Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.307.2023.1.DD

Czy Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

 Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowani (Spółka i Akcjonariusz) są podmiotami posiadającymi osobowość prawną, podlegającymi w Polsce obowiązkowi podatkowemu CIT od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Spółka jest spółką akcyjną niebędącą spółką publiczną, której akcje są zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy. Akcjonariusz jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją opakowań z tworzyw sztucznych i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonuje szeregu inwestycji, w tym obejmujących działalność badawczo-rozwojową. Spółka planuje w przyszłości realizować kolejne inwestycje wpływające na efektywność prowadzonego biznesu. Plany inwestycyjne Spółki będą pociągały za sobą wykorzystanie jej zasobów gotówkowych.

W chwili złożenia niniejszego wniosku właścicielem wszystkich akcji Spółki jest Akcjonariusz i posiada te akcje nieprzerwanie dłużej niż 2 lata. Głównym przedmiotem działalności Akcjonariusza jest działalność firm centralnych (head offices), holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych. Działalność Akcjonariusza w tym obszarze polega na dokonywaniu inwestycji poprzez tworzenie lub nabywanie nowych spółek prowadzących m.in. działalność nieruchomościową. W tym celu, Akcjonariusz planuje reinwestować zyski pochodzące z dywidend otrzymywanych od Spółki. Obecnie Akcjonariusz posiada 100% udziałów w polskiej spółce, która prowadzi działalność deweloperską. Ta spółka korzysta na ten moment tymczasowo z finansowania dłużnego udzielonego przez Spółkę, jednak celem Akcjonariusza jest dokapitalizowanie spółki deweloperskiej wkładem pieniężnym, który umożliwi jej spłatę finansowania dłużnego udzielonego przez Spółkę. Akcjonariusz rozważa także kolejne inwestycje przeprowadzone w oparciu o nowe spółki zależne. Planuje finansować działalność tych spółek m.in. poprzez dokonywanie wkładów zarówno pieniężnych jak i niepieniężnych.

Spółka do chwili obecnej nie podjęła uchwały o podziale zysków zatrzymanych osiągniętych w poprzednich latach podatkowych oraz zysku za 2022 r. Jest to związane z ustaleniem budżetu oraz strategii biznesowej dotyczącej planowanych inwestycji i zabezpieczeniem środków na ich realizację. Obecnie Spółka analizuje wszystkie aspekty ekonomiczne związane z wypłatą dywidendy i przyszłymi inwestycjami celem jak największej maksymalizacji zysku, wzrostu wartości Spółki i zabezpieczenia interesów Akcjonariusza, w tym jego planów co do reinwestycji otrzymanych zysków z tytułu akcji posiadanych w Spółce. Uzyskana kwota ma pozwolić Akcjonariuszowi na realizację jego zamierzeń biznesowych prowadzonych poprzez spółki zależne.

Na moment zwyczajnego walnego zgromadzenia (dalej: „ZWZA”) w 2023 r. Spółka nie dysponowała wystarczającymi wolnymi zapasami gotówki, które pozwoliłby na wypłatę zysków Akcjonariuszowi w kwocie koniecznej do sfinansowania planów Akcjonariusza. Mając na uwadze art. 348 § 5 zd. 2 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej: „KSH”) obligujący do wypłaty dywidendy w okresie 3 miesięcy od dnia dywidendy, Spółka nie była w stanie przewidzieć, czy zdoła uwolnić wystarczające środki gotówkowe w tym terminie. Z kolei przekroczenie tego terminu wiązałoby się dla Spółki z nieodpłatnym przychodem w postaci korzystania z cudzego kapitału (tj. z dywidendy należnej Akcjonariuszowi), co powodowałaby zwiększenie obciążenia podatkowego i drenowałoby Spółkę ze środków finansowych. Spółka spodziewa się jednak w przyszłości uwolnienia zasobów gotówkowych, które pozwolą na wypłatę zysków w oczekiwanej kwocie.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności ZWZA odstąpiło w 2023 r. od podejmowania uchwały (decyzji) w sprawie podziału zysku za 2022 r. oraz nierozliczonego zysku z lat poprzednich. Dystrybucja zysku do Akcjonariuszy będzie uregulowana w uchwale podjętej na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu (dalej: „Uchwała NWZA”). Po podjęciu Uchwały NWZA zyski na rzecz Akcjonariusza zostaną pokryte częściowo w formie pieniężnej, a częściowo w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie prawa własności do akcji spółki giełdowej i zabudowanej nieruchomości (dalej: „Podzielony Zysk”). Podzielony Zysk będzie wykazany w sprawozdaniu finansowym zbadanym przez biegłego rewidenta zgodnie z art. 347 § 1 KSH.

