Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.617.2023.2.SJ

Obowiązki płatnika w związku z wypłatami środków pochodzących z „zysku z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania spółki w formie spółki jawnej i spółki s.k.a. (przed przekształceniem).

Interpretacja indywidualna

- stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowiskow sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe – w zakresie uznania, że brak opodatkowania przez spółkę z o.o. zysku z lat ubiegłych wynika jedynie z zastosowania przepisów o sukcesji podatkowej,

-prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, którydotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą zysku wypracowanego przez spółkę jawną i spółkę komandytowo-akcyjną na podstawie uchwał podjętych po przekształceniu spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2023 r. (data wpływu 17 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca w 2022 r. dwukrotnie ulegał przekształceniu na podstawie przepisów Tytułu IV, Działu III Kodeksu Spółek Handlowych. W okresie od 1 stycznia do 8 lutego miał formę spółki jawnej, od 9 lutego do 29 grudnia – spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: s.k.a.). Natomiast od dnia 30 grudnia 2022 r. Spółka działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka jawna nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a uzyskiwane przez nią dochody podlegały u jej wspólników opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako dochód z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) w zw. z art. 8 ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Spółka skorzystała z możliwości przewidzianej w art. 12 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i na dzień poprzedzający przekształcenie w s.k.a. nie zamknęła ksiąg rachunkowych, a na dzień przekształcenia ich nie otworzyła. Niemniej jednak, na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, Spółka obliczyła wysokość dochodu uzyskanego z udziału w Spółce przez jej poszczególnych wspólników w okresie 1 stycznia - 8 lutego, a ci zapłacili od niego podatek dochodowy od osób fizycznych. S.k.a. była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i w okresie funkcjonowania w tej formie (9 lutego - 29 grudnia) wypracowała zysk.

Zarówno zyski wypracowane w czasie funkcjonowania w formie spółki jawnej, jak i w czasie funkcjonowania w formie s.k.a. stały się z dniem przekształcenia w sp. z o.o. częścią kapitału własnego tej ostatniej, a konkretnie „zyskiem z lat ubiegłych”, tj. zyskiem za rok obrotowy 1 stycznia 2022 r. - 29 grudnia 2022 r.

Należy podkreślić, że prowadzona przez Wnioskodawcę dokumentacja oraz księgi rachunkowe (podatkowe) pozwalają na precyzyjne ustalenie, która część tego „zysku z lat ubiegłych” pochodzi z zysków wypracowanych przez spółkę jawną, a która z zysków wypracowanych przez s.k.a.

W czerwcu 2023 r. zwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki podjęło uchwały o:

1)podziale zysku osiągniętego przez spółkę jawną za okres 1 stycznia 2022 r.- 8 lutego 2022 r., oraz

2)podziale zysku osiągniętego przez s.k.a. za okres 9 lutego 2022 r. – 29 grudnia 2022 r. – i wypłaceniu ich wspólnikom.

W wykonaniu ww. uchwał, odpowiednie kwoty z pozycji „zysku z lat ubiegłych” zostały przeksięgowane na zobowiązania wobec poszczególnych wspólników.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Część przedmiotowych zysków została wypłacona w trakcie roku obrotowego (1 stycznia 2022 r. - 29 grudnia 2022 r.) jako zaliczki na poczet zysku. W bilansie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2022 r. środki te widnieją w części A Kapitał własny, poz. VII Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) w kolumnie „Stan na koniec roku ubiegłego” (tj. na 29 grudnia 2022 r.). Pozostała część przedmiotowych zysków, tj. środków pieniężnych jeszcze nie wypłaconych widnieje w ww. bilansie w pasywach – część A Kapitał własny, poz. V Zysk (strata) z lat ubiegłych i z tej pozycji zostanie wypłacona.

Wypłata środków będzie skutkować obniżeniem poz. V pasywów bilansu (Zysk (strata) z lat ubiegłych) i tym samym obniżeniem wysokości części A (Kapitał własny). Natomiast część przedmiotowych zysków, które zostały już wcześniej (w roku obrotowym 1 stycznia 2022 r. -29 grudnia 2022 r.) wypłacone w formie zaliczek nie może już oczywiście zostać wypłacona; na skutek uchwały o podziale przedmiotowych zysków nastąpiły jedynie księgowania rozliczające te zaliczki oraz dokonane wcześniej odpisy z zysku netto. Operacje te nie wpłyną na wysokość kapitałów własnych w bilansie.

