Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.589.2023.2.MMA

Świadczone usługi nauczania gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) oraz zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku wykonywane poprzez zatrudnionych przez Panią nauczycieli nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe - w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług nauczania języka angielskiego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT,
  • nieprawidłowe - w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych zajęć ze śpiewu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT,
  • prawidłowe - zakresie braku zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy dla usług nauczania gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) oraz zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku świadczonych przez zatrudnionych nauczycieli.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia dla świadczonych zajęć z fonetyki angielskiej dla wokalistów oraz nauczania śpiewu. Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie 10 grudnia 2023 r. (wpływ 10 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą prowadzeniu szkoły śpiewu, w ramach której świadczy Pani:

  • usługi zajęć ze śpiewu, tj udzielania lekcji z zakresu:

1)nauczania śpiewu, emisji głosu,

2)kształcenia słuchu,

3)naukę gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele),

4)zajęcia z teorii muzyki,

5)zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe,

6)zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu,

7)zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos,

8)zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu,

9)zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych,

10)zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek,

11)zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów,

12)warsztaty z improwizacji wokalnej,

13)zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku,

  • pozostałe usługi, tj.:

14)zajęcia aktorskie, które pomagają w przełamywaniu barier i rozwijają umiejętności kierowania uwagi w korzystny dla siebie sposób,

15)relaksacji muzykoterapeutycznej,

16)szkolenia z zakresu komunikacji,

17)wystąpienia publiczne w organizacjach.

Zajęcia prowadzone są w formie zajęć:

  • indywidualnych;
  • grupowych, w tym także w ramach uczestnictwa w zespole wokalnym i występach na koncertach;
  • lekcji on-line udostępnianych na stronie internetowej lub wyświetlanych w Internecie na platformach, które umożliwiają ich przedstawianie.

Wyżej wymieniona wykonywana przez Panią działalność obejmuje następujące obszary:

  1.  Zajęcia ze śpiewu, tj. usługi wymienione w ww. punktach 1-13 prowadzone przez Panią osobiście.
  2.  Zajęcia ze śpiewu, tj. usługi wymienione w ww. punktach 1-13 - prowadzone przez zatrudnionych przez Panią pracowników.
  3. Świadczenie pozostałych usług wymienionych w ww. punktach 14-17.

Ad I.

Jest Pani z zawodu nauczycielem. Ukończyła (...). Dodatkowe kwalifikacje zdobywała Pani na kierunkach:

  • (...) (studia magisterskie) na Uniwestytecie (...),
  • (...) na Uniwersytecie (...),
  • Podyplomowe studia Coaching (...) na Uniwersytecie (...). Dwa ostatnie kierunki pozwoliły Pani rozwinąć warsztat w zakresie komunikacji oraz narzędzi skutecznego przekazywania wiedzy.

Kwalifikacje do uczenia śpiewu zdobywała Pani na licznych certyfikowanych polskich i międzynarodowych kursach, m.in.:

  • Pedagogika Wokalna XXI wieku, kurs organizowany przez Stowarzyszenie (...), jedną z najważniejszych organizacji kształcących nauczycieli śpiewu w Polsce,
  • Modern Vocal Training - kilkuletni program rozwoju nauczycieli śpiewu prowadzony przez jedną z największych globalnych szkół nauczycieli śpiewu, uzyskała certyfikat na poziomie 1 i 2.

Lekcje śpiewu świadczone przez Panią osobiście, według Pani oceny, spełniają podstawę programową powszechnego nauczania muzyki, określoną wPodstawie programowej kształcenia ogólnego z komentarzem. Szkoła podstawowa. Muzyka, wydanej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (link do opracowania https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2018/03/podstawa-programowa-ksztalcenia-ogolnego-z-komentarzem-szkola-podstawowa-muzyka.pdf) we wszystkich trzech obszarach, tzn.:

  • indywidualna i zespołowa ekspresja muzyczna,
  • język i funkcje muzyki, myślenie muzyczne, kreacja i twórcze działania,
  • wiedza o kulturze muzycznej, narodowym i światowym dziedzictwie kulturowym.

Zajęcia prowadzone są w sposób ciągły. Większość uczniów uczęszcza na zajęcia od kilku miesięcy do kilku lat i oprócz umiejętności śpiewania (indywidualna i zespołowa ekspresja muzyczna) rozwijają w tym czasie znajomość języka muzycznego i umiejętność twórczego działania w dziedzinie muzyki, a także szeroką wiedzę o kulturze muzycznej. Dwa razy w roku odbywa się koncert uczniów, stanowiący formę praktycznego sprawdzenia nabytych umiejętności. Lekcje prowadzone są na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej a także dla dorosłych. Nauka podzielona jest na różne stopnie zaawansowania, zależnie predyspozycji i stopnia zaawansowania uczestnika zajęć. Zajęcia nie mają na celu przekazania wąskiego zakresu wiedzy nakierowanej na zaspokojenie specyficznych potrzeb uczestnika zajęć czy tylko poszerzania zainteresowań muzycznych i nie mają charakteru nauczania wyłącznie rekreacyjnego.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Nie jest Pani jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.) oraz nie posiada Pani statusu uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub instytutu badawczego.

Usługa nauczania śpiewu, emisji głosu, jest kierowana do młodzieży i dorosłych. Usługa ma wymiar powszechny i może z niej korzystać każdy zainteresowany ogólnym rozwojem.

Jest najbardziej wszechstronnie rozwijającą usługą świadczoną przez Panią osobiście. Zajęcia takie prowadzone są regularnie przez uzgodniony, najczęściej dłuższy okres (od kilku miesięcy do kilku lat) i obejmują m.in. elementy kształcenia z zakresu:

  • indywidualnej i zespołowej ekspresji muzycznej,
  • języka i funkcji muzyki, myślenia muzycznego, kreacji i twórczych działań,
  • wiedzy o kulturze muzycznej.

Powyższe treści nauczania są objęte podstawą programową kształcenia ogólnego w zakresie muzyki oraz mają charakter powszechny, to znaczy kierowane są do wszystkich, niezależnie od poziomu zdolności i umiejętności muzycznych, zainteresowań czy przekonań. Celem zajęć jest nie tylko rozwój technicznych umiejętności wokalnych uczestniczących w nich osób, ale także przygotowanie świadomych odbiorców i uczestników kultury muzycznej. Zajęcia pozwalają na zrozumienie znaczenia słów, umożliwiają prawidłowe wyrażenia siebie, kształtują zdolność autoprezentacji, poprawiają pamięć i zdolność zapamiętywania, a nawet poprawiają koordynację i zdolności ruchowe.

Treści te przełożyć można nie tylko na ogólny rozwój w zakresie świadomości i ekspresji muzycznej, czy szerzej, artystycznej, ale i na rozwój zawodowy. W dzisiejszym środowisku biznesowym umiejętność skutecznej komunikacji oraz wystąpień publicznych przekłada się wprost na możliwości rozwoju zawodowego, a zajęcia z emisji głosu wpływają pozytywnie na oba te obszary.