Akcjonariusz po podjęciu Uchwały NWZA otrzyma Podzielony Zysk dla własnej korzyści i będzie decydować samodzielnie o jego przeznaczeniu. Będzie także ponosić ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części. Nie będzie pośrednikiem, zobowiązanym prawnie lub faktycznie do przekazania całości lub części dywidendy innemu podmiotowi. Będzie także prowadzić w Polsce rzeczywistą działalność gospodarczą. W konsekwencji Zainteresowany na dzień wypłaty będzie posiadał status rzeczywistego właściciela w rozumieniu art. 4a pkt 29 ustawy o CIT. Na moment wypłaty Podzielonego Zysku, Spółka będzie dysponowała stosownymi oświadczeniami od Akcjonariusza, w tym potwierdzającymi, że Akcjonariusz nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Zarówno w momencie podjęcia Uchwały NWZA jak i faktycznego otrzymania Podzielonego Zysku, Akcjonariusz będzie właścicielem co najmniej 10% wszystkich akcji Spółki.

Spółka w momencie wypłaty Podzielonego Zysku – na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT – jako płatnik zamierza odstąpić od pobrania podatku ze względu na spełnienie warunków przewidzianych w tym przepisie. Przed wypłatą Podzielonego Zysku Akcjonariuszowi, Spółka dokona stosownej weryfikacji celem potwierdzenia możliwości skorzystania przez Akcjonariusza ze zwolnienia z podatku (dochowa należytej staranności).

Zastosowanie przez Spółkę zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT nie będzie głównym lub jednym z głównych celów dokonania przez Spółkę wypłaty Podzielonego Zysku oraz nie będzie sprzeczne w opisanych okolicznościach z przedmiotem lub celem ww. przepisu. Sposób działania Spółki przy wypłacie Podzielonego Zysku nie będzie sztuczny. Wypłata przez Spółkę Podzielonego Zysku będzie wynikać z dochodów Spółki osiągniętych w roku 2022 i latach poprzednich oraz z decyzji Akcjonariusza co do chęci otrzymania tych zysków celem realizacji jego zamierzeń biznesowych związanych z rozwojem działalności spółek zależnych.

Pytanie

Czy Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Uzasadnienie Państwa stanowiska:

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami z udziału w zyskach osób prawnych są przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym m.in. dywidendy. Przez „dywidendę” w kontekście ww. przepisu, należy rozumieć zysk netto spółki kapitałowej przeznaczony do podziału na rzecz jej wspólników na podstawie uchwały organu upoważnionego do jej podjęcia.

W przypadku spółki akcyjnej, organem uprawnionym do podjęcia uchwały o wypłacie zysku przeznaczonego do wypłaty jest zgodnie z art. 347 § 1 KSH walne zgromadzenie. Biorąc zatem pod uwagę, że Podzielony Zysk w Spółce zostanie wypłacony na podstawie Uchwały NWZA, należy go potraktować jako „dywidendę” w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 in principio.

