Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.351.2023.2.DS

skutki podatkowe zbycia nieruchomości

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 14 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 listopada 2023 r. (wpływ 9 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani emerytką od 2007 r. Jest Pani wdową. Mąż zmarł w 2012 r. Wcześniej pracowała Pani na umowę o pracę. Będąc na emeryturze prowadziła Pani od 12.11.2019 r. działalność polegającą na internetowej sprzedaży towarów. W związku z pogorszeniem stanu zdrowia działalność zawiesiła Pani 1.02.2021 r. W dniu 19.08.2021 r. została Pani wykreślona z rejestru podatników VAT.

W dniu 7.04.1994 r. nabyła Pani umową darowizny od brata nieruchomość rolną (działkę (…)) o powierzchni 3,96 ha. W dniu 19.11.1997 r. nabyła Pani od Nadleśnictwa nieruchomość leśną o powierzchni 0,48 ha (działka (…)). W dniu 10.04.2003 r. nabyła Pani od Gminy (…) działki rolne (…) o powierzchni 0,0011 ha oraz (…) o powierzchni 1,1005 ha. Wszystkie te działki są usytuowane w miejscowości Izabelin i do siebie przylegają mogąc stanowić jedną całość. I taki był cel dokonania tych zakupów po otrzymaniu darowizny.

Nieruchomości te nie były przez Panią użytkowane rolniczo, nie były i nie miały być wykorzystywane w jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Traktowała je Pani jako zabezpieczenie swojej przyszłości. Majątek, który będzie Pani mogła sprzedać na potrzeby pokrycia kosztów utrzymania i ewentualnego leczenia. Obecnie, z uwagi na Pani sytuację (zaprzestanie działalności gospodarczej i pogorszenie stanu zdrowia) oraz wprawdzie niewielkimi, ale jednak z kosztami związanymi z posiadaniem tych działek postanowiła je Pani sprzedać. Jak każdy sprzedawca zaczęła się Pani zastanawiać jak uzyskać z ich sprzedaży jak najlepszą cenę co jest normalnym i zwyczajowym działaniem sprzedającego. Jedynym celem tych działań było uzyskanie lepszej ceny sprzedaży.

Ponieważ w międzyczasie okazało się, że na działkach tych potencjalnie mogą znajdować się pokłady żwiru, które mogą podnieść ich wartość postanowiła to Pani wykorzystać w celu uzyskania lepszej ceny w przypadku ich sprzedaży. Wydobycia samemu Pani nie miała i nie ma Pani zamiaru prowadzić.

W celu rozpoznania tego tematu porozumiała się Pani z firmą (…)  Sp. z o.o., która miała rozpoznać czy na tych działkach znajdują się pokłady żwiru co podniosłoby ich wartość.

W dniu 25.06.2021 r. wystąpiła Pani do Urzędu Gminy (…) o wydanie dla tych działek decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji złóż kruszyw (kierunek górniczy). Wniosek ten nie został przez Urząd Gminy rozpatrzony, w związku z czym w dniu 2.07.2021 r. wystąpiła Pani do Urzędu Gminy o zmianę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na kierunek umożliwiający eksploatację złóż kruszyw.

I ten wniosek pozostawiono bez rozpatrzenia.

W dniu 23.09.2021 r. Marszałek Województwa (…)  wszczął postępowanie w sprawie zatwierdzenia projektu robót geologicznych p.n. „Projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznanie złoża kruszywa naturalnego (…)”. Planowane roboty geologiczne zostaną przeprowadzone na terenie wszystkich wskazanych wyżej działek na wniosek (…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…). Postępowanie to nie zostało zakończone do chwili obecnej. Na złożenie wniosku wyraziła Pani zgodę chcąc uzyskać lepszą cenę sprzedaży. Pani nie ponosiła żadnych kosztów związanych z prowadzonym postępowaniem.

Obecnie zgłosił się do Pani rolnik chcący nabyć opisane wyżej działki na – jak oświadczył –poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego. Pani wcześniej samodzielnie poszukiwała nabywcy na te działki, ale potencjalni nabywcy oferowali Pani cenę, której nie mogła Pani zaakceptować. Nie zlecała Pani komukolwiek znalezienie nabywcy. Jeżeli uzyska Pani uzgodnienia co do ceny, zamierza Pani sprzedać te działki.