Usługa nauczania śpiewu, emisji głosu obejmuje następujące treści nauczania, spośród wymienionych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotu muzyka:

  • naukę prawidłowej emisji głosu,
  • stosowanie ćwiczeń oddechowych, dykcyjnych i innych z zachowaniem naturalnych właściwości głosu,
  • nauka zasad higieny głosu,
  • rozwój umiejętności śpiewania ze słuchu lub/i z wykorzystaniem nut różnorodnych utworów muzycznych,
  • wykonywanie głosem zarówno melodii, jak i rytmicznych recytacji,
  • tworzenie struktur melodycznych, sygnałów dźwiękowych w kontekście danej tonalności, prostych dwugłosów,
  • improwizacje wokalne,
  • nauka prostego akompaniamentu za pomocą pianina i/lub instrumentów rytmicznych,
  • odtwarzanie gestodźwiękami prostych rytmów i schematów rytmicznych,
  • tworzenie prostych struktur rytmicznych i melodycznych,
  • odtwarzanie ruchem prostych rytmów i schematów rytmicznych,
  • improwizowanie za pomocą gestu i tworzenie ilustracji ruchowych do muzyki,
  • świadome słuchanie różnorodnej muzyki,
  • rozpoznawanie ze słuchu brzmień instrumentów, głosów ludzkich, form muzycznych, aparatu wykonawczego,
  • rozpoznawanie i analizowanie utworów muzycznych z określeniem ich elementów, nastroju i charakteru,
  • formułowanie wypowiedzi z zastosowaniem pojęć charakterystycznych dla języka muzycznego,
  • przedstawianie słuchanej muzyki za pomocą środków pozamuzycznych, jak na przykład ruch, werbalizowanie emocji i odczuć, opisywanie słowami cech i charakteru słuchanych utworów,
  • nauka podstawowych pojęć i terminów muzycznych (pięciolinia, klucz, nuta, pauza, wartość rytmiczna, dźwięk, gama, akord, akompaniament, tonacja) oraz zależności między nimi,
  • nauka określania podstawowych elementów muzyki (rytm, melodia, harmonia, agogika, dynamika, kolorystyka, artykulacja),
  • odczytywanie i zapisywanie elementów notacji muzycznej (nazywanie dźwięków gamy, różnicowanie wartości rytmicznych, posługiwanie się symboliką beznutową, podstawowe oznaczenia metryczne, agogiczne, dynamiczne i artykulacyjne),
  • nauka o różnych typach głosów ludzkich, technikach wokalnych, typach instrumentów, aparacie wykonawczym,
  • charakterystyka muzyki ze względu na jej rodzaj i styl muzyczne,
  • nauka aparatu pojęciowego pozwalającego uzasadnić własne preferencje muzyczne,
  • tworzenie, odtwarzanie i zapisywanie muzyki przy pomocy dostępnych technologii,
  • rozwój w zakresie kultury muzycznej (między innymi znajomość repertuaru kulturalnego człowieka, uczestniczenie w różnorodnych wydarzeniach muzycznych oraz tworzeniu projektów artystycznych, poszukiwanie informacji o muzyce w różnorodnych źródłach, poszanowanie twórców, wykonawców, prawa autorskiego oraz preferencji muzycznych innych osób)

A także:

  • przygotowanie do występów scenicznych pod względem opracowania utworu technicznie, dynamicznie i ekspresyjnie, a także radzenia sobie z tremą, ruchem scenicznym, pracy z mikrofonem i zespołem muzyków i techników oraz kontaktu z publicznością,
  • tworzenie autorskiego repertuaru muzycznego, w tym pisanie tekstów piosenek oraz muzyki,
  • rozwój w zakresie kultury mowy z zachowaniem zasad prawidłowej dykcji, artykulacji i intonacji oraz innych elementów prozodii językowej,
  • ćwiczenia wspierające rehabilitację głosu,
  • ćwiczenia z zakresu fonetyki angielskiej.

Usługa kształcenia słuchu jest kierowana zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. Jest ona świadczona jako osobna usługa, ale wchodzi też w zakres treści kształcenia w ramach lekcji śpiewu, emisji głosu.

Celem tej usługi jest rozwój jej odbiorców m.in. w zakresie:

  • rozwoju umiejętności śpiewania ze słuchu lub/i z wykorzystaniem nut różnorodnych utworów muzycznych,
  • wykonywania głosem zarówno melodii, jak i rytmicznych recytacji,
  • tworzenia struktur melodycznych, sygnałów dźwiękowych w kontekście danej tonalności, prostych dwugłosów,
  • wykonywania prostych improwizacji wokalnych,
  • rozwój zdolności zapamiętywania poprzez słuch.

Nauka gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) jako odrębna usługa jest kierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych. W takim wypadku nie jest to usługa świadczona przez Panią osobiście, ale przez pozostałych nauczycieli.

Elementy nauki gry na instrumentach wchodzą także w zakres treści kształcenia w ramach lekcji śpiewu, emisji głosu i prowadzonych przez Panią osobiście. Wówczas ich celem jest rozwój umiejętności akompaniowania sobie podczas śpiewania utworu albo rozwój koordynacji ruchowej i rytmicznej z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

Podkreślić należy, że wpływ muzyki na rozwój dzieci, młodzieży a nawet dorosłych jest widoczny niemalże od razu, i to zarówno, jeżeli chodzi o muzykę relaksującą, jak i aktywizującą. Muzyka pobudza zmysły, aktywuje emocje, a także kształtuje umiejętności poznawcze i społeczne. Rozwój w ww. zakresie doskonale wpływa na zdolności poznawcze i naukowe w pozostałych dziedzinach życia.

Zajęcia z teorii muzyki są kierowane do młodzieży i dorosłych. Stanowią one osobną usługę, ale teoria muzyki jest też elementem kształcenia w ramach lekcji śpiewu, emisji głosu.

Celem nauki teorii muzyki jest rozwój w zakresie:

  • rozpoznawania ze słuchu brzmień instrumentów i głosów ludzkich,
  • rozpoznawania i analizowania utworów muzycznych z określeniem ich elementów, nastroju i charakteru,
  • nauki podstawowych pojęć i terminów muzycznych (pięciolinia, klucz, nuta, pauza, wartość rytmiczna, dźwięk, gama, akord, akompaniament, tonacja) oraz zależności między nimi,
  • nauki określania podstawowych elementów muzyki (rytm, melodia, harmonia, agogika, dynamika, kolorystyka, artykulacja),
  • odczytywania i zapisywania elementów notacji muzycznej (nazywanie dźwięków gamy, różnicowanie wartości rytmicznych, posługiwanie się symboliką beznutową, podstawowe oznaczenia metryczne, agogiczne, dynamiczne i artykulacyjne),
  • nauki o różnych typach głosów ludzkich, technikach wokalnych, typach instrumentów,
  • nauki rozpoznawania różnych gatunków i stylów muzycznych.

Zajęcia z rytmiki są kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Stanowią one osobną usługę, ale wchodzą także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu.