Stosowanie do art. 22 ust. 1 ustawy o CIT podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).Treść powyższego przepisu stanowi zatem, że jeżeli Spółka dokona płatności z tytułu dywidendy należnej Akcjonariuszowi – co do zasady – jako płatnik ma obowiązek pobrać, obliczyć oraz wpłacić zryczałtowany podatek dochodowy według stawki 19% (dalej: „Zryczałtowany Podatek”).

Zgodnie z ustawą o CIT od powyższej zasady istnieje jednak odstępstwo w formie zwolnienia, tzn. Spółka jako płatnik może w określonych okolicznościach zastosować tzw. „zwolnienie dywidendowe” ze Zryczałtowanego Podatku. Wynika to z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zgodnie z którym zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j wskazanej ustawy (a zatem także dywidendy), jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

 1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

 2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

 3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

 4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W odniesieniu do punktu trzeciego, tj. posiadania nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, zwolnienie ma zastosowanie, kiedy spółka uzyskująca przychody z dywidend posiada udziały w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa powyżej, nieprzerwanie przez okres 2 lat (na podstawie art. 22 ust. 4a ustawy o CIT). Przy czym, jak stanowi art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, zwolnienie to ma zastosowanie również w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej powyżej, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium RP, upływa po dniu uzyskania tych dochodów. Ponadto, stosownie do art. 22 ust. 4d ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności.

Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku wypłaty Akcjonariuszowi przez Spółkę Podzielonego Zysku (na mocy podjętej Uchwały NWZA) zachodzą okoliczności do zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT. Mianowicie, spełnione są łącznie następujące warunki.

 1. Spółka ma siedzibę i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce;

 2. uzyskującym faktycznie dochody (przychody) z Podzielonego Zysku jest Akcjonariusz będący rzeczywistym właścicielem otrzymanych należności, który podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

 3. Akcjonariusz jest posiadaczem akcji Spółki przez okres przekraczający 2 lata, a procent posiadanych akcji przekracza ustawowy wymóg 10% i nie ulegnie obniżeniu poniżej tego progu;

 4. Akcjonariusz nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania i przedłoży Spółce stosowne oświadczenie w tym zakresie.

Do powyższych kryteriów zastosowania zwolnienia należy również dodać szczególne obowiązki płatnika. Zgodnie z art. 26 ust. 1 „przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 płatnika z podatnikiem”. Oznacza to, że Spółka analizując możliwość zastosowania zwolnienia z podatku (spełnienia poszczególnych warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT) ma obowiązek dochować należytej staranności.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, Spółka jako płatnik zamierza dokonać czynności obejmujące należytą staranność weryfikując każdy z warunków do zastosowania zwolnienia z wypłaty Podzielonego Zysku i tam, gdzie będzie to konieczne pozyska od Akcjonariusza stosowne oświadczenia wypełniając obowiązki płatnika.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, skorzystanie ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, w stosunku do wypłaty Podzielonego Zysku, nie narusza art. 22c ust. 1 ustawy o CIT wskakującego, że przepisów art. 22 ust. 4, nie stosuje się, jeżeli skorzystanie ze zwolnienia określonego w tych przepisach było:

1) sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem tych przepisów;

2) głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny.

Reasumując, w ocenie Zainteresowanych należy stwierdzić, że zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym, Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, a tym samym nie będzie miała obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty Podzielonego Zysku, ponieważ:

 1. są spełnione warunki do zastosowania zwolnienia ze Zryczałtowanego Podatku (art. 22 ust. 4 4d, ustawy o CIT);

 2. Spółka dochowa należytej staranności, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o CIT;

 3. Akcjonariusz spełnia przesłanki do uznania go za rzeczywistego właściciela Podzielonego Zysku (zgodnie z art. 4a pkt 29 ustawy o CIT);