Ponadto odpowiedziała Pani na następujące pytania zawarte w wezwaniu organu do uzupełnienia wniosku:

1)kiedy (proszę wskazać rok) okazało się, że na działkach potencjalnie mogą znajdować się pokłady żwiru?

Odpowiedź:

Na początku 2021 roku do firmy (…) Sp. z o.o. zostało wysłane zapytanie o koszty sprawdzenia czy na działce znajdują się pokłady piasku i żwiru. Firma przesłała przewidywane koszty, które stanowczo przekraczały Pani możliwości finansowe, dlatego nie zdecydowała się Pani na skorzystanie z ich usług. Kilku miesięcy od wysłania zapytania Firma poinformowała Panią, że dotarła do dokumentacji archiwalnej (chyba z lat 50-tych lub 70-tych), na której widniało złoże piasku na Pani działce. Firma zapytała, czy może wejść na działkę w celu wykonania odwiertów na własny koszt.

Zgodziła się Pani na takie działania.

2)kiedy zleciła Pani firmie (…)Sp. z o.o. (dalej Firma) rozpoznanie czy na działach znajdują się pokłady żwiru?

Odpowiedź:

Nie zleciła Pani rozpoznania ze względu na koszty, które były dla Pani zbyt wysokie. Wyraziła Pani tylko zgodę na przeprowadzenie takich badań jeżeli nie będzie Pani ponosiła z tego tytułu żadnych kosztów. Firma zrobiła to rozpoznanie z własnej inicjatywy i na własny koszt.

3)jakie czynności poczyniła Firma w tym zakresie?

Odpowiedź:

Nie jest Pani do końca wiadome jakie czynności poczyniła Firma. Z Pani strony zezwoliła Pani na wejście na działkę w celu wykonania czynności natomiast te czynności nie były wykonywane na Pani zlecenie i ich zakres ustaliła firma je wykonująca.

Firma na własny koszt wykonała odwierty oraz wykonała pozostałe czynności na temat, których nie ma Pani dokładnej wiedzy. Nie poniosła Pani żadnych kosztów w tym zakresie.

4)kto ponosił koszty związane z ww. czynnościami Firmy?

Odpowiedź:

Wszystkie koszty z działaniami Firmy ponosi jedynie ta Firma. Pani ze swojej strony na żadnym etapie tworzenia dokumentacji geologicznej nie ponosiła żadnych kosztów związanych z tymi działaniami.

5)czy wynagrodzenie Firmy obejmuje także koszty jakie poniosła ona w związku z rozpoznaniem czy na działkach znajdują się pokłady żwiru?

Odpowiedź:

Firma na wszystkich etapach, w tym na etapie rozpoznania czy na działce znajdują się pokłady żwiru wykonywała swoim staraniem i na swój koszt. Firma nie otrzymała ani nie otrzyma od Pani za te działania wynagrodzenia.

6)czy Firma działała w Pani imieniu i na Pani rzecz (również w przypadku złożenia wniosku w sprawie zatwierdzenia projektu robót geologicznych pn. „(…)”)?

Odpowiedź:

Działania Firmy odbywają się za Pani wiedzą i zgodą, ale nie na Pani rzecz. Nie zleciła Pani wykonania tej dokumentacji, a także nie będzie Pani pokrywała kosztów jej uzyskania. Zamierza Pani sprzedać działkę jak najszybciej natomiast z Pani wiedzy wynika, że ta dokumentacja jest w trakcie tworzenia, zatem nie będzie Pani miała żadnych korzyści z faktu tworzenia tej dokumentacji ani te działania nie wpływają na ten moment na zwiększenie wartości działki. Nie jest Pani beneficjentką tych działań.

Działania w celu uzyskania koncesji (na dzień dzisiejszy koncesja nie została jeszcze wydana) odbywają się za Pani wiedzą i zgodą, ale nie na Pani rzecz, ponieważ zamierza Pani wcześniej sprzedać posiadane działki. Ryzyko nie uzyskania koncesji przejmie więc ewentualny nabywca działki. Koncesja wg Pani wiedzy ma być wydana na rzecz firmy (…). Nie będzie Pani odkupowała koncesji od Firmy a także nie będzie Pani pokrywała kosztów jej uzyskania.

