Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.518.2023.3.AD

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 23 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w nieruchomości nabytej w spadku. Uzupełnili go Państwo pismami z 8 września 2023 r. oraz 12 września 2023 r. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będąca stroną postępowania:

Pan A

(ul. A 1/7, A);

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

Pani B

(ul. B 2/7, B)

Pani C

(ul. C 2/7, C)

Pani D

(ul. C 2/7, C)

reprezentowana przez:

Panią C

(ul. C 2/7, C)

Opis stanu faktycznego

Punkt I Wyjaśnienie zagadnienia

Wnioskują Państwo o wydanie interpretacji w zakresie wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomościach otrzymanych w ramach zapisu windykacyjnego.

Zagadnienie dotyczy interpretacji czy sprzedaż udziału w nieruchomościach podlega opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrywany przypadek dotyczy dokonanej sierpnia 2022 r. - sprzedaży udziałów:

1)w nieruchomości opisanej jako działka nr 7/1 o obszarze 0,2708 ha (dwa tysiące siedemset osiem metrów kwadratowych), położonej przy ulicy K w K, dla której Sąd Rejonowy w K prowadzi ww. księgę wieczystą nr (...)), oraz

2)w nieruchomościach opisanych jako działki o numerach 7/2 i 7/3 o łącznym obszarze 0,1049 ha (dwa tysiące siedemset osiem metrów kwadratowych), położonych przy ulicy K w K, dla której Sąd Rejonowy w K prowadzi ww. księgę wieczystą nr (...))

- przez A, B, E i C na rzecz X i Y, aktem notarialnym nr (...) z sierpnia 2022 roku.

Zaznaczają Państwo, że nie nastąpiła ona w ramach wykonywania działalności gospodarczej przez żadnego zainteresowanych.

Wszystkie informacje zawarte we wniosku dotyczą wszystkich zainteresowanych. Jednakże w różnych częściach udziału zawartego w zapisie windykacyjnym, tj.:

1)C (córka F i G, siostrzenica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 część,

2)D (córka F i G, siostrzenica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 część,

3)B (córka H i L, bratanica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 część,

4)A (syn H i L, bratanek zmarłego), urodzony (...) r., nabywa udział wynoszący 4/16 części.

Podstawą nabycia nieruchomości przez zainteresowanych są zapisy windykacyjne dokonane przez zmarłego w grudniu 2021 r. V na rzecz A, B, C i D.

Aktem notarialnym z stycznia 2022 r., repertorium (...) notariusz U stwierdziła, że tytułem zapisu windykacyjnego:

1)C (córka F i G, siostrzenica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 części,

2)D (córka F i G, siostrzenica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 części,

3)B (córka H i L, bratanica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 części,

4)A (syn H i L, bratanek zmarłego), urodzony (...) r., nabywa udział wynoszący 4/16 części,

z przysługującego według księgi wieczystej nr (...) zmarłemu V udziału wynoszącego ½ (jedną drugą) części w nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr 7/1 o obszarze 0,2708 ha (dwa tysiące siedemset osiem metrów kwadratowych), położonej przy ulicy K w K, dla której Sąd Rejonowy w K prowadzi ww. księgę wieczystą nr (...).

Po drugie, notariusz U stwierdziła, że tytułem zapisu windykacyjnego:

1)C (córka F i G, siostrzenica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 części,

2)D (córka F i G, siostrzenica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 części,

3)B (córka H i L, bratanica zmarłego), urodzona (...) r., nabywa udział wynoszący 1/16 części,

4)A (syn H i L, bratanek zmarłego), urodzony (...) r., nabywa udział wynoszący 4/16 części,

z przysługującego według księgi wieczystej nr (...) zmarłemu V udziału wynoszącego ½ (jedna druga) części w nieruchomości gruntowej składającej się z działek o nr 7/2 i 7/3 o łącznym obszarze 0,1049 ha (dwa tysiące siedemset osiem metrów kwadratowych), położonej przy ulicy K w K, dla której Sąd Rejonowy w K prowadzi ww. księgę wieczystą nr (...).

Zapisy windykacyjne obejmowały w testamencie wyłącznie rozrządzenie w zakresie nieruchomości gruntowych (działek).

Podatek od nabycia spadku drogą zapisu windykacyjnego został zapłacony.

Punkt II

W jaki sposób zmarły V nabył opisane powyżej nieruchomości

Zmarły V nabył w udziale ½ działki o nr 7/1 o obszarze 0,2708 ha położonej w K, przy ul. K 7/7, zapisanej w księdze wieczystej nr (...) Sądu Rejonowego w K z marca 2006 r. na podstawie umowy sprzedaży nieruchomości (nr Repertorium (...)) przed notariuszem Z wraz S w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej.

