Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.438.2023.1.ASK

W zakresie braku powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Spółka udostępniając pomieszczenia w ramach współpracy z zewnętrzną firmą sprzątającą w celu realizacji świadczonych na rzecz Spółki usług, które będzie skutkowało obniżeniem wynagrodzenia za świadczoną na rzecz Spółki usługę powinna rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości w świetle art. 12 ustawy o CIT.

Opis zdarzenia przyszłego

A. S. A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polską spółką kapitałową, posiadającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski; jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka A. S.A. prowadzi (...). Dodatkowo prowadzi również działalność w zakresie (...). Spółka funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe, w skład którego wchodzi (...), posiadających w swojej strukturze szereg komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za procesy produkcji, magazynowania, sprzedaży i zakupu.

Spółka w ramach prowadzonej działalności zawiera szereg umów z podmiotami trzecimi między innymi na świadczenie usług w niezbędnym zakresie, zapewniającym podstawowy proces prowadzenia przedsiębiorstwa. W tym obszarze Spółka między innymi podjęła współpracę z zewnętrzna firmą świadczącą usługi utrzymania porządku na terenie zakładu pracy. Na potwierdzenie podjęcia współpracy sporządzono pisemną Umowę, na podstawie której Usługodawca wynajmuje pomieszczenia, które są niezbędne do świadczenia usług sprzątania na rzecz Spółki. Pomieszczenia te są wykorzystywane głównie do składowania środków chemicznych, a co za tym idzie obligatoryjnie są wyposażone między innymi w urządzenia wentylacyjne oraz niezbędne media, za które Usługodawca zobowiązany jest pokrywać koszty na podstawie odrębnych rozliczeń. Według zapisów Umowy po stronie firmy świadczącej usługi sprzątania leży utrzymanie prawidłowego stanu technicznego wynajmowanych pomieszczeń, z zastrzeżeniem iż przedmiot umowy po jej rozwiązaniu w uzgodnionym terminie zostaje przekazany w niepogorszonym stanie, a Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie będące następstwem prawidłowego używania.

Do tej pory Spółka udostępniała wskazane w Umowie pomieszczenia oraz urządzenia w ramach współpracy, której rozliczenie następowało na podstawie wystawionej co miesiąc faktury Vat za dzierżawę pomieszczeń.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż przez cały okres obowiązywania Umowy wynajmowane pomieszczenia pozostają własnością Wnioskodawcy, a co więcej firma sprzątająca nie nabywa prawa do rozporządzania powierzchniami czy urządzeniami jak właściciel. Firma sprzątająca zgodnie z zapisami Umowy nie ma prawa do wykorzystywania wynajmowanych pomieszczeń w innych celach niż w celu świadczenia na rzecz Spółki usługi, która jest ściśle określona w wiążącej strony umowie.

Jednak z racji zmieniającego się otoczenia biznesowego Spółka w przyszłości zamierza wprowadzić zmianę warunków współpracy, a tym samym wprowadzić zmianę w sposobie rozliczania czy ewidencjonowania wskazanych w Umowie zdarzeń gospodarczych. Zmiana ta będzie polegać na wprowadzeniu procedury udostępniania pomieszczeń w ramach świadczonej usługi. Spółka planuje dokonać aktualnej wyceny na potrzeby wzajemnego rozliczenia, uwzględniając czynnik inflacyjny, w następstwie czego o tak skalkulowaną wartość pomieszczeń, które wcześniej były wynajmowane zostanie obniżona kwota za usługę sprzątania świadczona przez Usługodawcę. Oczywistym jest fakt, iż w sytuacji gdyby pomieszczenia te były nadal wynajmowane to do realizacji usługi na rzecz Spółki Usługodawca dodałby te pozycje kosztowe w swoim wynagrodzeniu za świadczone usługi w zakresie utrzymania czystości i porządku (sprzątania). Jednym słowem po zmianie warunków Umowy w kwestii udostępniania powierzchni oraz urządzeń niezbędnych do wykonania zleconej usługi będą spełnione przesłanki ekonomiczne w postaci odzwierciedlenia powyższego faktu w kalkulacji wartości obniżonego wynagrodzenia.

Tego typu rozwiązanie między innymi jest podyktowane koniecznością wyeliminowania zbędnej dokumentacji, co w przyszłości przyczyni się do uproszczenia wzajemnych rozliczeń.

