Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.468.2023.3.KS

Prawo do odliczenia 50% podatku VAT z faktur dotyczących zakupu wyposażenia dla motocyklisty (kask, odzież ochronna, odzież motocyklowa, buty motocyklowe).

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 50% podatku VAT z faktur dotyczących zakupu wyposażenia dla motocyklisty (kask, odzież ochronna, odzież motocyklowa, buty motocyklowe) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 września 2023 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej identyfikującą się NIP-em … w ramach, której świadczy Pan usługi doradcze z zakresu branży budowlanej. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje Pan w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych (podatek linowy). W grudniu 2022 r. zakupił Pan motocykl na podstawie faktury VAT-owskiej i wprowadził go Pan na środki trwałe, amortyzując miesięcznie. Motocykl jest wykorzystywany w działalności do wykonywania czynności opodatkowanych, związanych ze spotkaniami z klientami, kontrahentami, dojazdami na miejsca inwestycji w województwie oraz na terenie Polski gdzie odbywają się spotkania. Poruszanie się i parkowanie motocyklem jest bardziej dostępne niż samochodem. Motocykl jest bardziej ekonomiczny, koszty jego eksploatacji są niższe w stosunku do samochodu, np. zakup paliwa. Wprowadzenie motocykla na środki trwałe związane jest z częstymi wyjazdami oraz spotkaniami w ramach prowadzonej działalności. W celu zapewnienia bezpieczeństwa jazdy poniósł Pan wydatki na zakup wyposażenia na motocykl, tj. kask, odzież motocyklowa ochronna w tym kurtka, spodnie, buty służące do jazdy na motocyklu. Wyżej wymienione rzeczy są również oznaczone logo firmy. Konieczność używania kasku ochronnego podczas jazdy motocyklem jest wymagana i określona w przepisach ruchu drogowego. Kask motocyklowy oraz odzież ochronna, buty czy rękawice są nieodłącznym elementem wyposażenia motocykla w trasie ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Te oraz przyszłe wydatki zamierza Pan ująć w podatkowej książce przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodu oraz odliczyć z faktur 50% VAT-u.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej identyfikującą się NIP-em .... od dnia 13.01.2020 r.

Odpowiadając na zadane przez Nas pytanie „czy motocykl jest wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej?”, wskazał Pan, że „Motocykl jest wykorzystywany w sposób mieszany w działalności.”

Zakupione rzeczy oznaczone są w sposób trwały logo firmy, tj. naklejka z logo na kasku oraz kurtka z naszytym logo na klatce piersiowej. Kask zakupiony 03.04.2023 r., odzież motocyklowa ochronna w tym kurtka – zakupiona 15.03.2023, spodnie – zakupione 23.03.2023, rękawice służące do jazdy na motocyklu – zakupione 17.03.2023. Do kolejnych wydatków, które zamierza Pan ponieść można zaliczyć np. kurtkę motocyklową czy kolejny kask, rękawice które będzie Pan musiał zakupić w momencie zużycia i eksploatacji obecnych. Przyszłe wydatki, czyli np. kurtka motocyklowa czy kolejny kask, rękawice które będzie Pan musiał zakupić w momencie zużycia i eksploatacji obecnych.

Czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pan od 15.01.2020 r. Faktury na wyżej wymienione wydatki wystawione zostały na Pana firmę, tj. na … zarejestrowanej pod NIPem …

Wyposażenie motocyklu w tym kask, odzież ochronna motocyklowa łączy się ściśle z używaniem motocykla jako środka transportu w firmie (art. 86a ust. 2 pkt 3 u.p.t.u.), a jest on przez Pana wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług związanych ze spotkaniami z klientami, kontrahentami, dojazdami na miejsca inwestycji w województwie oraz na terenie Polski gdzie odbywają się spotkania, które są organizowane w związku z usługami doradczymi z zakresu branży budowlanej, które świadczy Pan dla kontrahentów. Zakupione wyposażenie na motocykl w tym kask, odzież ochronna, motocyklowa kurtka, rękawice, spodnie, kask są nieodłączną częścią wyposażenia motocykla. Jazda motocyklem wymaga używania odzieży specjalistycznej ze wzmocnieniami, stanowiącymi ochronę przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych czy przed niższymi temperaturami. Ponadto, zasady bezpieczeństwa wymagają, aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do jazdy motocyklem w tym kask (art. 40 ust. 1 ustawa prawo o ruchu drogowym).