Obniżenie wysokości kapitału własnego (poz. V Zysk (strata) z lat ubiegłych) nastąpiło na skutek podjęcia – w czerwcu 2023 r. – uchwał zwyczajnego zgromadzenie wspólników Spółki:

1)podziale zysku osiągniętego przez spółkę jawną za okres 1 stycznia 2022 r.- 8 lutego 2022 r., oraz

2)o podziale zysku osiągniętego przez s.k.a. za okres 9 lutego 2022 r. - 29 grudnia 2022 r. - i wypłaceniu ich wspólnikom.

Charakter prawny:

1)podział zysku spółki jawnej oraz

2)podział zysku s.k.a.

dokonywany przez następcę prawnego tych spółek, tj. przez sp. z o.o.

Podjęcie ww. uchwał o podziale zysków oraz ich wykonanie nie wiązało i nie będzie się wiązało z obniżeniem kapitału zapasowego lub rezerwowego.

Nie mamy do czynienia z wypłatą dywidendy, wypłatą wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji, zmniejszeniem wartości nominalnej udziałów lub odpłatnym zbyciem udziałów na rzecz spółki. Mamy natomiast do czynienia z podziałem i wypłatą zysków spółki jawnej (art. 51 § 1 i art. 52 §1 KSH) oraz wypłatą zysków s.k.a. (art. 147 § 1 oraz art. 52 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 1) KSH), dokonywanych przez następcę prawnego (sp. z o.o.), która na podstawie art. 553 § 1 KSH ma prawo i obowiązek zyski te podzielić.

Czynność prawna, na podstawie której nastąpi ww. wypłata nie wpłynie na zakres uprawnień wspólników spółki z o.o., w szczególności nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów w spółce ani też nie wpłynie na poziom prawa do udziału w zyskach spółki.

Źródłem uprawnienia do wypłaty zysków było posiadanie przez wspólników statusu udziałowców w spółce jawnej lub s.k.a.

Uprawnienie wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną i spółkę komandytowo-akcyjną wynika z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku tych spółek. Podstawą prawną są wskazane już wcześnie art. 51 § 1, art. 52 § 1 KSH oraz art. 147 § 1 i art. 52 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 1 KSH, które dają wspólnikom prawo od udziału w zysku oraz prawo do żądania jego podziału i wypłaty, oraz art. 553 § 1 KSH na podstawie którego sp. z o.o. wstąpiła w obowiązek dokonania tych czynności.

Umowa spółki z o.o. nie przewidywała udziałów uprzywilejowanych.

Pytania

1.Czy od wypłaty środków pochodzących z „zysku z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania w formie spółki jawnej, Spółka była zobowiązana - na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o pit - do pobrania podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy?

2.Czy w związku z wypłatą środków pochodzących z „zysku z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania w formie s.k.a. i wypłaconych osobom fizycznym będących wcześniej jej komplementariuszami, Spółka - jako płatnik - miała prawo i obowiązek zastosowania art. 41 ust. 4e ustawy o pit i uwzględnienia przy poborze zaliczki zasady przewidzianej w art. 30a ust. 6a tej ustawy?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, od wypłaty środków pochodzących z „zysku z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania w formie spółki jawnej, Spółka nie była zobowiązana - na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o PIT - do pobrania podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pit, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Art. 30a ust. 1 pkt 4 stanowi, iż od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Z kolei art. 41 ust. 4 nakazuje płatnikom pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4). Wnioskodawca wykaże poniżej, że chociaż środki wypłacane zostały przez sp. z o.o. to nie stanowią dla otrzymujących je osób fizycznych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i tym samym nie podlegają one opodatkowaniu wskazanemu w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, a art. 41 ust. 4 nie znajduje zastosowania. Wskazane w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródła przychodów mają charakter rozłączny, określony przychód może być przyporządkowany wyłącznie do jednego źródła przychodów oraz opodatkowany wg przewidzianych dlań zasad.

