Ustawy o VAT. Nabycie usług kompleksowych przez Wnioskodawcę należy rozumieć jako usługi całościowe, z których nie można wyodrębnić konkretnych elementów. Na kompleksowy charakter przedmiotowych usług wskazuje stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawione przez Wnioskodawcę, gdzie Spółka wskazała, iż Wydatki związane ze spotkaniem co do zasady mają charakter ryczałtowy, niezależny zarówno od liczby osób uczestniczących w Spotkaniu integracyjnym jak i od faktu skorzystania oraz stopnia skorzystania z danych świadczeń przez poszczególnych Uczestników spotkania.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest/będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem (z wyjątkiem alkoholu), ponieważ:

- Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,

- Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT, a nabyte towary i usługi związane z Wydatkami związanymi ze spotkaniem oraz zakup kompleksowej usługi w postaci Spotkania integracyjnego, której elementem były m.in. usługi cateringowe, zakup żywności i wręczane w konkursach i losowaniach nagrody rzeczowe, mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez Wnioskodawcę.

Powyższe stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę zbieżne jest z wnioskami płynącymi z wydawanych przez organy interpretacjach indywidualnych oraz wyrokach sądów administracyjnych, na czego przykład Wnioskodawca podaje:

- interpretację indywidualną z dnia 7 stycznia 2020 r., znak: 0111-KDIB3- 1.4012.620.2019.4. AB, gdzie organ stwierdził: „W rezultacie, nabycie kompleksowej usługi organizacji pikniku rodzinnego (z wyłączeniem wydatków poniesionych na zakup alkoholu - piwa) będzie wykazywało pośredni związek z prowadzonymi czynnościami opodatkowanymi, tym samym na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VA T wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie kompleksowej usługi organizacji pikniku rodzinnego, o ile nie są one czynnościami wymienionymi w art. 88 ustawy o VAT.”

- wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. akt: III SA/Wa 2043/19, gdzie Sąd stwierdził: „W tej kwestii także rację należy przyznać Skarżącej, która wywodzi, że usługi organizacji Wydarzenia (meeting i uroczystość) nabywanych przez Spółkę, również w części obejmującej organizację dodatkowych atrakcji/usług rozrywkowych, mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi VA T dokonywanymi przez Spółkę.”

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, jako podatnikowi VAT czynnemu, przysługiwać mu będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem (z wyjątkiem alkoholu).

Wnioskodawca wskazuje, że nie planuje obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na alkohol, co wynika bezpośrednio z pytania zadanego przez Wnioskodawcę.

W razie oceny stanowiska Wnioskodawcy jako nieprawidłowe w przedmiocie drugiego pytania, Spółka wnosi o wyszczególnienie przez organ w stosunku do jakich z podanych przez Wnioskodawcę Wydatków związanych ze spotkaniem i w odniesieniu do jakich kategorii Uczestników spotkania, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ad. 3

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której stanowi art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT).

W myśl zaś art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Ustawy o VAT.

Wnioskodawca podnosi, iż powyższe przepisy wskazują na to, że zasadniczo dostawa towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są dokonywane odpłatnie. Dla potrzeb podatku VAT ustawodawca w pewnych okolicznościach zrównał jednak czynności nieodpłatne z odpłatnymi. W konsekwencji, po spełnieniu określonych warunków, również transakcje, za które podatnik nie otrzyma zapłaty, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle powyższych przepisów, aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT spełnione muszą zostać następujące przesłanki:

- w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika (przesłanki muszą być spełnione łącznie):

- użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika,

- istnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (w całości lub w części).

- w przypadku świadczenia usług - świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym na cele osobiste pracowników i innych podmiotów.

W świetle treści powyższych przepisów, aby ustalić czy dane nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu VAT, istotne jest ustalenie celu nieodpłatnych świadczeń, tj. czy świadczenie ma służyć do celów działalności gospodarczej podatnika czy do celów innych niż ta działalność, w szczególności do celów osobistych pracowników i innych podmiotów.

Pojęcie działalności gospodarczej

Konieczne w odszyfrowaniu znaczenia działalności gospodarczej staje się sięgnięcie do przepisów Ustawy o VAT, które zawierają definicję tej działalności.

I tak, zgodnie z art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle treści powyższych przepisów dana czynność może zostać uznana za służącą do celów działalności gospodarczej, jeżeli służy zwiększeniu uzyskiwanych obrotów z tytułu tej działalności (cel zarobkowy).

Pojęcie celów osobistych

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji pojęcia „cele osobiste”. Zgodnie z definicją słownikową pojęcia „osobisty”, zawartą w słowniku PWN, osobisty to: „odnoszący się do danej osoby”. (Zob.: https://sjp.pwn.p1/sjp/osobisty:2496534.html [dostęp na dzień: 24.11.2022 r.]).