Celem tych zajęć jest rozwój w zakresie:

  • rozpoznawania ze słuchu i powtarzania głosem schematów rytmicznych w utworach muzycznych,
  • odtwarzania gestodźwiękami prostych rytmów i schematów rytmicznych,
  • tworzenia prostych struktur rytmicznych i melodycznych,
  • odtwarzania ruchem prostych rytmów i schematów rytmicznych,
  • improwizowania za pomocą gestu i tworzenie ilustracji ruchowych do muzyki,
  • rozwijania umiejętności zachowania i ruchu na scenie podczas wykonywania utworu.

Zgodnie z przeprowadzonymi przez naukowców badaniami, rytmika uczy koncentracji, poprawia pamięć, zachęca do aktywności ruchowej oraz ma korzystny wpływ na motorykę i orientację przestrzenną nie tylko u dzieci i młodzieży, ale także u osób dorosłych.

Praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu nie jest osobną usługą. Praca ta wchodzi w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu, kierowanej do młodzieży i dorosłych.

Celem tej pracy jest kształtowanie odbiorców w zakresie kultury mowy z zachowaniem zasad prawidłowej dykcji, artykulacji i intonacji oraz innych elementów prozodii językowej, w tym świadomości i umiejętności budowania odpowiedniego rytmu wypowiedzi, dzięki wykonywaniu ćwiczeń usprawniających pracę artykulatorów oraz budujących świadomość kultury języka. Zdobyte umiejętności mogą być wykorzystywane zarówno na etapach dalszej nauki, w tym w trakcie studiów, jak również w trakcie pracy zawodowej.

Zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos nie stanowią osobnej usługi. Wchodzą one w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu, kierowanej do młodzieży i dorosłych.

Celem tej usługi jest rozwój jej odbiorców w zakresie prawidłowego używania głosu w mowie i śpiewie, w tym:

  • nauka zasad higieny głosu,
  • nauka prawidłowej emisji głosu z zaangażowaniem odpowiednich grup mięśni oraz wyeliminowaniem niekorzystnych nawyków i kompensacji,
  • nauka prawidłowego gospodarowania powietrzem podczas mówienia,
  • praca z ciałem wspomagająca prawidłową emisję głosu,
  • nauka obserwacji własnego głosu podczas mowy w celu budowania dobrych nawyków, reagowania na problemy i wyzbywania się błędnych wzorców,
  • rozwój w zakresie kultury wypowiedzi.

Podobnie jak ww. umiejętności, również zajęcia rozwijające zdolność mówienia wpływają na zdolności autoprezentacji, a tym samym pozytywnie przekładają się na rozwój zawodowy.

Zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu są kierowane do młodzieży i dorosłych.

Celem tej usługi jest wsparcie procesu rehabilitacji głosu u osób:

  • cierpiących na schorzenia aparatu mowy (na przykład guzki śpiewacze, niedomykalność fałdów głosowych),
  • cierpiących na zaburzenia funkcji aparatu mowy (na przykład męczliwość głosu, zmiana jakości/brzmienia głosu, jak chrypka, matowość),
  • po dużym wysiłku wokalnym,
  • z nieprawidłowym wzorcem mowy powodującym zaburzenia głosu i/lub oddechu,
  • pracujących nad głosem z logopedą i/lub fizjoterapeutą, w celu wzmocnienia efektów terapii.

Zajęcia z interpretacji piosenki i obecności scenicznej, a także zarządzania stresem są kierowane do młodzieży i dorosłych.

Nauka interpretacji piosenki i obecności scenicznej, a także zarządzania stresem wchodzi także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu.

Celem tej usługi jest rozwój jej odbiorców w zakresie:

  • przedstawiania muzyki za pomocą środków pozamuzycznych, jak na przykład ruch,
  • werbalizowania emocji i odczuć wywoływanych przez dany utwór muzyczny, a także rozwijania umiejętności przekazywania tych emocji odbiorcom poprzez własne wykonanie,
  • wykorzystywania podstawowych technik aktorskich podczas wykonywania utworu na scenie,
  • umiejętności zachowania na scenie (m. in. obsługa mikrofonu, kontakt z zespołem muzycznym i technicznym, podstawowe wiadomości na temat akustyki, kontakt z publicznością),
  • korzystania z różnych technik radzenia sobie ze stresem (m. in. wizualizacje, techniki oddechowe, ćwiczenia mające na celu zmianę przekonań) w konkretnych sytuacjach związanych z występami, jak i na co dzień.

Zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek są kierowane do młodzieży i dorosłych.

Nauka zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek wchodzi także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu.

Celem tej usługi jest rozwój jej odbiorców w zakresie:

  • świadomości literackiej,
  • rozumienia formy, jaką jest piosenka,
  • znajomości różnych form wyrazu poetyckiego, jak rejestry języka, środki stylistyczne, środki prozodyczne,
  • tworzenia własnych tekstów piosenek z zachowaniem właściwych cech gatunkowych,
  • nauki zasad muzyki niezbędnych do tego, aby komponować własne utwory,
  • nauki zasad współgrania tekstu z muzyką,
  • nauki technik rozwijania kreatywności,
  • nauki systematyczności i dyscypliny w procesie twórczym,
  • rozwoju artystycznego,
  • umiejętności wyrażenia swoich myśli, intencji i emocji za pomocą autorskiego tekstu.

Zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów są kierowane do młodzieży i dorosłych.

Nauka fonetyki angielskiej dla wokalistów wchodzi także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu.

Celem tej usługi jest rozwój jej odbiorców w zakresie:

  • znajomości zasad fonetyki języka angielskiego,
  • rozwijania prawidłowej wymowy wyrazów w języku angielskim,
  • rozwijania umiejętności stawiania prawidłowych akcentów wyrazowych i zdaniowych w języku angielskim,
  • rozumienia symboli w alfabecie fonetycznym,
  • znajomości głosek charakterystycznych dla języka angielskiego,
  • prawidłowego rozpoznawania poszczególnych głosek charakterystycznych dla języka angielskiego.

Warsztaty improwizacji wokalnej są kierowane do młodzieży i dorosłych. Nauka improwizacji wokalnej wchodzi także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu.

Celem tej usługi jest rozwój jej odbiorców w zakresie:

  • rozpoznawania elementów budowy utworu muzycznego,
  • rozpoznawania kontekstu tonalnego,
  • tworzenie prostych struktur rytmicznych i melodycznych osadzonych w odpowiednim kontekście tonalnym,
  • nauki zasad teorii muzyki niezbędnej do prawidłowej improwizacji, np. nauka o tonacjach, skalach, harmonii,
  • umiejętności interpretowania i twórczego przetwarzania śpiewanych melodii,
  • budowania samodzielności wykonawczej,
  • budowania kreatywności.

Zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku jako odrębna usługa są kierowane do młodzieży i dorosłych. W takim wypadku nie jest to usługa świadczona przez Panią osobiście.

Elementy nauki o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku wchodzą także w zakres treści kształcenia w ramach lekcji śpiewu, emisji głosu, opisanych w punkcie 3 i prowadzonych przez Panią osobiście. Wówczas ich celem jest rozwój umiejętności samodzielnego nagrywania głosu na potrzeby nauki śpiewu, z wykorzystaniem dostępnych technologii.

