Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.390.2023.2.MB

Sposób dokumentowania otrzymanych od Współorganizatora udziałów we wpływach ze współorganizacji wydarzenia artystycznego.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu dokumentowania otrzymanych od Współorganizatora udziałów we wpływach ze współorganizacji wydarzenia artystycznego. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 4 września 2023 r. (wpływ 4 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Fundacja (…) (dalej: „Fundacja” lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem posiadającym osobowość prawną oraz działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 166 z zm.) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571 z zm.) oraz swojego statutu (dalej: „Statut”). Fundacja korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT, nie jest więc zarejestrowana dla potrzeb VAT.

Organem stanowiącym, kontrolnym i opiniującym Fundacji jest Rada Fundacji. Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Celem Fundacji jest (…) (…),związanych z (…). Ponadto celem Fundacji jest (…).

Fundacja realizuje swoje cele statutowe (…).

Dochody Fundacji mogą pochodzić z: (…).

Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana na jej działalność statutową.

Zgodnie ze Statutem, Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie: (…)

Wszystkie wpływy z działalności gospodarczej przeznaczane są na realizację celów statutowych Fundacji.

Fundacja nie jest podmiotem wpisanym do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Fundacja nie jest organizacją pożytku publicznego, ale prowadzi działalność w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ww. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W ramach realizacji swoich celów statutowych Fundacja na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych z innymi podmiotami współorganizuje i planuje współorganizować wydarzenia artystyczne (…) (…) (dalej: „Współorganizacja wydarzeń artystycznych”).

Fundacja współorganizuje wydarzenia artystyczne wspólnie z innymi podmiotami, których cele działania są zbieżne z działalnością statutową Fundacji np. inną fundacją, instytucją kultury, samorządem, firmą, ambasadą, instytutem kulturalnym lub innymi podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną (dalej: „Współorganizator”).

Umowa w zakresie Współorganizacji wydarzeń artystycznych określa zobowiązania i ewentualne uprawnienia Fundacji i Współorganizatora (dalej: „Współorganizatorzy”) związane ze współpracą przy Współorganizacji wydarzeń artystycznych. Umowa określa również zasady podziału ewentualnych wpływów ze Współorganizacji danego wydarzenia artystycznego.

Typowo Fundacja i Współorganizator ustalają procentowy podział wpływów ze sprzedaży biletów z tytułu współorganizowanego wydarzenia artystycznego w ramach swoich obowiązków w przypadku Współorganizacji wydarzeń artystycznych. Fundacja we własnym zakresie i na własny koszt zapewnia stronę/oprawę artystyczną (…), pokrywa koszty wynagrodzenia oraz przelotu i zakwaterowania artystów, prowadzi działania promujące oraz komunikacyjne współorganizowanego wydarzenia artystycznego, przygotowuje projekty graficzne oraz koordynuje i finansuje druk materiałów promocyjnych, zapewnia obsługę techniczną (realizator dźwięku), realizuje nagranie audio i video oraz edycję materiałów.

Współorganizator dba o stronę logistyczną wydarzenia, zapewniając we własnym zakresie i na własny koszt odpowiednie miejsce do odbycia Współorganizowanego wydarzenia artystycznego, prowadzi sprzedaż biletów na to wydarzenie, prowadzi działania promujące współorganizowane wydarzenie artystyczne, zapewnia obsługę techniczną oraz sprzęt techniczny (tzw. backline) umożliwiający realizację wydarzenia artystycznego, może również zapewniać ochronę w miejscu organizowanego wydarzenia artystycznego.

Wszelkie podejmowane działania wykonywane są przez Strony w celu zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia w postaci wydarzeń artystycznych. Odbiorcą świadczonych usług jest szeroko rozumiany adresat danego wydarzenia artystycznego (widz/słuchacz koncertu), czyli odbiorca indywidualny.