Pytanie

Czy Spółka udostępniając pomieszczenia w ramach współpracy z zewnętrzną firmą sprzątającą w celu realizacji świadczonych na rzecz Spółki usług, które będzie skutkowało obniżeniem wynagrodzenia za świadczoną na rzecz Wnioskodawcy usługi powinna rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienie nieruchomości w świetle art. 12 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art 12 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Wyjątek stanowią świadczenia związane z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Z powyższego przepisu wyraźnie wynika, że w przypadku udostępnienia nieruchomości podmiotowi trzeciemu warunkiem powstania przychodu jest, aby udostępnienie to miało charakter nieodpłatny, a więc niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenia w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy. Powstanie przychodu ze świadczeń nieodpłatnych należy rozważyć zawsze wtedy, gdy podatnik CIT otrzymuje to świadczenie w postaci rzeczy lub prawa do korzystania z rzeczy lub innych praw bez obowiązku świadczenia wzajemnego. Zatem w ocenie Spółki omawiany we wniosku przypadek nie spełnia tej przesłanki traci charakter nieodpłatności, bowiem w zamian za udostępnienie pomieszczeń obniżona jest wartość wynagrodzenia świadczonej na rzecz Spółki usługi.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż w treści Ustawy oraz przepisach wykonawczych nie można doszukać się zapisów definiujących pojęcie „nieopłatnego świadczenia”, również Sądy w swoich wyrokach wskazują, że znaczenia tego pojęcia należy doszukiwać się jedynie w przepisach Kodeksu Cywilnego. Ponadto przepisy podatkowe wprost nie regulują również kwestii zastosowania art. 12 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które udostępniają nieruchomości kontrahentom bez pobierania dodatkowej opłaty, a które wartość prawa do korzystania z nieruchomości uwzględniają w kalkulacji celem obniżenia wynagrodzenia za usługi, które Usługodawcy świadczą na rzecz podmiotu udostępniającego nieruchomość.

Dodatkowo Ustawodawca nie sprecyzował dokładnie, kiedy nieodpłatne udostępnienie nieruchomości stanowi wyodrębnione źródło przychodów. Należy bowiem rozróżnić sytuację, gdy:

a)umowa, w wyniku której następuje nieodpłatne udostępnienie nieruchomości zawarta między stronami jest umową jednostronnie zobowiązującą; taką umową jest umowa użyczenia uregulowana w ustawie z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. 2022.1360 t.j. z dnia 2022.06.29), na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 k.c.). Następstwem takiej umowy jest więc uzyskanie korzyści przez jedną stronę umowy kosztem innego podmiotu,

b)umowa zobowiązuje obie strony do określonych świadczeń i obu stronom przynosi ona określone korzyści.

W ocenie Spółki dopiero powyższe rozróżnienie może rodzić skutki w podatku dochodowym. W omawianym przypadku będziemy mieli do czynienia z przykładem wskazanym w pkt. b, a więc ewentualnie zmieniona treść Umowy będzie zobowiązywać obie strony do określonych świadczeń, przynosząc obu stronom wymierne korzyści, w związku z powyższym w ocenie Spółki nie będzie stanowiła źródła przychodów w myśl zapisów art. 12 Ustawy o Cit. W ramach jej zapisów Spółka zobowiąże się udostępnić pomieszczenia w zamian za co druga strona zobowiąże się do świadczenia określonych usług na jej rzecz, a więc Umowa ta w ocenie Spółki będzie spełniała przesłanki wzajemnych świadczeń, które w konsekwencji przyniosą obu stronom korzyści. Korzystanie przez zewnętrzną firmą sprzątającą z pomieszczeń należących do Wnioskodawcy będzie uwzględnione w cenie za usługi i wprost będzie wynikać z zapisów Umowy na świadczenie usług. Udostępnienie to stanowić będzie formę rozliczenia pomiędzy stronami Umowy i w ocenie Spółki nie będzie stanowić jednostronnego przysporzenia po stronie Wnioskodawcy, co jednocześnie wykluczy obowiązek zastosowania zapisów art. 12 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z doktryną przepisów prawa podatkowego tylko umowa jednostronnie zobowiązująca stanowi źródło przychodów na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ wtedy rzeczywiście dochodzi do nieodpłatnego świadczenia, które dla Spółki udostępniającej nieodpłatnie nieruchomość stanowiłaby przychód na podstawie w/w przepisów prawa podatkowego.