Dochody uzyskane przez wspólników z udziału w Spółce w okresie funkcjonowania w formie spółki jawnej zostały w okresie ich uzyskania zakwalifikowane – z mocy prawa – do przychodów wspólników z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) w zw. z art. 8 ust. 1-2 ustawy o PIT) i opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako takie. Te same środki nie mogły więc stanowić przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 7), art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT) i podlegać ponownemu opodatkowaniu - tym razem na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. W ten sposób doszłoby zresztą do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, co w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (zob. np. wyrok z dnia 22 maja 2002 r., sygn. akt K 6/02, OTKA 2002/3/33) i Naczelnego Sądu Administracyjnego (por. np. wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2089/15 i wskazane tam orzecznictwo) pozostaje w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji RP i tym samym jest niedopuszczalne.

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, dalej: o.p., osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową (art. 93a § 2 pkt 1) lit. a) o.p.). Jednakże, w przypadku przekształcenia spółki osobowej transparentnej w zakresie PIT w spółkę będącą podatnikiem CIT, zmianie ulega status podatnika. Przed przekształceniem, podatnikami (PIT) byli wspólnicy spółki, a po przekształceniu podatnikiem (CIT) staje się sama spółka. Mamy więc do czynienia ze swoistą – podatkową – sukcesją generalną, która oznacza, że na spółkę przekształconą przechodzą skutki podatkowe zdarzeń zaistniałych w spółce przekształcanej i ujętych w prowadzonych przez nią ewidencjach dla celów podatkowych, które wystąpiłyby w tej spółce, gdyby przekształcenie nie miało miejsca. Takie przekształcenie nie modyfikuje jednak zasad ustalenia podmiotu, którego dotyczą prawa i obowiązki wynikające z przepisów PIT. Ustawa o PIT dotyczy bowiem dochodów osób fizycznych, a więc za obowiązki z niej wynikające odpowiadają osoby fizyczne. Obowiązki te nie mogą na podstawie regulacji określonych w art. 93a § 1 pkt 2 i § 2 pkt 1 lit. a) o.p. być wypełniane przez spółkę kapitałową powstałą z przekształcenia spółki osobowej. Nie można bowiem uznać, że obowiązki wynikające z ustawy o pit w ramach omawianej sukcesji przeszły na podmiot, który podlega zupełnie innemu reżimowi prawnemu w zakresie opodatkowania dochodów. W wyniku przekształcenia transparentnej podatkowo spółki osobowej w spółkę będącą podatnikiem CIT następuje kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej pod inną formą prawną, podlegającą jednak innym zasadom opodatkowania. Oznacza to, że na powstałą spółkę nie mogły przejść te prawa i obowiązki, które nie są związane z reżimem prawnym, którym ten podmiot jest objęty. Właściwe zastosowanie zasad sukcesji podatkowej powinno uwzględniać specyfikę opodatkowania spółki transparentnej, a więc i brak podmiotowości podatkowej na gruncie podatków dochodowych. Zyski takiej spółki przekształcanej nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia nie stają się zyskami spółki przekształconej mającej status podatnika CIT, a więc ich wypłata przez tę ostatnią nie jest wypłatą z tytułu udziału w jej zyskach (por. m.in. wyroki NSA z dnia 30 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1224/15 oraz z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. akt II FSK 958/11).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że wypłata przedmiotowych środków nie stanowi dla otrzymujących ją wspólników przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych. Tym samym, nie znajduje zastosowania art. 41 ust. 4 ustawy o PIT nakazujący płatnikom pobieranie zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu określonego w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Należy zauważyć, że zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko pozostaje w zgodzie z licznymi orzeczeniami sądów administracyjnych; por. m.in. wyroki: WSA we Wrocławiu z 28 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 619/22, NSA z 30 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1224/15, WSA w Kielcach z 17 grudnia 2020 r., sygn. akt I SA/Ke 382/20, WSA w Gliwicach z 18 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/GI 869/20, WSA w Poznaniu z 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Po 270/20, WSA w Gliwicach z 21 maja 2021 r., sygn. akt I SA/GI 108/21, WSA w Lublinie z 4 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Lu 639/21, WSA we Wrocławiu z 16 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 615/22.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wypłatą środków pochodzących z „zysku z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania w formie s.k.a. i wypłaconych osobom fizycznym będących wcześniej jej komplementariuszami, Spółka - jako płatnik - miała prawo i obowiązek zastosowania art. 41 ust. 4e ustawy o PIT i uwzględnienia przy poborze zaliczki zasady przewidzianej w art. 30a ust. 6a tej ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o pit, płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu określonego w art. 30a ust. 1 pkt 4. Nie ulega więc wątpliwości, że Spółka pełniła - w odniesieniu do przedmiotowych wypłat - funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Art. 41 ust. 4e stanowi natomiast, że spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne obowiązane są jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych m.in. w art. 30a ust. 6a: „zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany”.