7)jak faktycznie wykorzystywała Pani poszczególne działki przez cały okres ich posiadania?

Odpowiedź:

Działki wykorzystywała Pani rekreacyjnie, przyjeżdżali Państwo z dziećmi i spacerowali po okolicy, zbierali grzyby, piekli ziemniaki jesienią. Po przejściu na emeryturę w 2007 roku przyjeżdżała Pani częściej, sadziła Pani drzewka i krzewy owocowe na własne potrzeby, trochę warzyw. Od 2009 r. rozpoczęła Pani hodowlę ślimaków, która skończyła się niepowodzeniem.

8)czy ww. działki były przedmiotem najmu, dzierżawy, a jeśli tak to w jakim okresie i jakie pożytki czerpała Pani z tego tytułu?

Odpowiedź:

Z obu stron działki jest las, w latach 90-tych prosiła Pani znajomego rolnika aby coś uprawiał na części ziemi aby nie zarosła samosiejkami. Nie było to przedmiotem umowy dzierżawy a była to jedynie pomoc dobrosąsiedzka.

9)czy w stosunku do przedmiotowych działek podjęła Pani takie działania jak np.: wydzielenie, budowa drogi, doprowadzenie sieci wodociągowej, elektrycznej itp.?

Odpowiedź:

W 2007 r. część działki (ok. 1,5 ha) ogrodziła Pani siatką leśną oraz rozpoczęła Pani starania o doprowadzenie prądu i wykopanie studni z myślą o przyszłej hodowli ślimaków, którą rozpoczęła Pani w 2009 r. (mając już prąd i wodę). Innych działań Pani nie podejmowała.

10)czy i jakie działania marketingowe podjęła Pani w celu sprzedaży działek?

Odpowiedź:

Zamieściła Pani ogłoszenie o chęci sprzedaży w lokalnym portalu internetowym oraz wywiesiła Pani baner na ogrodzeniu działki.

11)w związku z informacją, że „Ja wcześniej samodzielnie poszukiwałam nabywcy na te działki (…)” proszę wskazać jakie konkretnie czynności poczyniła Pani w tym celu?

Odpowiedź:

Jak podała Pani w punkcie 10 – zamieściła Pani ogłoszenie w lokalnym portalu internetowym oraz wywiesiła Pani baner na ogrodzeniu działki.

12)w jaki sposób pozyskała Pani obecnego potencjalnego nabywcę (rolnika)?

Odpowiedź:

Potencjalny nabywca zgłosił się do Pani ponieważ dowiedział się, że zamierza Pani sprzedać działkę.

13)czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz wymienionych we wniosku), jeśli tak to ile i jakie?

Odpowiedź:

Nie posiada Pani innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.

Posiada Pani mieszkanie w (…)  – w nim Pani mieszka oraz działkę letniskową w m. (…), którą wykorzystuje Pani z dziećmi i wnukami. Mieszkania jak i działki nie zamierza Pani sprzedawać.

14)czy dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości, jeśli tak to proszę podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:

a)kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości?

b)w jakim celu nieruchomości te zostały przez Panią nabyte?

c)w jaki sposób działki były wykorzystywane przez Panią od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

d)kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

e)ile działek zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

f)na co zostały przeznaczone środki ze sprzedaży ww. działek?

Odpowiedź:

Nie dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości.

15)czy zamierza Pani w przyszłości nabywać inne nieruchomości? Jeśli tak, prosimy żeby wskazała Pani w jakim celu zamierza je nabyć?

Odpowiedź:

Nie zamierza Pani nabywać jakichkolwiek innych nieruchomości ponieważ nie ma Pani na to środków.

Pieniądze ze sprzedaży ww. działek chce Pani przeznaczyć na własne potrzeby, być może darować córce, aby miała wkład własny na zakup mieszkania ponieważ samotnie wychowuje dwoje dzieci i musi wynajmować mieszkanie.

Pytanie

Czy w przypadku dojścia do skutku umowy sprzedaży wskazanych wyżej działek zobowiązana Pani będzie do zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że przy sprzedaży wskazanych wyżej działek w opisanym wyżej stanie faktycznym nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na fakt, iż sprzedaży dokona Pani po upływie 5 lat od ich nabycia.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych określa ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie u.p.d.o.f.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. źródłem przychodów jest „pozarolnicza działalność gospodarcza”.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. źródłem przychodów jest „odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów d) innych rzeczy, – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany”.

