Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.920.2023.3.MR

Sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 tej ustawy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 8 grudnia 2023 r. (data wpływu 18 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan wraz ze swoim ojcem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej położonej w (…), gmina (…) o powierzchni 9,500 m2, na którą składają się działki ewidencyjne o numerach 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (…) (dalej „Nieruchomość”).

Pana udział we współwłasności Nieruchomości wynosi 75%, a udział Pana ojca wynosi 25%.

Nieruchomość jest niezabudowana i objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym stanowi teren przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne.

Nieruchomość nabył Pan wraz z ojcem w kwietniu 2008 r. Przy nabyciu Nieruchomości nie został naliczony podatek od towarów i usług.

Z uwagi na to, że na Nieruchomości planował Pan realizację inwestycji budowlanej polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, Nieruchomość została wprowadzona przez Pana do ewidencji środków trwałych. W sierpniu 2008 r. uzyskał Pan pozwolenie na budowę umożliwiające realizację powyższej inwestycji. Jednakże ostatecznie do niej Pan nie przystąpił (nie zostały rozpoczęte żadne prace związane z tą budową, a pozwolenie na budowę wygasło), gdyż wraz z drugim współwłaścicielem podjęli Panowie decyzję o przeznaczeniu Nieruchomości na cele prywatne. W związku z powyższym w 2011 r. wycofał Pan Nieruchomość z prowadzonej działalności oraz z ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z przyjętym założeniem, na Nieruchomości miały zostać wybudowane domy jednorodzinne służące zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych Pana rodziny, a także Pana rodziców oraz sióstr. Jednakże ostatecznie do ich budowy nie doszło. Ponadto, poza wstępnymi ustaleniami z architektami dotyczącymi koncepcji budynków, nie zostały podjęte żadne działania w celu budowy - w szczególności nie wystąpiono o wydanie pozwolenia na budowę ww. budynków.

Od momentu nabycia nie poniósł Pan żadnych nakładów na Nieruchomość, w szczególności nie dokonywał Pan jej uzbrojenia, podłączenia instalacji, itp. Ponadto, nie podejmował Pan żadnych działań zmierzających do zmiany stanu prawnego Nieruchomości.

Obecnie planuje Pan sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości i prowadzi Pan rozmowy z potencjalnym nabywcą, z którym skontaktowała Pana właścicielka nieruchomości sąsiedniej, która również zamierza ją sprzedać.

Należy dodać, że od 2006 r. prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Zgodnie z wpisem do CEIDG, przedmiot prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej obejmuje:

  • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz
  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Jednakże obecnie prowadzi Pan faktycznie wyłącznie działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości (od 2022 r. przychody uzyskiwane z tego tytułu są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych), tzn. wynajmuje Pan:

  • lokale w budynku biurowym, który zakupił Pan w 2015 r.,
  • lokale w budynku, którego część otrzymał Pan w darowiźnie w 2016 r.

Ponadto, w przeszłości (2005 r.) nabył Pan udział we współwłasności nieruchomości gruntowej, na której wraz innymi współwłaścicielami wybudował Pan budynek oświatowo-usługowy. Budynek ten został oddany do używania w sierpniu 2011 r. i od tego czasu był wynajmowany w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

W 2015 r. ww. nieruchomość została sprzedana przez wszystkich współwłaścicieli. Poza powyższą transakcją nie dokonywał Pan żadnych sprzedaży nieruchomości lub udziału w ich współwłasności.

Natomiast w 2008 r. nabył Pan niezabudowaną nieruchomość (położoną w innej miejscowości niż Nieruchomość), która od tego czasu nie była przez Pana wykorzystywana, jak również nie była oddana do używania innym podmiotom.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Nie oddaje, ani nie oddawał Pan Nieruchomości w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów, jak również nie udostępniał jej i nie udostępnia Pan bezpłatnie.

Nie wykorzystuje, ani nie wykorzystywał Pan w żaden sposób swojego udziału we współwłasności Nieruchomość przez cały okres jego posiadania.

Nie zawarł Pan przedwstępnej umowy sprzedaży.