Następnie spadkodawca V nabył w 2008 r. udział po zmarłej żonie na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z listopada2008 r., sygn. akt (...) Sądu Rejonowego w K i do dnia swojej śmierci to jest do w grudniu 2021 r. posiadał w wyżej wymienionej nieruchomości samodzielny udział ½ części w działce o nr 7/1 o obszarze 0,2708 ha. Działka została nabyta przez spadkodawcę jako niezabudowana nieruchomość gruntowa.

Równocześnie tym samym aktem i w tym samym dniu, tj. z marca 2006 r. na podstawie umowy sprzedaży nieruchomości (nr Repertorium (...)) przed notariuszem Z małżonkowie X i Y w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej nabyli ½ udziału w działce nr 7/1 o obszarze 0,2708 ha położoną w K, przy ul. K.

Zmarły V następnie nabył udział ½ części w działkach o numerach: 7/2 i 7/3 o łącznym obszarze 0,1049 ha, położonych w K, przy ul. K 7/7, zapisanych w księdze wieczystej nr (...) Sądu Rejonowego w K na podstawie warunkowej umowy sprzedaży z grudnia  2008 r., Repertorium (...) przed notariuszem Q i następnie umowie przeniesienia własności oraz umowie darowizny z lutego2009 roku, Repertorium (...) przed notariuszem T. Działki zostały nabyte przez spadkodawcę jako niezabudowane nieruchomości gruntowe.

Równocześnie tym samym aktem i w tym samym dniu co zmarły V, tj. na podstawie warunkowej umowy sprzedaży z grudnia  2008 r., Repertorium (...) przed notariuszem Q i następnie umowie przeniesienia własności oraz umowie darowizny z lutego2009 r., Repertorium (...) przed notariuszem T małżonkowie X i Y w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej nabyli ½ udziału w działkach o numerach: 7/2 i 7/3 o łącznym obszarze 0,1049 ha, położonych w K, przy ul. K 7/7, zapisanych w księdze wieczystej nr (...) Sądu Rejonowego w K.

Uzupełnienie wniosku

W uzupełnieniu wniosku podali Państwo. że:

- Pani C oraz Pan A nie prowadzą zarejestrowanej działalności gospodarczej.

- Pani C prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu, fotografii i grafiki.

- Pani B prowadzi działalność gospodarczą artystyczną oraz w zakresie kaletnictwa.

- Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży sierpnia2022 r. nie były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie były przedmiotem dzierżawy ani najmu. Od momentu nabycia do momentu zbycia nieruchomości została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży, tj. aktem notarialnym z marca2022 r., Repertorium (...), przed notariuszem U B, A, C oraz D zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży, na podstawie której B, A, C oraz D sprzedadzą Andrzejowi i Iwonie Paszek, w stanie wolnym od wszelkich nieujawnionych obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich, całe przysługujące im udziały w prawie własności:

nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą nr (...) Sądu Rejonowego w K,

nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą nr (...) Sądu Rejonowego w K, tj.:

B udziały wynoszące po 1/32 części w całej nieruchomości gruntowej,

C udziały wynoszące po 1/32 części w całej nieruchomości gruntowej,

D udziały wynoszące po 1/32 części w całej nieruchomości gruntowej,

A udziały wynoszące po 4/32 części w całej nieruchomości gruntowej,

natomiast X i Y małżonkowie XY zobowiązali się kupić powyższe udziały.

Wyżej wymienieni X i Y oświadczyli, że pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, ponadto przysługuje im prawo współwłasności przedmiotowych nieruchomości w pozostałych udziałach wynoszących po 1/2 części w każdej z tych nieruchomości, a także, że znany jest im stan prawny i faktyczny przedmiotowych nieruchomości i nie wnoszą w tym zakresie żadnych zastrzeżeń.

-Oprócz nieruchomości, o których mowa we wniosku Pani D i Pani B nie posiadają innych nieruchomości.

-Pani C posiada jedną nieruchomość w postaci domu jednorodzinnego z należącą do obrębu domu działką, na której stoi budynek, oraz działkę dodatkową stanowiącą ogród przy wyżej wymienionym domu jednorodzinnym. Jest on wykorzystywany na cele mieszkaniowe. Nie zamierza go zbyć.

-Pan A posiada mieszkanie wykorzystywane na cele mieszkaniowe oraz działkę ROD wykorzystywaną na cele rekreacyjne. Nie zamierza ich zbywać.