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 o.p., osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. W niniejszej sprawie, zarówno spółka przekształcana (s.k.a.), jak i przekształcona (sp. z o.o.) miały status podatnika CIT, więc sukcesja podatkowa ma tutaj charakter pełny, tj. skutki podatkowe zasadniczo wszystkich zdarzeń zaistniałych w spółce przekształcanej i ujętych w prowadzonych przez nią ewidencjach dla celów podatkowych przechodzą na spółkę przekształconą, gdyż wystąpiłyby one (te skutki) także wówczas, gdyby przekształcenie nie miało miejsca (por. m.in. wyroki NSA z dnia 30 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1224/15 oraz z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. akt II FSK 958/11).

W szczególności dotyczy to więc konieczności zapłacenia przez sp. z o.o. podatku CIT od dochodów osiągniętych przez s.k.a. oraz wykonania obowiązków płatnika w przypadku podziału tych zysków pomiędzy wspólników i ich wypłaty. W związku z powyższym należy przyjąć, że choć przedmiotowe zyski wypłacone zostały już przez sp. z o.o. to w ramach tej czynności działała ona jako sukcesor s.k.a. (na jej prawach i obowiązkach), gdyż zyski te zostały wypracowane właśnie przez tę ostatnią. Dlatego też, konsekwencje podatkowe tej wypłaty dla sp. z o.o. należy określać wg właściwych dla tej czynności przepisów odnoszących się do s.k.a. - właśnie one miałyby zastosowanie (określone przez nie skutki wystąpiłyby), gdyby przekształcenie nie miało miejsca. Dokonując przedmiotowej wypłaty, sp. z o.o. miała więc prawo i obowiązek zastosowania art. 41 ust. 4e ustawy o PIT, tj. uwzględnić przy poborze zaliczki zasadę przewidzianą w art. 30a ust. 6a tej ustawy, gdyż tytułem do uzyskania przychodów było właśnie prawo komplementariuszy do udziału w zyskach s.k.a. Sprawozdanie finansowe za okres 1 stycznia - 29 grudnia 2022 r. zostało sporządzone przez sp. z o.o. ponieważ w czasie, gdy było ono sporządzane Wnioskodawca działał już w takiej właśnie formie; to samo dotyczy zatwierdzenia sprawozdania i uchwały o podzielę zysków. Niemniej, w okresie tym Wnioskodawca funkcjonował wyłącznie w formie spółki jawnej, a następnie s.k.a. Zatem ani jedna złotówka zysku za ten okres nie była uzyskana przez sp. z o.o., która jedynie jako następca prawny s.k.a. wykonała przypadające na tę ostatnią prawa i obowiązki. Nie do przyjęcia byłaby teza pozbawiająca komplementariusza prawa do odliczenia przewidzianego w art. 30a ust. 6a ustawy o PIT w sytuacji, gdy wszystkie przewidziane ku temu warunki były spełnione przez cały okres istnienia s.k.a. (i w odniesieniu do wszystkich uzyskanych przez nią dochodów), tylko dlatego, że sam podział i wypłata nastąpiły po przekształceniu s.k.a. w sp. z o.o.