Ewentualna zmiana warunków Umowy jest podyktowana tym, iż wartość usługi Wnioskodawcy ma realny wpływ na cenę świadczonej usługi utrzymania porządku (cena usługi sprzątania będzie obniżona o rynkową cenę najmu pomieszczeń), co będzie skutkować realnym obniżeniem poniesionych przez Wnioskodawcę kosztów. W obrocie gospodarczym oraz zmieniającym się otoczeniu biznesowym można również zaobserwować, iż powszechną praktyką staje się udostępnianie pomieszczeń w celu umożliwienia realizacji obowiązków wynikających z umowy o świadczenie usług.

Zdaniem Spółki w omawianym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca nie będzie miał do czynienia z nieopłatnym świadczeniem, gdyż znając wartość swojej usługi polegającej na udostępnieniu pomieszczeń oraz urządzeń, jednocześnie dokona obniżenia o tę wartość cenę usługi świadczonej przez zewnętrzną firmę świadczącą usługi utrzymania porządku na rzecz Spółki. Mimo, iż Spółka nie otrzymuje zapłaty w formie pieniężnej, nie można przyjąć narracji w zakresie rozpoznania usługi udostępnienia pomieszczeń jako nieodpłatne świadczenie. Na tego typu zdarzenie gospodarcze należy spojrzeć w szerszej perspektywie, gdyż w omawianym przypadku bardzo wyraźnie można wyodrębnić świadczenie wzajemne tj. udostępnienie pomieszczeń oraz urządzeń na rzecz firmy sprzątającej w zamian za obniżenie ceny usługi świadczonej przez tą firmę na rzecz Spółki. Już samo obniżenie wynagrodzenia za te usługi należy rozpoznać jako ekwiwalent pieniężny, który ma bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów funkcjonowania Spółki, a w konsekwencji powoduje zwiększenie podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym Spółka rozpoznając przychód dokonywałaby podwójnego opodatkowania tej samej czynności:

  • poprzez obniżenie kosztów, z co za tym idzie zwiększenia podstawy opodatkowania z racji mniejszej wartości wynagrodzenia z tytułu świadczonej na rzecz Spółki usługi sprzątania,
  • a następnie poprzez rozpoznanie usługi jako nieodpłatnego świadczenia, które w myśl zapisów art. 12 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które podlegałoby opodatkowaniu.

A więc zdaniem Spółki przedstawiony stan przyszły wyklucza możliwość rozpoznania usługi udostępniania pomieszczeń za świadczenie nieodpłatne, ponieważ Spółka zyska ekwiwalent pieniężny w postaci korzyści obniżenia kosztów swojej działalności. Ponadto potwierdza to fakt, iż korzystanie przez zewnętrzną firmę sprzątającą z pomieszczeń należących do Wnioskodawcy będzie wynikać wprost z Umowy na świadczenie usług i będzie uwzględnione w cenie usługi. Fakt ten jednoznacznie wyklucza rozpoznanie jednostronnego przysporzenia po stronie Spółki, a udostępnienie powierzchni bez obowiązku wystawiania faktur przez firmę sprzątającą stanowić będzie walor w postaci ułatwienia wzajemnych rozliczeń oraz ograniczenia dokumentacji. Udostępnianie pomieszczeń będzie przez Spółkę traktowane jako jedno ze wzajemnych świadczeń wypełnianych przez Wnioskodawcę w ramach zawartej Umowy, mające na celu umożliwienie usługodawcy bardziej efektywne świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy, jednocześnie skutkujące obniżeniem wynagrodzenia za te usługi.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku iż zapłatą (wynagrodzeniem) dla Wnioskodawcy z tytułu udostępnienia pomieszczeń oraz urządzeń należących do Spółki jest właśnie obniżenie ceny świadczonej przez firmę sprzątającą usługi. Zatem przy tak przyjętej narracji przytoczonych przepisów Ustawy o Cit Spółka nie ma obowiązku rozpoznania wyżej opisanej czynności jako świadczenia nieodpłatnego, a co więcej mimo iż, nie wynika to wprost z zapisów Ustawy Spółka w ręcz zobligowana jest do rozpoznania tej usługi jak świadczenie odpłatne. Po głębszej analizie przedstawionego stanu przyszłego Spółka stoi na stanowisku, iż świadczona usługa polegająca na udostępnieniu pomieszczeń oraz urządzeń w postaci obniżenia ceny usługi (to w rzeczywistości ta czynność mimo braku realnego przepływu gotówki stanowi wynagrodzenie) jest świadczeniem wzajemnym, odpłatnym, a więc bezspornie będzie to usługa niepodlegająca opodatkowaniu w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych.