Po zakończeniu wydarzenia Współorganizator i Fundacja dokonują rozliczenia wpływów osiągniętych ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego według ustalonej proporcji podziału wpływów wynikającej z umowy. Jako podmiot odpowiedzialny za sprzedaż biletów Współorganizator przekazuje Fundacji jej udział we wpływach z wydarzenia.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wyjaśniają Państwo, że - jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej - wszelkie usługi w związku ze współorganizacją wydarzenia artystycznego świadczone są przez Państwa w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia w postaci wspomnianego wydarzenia artystycznego. Współorganizator nie dokonuje więc świadczenia wzajemnego, ale podejmuje działania w celu wspólnej realizacji wydarzania artystycznego. W ramach umowy o współorganizację wydarzenia artystycznego każda ze stron (Fundacja oraz Współorganizator) ma wyznaczone obowiązki związane z realizacją wydarzenia, a podejmowane przez każdą ze stron czynności służą realizacji wydarzenia a nie świadczeniu na rzecz drugiej strony.

Wskazują Państwo, że wpływy ze sprzedaży biletów od Współorganizatora dotyczą wyłącznie realizowanego wspólnie przedsięwzięcia - stanowią one część wpływów przysługującą Państwu, jako jednemu ze współorganizatorów wydarzenia artystycznego. Wpływy te nie są związane z żadnymi realizowanymi przez Państwa na rzecz Współorganizatora usługami, lecz - jak wskazano w ramach odpowiedzi na poprzednie pytanie - wiążą się z uczestnictwem wraz ze współorganizatorem w realizacji wspólnego wydarzenia artystycznego. Każda ze stron ma określone obowiązki do wykonania we własnym zakresie i w związku z tym przysługuje jej ustalony przez strony udział we wpływach z wydarzenia. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że wpływy ze sprzedaży biletów od Współorganizatora stanowią świadczenie zwrotne (wzajemne) na Państwa rzecz.

Nie przysługuje Państwu żadne wynagrodzenie z tytułu czynności wykonywanych w ramach umowy o współpracy. Strony ustalają jedynie klucz podziału wpływów ze wspólnej realizacji wydarzenia.

Wyjaśniają Państwo, że w zamian za przekazanie wpływów ze sprzedaży biletów na wydarzenia artystyczne nie są Państwo i nie będą zobowiązani do świadczenia usług lub dostawy towarów na rzecz Współorganizatora – są Państwo zobowiązani do wykonania swoich obowiązków związanych z realizacją wydarzenia.

Pytanie

Czy działaniem prawidłowym będzie niedokumentowanie fakturą środków otrzymywanych przez Państwa od Współorganizatora z tytułu udziału Fundacji we wpływach ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem działaniem prawidłowym będzie niedokumentowanie fakturą dokonywanych pomiędzy Współorganizatorami rozliczeń zysku osiągniętego ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego. Nie będą Państwo zobowiązani do dokumentowania fakturą środków otrzymywanych od Współorganizatora z tytułu udziału Fundacji we wpływach ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego. Właściwym w tym przypadku będzie udokumentowanie udziałów we wpływach ze Współorganizacji wydarzenia notą księgową.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z powyższego wynika, że zawarta w ustawie o VAT definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Zatem, opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów, przy czym do uznania czynności za usługę konieczne jest istnienie odbiorcy usługi (bezpośredniego beneficjenta).

Krajowe orzecznictwo w tej kwestii uwzględnia tezy ugruntowanego orzecznictwa TSUE dotyczącego opodatkowania usług jako świadczenia wzajemnego w VAT (por. wyrok z 1 kwietnia 1982 r. w sprawie C-89/81 Hong-Kong Trade Development Council, wyrok z 5 lutego 1981 r. w sprawie C-154/80 Association coopérative „Coöoperatieve Aardappelenbewaarplaats GA”, wyrok z 12 września 2000 r. w sprawie C-276/97 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Francuskiej, wyrok z 12 września 2000 r. w sprawie C-358/97 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Irlandii i wyrok z 12 września 2000 r. w sprawie C-408/97 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Królestwu Niderlandów).