 4. ani głównym, ani jednym z głównych celów wypłaty Podzielonego Zysku, nie będzie uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego a podejmowane przez Spółkę i Akcjonariusza czynności będą miały charakter rzeczywisty, tj. dokonywane będą z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku wspólnym jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zauważyć należy, że stosownie do zadanego pytania, wyznaczającego granice rozpatrzenia wniosku, Państwa stanowisko oceniono wyłącznie w kontekście (zakresie) zadanego we wniosku pytania. W konsekwencji przedmiotem wydanej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy w związku z wypłatą wskazanego we wniosku zysku, po stronie Spółki wypłacającej dojdzie do powstania jakiegokolwiek przychodu podatkowego.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”),

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym: dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o CIT,

podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Przepis art. 22 ust. 4 ustawy o CIT wskazuje, że:

zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

 1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

 2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

 3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

 4) spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4a ustawy o CIT,

zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o CIT,

zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

W świetle art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, wymóg nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) przez okres dwóch lat w spółce dokonującej wypłat z tytułów określonych wart. 22 ust. 1 tej ustawy nie musi być spełniony w dacie dokonywania tych wypłat. Dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych korzysta ze zwolnienia również w sytuacji, gdy uzyskujący go podatnik posiada wymagany procent udziałów (akcji) przez okres krótszy niż dwa lata (na dzień wypłaty dywidendy), o ile stan ten nie ulegnie zmianie do momentu upływu wymaganego okresu dwóch lat.

Ponadto, w myśl art. 22 ust. 4d ustawy o CIT,

zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1) jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;

2) w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a) własności,

b) innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Podsumowując powyższe, należy stwierdzić, że warunkiem zwolnienia od podatku dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spełnienie przez wypłacającego dywidendę jednocześnie wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT.

Powołane przepisy art. 22 ust. 4-4b ustawy o CIT, wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych dywidend wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy CIT. Z uwagi na obowiązującą w polskim systemie podatkowym zasadę powszechności opodatkowania, przepisy statuujące zwolnienia od opodatkowania należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadami wykładni językowej i w granicach tej wykładni.

Stosowanie do art. 22c ust. 1 i 2 ustawy o CIT,

1. Przepisów art. 20 ust. 3, art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 4, art. 24n ust. 1 oraz art. 24o ust. 1 nie stosuje się, jeżeli skorzystanie ze zwolnienia określonego w tych przepisach było:

1) sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem tych przepisów;

2) głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny.

2. Na potrzeby ust. 1 sposób działania nie jest sztuczny, jeżeli na podstawie istniejących okoliczności należy przyjąć, że podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami zastosowałby ten sposób działania w dominującej mierze z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Do przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się celu skorzystania ze zwolnienia określonego w przepisach art. 20 ust. 3, art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 4, art. 24n ust. 1 oraz art. 24o ust. 1, sprzecznego z przedmiotem lub celem tych przepisów.

Stwierdzenie okoliczności, o których mowa w tym przepisie wykracza poza możliwości oceny dokonywanej w ramach interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, która opiera się na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji. Tymczasem art. 22c ww. ustawy, odnosi się do rzeczywistego charakteru danej transakcji przez co zweryfikowanie danej sprawy w kontekście brzmienia tego przepisu wymagałoby przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Państwa wątpliwość dotyczą ustalenia, czy Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Należy przypomnieć, że aby Spółka, wypłacająca dywidendę dla swojego jedynego akcjonariusza, mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, musi spełnić łącznie wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT.

Przy czym, przy zastosowaniu tego zwolnienia należy również pamiętać o kwestii dochowania należytej staranności, która obejmuje także weryfikację statusu beneficjenta rzeczywistego wypłacanych należności, co wynika z treści art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym:

osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 płatnika z podatnikiem.

Z treści powyższego przepisu wynika m.in., że weryfikacja zastosowania zwolnienia powinna odbywać się z należytą starannością. Obowiązek dochowania należytej staranności, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o CIT spoczywa na płatniku, który dokonując wypłaty stosuje zwolnienie. Należy podkreślić, że należyta staranność w weryfikacji zastosowania zwolnienia wymagana jest po stronie płatnika bez względu na to, czy suma wypłat należności na rzecz jednego podatnika przekroczy w danym roku podatkowym kwotę 2.000.000 zł. Wniosek taki wynika z literalnego brzmienia art. 26 ust. 1 ustawy CIT.