Na pytanie, czy usługi nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele), zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej, zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku - stanowią usługi w zakresie kształcenia i wychowania, wskazała Pani, że wszystkie ww. usługi stanowią usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

Usługi nauczania śpiewu, emisji głosu są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku, gdy odbiorcami zajęć są aktorzy, trenerzy wokalni, wokaliści, mówcy, radiowcy, podcasterzy i nauczyciele, rozwój w zakresie śpiewu, emisji głosu pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; jest tak również w przypadku osób pracujących w organizacjach, jeśli ich praca wiąże się z wygłaszaniem prezentacji publicznych, usługa ta bezpośrednio się bowiem przekłada na umiejętności w zakresie komunikacji oraz autoprezentacji. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Usługi kształcenia słuchu są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Usługi nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenia te nie stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmują nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenia te nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenia te nie są objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenia to nie są w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z teorii muzyki są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych aktorów, mówców, radiowców, nauczycieli, praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; jest tak również w przypadku osób pracujących w organizacjach, jeśli ich praca wiąże się z wygłaszaniem prezentacji publicznych, usługa ta bezpośrednio się bowiem przekłada na umiejętności w zakresie komunikacji oraz autoprezentacji. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych aktorów, mówców, radiowców, nauczycieli, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; jest tak również w przypadku osób pracujących w organizacjach, jeśli ich praca wiąże się z wygłaszaniem prezentacji publicznych, usługa ta bezpośrednio się bowiem przekłada na umiejętności w zakresie komunikacji oraz autoprezentacji. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych aktorów, trenerów wokalnych, wokalistów, zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; w przypadku pozostałych odbiorców usługi nie zachodzi taki związek. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych wokalistów i autorów tekstów, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; w przypadku pozostałych odbiorców usługi nie zachodzi taki związek. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Jest to usługa wchodząca w zakres nauki języków obcych, podlegająca zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Usługa prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej jest realizowana na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Pytanie

Czy usługi nauczania śpiewu świadczone przez Panią osobiście, w zakresie:

1)nauczania śpiewu, emisji głosu,

2)kształcenia słuchu,

3)nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele),

4)zajęcia z teorii muzyki,

5)zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe,

6)zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu,

7)zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos,

8)zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu,

9)zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych,

10)zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek,

11)zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów,

12)prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej,

13)zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku,

korzystają ze zwolnienia z podatku od twarów i usług, wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 poz. 1570 ze zm.)?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie usługi nauczania śpiewu świadczone przez Panią osobiście, w zakresie:

1)nauczania śpiewu, emisji głosu,

2)kształcenia słuchu,

3)naukę gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele),

4)zajęcia z teorii muzyki,

5)zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe,

6)zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu,

7)zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos,

8)zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu,

9)zajęcia z interpretacji piosenki tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych,

10)zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek,

11)zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów,

12)prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej,

13)zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku,

korzystają ze zwolnienia z podatku od twarów i usług, wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 poz. 1570).

Zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, jest odzwierciedleniem art. 132 ust. 1 lit. j dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - zgodnie z którym państwa członkowskie zwalniają z podatku nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe.

Z polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, wynika, ze zwolnione z podatku VAT są usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyzszym, świadczone przez nauczycieli. Z powyższego przepisu wynika, ze warunkiem zwolnienia z VAT jest spełnienie łącznie następujących przesłanek:

1.Wykonywanie usług prywatnego nauczania, tj. na ich własny rachunek nauczyciela i jego własną odpowiedzialność (tj. nauczyciel działa we własnym imieniu) - nie skorzystają więc z tego zwolnienia tylko te usługi, które świadczone są przez zatrudnione przez Panią osoby, choćby nawet także były one nauczycielami.

Zajęcia z udzielania lekcji śpiewu prowadzonych przez Panią osobiście są wykonywane na Pani własny rachunek i własną odpowiedzialność. Usługi świadczone przez Panią osobiście spełniają więc przedmiotową przesłankę „prywatnego nauczania”.

2.Nauczanie musi być świadczone poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyzszym, tj. musi obejmować kształcenie powszechne lub wyższe w rozumieniu ww. przepisu dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. W świadczonym nauczaniu, którego zakres został przedstawiony pytaniu o interpretację indywidualną, mamy do czynienia przekazywaniem wiedzy w zakresie obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, obejmującego podstawę programową powszechnego nauczania muzyki na poziomie szkolnym, zaś świadczone usługi spełniają kryteria pozwalające uznać je za element kształcenia powszechnego.

3.Usługi muszą być wykonywane przez nauczycieli. Studia nauczycielskie ma Pani ukończone na kierunku nie związanym z przedmiotem, którego obecnie Pani naucza w ramach prowadzonej działalności, ale ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „nauczyciela”, tym samym pierwszeństwo będzie miało rozumienie tego pojęcia na poziomie potocznym. Odwołując się do językowego znaczenia tego pojęcia, wyroku TSUE z 28 stycznia 2010 r. w sprawie C-473/08 oraz poglądów wyrażanych w interpretacjach indywidualnych wskazano, ze pod pojęciem nauczyciela należy rozumieć zatem osobę, która posiada i przekazuje wiedze i umiejętności. Przy czym, nie musi to być nauczyciel w rozumieniu ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215), ale np. osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe (np. ukończone studia wyższe matematyczne i udziela korepetycji z matematyki). „Nauczyciel” powinien zatem legitymować się wiedzą, kwalifikacjami zdobytymi w oficjalnym systemie nauczania (czy to publicznym, czy prywatnym). Istotny jest zatem związek pomiędzy treścią przekazywaną na lekcji, a posiadanymi kwalifikacjami nauczającego. Stosowne umiejętności potwierdzone licznymi studiami oraz więdzę do nauczania, nabyłam w drodze uczestnictwa i ukończenia licznych kursów oraz programów rozwojowych, których listę wymieniłam w opisie zaistniałego stanu faktycznego niniejszego wniosku. Udzielając osobiście lekcji śpiewu przekazuje Pani swoim uczniom niezbędną wiedze, na odpowiednio wysokim poziomie, zatem jest „nauczycielem” w rozumieniu wynikajacym z brzmienia tego pojęcia w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest:

  • nieprawidłowe - w zakresie zastowania zwolnienia dla świadczonych usług nauczania języka angielskiego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT,
  • nieprawidłowe - w zakresie zastowania zwolnienia dla świadczonych zajęć nauczania śpiewu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT,
  • prawidłowe - w zakresie braku zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy dla usług nauczania gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) oraz zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku świadczonych przez zatrudnionych nauczycieli.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. (…)

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (…).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a)jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b)uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia.

Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, że jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem, to szkoły obowiązkowe mają za zadanie realizować program wychowywania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy, mogą natomiast korzystać uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, o ile świadczone przez te podmioty usługi są usługami kształcenia.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Z powołanego powyżej art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy wynika, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, ale także przesłanki podmiotowej, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania. Zwolnione od podatku jest nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe. Prywatne nauczanie obejmuje czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność (tj. nauczyciel działa we własnym imieniu). Prywatny charakter nauczania nie zależy od istnienia bezpośredniej relacji umownej między uczącym a uczniem (bądź uczniami), może to być bowiem umowa zawarta przez nauczającego, np. z rodzicami uczniów. Bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje, czy odbiorcą usługi jest indywidualny uczeń czy też jednocześnie większa liczba osób. W przypadku jednak, gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudnieni przez inny podmiot, to nie łączy ich bezpośrednia relacja umowna z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym.