Prowadzenie działalności w celu zarobkowym (pkt a) oznacza, że zamiarem jej podjęcia jest osiąganie zysków. Zyski należy rozumieć jako nadwyżkę przychodów nad wydatkami.

O zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiąganie zysków, lecz zamiar ich osiągania.

Art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej to oznacza to „działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9”.

Z przytoczonych przepisów wynika, że jeśli sprzedaż nieruchomości następuje w ramach działalności gospodarczej, to uzyskany przychód stanowi przychód ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.).

Natomiast jeśli sprzedaż nieruchomości nie następuje w ramach działalności gospodarczej, to przychód stanowi przychód ze źródła przychodów jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.). W celu określenia do którego źródła przychodów należy zaliczyć przychód ze sprzedaży nieruchomości konieczne jest ustalenie, czy sprzedaż ta będzie posiadała cechy „działalności gospodarczej” w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.

Na podstawie art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. można wskazać, że działalnością gospodarczą będzie m.in. działalność handlowa, która łącznie spełnia następujące warunki: a) prowadzona jest w celu zarobkowym, b) prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły, c) prowadzona jest we własnym imieniu.

Prowadzenie działalności w celu zarobkowym (pkt a) oznacza, że zamiarem jej podjęcia jest osiąganie zysków. Zyski należy rozumieć jako nadwyżkę przychodów nad wydatkami. I temu celowi służyło podjęcie przez Panią działalności handlowej opisanej wcześniej.

O zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiąganie zysków, lecz zamiar ich osiągania.

Działalność gospodarcza jest prowadzona w sposób zorganizowany (pkt b), gdy cechuje się pewnym profesjonalizmem oraz wykonywaniem zespołu celowych i uporządkowanych czynności. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 grudnia 2016 r. (sygn. II FSK 3436/14) wskazano, że „Dla oceny, czy aktywność strony spełniła cechy „zorganizowania” w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. istotne jest wykazanie, czy występuje element faktycznego zorganizowania działalności. Uwzględniając wymieniony aspekt faktyczny, mający znaczenie dla scharakteryzowania zachowań podatnika, należy stwierdzić, że na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonej działalności, jak i w fazie realizacyjnej”.

Przez prowadzenie działalności gospodarczej w sposób ciągły (pkt b) należy rozumieć stałość, powtarzalność, regularność i stabilność działań. W tym zakresie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2014 r. (sygn. II FSK 867/12) wskazano, że „Z kolei przesłanka „ciągłości” ma na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć jednorazowych (względnie podejmowanych sporadycznie). Nie należy jej jednak rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy (np. przez cały rok, cały miesiąc, a tym bardziej przez cały dzień). Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności, w odniesieniu do odrębnych i niepowiązanych ze sobą składników majątkowych, celem osiągnięcia dochodu, tj. stałego zarobkowania. Dokonując oceny charakteru prawnego nawet pojedynczej w danym roku podatkowym transakcji, należy uwzględnić podobne czynności podatnika w dłuższym przedziale czasowym”.

Działalność gospodarcza jest prowadzona we własnym imieniu (pkt c), gdy czynności są wykonywane przez osobę fizyczną w jej własnym imieniu, a nie w cudzym imieniu. Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej która ją prowadzi.