Motocykl wykorzystuje Pan do jazdy na spotkania z klientami, kontrahentami, dojazdami na miejsca inwestycji w województwie oraz na terenie Polski gdzie odbywają się spotkania, które są organizowane w związku z opodatkowanymi usługami doradczymi z zakresu branży budowlanej, które świadczy Pan dla kontrahentów, dodatkowo na odzieży motocyklowej w tym na kasku oraz kurtce widnieje logo Pana firmy, dzięki promocji może Pan pozyskać nowych klientów. Zakupione wyposażenie na motocykl oprócz ochrony, ze względu na to, że opatrzone jest logo firmy, traci znamiona wydatku osobistego i może być traktowane jako wydatek firmowy, ponieważ jest ono wykorzystywane do promocji i reklamy firmy, a co za tym idzie jest związane z pozyskiwaniem nowych klientów, nowych zleceń do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, odbywa Pan częste podróże służbowe, do czego wykorzystuje Pan motocykl, a co za tym idzie wyposażenie motocykla takie jak kask, odzież motocyklowa. W związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, odbywa Pan częste podróże służbowe, do czego wykorzystuje Pan motocykl, a co za tym idzie wyposażenie motocykla takie jak kask, odzież motocyklowa.

Pytanie

Czy może Pan z faktur za zakup wyposażenia dla motocyklisty (kask, odzież ochronna, odzież motocyklowa, buty motocyklowe) odliczyć 50% VAT-u?

Pana stanowisko w sprawie

Ze względu na to, ze motocykl jest wykorzystywany w działalności do wykonywania czynności opodatkowanych, związanych ze spotkaniami z klientami, kontrahentami, dojazdami na miejsca inwestycji, zarówno na kasku oraz odzieży motocyklowej widnieje logo firmy, według Pana dany wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu oraz odliczyć od niego 50% VAT-u.

Zakupione wyposażenie na motocykl, które jest opatrzone logo firmy, traci znamiona wydatku osobistego i może być traktowane jako wydatek firmowy, ponieważ jest ono wykorzystywane do promocji i reklamy firmy, a co za tym idzie jest związane z pozyskiwaniem nowych klientów, nowych zleceń czynności opodatkowanych podatkiem dochodowym (interpretacja indywidualna wydana 24 listopada 2017 roku (nr sygn. 0115-KDIT3.4011.250.2017.1.WM).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W świetle art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Stosownie do zapisu art. 86a ust. 2 ustawy:

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Zgodnie z art. 2 pkt 34 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o pojazdach samochodowych – rozumie się przez to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r., poz. 1047):

Pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

W konwencji o ruchu drogowym, podpisanej w Genewie w dniu 19 września 1949 r., która została przez nasze Państwo ratyfikowana i opublikowana w 1959 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 321), art. 4 stanowi, że pojazd samochodowy oznacza każdy pojazd poruszający się po drogach o własnym napędzie przy pomocy urządzenia mechanicznego, przeznaczony zazwyczaj do transportu osób lub towarów, a nie będący pojazdem poruszającym się po szynach lub połączonym z przewodami elektrycznymi.

Przez pojazd, zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy o Prawo o ruchu drogowym rozumie się:

Środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, z wyjątkiem urządzenia wspomagającego ruch.

Z kolei przez motocykl, w myśl art. 2 pkt 45 ww. ustawy rozumie się:

Pojazd samochodowy dwukołowy kategorii L3e albo dwukołowy z bocznym wózkiem kategorii L4e, albo trójkołowy kategorii L5e o symetrycznym rozmieszczeniu kół, spełniający kryteria klasyfikacji dla pojazdów odpowiednio dla kategorii L3e albo L4e, albo L5e, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców (Dz.Urz. UE L 60 z 02.03.2013, str. 52, z późn. zm.2));

Z powyższych przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że motocykl jest pojazdem samochodowym, a zatem w kwestii prawa do odliczenia zastosowanie będą mieć przepisy art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do kwestii odliczenia na podstawie art. 86a ustawy, podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupu wyposażenia dla motocyklisty (kasku, odzieży ochronnej, odzieży motocyklowej, butów motocyklowych), należy stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikowi w przypadku nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem wskazanych i ściśle określonych przez ustawodawcę pojazdów poprzez zastosowanie określenia „tych”. Powyższe oznacza, że nabywane towary i usługi muszą być ściśle związane z eksploatacją i używaniem pojazdów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, tym samym nie mogą być wykorzystywane do eksploatacji i używania innych pojazdów. Przepis art. 86a ust. 2 ustawy należy interpretować w ten sposób, że wydatki związane z pojazdami samochodowymi muszą dotyczyć konkretnych pojazdów. Nie sposób zaś uznać, że odzież ochronna, o której mowa w niniejszej sprawie, wypełnia przesłanki cytowanego przepisu, pozwalające na zaliczenie opisanych zakupów do wydatków związanych z eksploatacją i używaniem wyłącznie „tych”pojazdów samochodowych. Nabyte przez Pana akcesoria w postaci kasku, odzieży ochronnej, odzieży motocyklowej, butów motocyklowych, nie spełniają zatem podstawowego warunku wynikającego z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług pozwalającego na odliczenie podatku od ich zakupu.

Tym samym, Pana stanowisko uznaję za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z Pana wskazaniem przedmiotem interpretacji była jedynie kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług.

Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się, że na podstawie art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnośnie natomiast powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i należy je traktować indywidualnie.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług.

Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00