Przywołany wyżej przepis umożliwia nauczycielom zwolnienie od podatku świadczonych przez nich usług nauczania prywatnego na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Zwolnienie to odnosi się zatem do usług nauczania, które obejmuje materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły lub uczelnie wyższe. Musi istnieć tu zatem zgodność realizowanego w ramach prywatnego nauczania materiału z materiałem przewidzianym w programie nauczania w wymienionych placówkach oświatowych.

Jak stanowi art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.), zwanej dalej Prawem oświatowym:

system oświaty obejmuje szkoły:

a) podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalnymi, przysposabiającymi do pracy, dwujęzycznymi, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe i mistrzostwa sportowego,

b) ponadpodstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, specjalnymi, dwujęzycznymi, przygotowania wojskowego, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze, leśne, morskie, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa,

c) artystyczne.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 Prawa oświatowego,

system oświaty obejmuje także:

placówki artystyczne - ogniska artystyczne umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych.

W myśl art. 124 Prawa oświatowe:

1. Placówka artystyczna umożliwia rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych uczniów poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych artystycznych w zakresie edukacji muzycznej, plastycznej lub baletowej.

2. Zajęcia edukacyjne artystyczne w placówce artystycznej są prowadzone zgodnie z przepisami w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych wydanymi na podstawie art. 47 ust. 1a.

3. Organizację działania placówki artystycznej w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny placówki opracowany przez dyrektora placówki artystycznej i zatwierdzony przez organ prowadzący placówkę artystyczną. Szczegółowy zakres edukacji artystycznej, w tym specjalność, w ramach której placówka prowadzi zajęcia edukacyjne artystyczne, określa statut placówki artystycznej.

4. Ocenianie w placówce artystycznej polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w placówce artystycznej programów zajęć edukacyjnych artystycznych.

5. Ocenianie odbywa się w formach określonych w statucie placówki artystycznej na zakończenie każdego semestru i ma za zadanie wskazanie postępów w rozwoju uzdolnień artystycznych ucznia.

Z kolei w myśl art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Stosownie do art. 43 ust.1 pkt 29 ww. ustawy:

zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a)prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b)świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c)finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Pani wątpliwości dotyczą kwestii, czy usługi nauczania śpiewu świadczone przez Panią osobiście, w zakresie: nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, naukę gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele), zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej, zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku - korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wskazała Pani we wniosku zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów wniosku są usługą wchodzącą w zakres nauki języków obcych.

Odnosząc się zatem do kwestii zwolnienia od podatku - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy - usług nauczania języka angielskiego, w pierwszej kolejności zauważenia wymaga, że zawarte w tym przepisie zwolnienie od podatku jest najbardziej zawężone merytorycznie, ale jednocześnie nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych. Skutkiem powyższego z zawartego w ww. przepisie zwolnienia od podatku VAT skorzystać mogą podmioty realizujące naukę języków obcych. Warto zwrócić uwagę, że przytoczony przepis nie precyzuje jakich języków obcych dotyczy zwolnienie, przez co wskazuje na ich szeroki katalog. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy obejmuje jednak usługi inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29 ustawy.

Zatem należy w pierwszej kolejności zbadać, czy ww. zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów, które Pani świadczy, nie stanowią usług wymienionych w tych punktach.

W opisie sprawy, wskazała Pani, że nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe oraz nie posiada Pani statusu uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk ani instytutu badawczego. Zatem dla świadczonych przez Panią zajęć z fonetyki angielskiej dla wokalistów nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Zatem należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia dla świadczonych przez Panią zajęć z fonetyki angielskiej dla wokalistów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.

Wskazać należy, że z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy wynika, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:

  • przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji oraz
  • przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, jest odzwierciedleniem regulacji art. 132 ust. 1 lit. j Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (t. j. Dz. Urz. UE L 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym:

państwa członkowskie zwalniają nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe.

Kwestia, jak należy rozumieć pojęcie „kształcenia powszechnego lub wyższego” w rozumieniu ww. przepisu była wielokrotnie przedmiotem orzeczeń TSUE.

W wyroku z 14 czerwca 2007 r. w sprawie C-445/05 TSUE rozstrzygnął w przedmiocie zastosowania zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 13 część A ust. 1 lit. j) szóstej dyrektywy w przypadku działalności osoby fizycznej posiadającej status niezależnego współpracownika polegającej na udzielaniu lekcji wyrównawczych, a także na prowadzeniu kursów ceramiki i garncarstwa w ośrodkach kształcenia dla dorosłych.

Odnosząc się do zwolnienia określonego w treści ww. przepisu TSUE stwierdził, że nie ma konieczności przedstawiania szczegółowej definicji wspólnotowego pojęcia „edukacji szkolnej i uniwersyteckiej” w rozumieniu systemu podatku VAT, wystarczy wskazać, że pojęcie to nie ogranicza się jedynie do nauczania, które kończy się egzaminami w celu uzyskania danych kwalifikacji, lub które umożliwia uzyskanie określonego wykształcenia w celu wykonywania danego zawodu, ale obejmuje także inną działalność, w ramach której prowadzi się nauczanie w szkołach lub na uniwersytetach w celu poszerzenia wiedzy i umiejętności uczniów lub studentów, pod warunkiem, iż działalność ta nie będzie miała charakteru wyłącznie rekreacyjnego. Ponadto musi być to „nauczanie prywatne przez nauczycieli” na ich własny rachunek i na ich własną odpowiedzialność.

Tożsamo TSUE orzekł w wyroku z 28 stycznia 2010 r. w sprawie C-473/08. Ponadto w wyroku tym TSUE wskazał, że zwolnienie przewidziane w przepisie art. 13 część A ust. 1 lit. j) szóstej dyrektywy nie dotyczy bezpośrednio „edukacji szkolnej i uniwersyteckiej”, lecz pojęcia wyrażonego jako nauczanie obejmujące taką edukację. Pojęcie „nauczanie” należy rozumieć w tym kontekście jako obejmujące, w ogólnym zakresie, przekazanie wiedzy i umiejętności między nauczycielem a uczniami lub studentami.

W wyroku z 14 marca 2019 r. w sprawie C-449/17 dotyczącym zwolnienia z podatku VAT kursu nauki jazdy samochodem prowadzonego przez szkołę nauki jazdy, TSUE wskazał, że w pojęciu „kształcenie powszechne lub wyższe” prawodawca Unii zamierzał zawrzeć określony rodzaj systemu nauczania, który jest wspólny dla wszystkich państw członkowskich, niezależnie od cech własnych każdego z systemów krajowych.