Zdaniem Spółki, dywagacje nad sposobem księgowania oraz kwalifikacją poszczególnych zdarzeń w ramach przepisów KSH nie mają w niniejszej sprawie większego znaczenia, gdyż rozwiązań postawionych zagadnień należy poszukiwać przede wszystkim w obrębie przepisów prawa podatkowego, mających autonomiczny i wobec innych niż one nadrzędny (dla tej sprawy) charakter.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 552 ww. ustawy:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną

Z kolei w myśl art. 553 § 1 ww. ustawy:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie do art. 553 § 3 ww. ustawy:

Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej z uwzględnieniem art. 5761.

W myśl art. 555 § 1 ww. ustawy:

Do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 556 ww. ustawy:

Do przekształcenia spółki wymaga się:

1)sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;

2)powzięcia uchwały o przekształceniu spółki;

3)powołania członków organów spółki przekształconej albo określenia wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją;

4)(uchylony)

5)dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.

Art. 558 § 1 stanowi:

Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej:

1)ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia;

2)w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową określenie wartości godziwej udziałów albo akcji wspólników.

Z art. 558 § 2 pkt 4 wynika:

Do planu przekształcenia należy dołączyć m. in. sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, o którym mowa w § 1 pkt 1, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

W myśl art. 572 ww. ustawy:

W przypadku przekształcenia spółki jawnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki, nie stosuje się przepisów art. 557-561. Nie dotyczy to obowiązku przygotowania dokumentów, o których mowa w art. 558 § 2, oraz poddania wyceny aktywów i pasywów spółki badaniu biegłego rewidenta.

Zgodnie z art. 574 ww. ustawy:

Wspólnicy przekształcanej spółki osobowej odpowiadają na dotychczasowych zasadach solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od tego dnia.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółek przekształcanych (w sprawie: spółki jawnej i spółki komandytowo-akcyjnej) z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej (w sprawie: spółki z o.o.).

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383):

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W myśl art. 93a § 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy:

Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej.

W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną, a później w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością było przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej spółki (spółek).

Utrwaloną linią interpretacyjną jest uznanie jedności praw i obowiązków dla spółki przekształcanej i przekształconej, w wyniku której treść stosunków prawnych łączących spółkę z podmiotami trzecimi nie ulega zmianie wskutek procesu przekształcenia.

Na potwierdzenie powyższego przytoczyć można uchwałę Sądu Najwyższego podjętą w składzie 3 sędziów z 29 listopada 2017 r., sygn. akt III CZP 68/17, zgodnie z którą:

Przekształcenie oznacza zatem zmianę typu spółki przy zachowaniu tożsamości podmiotowej w zakresie praw i obowiązków. W konsekwencji w przypadku przekształcenia nie dochodzi do sukcesji praw i obowiązków. (...) Zarówno przed, jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym podmiotem, który w wyniku przekształcenia zmienia jedynie formę prawną („szatę prawną”) na inny ustawowy typ spółki.

Odnosząc się do opisanej przez Państwa sytuacji dotyczącej zysków spółki jawnej, wskazać należy że spółka jawna, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne jest spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) należy zauważyć, że zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W konsekwencji, wspólnik spółki niebędącej osobą prawną przychody i koszty podatkowe powinien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w zyskach spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady należą do niego wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Z powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki jawnej), opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok, podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.

Odrębnym źródłem przychodów są  natomiast określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (…)

Art. 30a ust. 1 pkt 4 stanowi, że:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 30a ust. 6 ww. ustawy:

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do treści art. 41 ust. 4 ww. ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oznacza następstwo prawne podmiotów, a spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej w zmienionej formie prawnej. Oznacza to, że dochód wypracowany w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki przekształcanej, co do zasady, staje się odpowiednio zyskiem spółki przekształconej.