Na podstawie orzecznictwa TSUE formułuje się ogólne stanowisko, zgodnie z którym za świadczenie usług za wynagrodzeniem, a więc czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, uważane mogą być relacje, w których:

  • istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne;
  • wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy;
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy usługi, odpłatność za otrzymane świadczenie (usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem;
  • istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

W Państwa ocenie, opisana w stanie faktycznym współpraca przy Współorganizacji wydarzenia artystycznego, wypełnia znamiona wspólnego przedsięwzięcia biznesowego (kooperacji), a nie wzajemnego świadczenia usług.

Za takim stanowiskiem przemawia fakt, że współpraca nakierowana jest na stworzenie wspólnego projektu i skierowanie go do osób trzecich (odbiorców wydarzenia artystycznego). Współorganizatorzy na skutek współpracy uzyskują wprawdzie konkretną korzyść (zysk), jednak nie stanowi on zysku każdego z nich z tytułu świadczenia usług na rzecz drugiego, ale jest wynikiem wspólnego świadczenia usług oraz dostawy towarów na rzecz odbiorców Współorganizowanego wydarzenia artystycznego. Każdy ze Współorganizatorów zobowiązany jest do wykonania określonych czynności w celu stworzenia/zwiększenia atrakcyjności Współorganizowanego wydarzenia artystycznego i tym samym zwiększenia efektywności sprzedaży biletów na to wydarzenie, co ma w konsekwencji prowadzić do zwiększenia zysku. Nie ma przy tym możliwości określenia bezpośredniego związku pomiędzy płatnością, którą Współorganizatorzy otrzymają w rezultacie podziału zysku, a konkretną czynnością. Samej czynności rozliczenia zysku pomiędzy Współorganizatorami nie można przyporządkować wzajemnego świadczenia. Dodatkowo należy wskazać, że rezultat (poziom zysku) wspólnych działań Współorganizatorów jest niepewny, co również przemawia za tym, iż brak jest podstaw do stwierdzenia, że w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu prawnym mamy do czynienia ze świadczeniami wzajemnymi.

Mając powyższe na uwadze, w Państwa ocenie, rozliczenie zysku ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego pomiędzy Współorganizatorami, nie stanowi/nie będzie stanowiło odpłatnego świadczenia usług, a tym samym nie powinno podlegać VAT.

Za takim stanowiskiem przemawiają m.in. tezy wyroku TSUE z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-77/01 Empresa de Desenvolvimento Mineiro SGPS SA (EDM) przeciwko Fazenda Publica. Wyrok ten dotyczył czynności uczestników konsorcjum, jednak ze względu na podobny charakter współpracy pomiędzy uczestnikami konsorcjum i Współorganizatorami wydarzenia artystycznego – w ocenie Wnioskodawcy - tezy sformułowane w uzasadnieniu tego wyroku warto przytoczyć w tym miejscu. W wyroku tym TSUE przyjął, że „czynności dokonywane przez uczestników konsorcjum zgodnie z umową stanowiącą podstawę konsorcjum oraz w związku z ustalonym udziałem przypisanym każdemu z nich w tej umowie nie stanowią dostawy towarów lub świadczenia usług za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 2 pkt 1 VI Dyrektywy VAT, ani też w konsekwencji czynności opodatkowanej na podstawie tej dyrektywy”.

Również z orzecznictwa krajowych sądów administracyjnych wynika, że podział zysków i kosztów pomiędzy uczestnikami wspólnego przedsięwzięcia nie podlega VAT. Przykładowo można tu wskazać na prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 maja 2018 r., sygn. III SA/Wa 2722/17, czy też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 października 2021 r., sygn. I FSK 2043/19.