Tym samym - w ocenie TSUE - pojęcie „kształcenia powszechnego lub wyższego” w rozumieniu systemu VAT odsyła co do zasady do zintegrowanego systemu przekazywania wiedzy i kompetencji dotyczącego obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, jak również do pogłębiania i rozwoju owej wiedzy i kompetencji przez uczniów i studentów w miarę ich postępów i ich specjalizacji w ramach poszczególnych stopni składających się na ten system.”

W postanowieniu z 7 października 2019 r. w sprawie C-47/19, TSUE stwierdził, że nauczanie surfingu i żeglarstwa w szkołach takich jak te będące przedmiotem postępowania głównego obejmuje nauczanie różnych umiejętności praktycznych i teoretycznych, lecz mimo to pozostaje nauczaniem specjalistycznym i selektywnym, które samo w sobie nie jest równoznaczne z nauczaniem, utrwalaniem i rozwijaniem wiedzy i umiejętności dotyczących szerokiego i zróżnicowanego zakresu przedmiotów, co jest charakterystyczne dla nauczania szkolnego i uniwersyteckiego.

Z kolei w wyroku z 21 października 2021 r. w sprawie C-373/19, przedmiotem rozstrzygnięcia TSUE było w pierwszej kolejności ustalenie, czy pojęcie „kształcenia powszechnego lub wyższego” w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. i) i j) dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że obejmuje ono udzielanie lekcji pływania przez szkołę pływania.

Powołując się na wcześniejsze orzecznictwo Trybunału odnoszące się do rozumienia pojęcia „kształcenia powszechnego lub wyższego” (wynikające z wyroku C-449/17 oraz postanowienia C-47/19) TSUE stwierdził, że „choć prawdą jest, że udzielanie lekcji pływania przez szkołę pływania, takie jak to, o którym mowa w postępowaniu głównym, ma pewne znaczenie i realizuje cel leżący w interesie ogólnym, to jednak jest ono nauczaniem specjalistycznym, świadczonym w sposób doraźny, które nie jest samo w sobie równoważne z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz ich rozwojem, co jest charakterystyczne dla kształcenia powszechnego lub wyższego”.

Z uwagi na powyższe TSUE przyjął, że pojęcie „kształcenia powszechnego lub wyższego” w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. i) i j) dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że nie obejmuje ono udzielania lekcji pływania przez szkołę pływania.

Pojęcia używane do opisania zwolnień przewidzianych w art. 132 dyrektywy 2006/122 zgodnie z ww. orzecznictwem TSUE powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika. Jednakże interpretacja tych pojęć powinna być zgodna z celami, do jakich dążą owe zwolnienia oraz powinna spełniać wymogi zasady neutralności podatkowej, na której zasadza się wspólny system podatku VAT. Zatem zasada ścisłej interpretacji nie oznacza, że pojęcia użyte w celu opisania zwolnień z art. 132 powinny być interpretowane w sposób, który uniemożliwiałby osiągnięcie zakładanych przez nie skutków.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę ww. orzeczenia TSUE, należy uznać, że ze zwolnienia określonego w treści art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT (stanowiącego implementację art. 132 ust. 1 lit j) dyrektywy 2006/112) będą korzystały te usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli, które swoim zakresem obejmują pogłębianie i rozwój wiedzy uczniów i studentów w zakresie tych dziedzin nauki (dyscyplin naukowych), które są przedmiotem działalności edukacyjnej w obowiązującym w systemie szkolnictwa na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, przy czym nie są one nauczaniem specjalistycznym i selektywnym. W takiej sytuacji nauczanie będzie miało charakter „kształcenia powszechnego i wyższego” w rozumieniu przytoczonego orzecznictwa TSUE, gdyż będzie się wiązało z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także dotyczyło ich pogłębiania oraz rozwoju.

Spełnienie przesłanek dla zastosowania ww. zwolnienia będzie zależne również od tego czy osoba korzystająca z usług prywatnego nauczania będzie aktualnie osobą pobierającą czynną naukę na danym poziomie nauczania (tj. czy będzie uczniem lub studentem).

W opisie sprawy wskazała Pani, że zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów są kierowane do młodzieży i dorosłych. Nauka fonetyki angielskiej dla wokalistów wchodzi także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu. Celem tej usługi jest rozwój jej odbiorców w zakresie: znajomości zasad fonetyki języka angielskiego, rozwijania prawidłowej wymowy wyrazów w języku angielskim, rozwijania umiejętności stawiania prawidłowych akcentów wyrazowych i zdaniowych w języku angielskim, rozumienia symboli w alfabecie fonetycznym, znajomości głosek charakterystycznych dla języka angielskiego oraz prawidłowego rozpoznawania poszczególnych głosek charakterystycznych dla języka angielskiego.

Rozpatrując kwestię ewentualnego zwolnienia od podatku od towarów i usług realizowanych przez Panią zajęć na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy należy w pierwszej kolejności dokonać oceny, czy usługi będące przedmiotem wniosku mogą zostać objęte zwolnieniem od podatku VAT jako usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym w rozumieniu wskazanych powyżej przepisów ustawy o VAT, jak i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Biorąc pod uwagę ww. orzeczenia TSUE oraz zaprezentowane okoliczności sprawy należy uznać, że zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów realizowane na rzecz młodzieży i dorosłych nie można uznać za nauczanie prywatne na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym w rozumieniu w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, jak i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, ponieważ nie jest to nauczanie na rzecz osób pobierających czynną naukę na danym poziomie nauczania. W tym przypadku zatem nie jest spełniona przesłanka przedmiotowa zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.

Odnosząc się natomiast do przesłanki podmiotowej, należy zauważyć, że pod pojęciem nauczyciela należy rozumieć osobę, która posiada i przekazuje wiedzę i umiejętności. Przy czym nie musi to być nauczyciel w rozumieniu ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.), ale np. osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe (np. ukończone studia wyższe matematyczne i udziela korepetycji z matematyki, ukończone studia wyższe na AWF i udziela lekcji pływania). „Nauczyciel” powinien zatem legitymować się wiedzą, kwalifikacjami zdobytymi w oficjalnym systemie nauczania (czy to publicznym czy prywatnym) np. zgodnie z Prawem oświatowym, Prawem o szkolnictwie wyższym.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN wykształcenie to zasób wiedzy określony programem danej szkoły, jednocześnie np. wykształcenie podstawowe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole podstawowej i gimnazjum, wykształcenie średnie to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole średniej, wykształcenie wyższe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w wyższej uczelni. Musi zatem istnieć związek pomiędzy treścią przekazywaną na lekcji, a posiadanymi kwalifikacjami nauczającego.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN, wykształcenie to zasób wiedzy określony programem danej szkoły, jednocześnie np. wykształcenie podstawowe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole podstawowej i gimnazjum, wykształcenie średnie to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole średniej, wykształcenie wyższe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w wyższej uczelni. Musi zatem istnieć związek pomiędzy treścią przekazywaną na lekcji, a posiadanymi kwalifikacjami nauczającego.