Podkreślić należy, że po przekształceniu istnieje spółka, która posiada określony majątek (w tym majątek pochodzący z dotychczas niewypłaconych wspólnikom zysków wypracowanych w spółce jawnej w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia). Wspólnicy spółki jawnej – w wyniku przekształcenia – stają się wspólnikami przekształconej spółki, a „ich uprawnienia” do majątku tej osoby prawnej wyrażone są w przyznanych udziałach. Wspólnicy spółki jawnej z właścicieli majątku wykorzystywanego do prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej stają się uprawnionymi do majątku spółki przekształconej jedynie w zakresie praw właścicielskich wynikających z posiadanych udziałów, które mogą realizować wyłącznie w zakresie określonym przepisami Kodeksu spółek handlowych.

W analizowanej sprawie zarówno zyski wypracowane w czasie funkcjonowania w formie spółki jawnej, jak i w czasie funkcjonowania w formie spółki komandytowo-akcyjnej stały się z dniem przekształcenia w sp. z o.o. częścią kapitału własnego tej ostatniej, a konkretnie „zyskiem z lat ubiegłych”, tj. zyskiem za rok obrotowy 1 stycznia 2022 r. – 29 grudnia 2022 r. Ponadto prowadzona przez Spółkę dokumentacja oraz księgi rachunkowe (podatkowe) pozwalają na precyzyjne ustalenie, która część tego „zysku z lat ubiegłych” pochodzi z zysków wypracowanych przez spółkę jawną, a która z zysków wypracowanych przez spółkę komandytowo-akcyjną. Jednocześnie źródłem uprawnienia do wypłaty zysków było posiadanie przez wspólników statusu udziałowców w spółce jawnej lub spółce komandytowo-akcyjnej, nie zaś posiadanie przez wspólników statusu udziałowca spółki z o.o.

Z opisu sprawy nie wynika przy tym, żeby niewypłacone zyski, które zostały wypracowane przez przekształceniem spółki jawnej zostały wykazane w bilansie spółki z o.o. (przekształconej) w pozycji kapitał zapasowy lub kapitał rezerwowy lub w pozycji zobowiązania wobec wspólników. Są one wykazane w bilansie spółki z o. o. w pozycji „zysk z lat ubiegłych”.

Jednocześnie w opisie stanu faktycznego wskazują Państwo, że:

W wykonaniu ww. uchwał, odpowiednie kwoty z pozycji „zysku z lat ubiegłych” zostały przeksięgowane na zobowiązania wobec poszczególnych wspólników.

a ponadto:

Pozostała część przedmiotowych zysków, tj. środków pieniężnych jeszcze nie wypłaconych widnieje w ww. bilansie w pasywach – część A Kapitał własny, poz. V Zysk (strata) z lat ubiegłych i z tej pozycji zostanie wypłacona.

Jednak informacja, w jakiej pozycji bilansowej obecnie znajdują „zyski lat ubiegłych”, nie ma wpływu na rozstrzygnięcie, ponieważ w sprawie istotne jest „czym te środki były”, gdzie były wykazywane w bilansie, na moment przekształcenia spółki.

Skoro źródłem uprawnienia do wypłaty zysków było posiadanie przez wspólników statusu udziałowców w spółce jawnej, wypłata ta nie wpływa na zakres uprawnień wspólników spółki z o.o. ani też nie będzie wiązała się z obniżeniem kapitału zapasowego lub rezerwowego, to nie stanowi ona dla wspólników przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie co do zasady, przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie generowała wypłata zaległego zysku, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka przekształcona dokona tej wypłaty.  

W związku z tym wypłata przez spółkę z o.o. środków, które na dzień przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z o.o. zostały wykazane w bilansie spółki z o.o. w pozycji „zysk z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania w formie spółki jawnej, jest obojętna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zatem Państwo, dokonując tej wypłaty, nie będziecie z tego tytułu płatnikiem.

Z powyższych względów Państwa stanowisko jest w tej części prawidłowe.