Wnioskodawca wskazuje, iż znaczenie pojęcia „celów osobistych” na gruncie Ustawy o VAT było przedmiotem zainteresowania orzecznictwa. Za przykład można podać prawomocny wyrok WSA w Lublinie z 12 stycznia 2011 r., sygn. akt: I SA/Lu 744/10, gdzie wskazano, że: „Sąd podziela wyrażony w zaskarżonej decyzji pogląd, iż realizacja celu osobistego polega na zaspokajaniu własnej (prywatnej) potrzeby osoby, która ten cel realizuje, a potrzeby osobiste pracownika, to takie potrzeby, do których zaspokojenia pracodawca nie jest zobowiązany przepisami prawa, więc przekraczające zakres obowiązków pracodawcy. Przy czym realizacja celu osobistego zrywa związek z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa. Świadczenia zaspokajające osobiste potrzeby pracownika nie mają zatem związku z potrzebami prowadzonej działalności i służą realizacji innych celów niż związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Pogląd powyższy znajduje uzasadnienie w utrwalonym orzecznictwie sądowoadministracyjnym (por.: wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2008 r., I FSK 1589/07, niepubl., wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 października 2008 r., I SA/Łd 234/08. niepubl., wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2004 r., sygn. akt III SA 3008/02 Lex nr 150831, wyrok WSA w Opolu z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. akt 1 SA/Op 62/06 niepubl., I SA/Kr 312/09 Lex 555153). ”

W świetle powołanej definicji słownikowej oraz kierunku interpretacji wyrażonym w ww. orzeczeniu WSA, dana czynność może zostać uznana za służącą do celów osobistych, jeżeli służy zaspokojeniu prywatnej potrzeby pracownika lub innego podmiotu, niezwiązanej z wykonywaną przez niego pracą/świadczeniem usług na rzecz podatnika VAT.

Wnioskodawca, odnosząc ww. wnioski do przedstawionego stanu faktycznego, wskazuje, że celem organizacji Spotkania integracyjnego jest przede wszystkim poprawa atmosfery pracy, bliższe poznanie się pracowników pracujących na co dzień w różnych, odległych lokalizacjach /oddziałach X, co ma w zamierzeniu poprawę efektywności i organizacji pracy, budowę pozytywnych relacji na linii pracownik/współpracownik - pracodawca, większą identyfikację pracowników/współpracowników ze Spółką i jej działalnością.

Organizacja Spotkania integracyjnego, poprzez uzyskanie przez Uczestników spotkania określonych przysporzeń od Wnioskodawcy w formie Wydatków związanych ze spotkaniem, poniesionych na ich rzecz, spełniała zatem, w ocenie Wnioskodawcy, cele działalności gospodarczej Wnioskodawcy jako podatnika VAT. Jeżeli Uczestnicy spotkania odnieśli pośrednio jakąkolwiek korzyść związaną z ich udziałem w Spotkaniu integracyjnym, to ma ona charakter drugorzędny (nie jest celem tego Spotkania integracyjnego).

W konsekwencji należy uznać, iż partycypacja Uczestników spotkania w Spotkaniu integracyjnym służyła do celów działalności gospodarczej Spółki. Tym samym wzięcie udziału Uczestników spotkania w Spotkaniu integracyjnym organizowanym przez Wnioskodawcę nie stanowi czynności zrównanej z odpłatnym świadczeniem usług/dostawą towarów na gruncie podatku VAT, i jako takie - pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Nadto Wnioskodawca podnosi, że w jego ocenie nie wystąpi opodatkowanie VAT w zakresie przekazywanych nagród rzeczowych podczas Spotkania integracyjnego. Jak stwierdził Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego - nie prowadzi imiennej ewidencji osób obdarowanych, ponieważ udział w konkursach jest przypadkowy – w zależności od tego kto z Uczestników spotkania zgłosi się do konkursu lub zostanie wytypowany przez konferansjera, ten bierze w nim udział. Nagrody rzeczowe rozdawane są dodatkowo w trakcie losowania tzw. „szczęśliwego numeru” - w tym przypadku również nie jest prowadzona ewidencja, ponieważ obdarowanym może być każdy Uczestnik spotkania, którego numer identyfikatora (np. Gość 001, Gość 621 itd.) zostanie wylosowany.

Wnioskodawca wskazuje w kontekście ww. nagród, że nie będą one podlegać opodatkowaniu VAT, w szczególności na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT. Zgodnie z ww. przepisem, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

 2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Wnioskodawca wskazuje, że ww. przepis nie ma zastosowania w przypadku Spotkania integracyjnego, ponieważ Spotkanie integracyjne powinno zostać potraktowane jako jedna usługa kompleksowa wyłączona w całości spod opodatkowania VAT. Zorganizowanie konkursu z nagrodami rzeczowymi przez Wnioskodawcę należy rozumieć jako jedno, całościowe, kompleksowe wydarzenie, z którego niezwykle trudno byłoby wyodrębnić konkretne elementy w postaci np. gier i konkursów, które mają charakter swego rodzaju zabawy.