Należy dodać, że w orzecznictwie sądowym oraz w interpretacjach indywidualnych mocno podkreśla się, iż sprzedaż nieruchomości w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym nie stanowi działalności gospodarczej.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 marca 2019 r. (sygn. II FSK 829/17) wskazano: „Podzielić należy wyrażone w orzecznictwie poglądy, że brak jest podstaw kwalifikowania do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., podejmowanych przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny. Działań z zachowaniem – normalnych w takich przypadkach – reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą (...)”.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lipca 2018 r. (sygn. II FSK 2299/16) wskazano: „Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, kryteria umożliwiające zakwalifikowanie danych czynności do podejmowanych w ramach działalności gospodarczej, w tym warunek ciągłości, wskazany w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., nie są spełnione, jeżeli działania podatnika mieszczą się w zwykłych czynnościach związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży (np. polegających na jej uporządkowaniu, przygotowaniu dokumentacji geodezyjnej, zawarciu umowy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, wydzieleniu części przeznaczonej do sprzedaży, itp.). Jeśli natomiast, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala stwierdzić, że skala podjętych przez podatnika czynności dotyczących nieruchomości (w tym formalnych, inwestycyjnych) wykracza w sposób oczywisty poza normalne czynności, jakie podejmuje rozsądnie działający właściciel, dążący do uzyskania optymalnego – z jego punktu widzenia – przychodu ze zbycia poszczególnych składników majątku osobistego, a nadto że działania te nacechowane są ciągłym (trwałe źródło zarobkowania), nieamatorskim i nieokazjonalnym charakterem, to uzasadnione jest uznanie, że przychody uzyskane ze zbycia nieruchomości (lub jej poszczególnych części) stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej”.

Trudno za działalność gospodarczą uznać działania sprzedającego mogące mu przynieść wyższą cenę sprzedaży posiadanych rzeczy np. remont i posprzątanie samochodu przed sprzedażą itp.

Natomiast w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lutego 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.643.2019.4.DJD) wskazano: „Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy".

Mając na uwadze powyższe uważa Pani, że sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie miała cech działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., a w konsekwencji przychód ze sprzedaży tych działek nie będzie stanowił dla Pani przychodu ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na okoliczności nabycia nieruchomości. Działka nr 1 została nabyta na podstawie umowy darowizny od brata. Trzy pozostałe nabyła Pani w celu powiększenia powierzchni działki nabytej w darowiźnie oraz w celu ulokowania posiadanej nadwyżki posiadanej w tym czasie finansowej, jako ewentualne zabezpieczenie na starość. Taki sposób nabycia wyraźnie wskazuje, że wiązał się on ściśle z przekazaniem własności nieruchomości w ramach rodziny. W związku z tym, należy stwierdzić, że nie nabyła Pani tych nieruchomości w celu ich sprzedaży z zyskiem, a więc w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Nabycie tych nieruchomości nie wiązało się z zamiarem ich sprzedaży, a więc z zamiarem ich wykorzystania do prowadzenia działalności gospodarczej. Gdyby nie było to potrzebne na pokrycie Pani bieżących potrzeb, to zostałyby przekazane spadkobiercom.

Po drugie, istotny jest czas jaki upłynął od momentu nabycia nieruchomości. Ostatnia działka została nabyta w 2003 r.

W związku z tym, od momentu nabycia nieruchomości do momentu podjęcia decyzji o ich sprzedaży minęło blisko 20 lat. W takich okolicznościach nie sposób uznawać, że nabyła Pani te nieruchomości w celu ich sprzedaży z zyskiem, a więc w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Po trzecie, należy wskazać że planowana przez Panią sprzedaż nieruchomości nie ma cech zorganizowanej i profesjonalnej działalności w zakresie handlu nieruchomościami.

Działalność gospodarcza cechuje się zorganizowanym charakterem, a więc wykonywaniem zespołu celowych, uporządkowanych i profesjonalnych czynności. W przypadku sprzedaży nieruchomości oznacza to podejmowanie szeregu działań związanych z nieruchomością i przygotowaniem jej do sprzedaży. Uważa Pani, że nie podejmuje tego typu działań.

Działalność gospodarcza musi być prowadzona w sposób ciągły, a więc w sposób powtarzalny i regularny. Nie stanowią działalności gospodarczej czynności podejmowane jednorazowo albo sporadycznie. W Pani przypadku działania w zakresie sprzedaży nieruchomości nie są powtarzalne i regularne.

Po czwarte, działki nie były w żaden sposób wykorzystywane przez Panią do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie można zatem mówić o związku między tymi działkami i ich planowaną sprzedażą z jakąkolwiek pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną przez Panią.

Pani zdaniem, sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, ale w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Od nabycia tych działek do momentu rozpoczęcia ich sprzedaży minęło blisko 20 lat (działki największej blisko 30 lat). Przy sprzedaży nieruchomości są często praktykowane czynności powodujące podwyższenie ich ceny sprzedaży, również w przypadku sprzedaży wykonywanej poza działalnością gospodarczą, wobec czego takie działania nie będą przesądzały, że sprzedaż działek ma cechy działalności gospodarczej).