Dokonując weryfikacji należytej staranności należy odnosić się do aspektów istotnych z punktu widzenia stosowania danej preferencji podatkowej. W szczególności dotyczy to:

 1) weryfikacji statusu kontrahenta jako podatnika (rzeczywistego właściciela) w stosunku do otrzymanej należności, w tym poprzez pryzmat prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez ten podmiot;

 2) weryfikacji rezydencji podatkowej odbiorcy należności;

 3) weryfikacji otrzymanych dokumentów pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym (w tym na podstawie informacji dostępnych publicznie).

W celu zachowania reguły należytej staranności (wynikającej z art. 26 ust. ustawy o CIT) przez płatnika, weryfikacji winny podlegać informacje dotyczące obciążeń udziałów, m.in. czy nie są objęte żadnym ograniczonym prawem rzeczowym, ani umową ograniczającą władztwo ekonomiczne. Ma to na celu weryfikację tytułu prawnego do otrzymania dywidendy dla własnej korzyści. W tym zakresie weryfikacji podlega status rzeczywistego właściciela dywidendy w rozumieniu art. 4a pkt 29 ustawy o CIT, z którego wynika, że:

ilekroć w ustawie jest mowa o rzeczywistym właścicielu - oznacza to podmiot, który spełnia łącznie następujące warunki:

a) otrzymuje należność dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części,

b) nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem lub innym podmiotem zobowiązanym do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi,

c) prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby, jeżeli należności są uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przy czym przy ocenie, czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez ten podmiot w zakresie otrzymanej należności.

Zasadnym jest twierdzenie, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w każdym przypadku stosowania zwolnień z ustawy o CIT, konieczne jest weryfikowanie statusu kontrahenta i wykazanie, że w stosunku do danej należności jest on m.in. ich rzeczywistym właścicielem oraz że prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby podatnika dla celów podatkowych.

Weryfikacja taka powinna być elementem całościowej oceny, która może pozwolić na ocenę czy wypłata należności nie jest np. dokonywana w ramach sztucznej struktury i czy jest możliwe zastosowanie zwolnienia.

Zatem, aby móc skorzystać ze zwolnienia, należy dochować należytej staranności, która obejmuje także kwestię weryfikacji statusu beneficjenta rzeczywistego wypłacanych należności.

Biorąc pod uwagę opis spawy oraz powołane przepisy, analizując możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dywidendy wypłaconej przez Spółkę na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy CIT należy wskazać, że:

 1) wypłacającym dywidendę będzie Spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

 2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend będzie Akcjonariusz – spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

 3) Akcjonariusz jest właścicielem całości udziałów w kapitale Spółki nieprzerwanie przez okres dwóch lat, a na dzień wypłaty Podzielonego Zysku Akcjonariusz będzie właścicielem co najmniej 10% wszystkich akcji Spółki.

 4) Akcjonariusz nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Dodatkowo Spółka wskazała, że Akcjonariusz posiada status rzeczywistego właściciela dywidendy w rozumieniu art. 4a pkt 29 ustawy o CIT, Spółka dochowała należytej staranności, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, a zastosowanie ww. zwolnienia nie będzie głównym lub jednym z głównych celów dokonania wypłaty, o której mowa we wniosku.

Zatem, o ile wypłata zysków, o których mowa we wniosku nastąpi w zgodzie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, to spełnione zostaną łącznie wszystkie warunki określone w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT i Akcjonariusz będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, z uwzględnieniem dyspozycji art. 22c ust. 1 i 2 ustawy o CIT.

W konsekwencji, Państwa stanowisko, zgodnie z którym Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

… (Zainteresowany będący stroną postępowania) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00