W omawianym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie dochodzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości w świetle art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż pomieszczenie te są udostępniane tylko i wyłącznie w celach związanych z realizacją zobowiązań wynikających z wzajemnej Umowy.

Podsumowując, Spółka po ewentualnej zmianie zapisów Umowy zgodnie z przedstawionym stanem przyszłym, planuje nie naliczać podatku dochodowego z tytułu udostępnienia pomieszczeń oraz urządzeń niezbędnych do należytego świadczenia usługi zewnętrznej firmie świadczącej usługi utrzymania porządku na terenie zakładu, z zastrzeżeniem iż usługi te będą realizowane tylko i wyłącznie na rzecz Spółki.

Skutkiem praw no-podatkowym wynikającym z wydania Interpretacji Indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych będzie potwierdzenie prawidłowości postępowania Spółki, która w przedmiotowym stanie przyszłym:

  • rozpozna świadczoną usługę w postaci udostępniania pomieszczeń oraz urządzeń jako świadczenie odpłatne, a co za tym idzie niepodlegające opodatkowaniu w myśl Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • nie zastosuje przepisu art. 12 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym, gdyż świadczone usługi nie będą spełniały przesłanek do rozpoznania usługi jako świadczenia nieodpłatnego, a tym samym nie będą podlegały opodatkowaniu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Natomiast, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ustawodawca w art. 12 ustawy o CIT, regulującym kwestię przychodów, nie wymienia źródeł przychodu, lecz określa zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Przez przykładowe wyliczenie zawarte w kolejnych ustępach art. 12 ww. ustawy, ustawodawca precyzuje więc jedynie rodzaje przychodów. Ponadto wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT,

Przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Mając powyższe na uwadze, źródło przychodu, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią wszelkie zdarzenia prawne i faktyczne skutkujące uzyskaniem przychodu. Źródło przychodów można określić szeroko, w sposób ogólny (np. rodzaj działalności prowadzonej przez podatnika), jak i wąsko (np. stosunek prawny, którego stroną jest podatnik; składnik majątku podatnika).

Przepisy podatkowe, w tym również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie określają, co należałoby rozumieć pod pojęciem nieodpłatnego świadczenia. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe i sądy administracyjne, wskazujące sposób rozumienia przepisów prawa podatkowego, za nieodpłatne świadczenie uznaje się wszelkie zdarzenia prawne i gospodarcze, w konsekwencji których powstaje nieodpłatne, niezwiązane z poniesieniem wydatku lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątkowe o konkretnym wymiarze finansowym. Ustawodawca ograniczył się jedynie do wskazania w art. 12 ust. 6 i 6a ustawy o CIT sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń.

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, pojęcie nieodpłatnego świadczenia ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (taką definicję przedstawiono m.in. w uchwałach Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 listopada 2002 r., sygnatura akt FPS 9/02 oraz z 16 października 2006 r., sygn. akt II FPS 1/06). Nieodpłatnym świadczeniem, jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu. Tak więc, powstanie przychodu ze świadczeń nieodpłatnych należy rozważać zawsze wtedy, gdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych otrzymuje bez obowiązku świadczenia wzajemnego rzeczy lub prawa, bądź inne świadczenia lub też możliwość korzystania z rzeczy lub praw. Natomiast pojęcie „świadczenia” rozpatrywane jest z punktu widzenia zobowiązaniowego, tj. w świetle postanowień art. 353 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”), zgodnie z którym:

Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.

Świadczenie jest zatem przedmiotem stosunku zobowiązaniowego i polegać ono może zarówno na działaniu, jak i na zaniechaniu osoby zobowiązanej, bądź na niewykonywaniu pewnych uprawnień, czy czynności (art. 353 § 2 Kodeksu cywilnego).

Cechą świadczenia nieodpłatnego jest to, aby otrzymujący nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Oznacza to, że świadczenie uzyskane przez podatnika w sytuacji, gdy spełniający świadczenie uzyskuje albo ma uzyskać w przyszłości wzajemnie jakieś inne przysporzenie majątkowe, nie ma charakteru nieodpłatnego.

Zatem, w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych, stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podatkowe. Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy.