Również w kontekście współorganizacji wydarzeń kulturalnych podkreśla się, że: „Wnioskodawca podał, że opisana forma współpracy, w ramach której sygnatariusze umowy umawiają się, że prowadzić będą działania razem oznacza, że organizacja koncertu przybiera formę umowy o wspólne przedsięwzięcie, kooperację, czy formę swoistego konsorcjum, w którym wszyscy uczestnicy zgadzają się na współdziałanie w celu realizacji zgodnych i spójnych celów, przy uznaniu wiodącej roli jednego z nich. Co istotne, nie można powiedzieć, że w ramach uzgodnionych działań którykolwiek z uczestników porozumienia realizuje usługi na rzecz innych uczestników - działania te podejmowane są wspólnie, w imieniu wszystkich sygnatariuszy, jednakże, z uwagi na przyjęte na mocy porozumienia ustalenia, ich wykonanie, czy też zlecanie podmiotom zewnętrznym, powierzono jednemu z uczestników. Strony dały jednoznaczny wyraz swej woli podkreślając zamiar kooperacji i wspólnej realizacji celu gospodarczego, jakim ma być organizacja koncertu. Brak jest zatem świadczenia, które miałoby stanowić podstawę do uznania, że zainteresowany realizuje na rzecz współorganizatora koncertu usługę. Skoro w przedstawionym przez skarżącą stanie faktycznym nie dochodzi do czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, to w konsekwencji czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą VAT lecz innym dokumentem księgowym. Z art. 106 ust. 1 u.p.t.u. wynika bowiem, że faktura VAT służy jedynie do dokumentowania transakcji objętych przepisami ustawy”. (Wyrok WSA w Poznaniu z 10 maja 2013 r., sygn. I SA/Po 148/13).

Również organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych potwierdzają, że współorganizacja wydarzenia kulturalnego nie stanowi świadczenia usług pomiędzy współorganizatorami: „Odnosząc się do objęcia podatkiem VAT świadczeń wynikających z zawartej umowy o współrealizacji imprezy kulturalnej należy stwierdzić, że nie będą Państwo świadczyli na rzecz Współorganizatora jakichkolwiek usług. Jak wynika z opisu sprawy, świadczone przez Wnioskodawcę w ramach umowy o współorganizacji usługi nie są związane ze świadczeniem wzajemnym ze strony Współorganizatora. Jedyne świadczenia wzajemne wystąpią między organizatorem a adresatem organizowanych wydarzeń kulturalnych (widzem, słuchaczem). W ramach umowy o współorganizacji realizują Państwo wspólnie ze Współorganizatorem dane przedsięwzięcie, przy organizacji którego każda ze stron ma określone odrębne obowiązki. Wszystkie te działania realizowane są w konkretnym celu, jakim jest wydarzenie artystyczne. Działania obu stron umowy o współorganizacji wykonywane są wyłącznie w celu zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia w postaci organizowanych wydarzeń kulturalnych. W konsekwencji, należy stwierdzić, że w tym przypadku nie dochodzi do świadczenia usług bądź dostawy towarów przez Państwa na rzecz Współorganizatora. Zatem nie dochodzi do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy.” (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2022 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.397.2022.2.AA).

Podobne stanowisko w przypadku współorganizacji imprez biegowych przez fundację i spółkę potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 sierpnia 2016 r., nr IPPP1/4512-497/16-2/JL.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W świetle art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle powyższego przyjąć zatem należy, że wobec tego, iż rozliczeniom pieniężnym pomiędzy Współorganizatorami wydarzenia artystycznego nie towarzyszy świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, wystawienie faktury w takiej sytuacji nie jest uzasadnione. Dopuszczalne jest potwierdzenie tego typu rozliczeń innymi niż faktury dokumentami księgowymi. Takim dokumentem, w Państwa ocenie, może być nota księgowa.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.; t. j. Dz. U z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do katalogu usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.

Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Zatem, aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Kwestia „odpłatności” była niejednokrotnie przedmiotem rozstrzygania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak zauważył Trybunał w wyroku w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council:

czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem.

Należy też zwrócić uwagę na wyrok w sprawie C-16/93 Tolsma, gdzie Trybunał wskazał, że czynność:

podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy.