Stanowisko w zakresie braku opodatkowania VAT po stronie VAT należnego spotkań i imprez potwierdzano przykładowo w:

- interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2018 r., znak: 0112-KDIL4.4012.94.2018.1.HW, gdzie organ stwierdził, że: „Biorąc pod uwagę powyższą analizę, w rozpatrywanej sprawie nie można uznać organizacji Spotkań dla pracowników Spółki za odpłatne świadczenie usług na ich rzecz, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, bowiem ich organizacja będzie związana z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Uczestnictwo pracowników Spółki w Spotkaniach ma na celu m.in. wzrost ich motywacji w zakresie wykonywanych obowiązków, zwiększenie wydajności i efektywności pracy w zespole, co z kolei ma przyczynić się do polepszenia wyników Spółki oraz wzrostu jej przychodów. ”,

- interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2017 r., znak: 0111-K.DIB3-1.4012.473.2017.3.JP, gdzie organ stwierdził, że: „ Odnosząc się do powyższego, mając na uwadze powołane przepisy należy wskazać, że głównym celem spotkania było zbudowanie pozytywnych relacji w zespole, w dalszym zakresie wpływające na dalej idącą identyfikację pracowników ze Spółką, zwiększenie efektywności pracy w zespole i wydajność pracowników, a przez to realizację głównego celu Spółki, którym jest rozwój gospodarczy oraz jak największa sprzedaż jej produktów, a w efekcie uzyskanie przychodu.

Czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na ich nieodpłatność oraz fakt, że będą odbywały się w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki.

W efekcie Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z organizacją Spotkania integracyjnego przez Wnioskodawcę nie powstał/nie powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT oraz art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT.

W razie oceny stanowiska Wnioskodawcy jako nieprawidłowe, Spółka wnosi o wyszczególnienie przez organ w stosunku do jakich z podanych przez Wnioskodawcę Wydatków związanych ze spotkaniem i w odniesieniu do jakich kategorii Uczestników spotkania, Wnioskodawca zobowiązany jest do rozpoznania obowiązku podatkowego na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT bądź art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT.

W piśmie z 5 kwietnia 2023 r. wskazano.

Wnioskodawca nie zmienia swojego stanowiska w sprawne, tj.:

2. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest/będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem (z wyjątkiem alkoholu).

3. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z organizacją Spotkania integracyjnego przez Wnioskodawcę nie powstał / nie powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VA T lub art. 8 ust. 2 Ustawy o VA T.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Warunek zachowania związku zakupów z działalnością opodatkowaną, akcentowany jest w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. W orzeczeniu z dnia 6 kwietnia 1995 r. (w sprawie C-4/94, BLP Groupplc v. Commissioners of Customs & Excise), TSUE stwierdził, że powstanie prawa do odliczenia podatku jest uzależnione od bezpośredniego i niezwłocznego związku z transakcjami opodatkowanymi. Także w wyroku z dnia 8 czerwca 2000 r. (w sprawie C-98/98, Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank plc) TSUE nie miał wątpliwości, że artykuł 2 Pierwszej Dyrektywy i artykuł 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia, a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży. W wyroku z dnia 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 Securenta, TSUE stanął na stanowisku, że w sytuacji, gdy podatnik wykonuje działalność gospodarczą i działalność niemającą charakteru gospodarczego, prawo do odliczenia z tytułu ewentualnych wydatków jest dopuszczalne jedynie w zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności gospodarczej podatnika.

Powyższe jest zgodne z utrwalonym już orzecznictwem TSUE dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego, np. z wyrokiem TSUE w sprawie C-528/19 (pkt 27), w którym m.in. stwierdzono: „Prawo do odliczenia zostaje jednak również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług należą do kosztów ogólnych podatnika i jako takie stanowią elementy składowe ceny dostarczanych przez niego towarów lub świadczonych przez niego usług. Koszty takie zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (wyrok z dnia 14 września 2017 r., Iberdrola Inmobiliaria Real Estate Investments, C‑132/16, EU:C:2017:683, pkt 29 i przytoczone tam orzecznictwo)”.

Jak wyjaśniono, odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonania czynności opodatkowanych. Należy zaznaczyć, że nie zawsze możliwe jest wskazanie na ścisłe powiązanie podatku naliczonego z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Ważne jest jednak, by związek ten w chwili dokonywania zakupów był oczywisty, a nabyte towary i usługi muszą w sposób niewątpliwy służyć czynnościom opodatkowanym. Okoliczności towarzyszące konkretnej transakcji zakupu towaru lub usługi powinny wskazywać jednoznacznie, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej lub planowanej przez niego działalności gospodarczej.

Ponadto ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, zgodnie z którym:

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) (uchylona)

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,

c) usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Z kolei jak stanowi art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy,

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wskazać należy, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wówczas, gdy zostaną spełnione dwa warunki: odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku VAT, a nabyte towary i usługi, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż pełnią oni jedynie rolę płatników, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli jednak dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresiepodatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.