Ponadto wyjaśnić należy, że prywatne nauczanie obejmuje czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność (tj. nauczyciel działa we własnym imieniu). Prywatny charakter nauczania nie zależy od istnienia bezpośredniej relacji umownej między uczącym a uczniem (bądź uczniami), może to być bowiem umowa zawarta przez nauczającego, np. z rodzicami uczniów. Przykładem takiej usługi jest udzielanie korepetycji. Bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje, czy odbiorcą usługi jest indywidualny uczeń czy też jednocześnie większa liczba osób. W przypadku jednak, gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudnieni przez inny podmiot, to nie łączy ich bezpośrednia relacja umowna z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym.

W opisie sprawy wskazała Pani, że jest Pani z zawodu nauczycielem. Ukończyła Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Dodatkowe kwalifikacje zdobywała Pani na kierunkach: Business Administration (studia magisterskie) na Uniwestytecie (...), Podyplomowe studia dziennikarstwa i public relations na Uniwersytecie (...), Podyplomowe studia Coaching z elementami psychologii na Uniwersytecie (...). Dwa ostatnie kierunki pozwoliły rozwinąć Pani warsztat w zakresie komunikacji oraz narzędzi skutecznego przekazywania wiedzy.

Tym samym z uwagi na fakt, że posiada Pani wykształcenie kierunkowe została spełniona przesłanka podmiotowa warunkująca zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT usług w zakresie prowadzenia zajęć z fonetyki angielskiej dla wokalistów, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, należy stwierdzić, że prowadzane przez Panią zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów nie będą korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy. Brak możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, wynika z tego, że nie została spełniona przesłanka przedmiotowa określona w tym przepisie. Usługi te nie stanowią ze względu na swój charakter i grono odbiorców (osoby dorosłe) usług prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym.

W związku z tym należy przeanalizować, czy spełnione zostaną przesłanki warunkujące prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Aby przedmiotowe usługi mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz spełniać jeden ze wskazanych poniżej warunków, tj.:

a)formy i zasady tych szkoleń muszą wynikać z odrębnych od podatkowych aktów prawnych,

b)na świadczone szkolenia uzyskano akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,

c)szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

We wniosku wskazała Pani, że świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Jest to usługa wchodząca w zakres nauki języków obcych, podlegająca zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zatem zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a, b, c ustawy.

Skoro zatem wykluczono zastosowanie zwolnienia od podatku dla zajęć z fonetyki angielskiej dla wokalistów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy, to należy przeanalizować czy do zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów, które Pani zamierza świadczyć w ramach nauki śpiewu, znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy świadczone przez Panią zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów, stanowić będą usługi nauczania języków obcych, tym samym spełnione zostaną warunki dla zastosowania do tych usług zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

W związku z powyższym, zajęcia z fonetyki angielskiej dla wokalistów, będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Zatem Pani stanowisko w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy dla świadczonych przez Panią zajęć z fonetyki angielskiej dla wokalistów kierowanych do młodzieży oraz dorosłych należało uznać za nieprawidłowe.

W dalszej części należy przeanalizować, czy usługi świadczone przez Panią osobiście, w zakresie: nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele), zajęć z teorii muzyki, zajęć z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęć i pracy nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęć rozwijających umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęć wspomagających kształcenie i rehabilitację głosu, zajęć z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęć z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej, zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą prowadzeniu szkoły śpiewu, w ramach której świadczy Pani usługi zajęć ze śpiewu, tj udzielania lekcji z zakresu: nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, naukę gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele), zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej, zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku.

Zajęcia prowadzone są w sposób ciągły. Większość uczniów uczęszcza na zajęcia od kilku miesięcy do kilku lat i oprócz umiejętności śpiewania (indywidualna i zespołowa ekspresja muzyczna) rozwijają w tym czasie znajomość języka muzycznego i umiejętność twórczego działania w dziedzinie muzyki, a także szeroką wiedzę o kulturze muzycznej. Dwa razy w roku odbywa się koncert uczniów, stanowiący formę praktycznego sprawdzenia nabytych umiejętności. Lekcje prowadzone są na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej a także dla dorosłych. Nauka podzielona jest na różne stopnie zaawansowania, zależnie predyspozycji i stopnia zaawansowania uczestnika zajęć. Zajęcia nie mają na celu przekazanie wąskiego zakresu wiedzy nakierowanej na zaspokojenie specyficznych potrzeb uczestnika zajęć czy tylko poszerzania zainteresowań muzycznych i nie mają charakteru nauczania wyłącznie rekreacyjnego.

Usługa nauczania śpiewu, emisji głosu, jest kierowana do młodzieży i dorosłych. Usługa ma wymiar powszechny i może z niej korzystać każdy zainteresowany ogólnym rozwojem. Usługa kształcenia słuchu jest kierowana zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Jest ona świadczona jako osobna usługa, ale wchodzi też w zakres treści kształcenia w ramach lekcji śpiewu, emisji głosu. Nauka gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) jako odrębna usługa jest kierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych. W takim wypadku nie jest to usługa świadczona przez Panią osobiście, ale przez pozostałych nauczycieli. Zajęcia z teorii muzyki są kierowane do młodzieży i dorosłych. Stanowią one osobną usługę, ale teoria muzyki jest też elementem kształcenia w ramach lekcji śpiewu, emisji głosu. Zajęcia z rytmiki są kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Stanowią one osobną usługę, ale wchodzą także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu. Praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu nie jest osobną usługą. Praca ta wchodzi w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu, kierowanej do młodzieży i dorosłych. Zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos nie stanowią osobnej usługi. Wchodzą one w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu, kierowanej do młodzieży i dorosłych. Zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu są kierowane do młodzieży i dorosłych. Zajęcia z interpretacji piosenki i obecności scenicznej, a także zarządzania stresem są kierowane do młodzieży i dorosłych. Zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek są kierowane do młodzieży i dorosłych.

Warsztaty improwizacji wokalnej są kierowane do młodzieży i dorosłych. Nauka improwizacji wokalnej wchodzi także w zakres treści kształcenia realizowanych w ramach usługi: nauka śpiewu, emisji głosu. Zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku jako odrębna usługa są kierowane do młodzieży i dorosłych. W takim wypadku nie jest to usługa świadczona przeze mnie osobiście. Wskazała Pani, że wszystkie ww. usługi stanowią usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