Ustalenie, czy określone świadczenie uzyskane przez podatnika nieodpłatnie stanowi dla niego przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, wymaga oceny charakteru dokonanego rodzaju czynności przysparzających, w przypadku których strona dokonująca przysporzenia otrzymuje korzyść majątkową.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że podjęli Państwo współpracę z zewnętrzna firmą świadczącą usługi utrzymania porządku na terenie zakładu pracy. Na potwierdzenie podjęcia współpracy sporządzono pisemną Umowę, na podstawie której Usługodawca wynajmuje pomieszczenia, które są niezbędne do świadczenia usług sprzątania na rzecz Spółki. Pomieszczenia te są wykorzystywane głównie do składowania środków chemicznych, a co za tym idzie obligatoryjnie są wyposażone między innymi w urządzenia wentylacyjne oraz niezbędne media, za które Usługodawca zobowiązany jest pokrywać koszty na podstawie odrębnych rozliczeń. Według zapisów Umowy po stronie firmy świadczącej usługi sprzątania leży utrzymanie prawidłowego stanu technicznego wynajmowanych pomieszczeń, z zastrzeżeniem iż przedmiot umowy po jej rozwiązaniu w uzgodnionym terminie zostaje przekazany w niepogorszonym stanie, a Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie będące następstwem prawidłowego używania.

Do tej pory udostępniali Państwo wskazane w Umowie pomieszczenia oraz urządzenia w ramach współpracy, której rozliczenie następowało na podstawie wystawionej co miesiąc faktury Vat za dzierżawę pomieszczeń. Przez cały okres obowiązywania Umowy wynajmowane pomieszczenia pozostają Państwa własnością, a co więcej firma sprzątająca nie nabywa prawa do rozporządzania powierzchniami czy urządzeniami jak właściciel. Firma sprzątająca zgodnie z zapisami Umowy nie ma prawa do wykorzystywania wynajmowanych pomieszczeń w innych celach niż w celu świadczenia na rzecz Spółki usługi, która jest ściśle określona w wiążącej strony umowie. W przyszłości zamierzają Państwo wprowadzić zmianę warunków współpracy, a tym samym wprowadzić zmianę w sposobie rozliczania czy ewidencjonowania wskazanych w Umowie zdarzeń gospodarczych. Zmiana ta będzie polegać na wprowadzeniu procedury udostępniania pomieszczeń w ramach świadczonej usługi. Spółka planuje dokonać aktualnej wyceny na potrzeby wzajemnego rozliczenia, uwzględniając czynnik inflacyjny, w następstwie czego o tak skalkulowaną wartość pomieszczeń, które wcześniej były wynajmowane zostanie obniżona kwota za usługę sprzątania świadczona przez Usługodawcę. Oczywistym jest fakt, iż w sytuacji gdyby pomieszczenia te były nadal wynajmowane to do realizacji usługi na rzecz Spółki Usługodawca dodałby te pozycje kosztowe w swoim wynagrodzeniu za świadczone usługi w zakresie utrzymania czystości i porządku (sprzątania). Jednym słowem po zmianie warunków Umowy w kwestii udostępniania powierzchni oraz urządzeń niezbędnych do wykonania zleconej usługi będą spełnione przesłanki ekonomiczne w postaci odzwierciedlenia powyższego faktu w kalkulacji wartości obniżonego wynagrodzenia. Tego typu rozwiązanie między innymi jest podyktowane koniecznością wyeliminowania zbędnej dokumentacji, co w przyszłości przyczyni się do uproszczenia wzajemnych rozliczeń.

Państwa wątpliwości budzi kwestia czy udostępniając pomieszczenia w ramach współpracy z zewnętrzną firmą sprzątającą w celu realizacji świadczonych na rzecz Spółki usług, które będzie skutkowało obniżeniem wynagrodzenia za świadczoną na rzecz Państwa usługę powinna rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienie nieruchomości w świetle art. 12 ustawy o CIT.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że po Państwa stronie nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Z opisu sprawy wynika, że w ramach zawartej Umowy dokonywane będą świadczenia wzajemne pomiędzy Państwem a zewnętrzną firmą sprzątającą. Jak wskazano w opisie w zamian za udostępnienie pomieszczeń i urządzeń dokonają Państwo obniżenia o tę wartość cenę usługi świadczonej przez zewnętrzną firmę świadczącą usługi utrzymania porządku na rzecz Państwa Spółki. Ze względu na okoliczność, że z analizowanej sprawy wynika wzajemność i ekwiwalentność świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie po Państwa stronie nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00