Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.427.2023.2.ASZ

Skutki podatkowe rozliczenia nakładów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych rozliczenia nakładów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 18 października 2023 r. (wpływ 19 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka (Wnioskodawca) jest przedsiębiorcą działającym głównie w szeroko rozumianym sektorze (…). W prowadzonej działalności gospodarczej Spółka świadczy również usługi dzierżawy swoich niektórych nieruchomości. Na dzierżawionej od Wnioskodawcy, położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nieruchomości gruntowej, której Spółka jest użytkownikiem wieczystym (dalej: „Nieruchomość”), dzierżawca (dalej: „Dzierżawca”) poniósł (za zgodą Spółki) nakłady na wybudowanie budynku. W umowie dzierżawy zawartej między Wnioskodawcą a dzierżawcą zapisano, że w przypadku zakończenia jej obowiązywania, Spółka może żądać od Dzierżawcy przywrócenia stanu poprzedniego Nieruchomości albo zatrzymać dokonane ulepszenia (czyli wzniesiony przez Dzierżawcę budynek) za zapłatą sumy odpowiadającej wartości tych ulepszeń w chwili zwrotu.

Wnioskodawca i Dzierżawca (dalej: „Strony”) zamierzają zawrzeć porozumienie, w myśl którego:

- ww. umowa dzierżawy zostanie rozwiązana,

- Spółka zadeklaruje, że odstępuje od możliwości żądania przywrócenia stanu poprzedniego Nieruchomości i decyduje się zatrzymać dokonane ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej wartości nakładów na te ulepszenia,

- rozliczenie Stron z tytułu poniesionych nakładów na Nieruchomość nastąpi na podstawie odrębnego porozumienia Stron (dalej: „Porozumienie”).

Wspomniane Porozumienie stanowić będzie o rozliczeniu nakładów poniesionych przez Dzierżawcę na wybudowanie ww. budynku poprzez zapłacenie przez Spółkę na rzecz Dzierżawcy wartości tych nakładów.

Z tytułu wspomnianego rozliczenia nakładów Dzierżawca nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, więc to rozliczenie nakładów nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Czynność, o której mowa we wniosku, nie przyjmie formy prawnej żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności umowa ta nie przyjmie postaci umowy sprzedaży − transakcja ta będzie z perspektywy Spółki zwrotem poniesionych nakładów, zaś z perspektywy zbywcy zrzeczeniem się roszczenia o ich zwrot.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż opisane powyżej rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy Dzierżawcą i Wnioskodawcą nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, opisane powyżej rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy Dzierżawcą i Wnioskodawcą nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na wstępie przywołali Państwo treść art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz wskazali, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany umów wymienionych w tym przepisie, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione powyżej.

Wskazali Państwo, że analiza powyższego przepisu wskazuje, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Czynność polegająca na zawarciu przez Państwa i Dzierżawcę Porozumienia w sprawie rozliczenia nakładów poniesionych przez Dzierżawcę na dzierżawionej od Państwa nieruchomości gruntowej niewątpliwie nie została wymieniona w tym katalogu, zatem dokonanie tej czynności nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W szczególności zawarcie ww. Porozumienia w sprawie rozliczenia nakładów nie jest zawarciem umowy sprzedaży rzeczy bądź sprzedaży praw majątkowych. Jak stanowi bowiem art. 48 ustawy Kodeks cywilny, z zastrzeżeniem wyjątków w tej ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Dlatego też budynek, niezależnie przez kogo posadowiony na danej działce gruntu, jest z mocy prawa cywilistyczną własnością właściciela lub użytkownika wieczystego tej działki (tzw. zasada superficies solo cedit). W omawianym tu zdarzeniu przyszłym nie dojdzie zatem do umowy sprzedaży Państwu rzeczy, czyli budynku, jako że jest on już Państwa własnością. Oznacza to, że rozliczenie nakładów będzie po prostu zwrotem przez Państwa nakładów poniesionych przez Dzierżawcę na wybudowanie jej budynku lub − inaczej mówiąc − zaspokojeniem przez Państwa roszczenia Dzierżawcy o ich zwrot. Nie dojdzie więc też do sprzedaży praw majątkowych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołali Państwo fragmenty trzech interpretacji indywidualnych oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Państwa zdaniem, w pełni uprawnione jest zatem stanowisko że opisane powyżej rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy Dzierżawcą i Państwem nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona),

d)umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)(uchylona),

h)ustanowienie hipoteki,

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 cyt. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie.

Umowa sprzedaży, na którą się Państwo powołują, została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Zgodnie z art. 535 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Jak wynika z powołanego powyżej przepisu zawierając umowę sprzedaży zbywca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i tę rzecz wydać, natomiast kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Sprzedaż jest zatem umową dwustronnie zobowiązującą. Skutkiem zawarcia umowy sprzedaży jest zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz zobowiązanie się kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny. Świadczenie jednej strony jest więc odpowiednikiem świadczenia drugiej strony. W takim ujęciu umowa sprzedaży ma charakter umowy wzajemnej. Z istoty swej umowa sprzedaży ma charakter odpłatny. Odpowiednikiem świadczenia sprzedawcy jest umówiona cena, a więc ustalona przez strony i wyrażona w pieniądzu wartość rzeczy lub prawa. Stronami tej umowy są kupujący i zbywca.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że na dzierżawionej od Państwa nieruchomości gruntowej, której są Państwo użytkownikiem wieczystym, Dzierżawca poniósł (za zgodą Państwa) nakłady na wybudowanie budynku. Zamierzają Państwo zawrzeć porozumienie, na mocy którego dokonają rozliczenia nakładów poniesionych przez Dzierżawcę na wybudowanie ww. budynku poprzez zapłacenie przez Państwo na rzecz Dzierżawcy wartości tych nakładów. Czynność, o której mowa powyżej, nie przyjmie formy prawnej żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności umowa ta nie przyjmie postaci umowy sprzedaży.

Jak już wspomniano powyżej, katalog czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Zatem czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeżeli istotnie czynność, o której mowa we wniosku, nie przyjmie formy prawnej żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności zawarte porozumienie nie przyjmie postaci umowy sprzedaży, to rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy Państwem i Dzierżawcą nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak wskazano powyżej czynność polegająca na rozliczeniu nakładów należnych Dzierżawcy, nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Odnosząc się do powołanego przez Państwa wyroku sądu administracyjnego wskazać należy, iż orzeczenie to dotyczy konkretnej sprawy podatnika osądzonej w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Nie stanowi ono natomiast materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli Państwo skorzystać, jeśli zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00