Usługi nauczania śpiewu, emisji głosu są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku, gdy odbiorcami zajęć są aktorzy, trenerzy wokalni, wokaliści, mówcy, radiowcy, podcasterzy i nauczyciele, rozwój w zakresie śpiewu, emisji głosu pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; jest tak również w przypadku osób pracujących w organizacjach, jeśli ich praca wiąże się z wygłaszaniem prezentacji publicznych, usługa ta bezpośrednio się bowiem przekłada na umiejętności w zakresie komunikacji oraz autoprezentacji. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Usługi kształcenia słuchu są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Usługi nauki gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenia te nie stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmują nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenia te nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenia te nie są objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenia to nie są w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z teorii muzyki są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych aktorów, mówców, radiowców, nauczycieli, praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; jest tak również w przypadku osób pracujących w organizacjach, jeśli ich praca wiąże się z wygłaszaniem prezentacji publicznych, usługa ta bezpośrednio się bowiem przekłada na umiejętności w zakresie komunikacji oraz autoprezentacji. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych aktorów, mówców, radiowców, nauczycieli, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; jest tak również w przypadku osób pracujących w organizacjach, jeśli ich praca wiąże się z wygłaszaniem prezentacji publicznych, usługa ta bezpośrednio się bowiem przekłada na umiejętności w zakresie komunikacji oraz autoprezentacji. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych aktorów, mówców, radiowców, nauczycieli, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; jest tak również w przypadku osób pracujących w organizacjach, jeśli ich praca wiąże się z wygłaszaniem prezentacji publicznych, usługa ta bezpośrednio się bowiem przekłada na umiejętności w zakresie komunikacji oraz autoprezentacji. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych aktorów, trenerów wokalnych, wokalistów, zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; w przypadku pozostałych odbiorców usługi nie zachodzi taki związek. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek są realizowane na rzecz osób dorosłych. W przypadku zajęć kierowanych do zawodowych wokalistów i autorów tekstów, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem; w przypadku pozostałych odbiorców usługi nie zachodzi taki związek. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Usługi prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku są realizowane na rzecz osób dorosłych. Świadczenie to nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, tj. nie obejmuje nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, bądź nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Świadczenie to nie jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Świadczenie to nie jest objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego. Świadczenie to nie jest w całości albo w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

Analogicznie jak ustalono w odniesieniu do świadczonych przez Panią usług nauczania języka angielskiego, tak i w przypadku świadczonych przez Panią usług nauczania śpiewu nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Natomiast jak wskazano wyżej, art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy zawiera zarówno przesłankę podmiotową, jak i przedmiotową, umożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku. Dla zastosowania ww. zwolnienia, przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Jak wynika z informacji przedstawionych w złożonym wniosku jest Pani osobą legitymującą się kwalifikacjami pozwalającymi na uznanie Pani za nauczyciela i osobę uprawnioną do nauczania śpiewu. Jak wynika z wniosku, kwalifikacje do uczenia śpiewu zdobywała Pani na licznych certyfikowanych polskich i międzynarodowych kursach, m.in.: Pedagogika Wokalna XXI wieku, kurs organizowany przez Stowarzyszenie (...), jedną z najważniejszych organizacji kształcących nauczycieli śpiewu w Polsce oraz Modern Vocal Training - kilkuletni program rozwoju nauczycieli śpiewu prowadzony przez jedną z największych globalnych szkół nauczycieli śpiewu, uzyskała Pani certyfikat na poziomie 1 i 2.

Zatem w analizowanym przypadku jest spełniona przesłanka podmiotowa zwolnienia, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.

W dalszej kolejności należy zatem przeanalizować przesłankę o charakterze przedmiotowym, dotyczącą rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-373/19 należy uznać, że świadczone przez Panią osobiście usługi w zakresie nauczania śpiewu (tj. w zakresie nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej) dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w ramach rozwijania znajomości języka muzycznego i umiejętności twórczego działania w dziedzinie muzyki, a także szerokiej wiedzy o kulturze muzycznej nie są usługami obejmującymi kształcenie powszechne na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Nauczanie to nie ma w świetle ww. orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, charakteru kształcenia powszechnego ani wyższego, gdyż nie wiąże się z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz rozwojem.

Zatem świadczone przez Panią osobiście usługi w zakresie nauczania śpiewu (tj. w zakresie nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej) kierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych w ramach rozwijania znajomości języka muzycznego i umiejętności twórczego działania w dziedzinie muzyki, a także szerokiej wiedzy o kulturze muzycznej nie wypełniają przesłanki przedmiotowej, której spełnienie jest warunkiem do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, gdyż nie są to usługi kształcenia na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym lub wyższym.

Świadczone przez Panią ww. usługi w zakresie nauczania śpiewu kierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych w ramach rozwijania znajomości języka muzycznego i umiejętności twórczego działania w dziedzinie muzyki mają charakter kształcenia doraźnego, nauczanie w ramach tych usług nie wiąże się z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz rozwojem.

Ponadto, jak wskazano we wniosku w skład zajęć ze śpiewu wchodzą również zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu.

A zatem biorąc pod uwagę pożądane, opisane wyżej efekty świadczonych przez Panią usług obejmujących nauczanie śpiewu należy stwierdzić, że przeważającym celem tych usług jest ogólny rozwój uczestnika zajęć, a nie kształcenie powszechne lub wyższe rozumiane jako przekazywanie wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianie oraz rozwój.

Ponadto świadczone przez Panią osobiście usługi w zakresie nauczania śpiewu (tj. w zakresie nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki, tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej, zajęcia o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku) kierowane do dorosłych jako element rozwoju zawodowego nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, gdyż nie została spełniona żadna z przesłanek wymienionych w tym przepisie.

Jak wskazano we wniosku, ww. usługi nie będzie prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, nie będzie objęte akredytacją w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego oraz nie będzie finansowane ze środków publicznych.

Tym samym świadczone przez Panią osobiście usługi w zakresie nauczania śpiewu (tj. w zakresie nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej) nie są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, zaś usługi w zakresie nauczania śpiewu kierowane do dorosłych jako element rozwoju zawodowego nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Zatem Pani stanowisko w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy dla świadczonych przez Panią osobiście usługi w zakresie nauczania śpiewu (tj. w zakresie nauczania śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, zajęcia z teorii muzyki, zajęcia z rytmiki, w tym zajęcia ruchowe, zajęcia i praca nad dykcją, intonacją, artykulacją, dynamiką i poczuciem rytmu, zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos, zajęcia wspomagające kształcenie i rehabilitację głosu, zajęcia z interpretacji piosenki tj. o obecności scenicznej, a także o tym jak zarządzać stresem, zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i konkretnych potrzeb, jak na przykład występ, konkurs czy egzaminy do szkół artystycznych, zajęcia z zasad kompozycji i pisania tekstów piosenek, prowadzenia warsztatów z improwizacji wokalnej) kierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku nie znajduje zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy dla usług nauczania gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) oraz zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku. Wskazała Pani, że ww. usługi nie są świadczone przez Panią osobiście ale przez pozostałych nauczycieli. Zatem w analizowanym przypadku pozostałych nauczycieli nie łączy bezpośrednia relacja umowna z uczestnikami zajęć, tj. z nabywcami usług nauczania gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) oraz zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku, lecz z Panią, jako zatrudniającym, gdyż nauczyciele ci działają w charakterze podwykonawców świadczonych przez Panią usług, a więc nie wykonują tych czynności bezpośrednio na rzecz osób będących ich adresatami.

W konsekwencji, świadczone usługi nauczania gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) oraz zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku wykonywane poprzez zatrudnionych przez Panią nauczycieli nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.

Tym samym Pani stanowisko w zakresie braku zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy dla usług nauczania gry na instrumentach muzycznych (pianino, gitara, ukulele) oraz zajęć o sposobach nagrywania i obróbki dźwięku świadczonych przez zatrudnionych przez Panią nauczycieli należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00