Rozstrzygając kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem należy odnieść się świadczeń kompleksowych.

Generalnie system podatku od wartości dodanej opiera się na zasadzie, że każde świadczenie jest traktowane odrębnie i niezależnie na potrzeby opodatkowania tym podatkiem.

Ani dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), ani też przepisy krajowe nie zawierają definicji świadczenia złożonego. Brak również szczególnych uregulowań dotyczących przesłanek uznawania danego świadczenia za świadczenie złożone. Ocena, w jakich okolicznościach świadczenia powiązane należy traktować jako świadczenia jednolite, kształtowana jest na bazie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W szczególności wskazać należy wyrok Trybunału z dnia 6 lipca 2006 r. w sprawie C-251/05 Talacre Beach Caravan Sales Ltd, w którym Trybunał stwierdził, że należy dać prymat ochronie zasady, nierozszerzania zwolnienia podatkowego nad traktowaniem kilku dostaw jako świadczenia złożonego, opodatkowanego wedle zasad dotyczących świadczenia głównego. Każde odstępstwo od zasadniczej stawki podatku od towarów i usług winno być zatem interpretowane ściśle i ta ogólna zasada musi być brana bezwzględnie pod uwagę przy ocenie okoliczności konkretnej sprawy.

W pewnych jednak okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem, odpowiednio, prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są one niezależne (por. np. wyrok TSUE z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd - pkt 23, z dnia 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP - pkt 15, z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o. - pkt 30). Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiera zatem wskazówki dotyczące warunków jakie muszą być spełnione żeby uznać określony zespół świadczeń za świadczenie złożone.

Jedna transakcja występuje zatem wtedy, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (por. np. wyrok TSUE z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd – pkt 29, ww. wyrok C-392/11 - pkt 16; ww, wyrok TSUE C-224/11 - pkt 30; lub też wyrok TSUE z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 RR Donnelley Global Tumkey Solutions Poland sp. z o.o. - pkt 21).

Ponadto jeżeli jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, natomiast pozostałe świadczenie lub świadczenia stanowią świadczenie lub świadczenia dodatkowe/pomocnicze, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne tj. dzielące los prawny świadczenia głównego. W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe/pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego tj. stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z tego świadczenia (por. ww. wyrok TSUE C-349/96 - pkt 30, C-392/11 - pkt 17, C-224/11 - pkt 30 lub też C-155/12 - pkt 22).

Poza tym w wyroku z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service Srl Trybunał wskazał, że aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. W orzeczeniu tym Trybunał wskazał na konieczność dokonania analizy charakteru transakcji także z punktu widzenia nabywcy, z uwagi na fakt, że to właśnie perspektywa nabywcy powinna być podstawą do ustalenia, jaki był rzeczywisty charakter świadczenia. Tak również TSUE orzekł w wyroku z dnia 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09 Bog i inni gdzie wskazał, że: „W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego”.

Natomiast w wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV, Trybunał wskazał, że art. 2 (1) VI Dyrektywy „należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”.

Powyższe oznacza, że dla oceny, czy w danej sytuacji są spełnione przesłanki dla uznania danego zespołu świadczeń za jedno świadczenie kompleksowe jest ocena, czy w przypadku wydzielenia poszczególnych świadczeń, dla nabywcy będą one miały istotną wartość. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej, praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie wyklucza zastosowanie do poszczególnych jego elementów odrębnych cen.

Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności kompleksowej.

W celu ustalenia, czy świadczenia stanowią kilka niezależnych świadczeń czy jedno świadczenie, należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji (por. ww. wyrok TSUE C-392/11 - pkt 18 lub C-224/11 - pkt 32). Nie ma jednak bezwzględnej zasady dotyczącej ustalania zakresu danego świadczenia z punktu widzenia podatku VAT, a co za tym idzie, w celu ustalenia zakresu danego świadczenia należy wziąć pod uwagę ogół okoliczności, w jakich ma miejsce dana transakcja.

Z opisu sprawy wynika, że Państwo organizowali w przeszłości i planują organizować w przyszłości (co roku) branżowe spotkanie okolicznościowe o charakterze integracyjnym - …. Do uczestnictwa w Spotkaniu integracyjnym Spółka zaprasza:

1) pracowników X,

2) współpracowników X, tj. osoby świadczące na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

3) byłych pracowników X,

4) członków zarządu X,

5) osoby najbliższe (członków rodziny) członków zarządu X,

6) inne osoby sprawujące funkcje kierownicze w X oraz spółkach powiązanych kapitałowo z X, w tym Y,

7) członków rady nadzorczej X,

8) pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X,

9) współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X, tj. osoby świadczące na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

10) kontrahentów X,

11) przedstawicieli lokalnych władz.