Nie można jednak zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że brak opodatkowania wypłacanego przez spółkę z o.o. „zysku z lat ubiegłych” wynika jedynie z zastosowania przepisów ustawy Ordynacja podatkowa o sukcesji. Jest ona skutkiem podjętych przez wspólników decyzji o strukturze kapitałów własnych przekształcanych spółek. W związku z tym w tej części Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do Państwa wątpliwości dotyczących wypłaty środków pochodzących z „zysku z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania w formie spółki komandytowo-akcyjnej i wypłaconych osobom fizycznym będącym wcześniej jej komplementariuszami, spółki komandytowo-akcyjne są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W konsekwencji działalność prowadzona przez spółkę komandytowo-akcyjną nie może być traktowana jak działalność prowadzona przez wspólnika. Natomiast wspólnicy tych spółek (w tym komplementariusze) będący osobami fizycznymi uzyskują z tytułu uczestnictwa w tych spółkach przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 omawianej ustawy podatkowej.

W myśl art. 41 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Spółki, o których mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, obowiązane są jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 6a-6e.

Mając na uwadze przedstawiony przez Państwa opis sprawy – w odniesieniu do wypłaty przez Spółkę z o.o. zysku „z lat ubiegłych” – stwierdzamy, że wypłata ta stanowi dla komplementariusza przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten powstaje zatem w momencie jego wypłaty i jest opodatkowany stawką 19%. W konsekwencji Spółka będzie zobowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłat dokonywanych na rzecz komplementariusza.

Zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Stosownie do art. 30a ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwota pomniejszenia, o którym mowa w ust. 6a, nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 pkt 4.

Od uzyskiwanych przychodów przez wspólnika będącego komplementariuszem z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej, będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w pierwszej kolejności płatnik winien obliczyć 19% zryczałtowany podatek dochodowy, który następnie pomniejszy o kwotę stanowiącą iloczyn procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty. Przy czym, jak wskazano powyżej, kwota pomniejszenia nie może przekroczyć kwoty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 30a ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy ust. 6a i 6b stosuje się również w przypadku, gdy przychód z tytułu udziału w zysku spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, za dany rok podatkowy zostanie uzyskany przez komplementariusza w innym roku niż rok następujący po danym roku podatkowym, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty.

Przepis ten określa zakres „czasowy” uprawnienia komplementariusza do omawianego pomniejszenia. Kwota wyliczona zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie wartości podatku należnego od dochodu spółki za dany rok podatkowy może pomniejszać podatek od wypłat uzyskiwanych przez komplementariusza z udziału w zyskach spółki za ten rok podatkowy – w okresie do 6 lat od końca tego roku podatkowego.

Przepis odnosi się do sytuacji, w których udział w zysku osiągniętym przez spółkę w danym roku nie jest wypłacany komplementariuszowi w kolejnym roku, ale w latach późniejszych (do 5 lat od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty, czyli do 6 lat od końca roku, w którym zysk został osiągnięty).

Co istotne, pomniejszenie nie dotyczy jakichkolwiek przychodów z udziału w zyskach spółki wypłacanych komplementariuszowi, ale wyłącznie tych przychodów, które wynikają z osiągnięcia przez spółkę zysku za dany rok podatkowy (są wypłatą z tytułu udziału w tym zysku – w zysku za ten konkretny rok podatkowy).

W związku z powyższym Spółka, jako płatnik – zgodnie z art. 41 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest zobowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów wypłacanych byłemu komplementariuszowi będącemu osobą fizyczną z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej. Wypłata środków powoduje powstanie przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Ponieważ będzie znana kwota podatku należnego od dochodu spółki komandytowo-akcyjnej (tj. za okres od 9 lutego do 29 grudnia 2022 r.), obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, będą podstawy do pomniejszenia wartości pobieranego przez Spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 6a-6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  

Zatem, w związku z wypłatą środków pochodzących z „zysku z lat ubiegłych”, w zakresie powstałym z zysków osiągniętych w czasie funkcjonowania w formie spółki komandytowo-akcyjnej i wypłaconych osobom fizycznym będącym wcześniej jej komplementariuszami, Spółka - jako płatnik - miała prawo i obowiązek zastosowania art. 41 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uwzględnienia przy poborze zaliczki zasady przewidzianej w art. 30a ust. 6a tej ustawy.

W związku z tym, w tej części, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Państwa wątpliwości zawartych w pytaniach, natomiast nie dotyczy skutków wypłaty zaliczek na poczet zysku, ponieważ nie było to przedmiotem Państwa zapytania.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00