Zatem, za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT uważane mogą być takie sytuacje, w których:

  • istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,
  • wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy,
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy usługi, odpłatność za otrzymane świadczenie (usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,
  • istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zauważyć w tym miejscu należy, że umowa o współpracy nie występuje ani w prawie cywilnym, ani podatkowym. Stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 poz. 1610):

strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

W świetle tego przepisu należy zatem przyjąć, że zawarcie umowy o współpracy w ramach wspólnego przedsięwzięcia jest możliwe na podstawie ww. przepisu, w ramach tzw. swobody umów.

W konsekwencji strony zawierające umowę o współpracy w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia mogą ją ukształtować w sposób dowolny, byleby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się ustawie, zasadom współżycia społecznego oraz właściwości takiego stosunku.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:

podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Art. 2 pkt 22 ustawy stanowi, że:

przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z powołanych przepisów wynika, że podatnik ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a więc odpłatną dostawę towarów bądź odpłatne świadczenie usług.

Państwa wątpliwości dotyczą obowiązku udokumentowania fakturą środków otrzymanych od Współorganizatora z tytułu udziału Fundacji we wpływach ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego.

W tym celu należy w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy świadczone przez Państwa usługi w ramach współorganizacji wydarzenia artystycznego będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

W opisie sprawy podali Państwo informacje, z których wynika, że:

  • W ramach realizacji swoich celów statutowych na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych z innymi podmiotami współorganizują i planują Państwo współorganizować wydarzenia (…).
  • Umowa w zakresie Współorganizacji wydarzeń artystycznych określa zobowiązania i ewentualne uprawnienia Państwa i Współorganizatora związane ze współpracą przy Współorganizacji wydarzeń (…). Umowa określa również zasady podziału ewentualnych wpływów ze Współorganizacji danego wydarzenia artystycznego.
  • Ustalają Państwo ze Współorganizatorem procentowy podział wpływów ze sprzedaży biletów z tytułu współorganizowanego wydarzenia artystycznego w ramach swoich obowiązków w przypadku Współorganizacji wydarzeń artystycznych. Państwo we własnym zakresie i na własny koszt zapewniają stronę/oprawę artystyczną (…), pokrywają koszty wynagrodzenia oraz przelotu i zakwaterowania artystów, prowadzą działania promujące oraz komunikacyjne współorganizowanego wydarzenia artystycznego, przygotowują projekty graficzne oraz koordynują i finansują druk materiałów promocyjnych, zapewniają obsługę techniczną (realizator dźwięku), realizują nagranie audio i video oraz edycję materiałów.
  • Współorganizator dba o stronę logistyczną wydarzenia, zapewniając we własnym zakresie i na własny koszt odpowiednie miejsce do odbycia Współorganizowanego wydarzenia artystycznego, prowadzi sprzedaż biletów na to wydarzenie, prowadzi działania promujące współorganizowane wydarzenie artystyczne, zapewnia obsługę techniczną oraz sprzęt techniczny (tzw. backline) umożliwiający realizację wydarzenia artystycznego, może również zapewniać ochronę w miejscu organizowanego wydarzenia artystycznego.
  • Wszelkie podejmowane działania wykonywane są przez Strony w celu zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia w postaci wydarzeń artystycznych. Odbiorcą świadczonych usług jest szeroko rozumiany adresat danego wydarzenia artystycznego (widz/słuchacz koncertu), czyli odbiorca indywidualny.
  • Współorganizator nie dokonuje więc świadczenia wzajemnego, ale podejmuje działania w celu wspólnej realizacji wydarzania artystycznego. W ramach umowy o współorganizację wydarzenia artystycznego każda ze stron ma wyznaczone obowiązki związane z realizacją wydarzenia, a podejmowane przez każdą ze stron czynności służą realizacji wydarzenia a nie świadczeniu na rzecz drugiej strony.
  • Wpływy ze sprzedaży biletów od Współorganizatora dotyczą wyłącznie realizowanego wspólnie przedsięwzięcia - stanowią one część wpływów przysługującą Państwu, jako jednemu ze współorganizatorów wydarzenia artystycznego. Wpływy te nie są związane z żadnymi realizowanymi przez Państwa na rzecz Współorganizatora usługami, lecz wiążą się z uczestnictwem wraz ze współorganizatorem w realizacji wspólnego wydarzenia artystycznego.
  • Nie przysługuje Państwu żadne wynagrodzenie z tytułu czynności wykonywanych w ramach umowy o współpracy. Strony ustalają jedynie klucz podziału wpływów ze wspólnej realizacji wydarzenia.
  • W zamian za przekazanie wpływów ze sprzedaży biletów na wydarzenia artystyczne nie są Państwo i nie będą zobowiązani do świadczenia usług lub dostawy towarów na rzecz Współorganizatora.
  • Po zakończeniu wydarzenia dokonują Państwo ze Współorganizatorem rozliczenia wpływów osiągniętych ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego według ustalonej proporcji podziału wpływów wynikającej z umowy. Jako podmiot odpowiedzialny za sprzedaż biletów Współorganizator przekazuje Państwu udział we wpływach z wydarzenia.