Udział w Spotkaniu integracyjnym nie jest obowiązkowy, jednak do konkretnej, wyznaczonej daty, wymagane jest od Uczestników spotkania przesłanie informacji odnośnie chęci albo braku chęci uczestnictwa w Spotkaniu integracyjnym. Spółka co do zasady nie tworzy imiennej listy Uczestników spotkania, ale ma możliwość stworzenia takiej listy, w razie zaistnienia konieczności jej stworzenia.

Celem organizacji Spotkania integracyjnego jest przede wszystkim poprawa atmosfery pracy, bliższe poznanie się pracowników pracujących na co dzień w różnych, odległych lokalizacjach /oddziałach X, co ma w zamierzeniu poprawę efektywności i organizacji pracy, budowę pozytywnych relacji na linii pracownik/współpracownik - pracodawca, większą identyfikację pracowników/współpracowników ze Spółką i jej działalnością.

W trakcie Spotkania integracyjnego X przekazuje Uczestnikom spotkania informacje o osiągnięciach Spółki, kierunkach i strategiach rozwoju jej działalności oraz planowanych inwestycjach. Odbywają się imienne podziękowania dla najbardziej zasłużonych pracowników, połączone z wręczeniem nagród finansowych, co ma na celu zwiększenie motywacji zarówno u beneficjentów świadczenia, jak i u innych uczestników, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu mogą dołączyć do grona wyróżnionych w kolejnych latach.

W zakresie przekazywanych nagród rzeczowych X nie prowadzi imiennej ewidencji osób obdarowanych, ponieważ udział w konkursach jest przypadkowy - w zależności od tego kto z Uczestników spotkania zgłosi się do konkursu lub zostanie wytypowany przez konferansjera, ten bierze w nim udział. Nagrody rzeczowe rozdawane są dodatkowo w trakcie losowania tzw. „szczęśliwego numeru” - w tym przypadku również nie jest prowadzona ewidencja, ponieważ obdarowanym może być każdy Uczestnik spotkania, którego numer identyfikatora (np. Gość 001, Gość 621 itd.) zostanie wylosowany.

W ramach organizacji Spotkania integracyjnego Spółka ponosi następujące wydatki na (zwane dalej łącznie jako: „Wydatki związane ze spotkaniem”):

1) usługi cateringowe,

2) zakup żywności i napojów,

3) najem i dekoracje sali i/lub namiotów, pod którymi odbywa się Spotkanie integracyjne,

4) zaproszenia,

5) śpiewniki,

6) identyfikatory,

7) kufle,

8) odznaczenia,

9) dyplomy i medale,

10) oprawę artystyczną i muzyczną (konferansjer, koncert znanego zespołu(-ów), występ stand- up’era itp.),

11) obsługę techniczną,

12) alkohol,

13) wręczane w konkursach i losowaniach nagrody rzeczowe, takie jak: telewizory, elektryczne grille, myjki ciśnieniowe, rowery, przenośne głośniki, zestawy kosmetyków itp.,

14) inne wydatki (przedstawiony katalog wydatków nie jest katalogiem zamkniętym – z uwagi na unikalny charakter każdego Spotkania integracyjnego).

Wydatki związane ze spotkaniem są finansowane ze środków obrotowych X i co do zasady mają charakter ryczałtowy, niezależny zarówno od liczby osób uczestniczących w Spotkaniu integracyjnym jak i od faktu skorzystania oraz stopnia skorzystania z danych świadczeń przez poszczególnych Uczestników spotkania.

Dla konkursów opisanych we Wniosku nie był/nie będzie opracowywany regulamin, ponieważ konkursy są przeprowadzane według pomysłu konferansjera wynajętego na konkretne spotkanie.

Wnioskodawca nie ma wpływu na to jakie było/będzie zadanie konkursowe na konkretnym spotkaniu, ponieważ każdorazowo ustalane jest to przez wynajętego na spotkanie konferansjera. Organizowane co roku konkursy mogą się różnić, gdyż są autorskim pomysłem.

Do tej pory odbywały się przykładowo następujące konkursy/współzawodnictwo:

- dla wszystkich chętnych Uczestników spotkania - konkurs wiedzy ogólnej z zakresu prowadzonej działalności X (konkurs uwzględnia informacje o wielooddziałowej strukturze Wnioskodawcy przy wzięciu również pod uwagę różnych profilów działalności oddziałów),

- dla nowych adeptów … - precyzyjne wbijanie gwoździ na czas,

- konkursy zręcznościowe - przecinanie piłą ręczną drewnianych bali,

- konkursy wysiłkowe - kto więcej razy podniesie pełną beczkę o pojemności 50 litrów,

- lepienie w glinie.

Każdy konkurs kończy się wyłonieniem albo zwycięskiej osoby, albo drużyny. Wszyscy Uczestnicy spotkania widzą zwycięzców i nagrody jakie otrzymali, co stanowi dodatkową zachętę do udziału w kolejnych konkurencjach. Ogłoszenia wyników konkursu dokonuje konferansjer. Nagrody są wręczane co do zasady tego samego dnia - przez konferansjera po ogłoszeniu wyników.

