Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Data publikacji: 2023-10-06

Czy przekazanie udziałów w nieruchomości siostrze w formie darowizny wywoła skutki podatkowe

PROBLEM

Czy będę zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, jeśli przekażę udziały w nieruchomości mojej siostrze w formie darowizny? Udziały w nieruchomości zostały podzielone między mnie, mojego męża, moją siostrę i jej męża w stosunku 10/32 każdy na mocy umowy dożywocia z tatą, który zmarł w 2022 r. Umowa ta została sporządzona w 2021 r. Obecnie bracia sprzedają mi i siostrze swoje udziały w nieruchomości po 3/32 każdy (spadek po naszej zmarłej mamie, która miała czworo dzieci, więc udział wynosi 3/32 dla każdego z nas). Razem z mężem chcę przekazać moje udziały siostrze w formie darowizny. Jakie skutki podatkowe może wywołać przekazanie tych udziałów w formie darowizny?

RADA

Darowizna nie wywoła po stronie darczyńców skutków w podatku dochodowym. W jej wyniku nie powstaje przychód i stąd też brak skutków podatkowych. Również i po stronie obdarowanej siostry darowizna nie wywoła skutków w podatku dochodowym, ponieważ przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna nie wywołuje również skutków w podatku od spadków i darowizn po stronie darczyńców. W jak bowiem wyniku po ich stronie nie powstaje jakikolwiek przychód.

Skutki podatkowe w podatku od spadków i darowizn powstaną natomiast po stronie obdarowanej siostry. Po jej bowiem stronie powstanie przychód objęty przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przychód odpowiadający wartością ułamkowego udziału w prawie własności nieruchomości posiadany siostrę - darczyńcę może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że obdarowana w terminie 6 miesięcy liczonych od dnia złożenia oświadczenia darczyńców w formie aktu notarialnego złoży formularz informacji SD-Z2 o nabyciu darowizny od siostry.

Darowizna od małżonka siostry jedynie w części korzystała będzie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. W przypadku bowiem darowizn otrzymanych od osób zaliczanych do drugiej grupy podatkowej, a takową osobą jest małżonek rodzeństwa, z podatku zwolniona jest wartość darowizny nieprzekraczająca kwoty 27 090 zł. Nadwyżka darowizny ponad tą kwotę podlega opodatkowaniu i na okoliczność jej otrzymania należało będzie złożyć zeznanie podatkowe na formularzu SD-3.

UZASADNIENIE

W zawiązku ze wzmianką z opisu o umowie dożywocia ustanowionego na rzecz ojca przyjmuję domniemanie, że ojciec będąc właścicielem ułamkowego prawa własności nieruchomości (10/32) na mocy tej umowy przeniósł jego własność na rzecz córki i na jej męża w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania.

Odnosząc powyższe do zapytania o skutki podatkowe, jakie mogą powstać w wyniku darowizny ułamkowego prawa własności przez małżonków na rzecz siostry w kolejności w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego powiedzieć należy, że małżonka będąca spadkobierczynią po matce nabyła w spadku 3/32 prawa własności wskazanej nieruchomości. Stąd aktualnie małżonka posiada 5/32 udziału będące wynikiem umowy dożywocia oraz 3/32 udziału będące wynikiem spadkobrania po matce. Małżonek natomiast w wyniku umowy dożywocia posiada aktualne 5/32 udziału w prawie własności nieruchomości. 

W kwestii sprzedaży udziałów w prawie własności nieruchomości przez braci powiedzieć trzeba, że jeżeli małżonkowie posiadają wspólny ustrój majątkowy małżeński w rozumieniu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, to w takim przypadku zakup udziału w prawie własności nieruchomości jedynie przez małżonkę do jej majątku osobistego będzie możliwy tyko wtedy, gdy środki na nabycie pochodziły będą z majątku osobistego. W przeciwnym wypadku małżonkowie nabędą udział w prawie własności nieruchomości do majątku wspólnego małżeńskiego. 

Marian Szałucki

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00