-Pani C, Pani D oraz Pani B nie zbywali innych nieruchomości niż te, o których mowa we wniosku.

-Pan A dokonał zbycia spółdzielczego własnościowego mieszkania 5 lutego 2016 r.

-Żadne z Państwa na 5 września 2023 r. nie zamierza w przyszłości nabywać innych nieruchomości. Środki ze sprzedaży udziałów w nieruchomościach opisanych we wniosku przeznaczą:

Pani C - na cele remontowo-budowlane oraz inne wydatki mieszkaniowe związane z inwestycją w posiadanej nieruchomości - dom jednorodzinny,

Pani D – na inwestycję w edukację oraz rozwój zawodowy/osobisty,

Pani B – na niewielkie prace remontowe, wydatki prywatne,

Pan A - przeznaczył część środków na zakup działki ROD, naprawę samochodu, niewielkie prace remontowe, edukację dzieci.

-Stanowisko w sprawie zaprezentowane we wniosku z 23 sierpnia 2023 r. nie ulega zmianie .

Pytanie

Czy sprzedaż udziału w nieruchomościach podlega opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa opinii, sprzedaż udziału w nieruchomościach nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w świetle przedstawionych uwarunkowań.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że zbycie poszczególnych udziałów w opisanych we wniosku nieruchomościach nie nastąpiło w ramach wykonywania działalności gospodarczej przez żadnego z Państwa. Nieruchomości nie były również przedmiotem dzierżawy czy najmu. Środki z ich zbycia przeznaczyli Państwo na cele osobiste.

Treść wniosku przemawia więc za tym, że sprzedaż udziałów w opisanych we wniosku nieruchomościach nie będzie wykraczała poza zakres zwykłego wykonywania prawa własności. U podstaw bowiem Państwa działania leżą wyłącznie Państwa cele osobiste, wobec czego czynność zbycia poszczególnych udziałów w nieruchomościach będzie stanowiła rozporządzanie majątkiem osobistym.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika również, że spadkodawca zmarł w grudniu 2001 r. Na podstawie aktu notarialnego z stycznia 2022 r., tytułem zapisu windykacyjnego nabyli Państwo, jako spadkodawcy, określone udziały w opisanych we wniosku nieruchomościach gruntowych.

Stosownie zaś do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycie w drodze spadku”.

Należy zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych pod pojęciem „nabycie w drodze spadku”, użytym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć nabycie w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego (np. wyroki NSA z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. akt II FSK 1437/09, z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. akt II FSK 2983/11, z dnia 25 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1120/11, z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 1966/11, z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 625/13, z dnia 29 listopada 2015 r. sygn. akt II FSK 3281/15).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że pojęcie „nabycia w drodze spadku” użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego, jak i nabycie nieruchomości w wyniku zwolnienia się z obowiązku wypłaty zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości na rzecz osoby pominiętej w testamencie oraz nabycie nieruchomości na podstawie rozporządzenia testamentowego w drodze zapisu zwykłego i windykacyjnego.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w związku z art. 10 ust. 5 ww. ustawy (czyli nabytych w drodze spadku), decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment ich nabycia przez spadkodawcę.

Z opisu sprawy wynika, że spadkodawca nabył poszczególne udziały nieruchomościach:

-w 2006 r. w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej,

-2008 r. po śmierci żony, oraz

-2009 r. w drodze przeniesienia własności i darowizny.

Uwzględniając zatem powyższe, pięcioletni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku Państwa niewątpliwie minął, bowiem – jak wynika z wniosku – od końca roku, w którym spadkodawca Państwa nabył opisane we wniosku udziały w poszczególnych nieruchomościach upłynęło ponad pięć lat.

Dodatkowo, w tym miejscu wyjaśniam, że stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.). Przepis art. 31 § 1 Kodeksu stanowi, że:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, że nabycie przez spadkodawcę udziałów w nieruchomości o nr 7/1 miało miejsce do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, gdzie nie można wyodrębnić udziałów, które przysługiwały mu i jego żonie w chwili nabycia do niej praw – za datę nabycia przez niego opisanego tego udziału należy uznać datę, kiedy nabył on go wspólnie z żoną do majątku wspólnego.

Zaprezentowane stanowisko znajduje odzwierciedlenie w podjętej przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwale w składzie siedmiu sędziów z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której Sąd stwierdził, że: „Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków”.

Reasumując, odpłatne zbycie przez Państwa sierpnia 2022 r. odziedziczonych udziałów w nieruchomościach – nie następujące w wykonaniu działalności gospodarczej - nie stanowi dla Państwa źródła przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie nie są Państwo obowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pani A (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00