Państwo nie otrzymają jednej faktury, bowiem zakupione usługi, towary nabywane były od różnych podmiotów. Wydatki związane ze spotkaniem są dokumentowane odrębnymi fakturami. Państwo jako organizator Spotkania integracyjnego nabywają/będą nabywać nagrody wydawane w konkursach we własnym imieniu i na własną rzecz, a następnie przekazują/będą przekazywać je Uczestnikowi spotkania, który będzie do nagrody uprawniony (w praktyce przekazanie nagród ma miejsce z udziałem konferansjera prowadzącego spotkanie). Państwo ponoszą/będą ponosić ekonomiczny (finansowy) ciężar związany z nabyciem nagród. Nagrody będą przekazywane bez odpłatności ze strony Uczestników spotkania.

Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii czy są/będą Państwo uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem integracyjnym (z wyjątkiem alkoholu).

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że organizując opisane spotkanie integracyjne nie zostały spełnione przesłanki dla uznania go za świadczenie kompleksowe. Poszczególne świadczenia dla Uczestników spotkania mają/mogą mieć istotną wartość, określoną korzyść. Jednakże to Państwo organizują/będą organizować spotkanie integracyjne, które są/będą skierowane do wymienionych Uczestników. Państwo nie będą nabywać świadczenia/świadczeń, które następnie będą przedmiotem odsprzedaży dla poszczególnych Uczestników, którzy będą brać udział w Spotkaniu integracyjnym. Organizacja ww. spotkania nie będzie związana z odpłatnym świadczeniem usług, świadczenie będzie nieodpłatne. Państwa Spółka będzie de facto konsumentem nabywanych świadczeń. W konsekwencji nie można przyjąć, że nabywane od podmiotów trzecich towary i usługi wykorzystane przez Państwa do zorganizowania spotkania dla Uczestników będą stanowić świadczenie kompleksowe, które będzie przedmiotem sprzedaży. Powyższe nie może stanowić argumentu uzasadniającego prawo do odliczenia od wszystkich nabywanych w związku z organizacją spotkania towarów i usług. Istotnym dla prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zawsze związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Przechodząc zatem do kwestii prawa do odliczenia, mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że przysługuje/będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla celów organizacji branżowego spotkania okolicznościowego o charakterze integracyjnym dla:

- pracowników X,

- współpracowników X, tj. osób świadczących na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- członków zarządu X,

- innych osób sprawujące funkcje kierownicze w X,

- członków rady nadzorczej X,

- kontrahentów X

w takim zakresie w jakim dotyczą opodatkowanej działalności Państwa, z wyłączeniem wydatków określonych w art. 88 ustawy tj. w szczególności art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, czyli usług noclegowych i gastronomicznych.

Należy podkreślić, że w analizowanych okolicznościach nie można uznać, że nabywane i przyznawane nagrody rzeczowe mają/będą miały bezpośredni lub pośredni związek z działalnością Państwa. Jak wynika z wniosku, w konkursach i losowaniach mogą brać udział różni uczestnicy spotkania integracyjnego. Zatem konkursy i losowania nie są ani adresowane wyłącznie do ww. osób (tj. pracowników X, współpracowników X, tj. osób świadczących na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, członków zarządu X, innych osób sprawujące funkcje kierownicze w X, członków rady nadzorczej X, kontrahentów X), ani nie są zawsze tematycznie związane z profilem działalności Państwa (np. kto więcej razy podniesie pełną beczkę o pojemności 50 litrów). Nagrody za wygrane w konkursach i losowaniach nie trafiają wyłącznie do ww. osób. W tym kontekście zakup nagród nie jest skorelowany wyłącznie z działalnością gospodarczą Państwa.

Ponadto należy dodatkowo wyjaśnić, że nagrody w postaci telewizorów, elektrycznych grilli, myjek ciśnieniowych, rowerów, przenośnych głośników, zestawów kosmetyków nie są związane z profilem działalności Państwa. Jeśli Państwo przyznają uczestnikom ww. nagrody, to zaspokajają one prywatne potrzeby tych uczestników.

W tym miejscu należy zauważyć, że przepisy ustawy nie definiują pojęcia „potrzeb osobistych”. Za Słownikiem Języka Polskiego uznać należy, że potrzebami „osobistymi” są takie potrzeby, które „dotyczą danej osoby” i które są jej potrzebami „prywatnymi”, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika, czy pełnioną funkcją. Zatem można przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy, a więc potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy. Natomiast potrzeby pracownicze to te, których spełnienie nie wynika z autonomii woli stron, ale do zaspokajania których pracodawca jest zobowiązany np. na podstawie przepisów prawa. 