Uważa Pani, że sprzedaż nieruchomości nie będzie miała cech działalności gospodarczej, a przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie stanowił przychodu ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pani zdaniem, nie budzi wątpliwości, że jeśli nie podejmuje i nie będzie Pani podejmowała żadnych nowych działań związanych z działkami oraz nie będę podejmowała aktywnych działań związanych ze znalezieniem kupca zainteresowanego nabyciem tych działek poza przekazaniem, to sprzedaż działek nie będzie miała cech działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że przychód ze sprzedaży przedmiotowych działek nr 1 i 2 nie będzie stanowił przychodu ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.), ale będzie stanowił przychód ze źródła przychodów jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.). Sprzedaż działek będzie miała miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Tym samym, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

·odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

·zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy.

Wskazuję, że treść definicji zawartej w przepisie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie natomiast czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie”, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji), angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Jak już wskazano, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy.

Zakwalifikowanie do źródła przychodów ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodów, możliwość odliczenia kosztów ich uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna – sprzedając nieruchomości (działki) – działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu itp.

Dlatego też w celu właściwego zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodów należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem działek.

Jak już wcześniej wyjaśniłem, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji, o zaliczeniu uzyskanych przez podatnika przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może w sposób zasadniczy i wyłączny decydować taka okoliczność jak działanie podejmowane w celu uzyskania jak najwyższej ceny sprzedaży.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na gruncie analizowanej sprawy, powzięła Pani wątpliwość, czy sprzedaż działek, które wchodzą w skład majątku prywatnego nie związanego z działalnością gospodarczą należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przystępując do kwalifikacji do odpowiedniego źródła przychodów sprzedaży przez Panią działek uznać należy, że czynności podejmowane przez Panią wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.