Odnosząc się do objęcia podatkiem VAT świadczeń wynikających z zawartej umowy o współorganizacji wydarzenia artystycznego należy stwierdzić, że nie świadczą/nie będą Państwo świadczyli na rzecz Współorganizatora jakichkolwiek usług. Jak wynika z opisu sprawy, świadczone przez Państwa w ramach umowy o współorganizacji usługi nie są związane ze świadczeniem wzajemnym ze strony Współorganizatora. W ramach umowy o współorganizacji realizują Państwo wspólnie ze Współorganizatorem dane przedsięwzięcie, przy organizacji którego każda ze stron ma określone odrębne obowiązki. Wpływy ze sprzedaży biletów nie są związane z żadnymi realizowanym przez Państwa na rzecz Współorganizatora usługami. Nie przysługuje Państwu żadne wynagrodzenie z tytułu czynności wykonywanych w ramach umowy o współpracy. W zamian za przekazanie wpływów ze sprzedaży biletów na wydarzenia artystycznego nie są Państwo i nie będą zobowiązani do świadczenia usług lub dostawy towarów na rzecz Współorganizatora. Wszystkie te działania realizowane są w konkretnym celu, jakim jest organizacja wydarzenia artystycznego. Działania obu stron umowy o współorganizacji wykonywane są wyłącznie w celu zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia w postaci organizowanego wydarzenia artystycznego.

W konsekwencji, należy stwierdzić, że w tym przypadku nie dochodzi do świadczenia usług bądź dostawy towarów przez Państwa na rzecz Współorganizatora. Zatem nie dochodzi do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy.

Z powołanych przepisów wynika, że podatnik ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a więc odpłatną dostawę towarów bądź odpłatne świadczenie usług.

Z uwagi na to, że w związku z otrzymaniem środków przez Państwa od Współorganizatora z tytułu udziału Fundacji we wpływach z Współorganizacji wydarzenia artystycznego nie dochodzi między Państwem a Współorganizatorem do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, to nie mają/nie będą mieli Państwo obowiązku wystawienia faktury na rzecz Współorganizatora.

Z uwagi na to, że rozliczenia dokonywane w ramach Współorganizacji wydarzenia artystycznego pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, nie powinny być dokumentowane fakturą, lecz innym dowodem księgowym, wystawianym przez Państwa na rzecz Współorganizatora.

Należy przy tym wskazać, że nota księgowa nie jest dokumentem objętym przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług. Zatem brak jest przeciwskazań do dokumentowania notą księgową środków otrzymanych od Współorganizatora z tytułu udziału Fundacji we wpływach ze Współorganizacji wydarzenia artystycznego, jeżeli nie sprzeciwiają się temu inne przepisy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00