Ponadto Państwo w żaden sposób nie są zobowiązani do przekazywania nagród. Organizowane podczas wydarzeń konkursy i losowań z nagrodami są świadczeniem dodatkowym, które wynika z woli Państwa.

W konsekwencji należy uznać, że wydatki ponoszone na nagrody służą zaspokajaniu osobistych, prywatnych potrzeb zarówno ww. osób jak i wszystkich innych uczestników spotkania integracyjnego. Zatem ich przekazanie odbywa się bez związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.

Skoro nieodpłatnie przyznawane nagrody nie będą czynnościami bezpośrednio lub pośrednio związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą Państwa, nie będzie spełniony warunek przewidziany w art. 86 ust. 1 ustawy jakim jest związek nabywanych towarów do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, że nabywane nagrody nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług Państwu nie przysługuje/nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nagród przekazywanych w konkursach i losowaniach organizowanych podczas spotkań integracyjnych.

Natomiast w przypadku uczestnictwa w branżowym spotkaniu okolicznościowym o charakterze integracyjnym:

- byłych pracowników X,

- osób najbliższych (członków rodziny) członków zarządu X,

- innych osób sprawujących funkcje kierownicze w spółkach powiązanych kapitałowo z X, w tym Y,

- pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X,

- współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X, tj. osób świadczących na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

 - przedstawicieli lokalnych władz,

brak jest spełnienia celu w postaci świadczenia usług w związku z Państwa działalnością gospodarczą. Wymienione osoby nie są pracownikami Spółki, nie są związane z prowadzoną przez nią działalnością, obecność ich na spotkaniach integracyjnych nie przekłada się na efekty Państwa działalności gospodarczej. Nie można uczestnictwu tych osób w spotkaniach przypisać atrybutów, które są charakterystyczne na przykład dla pracowników oraz współpracowników w relacji ze Spółką, a mianowicie umocnienia więzi z pracodawcą/współpracownikiem, polepszenia komunikacji w firmie i wzrostu motywacji do pracy, co w efekcie sprzyjałoby zwiększeniu wydajności pracy, a w konsekwencji miało wpływ na wyniki firmy.

Zatem organizacja spotkań integracyjnych na rzecz:

- byłych pracowników X,

- osób najbliższych (członków rodziny) członków zarządu X,

- innych osób sprawujących funkcje kierownicze w spółkach powiązanych kapitałowo z X, w tym Y,

- pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X,

- współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X, tj. osób świadczących na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- przedstawicieli lokalnych władz,

stanowi usługi niezwiązane z prowadzeniem przez Państwa działalności. Pomimo że wskazali Państwo na pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością, to z wniosku wynika, że dominującą korzyść z tego świadczenia uzyskują ww. uczestnicy, a nie Spółka. Zatem należy uznać, że spotkania integracyjne zaspakajają prywatne/osobiste potrzeby tych uczestników. Tym samym, z uwagi na brak związku z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną, nie są/nie będą spełnione wszystkie przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.

W związku z powyższym stanowisko Państwa ww. części, że są/będą uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących Wydatki związane ze spotkaniem, jest nieprawidłowe.

Kolejne wątpliwości Państwa dotyczą kwestii czy w związku z organizacją Spotkania integracyjnego przez Państwa powstał/powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT lub art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 2 pkt 6 ustawy,

towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii;

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

 2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powołanego powyżej przepisu art. 7 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie m.in. na cele osobiste pracownika w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia towarów należących do przedsiębiorstwa, tj. takie, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, lub wszelkie inne darowizny, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Warunkiem uznania powyższych czynności za odpłatną dostawę towaru jest przysługujące podatnikowi w części lub w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które mają być przekazane. Jeżeli zatem podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Wskazany przepis jest odpowiednikiem art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347 poz. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym, za dostawę towarów uznaje się wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów.

Tak, więc nie podlegają/nie będą podlegały nieodpłatne przekazania lub zużycia towarów na rzecz:

- pracowników X,

- współpracowników X, tj. osoby świadczące na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- członków zarządu X,

- inne osoby sprawujące funkcje kierownicze w X,

- członków rady nadzorczej X,

- kontrahentów X.

Jak już wyżej wskazano nabywane i przyznawane nagrody rzeczowe nie mają/nie będą miały bezpośredniego lub pośredniego związku z działalnością prowadzoną przez Państwa, a zatem nie przysługuje/nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nagród w konkursach i losowaniach organizowanych podczas spotkań integracyjnych.

Skoro Państwu w tym zakresie nie przysługuje/nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nagród, tym samym należy wskazać, że przekazywanie przez Państwa nagród wygranym, nie podlega/nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.

Analogicznie czynność nieodpłatnego przekazania (lub zużycia) towarów na rzecz:

- byłych pracowników X,

- osób najbliższych (członków rodziny) członków zarządu X,

- innych osób sprawujących funkcje kierownicze w spółkach powiązanych kapitałowo z X, w tym Y,

- pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X,

- współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X, tj. osób świadczących na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- przedstawicieli lokalnych władz,

nie stanowi/nie będzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.