Dokonując zatem analizy przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że na podstawie umowy darowizny 7.04.1994 r. nabyła Pani od brata nieruchomość rolną (działkę (…)) o powierzchni 3,96 ha, natomiast 19.11.1997 r. nabyła Pani od Nadleśnictwa nieruchomość leśną o powierzchni 0,48 ha (działka (…)) oraz 10.04.2003 r. nabyła Pani od Gminy działki rolne (…)o powierzchni 0,0011 ha oraz (…) o powierzchni 1,1005 ha. Celem dokonania tych zakupów po otrzymaniu darowizny była okoliczność, że wszystkie te działki przylegają do siebie i mogą stanowić jedną całość. Nieruchomości te nie były przez Panią użytkowane rolniczo, nie były wykorzystywane w jakiejkolwiek działalności gospodarczej. W 2007 r. część działki (ok. 1,5 ha) ogrodziła Pani siatką leśną oraz rozpoczęła Pani starania o doprowadzenie prądu i wykopanie studni z myślą o przyszłej hodowli ślimaków, którą rozpoczęła Pani w 2009 r. (mając już prąd i wodę). Hodowla ślimaków skończyła się niepowodzeniem. Innych działań Pani nie podejmowała. Działki wykorzystywała Pani rekreacyjnie oraz na własne potrzeby uprawiała Pani warzywa oraz drzewka i krzewy owocowe. Na części ziemi, w ramach pomocy dobrosąsiedzkiej (a nie w ramach umowy dzierżawy), uprawy prowadził znajomy rolnik, by ziemia ta nie zarosła samosiejkami. Traktowała Pani te działki jako zabezpieczenie swojej przyszłości. Później dowiedziała się Pani, że na ww. działkach potencjalnie mogą znajdować się pokłady żwiru, które mogą podnieść wartość nieruchomości. Jednak wydobycia żwiru nie prowadziła ani nie zamierzała Pani prowadzić. Wystąpiła Pani tylko o wydanie decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji złóż kruszyw oraz o zmianę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na kierunek umożliwiający eksploatację złóż kruszyw. Wnioski te pozostawiono bez rozpatrzenia. W celu rozpoznania, czy na Pani działkach znajdują się pokłady piasku i żwiru, skorzystała Pani z usług (…) Sp. z o.o. (dalej: Firma). Firma zrobiła to rozpoznanie z własnej inicjatywy i na własny koszt. Planowane roboty geologiczne zostaną przeprowadzone na terenie wszystkich wskazanych wyżej działek na wniosek Firmy. Na złożenie wniosku o zatwierdzenie projektu robót geologicznych wyraziła Pani zgodę chcąc uzyskać lepszą cenę sprzedaży. Na Pani zapytanie Firma przesłała przewidywane koszty sprawdzenia czy na działce znajdują się pokłady piasku i żwiru, które stanowczo przekraczały Pani możliwości finansowe. W rezultacie za Pani zgodą Firma dokonała tylko rozpoznania czy na działkach znajdują się pokłady żwiru. Wszystkie koszty w powyższym zakresie ponosi jedynie ta Firma. Firma nie otrzymała ani nie otrzyma od Pani za te działania wynagrodzenia. Działania Firmy odbywają się za Pani wiedzą i zgodą, ale nie na Pani rzecz. Nie zleciła Pani wykonania niezbędnej dokumentacji, a także nie będzie Pani pokrywała kosztów jej uzyskania. Zamierza Pani sprzedać działkę jak najszybciej, natomiast z Pani wiedzy wynika, że ta dokumentacja jest w trakcie tworzenia, zatem nie będzie Pani miała żadnych korzyści z faktu tworzenia tej dokumentacji ani te działania nie wpływają na ten moment na zwiększenie wartości działki. Nie jest Pani beneficjentką tych działań. W konsekwencji, działania w celu uzyskania koncesji (na dzień złożenia wniosku i uzupełnienia koncesja nie została jeszcze wydana) odbywają się za Pani wiedzą i zgodą, ale nie na Pani rzecz, ponieważ zamierza Pani wcześniej sprzedać posiadane działki. Ryzyko nieuzyskania koncesji przejmie więc ewentualny nabywca działki. Koncesja – wg Pani wiedzy – ma być wydana na rzecz Firmy. Nie będzie Pani odkupowała koncesji od Firmy, a także nie będzie Pani pokrywała kosztów jej uzyskania. W związku z planowaną sprzedażą działek, nie zlecała Pani komukolwiek znalezienie nabywcy. Zamieściła Pani ogłoszenie w lokalnym portalu internetowym oraz wywiesiła Pani baner na ogrodzeniu działki. Obecnie zgłosił się do Pani rolnik chcący nabyć opisane wyżej działki na – jak oświadczył – poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego. Nie dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości ani nie posiada Pani innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży, jak też nie zamierza Pani nabywać jakichkolwiek innych nieruchomości. Pieniądze ze sprzedaży ww. działek chce Pani przeznaczyć na własne potrzeby, bądź darować córce na wkład własny na zakup mieszkania.

Całokształt podejmowanych przez Panią czynności oraz fakt, że sprzedaż działek nastąpi po upływie długiego okresu od ich nabycia – wskazują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W analizowanej sprawie, czynności podejmowane przez Panią wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcy i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie prowadziła Pani w sposób profesjonalny zorganizowanych i ciągłych działań w celu przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Sprzedaż nastąpi po upływie długiego okresu od nabycia poszczególnych działek. W konsekwencji, istotą Pani działania nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem.

Okoliczności dotyczące nabycia poszczególnych działek wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego i planowanej ich sprzedaży nie dają zatem podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie sprzedaży działek do działalności gospodarczej.

Pani czynności nie stanowią aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Zatem, Pani działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że sprzedaż wskazanych we wniosku działek nie nosi przymiotów działalności gospodarczej.

Wobec tego należy stwierdzić, że planowana sprzedaż działek przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, które zostały nabyte do Pani majątku prywatnego w latach: 1994 r., 1997 r. oraz 2003 r., nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto – z uwagi na to, że sprzedaż przedmiotowych działek będzie miała miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie – to nie należy jej również kwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany z ich odpłatnego zbycia nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, w przypadku dojścia do skutku umowy sprzedaży wskazanych wyżej działek, przychód z ich sprzedaży nie będzie dla Pani przychodem z działalności gospodarczej, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto z uwagi, na to, że sprzedaż działek będzie miała miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działek – sprzedaż ta również nie będzie skutkowała powstaniem po Pani stronie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Tym samym, nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00