Przekazanie to nie stanowi/nie będzie stanowić również żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem stanowisko Państwa, że w związku z organizacją spotkania integracyjnego przez Państwa nie powstał/nie powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jest prawidłowe.

Zgodnie art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (…).

Należy zauważyć, że jak wynika z ww. przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, dla uznania, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność. Odpłatność oznacza dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie, nagroda. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Aby dane świadczenie uznać za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie.

Czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub świadczącego usługę. Przy czym, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. Pod pojęciem odpłatności dostawy towarów lub odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą.

Kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I tak, w wyroku z 1 kwietnia 1982 r. w sprawie C-89/81 Hong Kong Trade Development Council TSUE stwierdził, że wskazane w sprawie czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy zostały wykonane odpłatnie.

Analizując głębiej ten problem Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council stwierdził, że czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem.

Na uwagę zasługuje także orzeczenie z 3 kwietnia 1994 r. w sprawie C-16/93 R.J. Tolsma, gdzie podkreślono, że dla wystąpienia opodatkowania podatkiem od towarów i usług konieczne staje się zaistnienie bezpośredniego związku płatności z konkretną czynnością oraz istnienie konsumenta tej czynności.

Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wskazać należy, że w niektórych przypadkach płatności za dany towar/usługę może dokonać podmiot trzeci, a nie podmiot (osoba) na rzecz którego następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel/na rzecz której świadczona jest usługa. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. w trakcie realizacji programów lojalnościowych lub akcji marketingowych, w których są przekazywane uczestnikom nagrody.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy

za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

 1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

 2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Mając na uwadze powyższe regulacje należy wskazać, że co do zasady, opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług, w tym przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Ponadto, usługa o charakterze nieodpłatnym, tj. w ramach której odbiorca świadczenia nie jest obowiązany do żadnego świadczenia ekwiwalentnego na rzecz świadczącego usługę, może podlegać opodatkowaniu, jeżeli świadczenie usługi nastąpi dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu powinno być świadczeniem do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie wpisywało się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona.

Jak wynika z wniosku w ramach branżowego spotkania okolicznościowego o charakterze integracyjnym świadczą Państwo nieodpłatnie usługi dla:

- pracowników X,

- współpracowników X, tj. osób świadczących na rzecz X usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- członków zarządu X,

- innych osób sprawujące funkcje kierownicze w X,

- członków rady nadzorczej X,

- kontrahentów X,

które są związane z Państwa działalnością gospodarczą.

Zatem nieodpłatne świadczenie usług na rzecz ww. osób nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem, ponieważ nie są spełnione warunki, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy. Z okoliczności przedstawionych przez Państwa wynika, że przedmiotowe świadczenie będzie mieć związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.

Natomiast nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza Państwa będzie stanowiło odpłatne świadczenia usług.

Zatem jeżeli w ramach branżowego spotkania okolicznościowego o charakterze integracyjnym świadczą/będą świadczyli Państwo nieodpłatnie usługi dla:

- byłych pracowników X,

- osób najbliższych (członków rodziny) członków zarządu X,

- innych osób sprawujących funkcje kierownicze w spółkach powiązanych kapitałowo z X, w tym Y,

- pracowników spółek powiązanych kapitałowo z X,

- współpracowników spółek powiązanych kapitałowo z X, tj. osób świadczących na rzecz powiązanych kapitałowo spółek usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

- przedstawicieli lokalnych władz,

to stanowi/będzie stanowiło odpłatne świadczenia usług podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy.

Jak już wyżej wskazano brak jest spełnienia celu w postaci świadczenia usług dla ww. osób w związku z Państwa działalnością gospodarczą. Wymienione osoby nie są związane z prowadzoną przez Państwa działalnością, obecność ich na spotkaniu integracyjnym nie przekłada się na efekty Państwa działalności gospodarczej. Nie można uczestnictwu tych osób w spotkaniach przypisać atrybutów, które są charakterystyczne na przykład dla pracowników oraz współpracowników w relacji ze Spółką, a mianowicie umocnienia więzi z pracodawcą/współpracownikiem, polepszenia komunikacji w firmie i wzrostu motywacji do pracy, co w efekcie sprzyjałoby zwiększeniu wydajności pracy, a w konsekwencji miało wpływ na wyniki firmy.

Zatem stanowisko Państwa, że w związku z organizacją spotkania integracyjnego przez Państwa nie powstał/nie powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, z uwagi na całość uzasadnienia, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

- zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

- zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do wskazanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że dotyczą one innego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i nie mają zastosowania w niniejszej sprawie.

Odnosząc się do wskazanych wyroków sądów należy stwierdzić, że wyroki sądów nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 259).

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

Ocena prawna stanowiska Państwa dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00