W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, będzie ona określać:

  • istotne elementy umowy przyrzeczonej (przedmiot sprzedaży i cenę),
  • termin, w jakim ma być zawarta umowa przyrzeczona,
  • wpłatę przez nabywcę zadatku w rozumieniu art. 394 Kodeksu cywilnego, mającego to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Zawarcie umowy przedwstępnej nastąpi w sytuacji, w której nabywca nie będzie dysponował w chwili jej zawarcia środkami umożliwiającymi zapłatę pełnej ceny i celem zawarcia umowy przedwstępnej będzie udzielenie mu czasu na zebranie tych środków, np. poprzez zaciągnięcie kredytu.

Nie udzielił i nie planuje Pan udzielać nabywcy jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na Pana rzecz i w Pana imieniu.

W 2008 r. wszedł Pan wraz z ojcem w posiadanie Nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży.

Udział w Nieruchomości został włączony do ewidencji w 2008 roku z oznaczeniem 03 grunty zabudowane i zurbanizowane, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112 poz. 1317 ze zm.). W 2011 roku Nieruchomość została wycofana z prowadzonej działalności oraz z ewidencji środków trwałych. W konsekwencji nie była ona nigdy klasyfikowana na podstawie rozporządzenia z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. poz. 1864 ze zm.).

Planuje Pan sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości nie wcześniej, niż w przyszłym roku.

Pytania

1.Czy planowana sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy planowana sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko

1.Pana zdaniem, planowana sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie

Ad. 1

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., źródłem przychodów jest m.in. sprzedaż nieruchomości lub udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Jednocześnie jednak w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f., ww. regulacji nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 - czyli m.in. środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. W przypadku zbycia ww. składników majątkowych przed upływem tego terminu, przychód uzyskany z tego tytułu stanowi bowiem przychód z działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.

Natomiast z powyższego przepisu wynika, że zbycie nieruchomości wycofanych z działalności gospodarczej (ujętych wcześniej w prowadzonej w związku z tą działalnością ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych) po upływie 6 lat licząc od pierwszego dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, podlega ogólnej regulacji art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. Oznacza to, że nie skutkuje ono powstaniem przychodu podatkowego - chyba że następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że Nieruchomość była w przeszłości ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jednakże w 2011 r. została wycofana z ww. ewidencji oraz prowadzonej działalności. Od momentu wycofania Nieruchomości z działalności upłynęło zatem więcej niż 6 lat, co oznacza, że do jej sprzedaży nie mają zastosowania regulacje art. 10 ust. 2 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. - nie skutkuje ona powstaniem przychodu podatkowego na podstawie ww. przepisów.

Natomiast planowana sprzedaż jest objęta zakresem zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. Zgodnie z nim, odpłatne zbycie udziału we współwłasności nieruchomości dokonane po upływie 5 lat, od końca roku kalendarzowego, w którym został on nabyty, nie skutkuje zatem powstaniem przychodu podatkowego, pod warunkiem, że nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Planowana sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Na wstępie należy stwierdzić, że do przeciwnego wniosku nie może prowadzić okoliczność, iż zgodnie z wpisem do CEIDG prowadzi Pan działalność gospodarczą w przedmiocie obrotu nieruchomościami. Po pierwsze, faktycznie od 8 lat nie dokonał Pan żadnej transakcji sprzedaży nieruchomości. Po drugie, co istotniejsze, fakt prowadzenia przez daną osobę działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, nie oznacza automatycznie, że każda dokonana przez nią sprzedaż nieruchomości stanowi przejaw tej działalności. Przeciwnie, tak jak w przypadku każdego innego przedsiębiorcy zasadne jest wyodrębnienie majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz majątku prywatnego - którego zbycie nie generuje przychodów z działalności gospodarczej.

Sprzedaż nieruchomości „w wykonaniu działalności gospodarczej” ma zatem miejsce jedynie wówczas, gdy ta konkretna transakcja stanowi przedmiot (przejaw) działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Natomiast nie stanowi sprzedaży „w wykonaniu działalności gospodarczej” sprzedaż majątku prywatnego.

Planowana sprzedaż Nieruchomości nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że w przypadku nieruchomości wycofanej z działalności, po upływie 6 lat od miesiąca, w którym nastąpiło wycofanie, dla oceny, czy sprzedaż następuje „w wykonaniu działalności", nie może mieć znaczenia sposób wykorzystywania nieruchomości przed dniem jej wycofania z działalności. W przeciwnym wypadku upływ ww. terminu byłby pozbawiony znaczenia. Uwzględniając racjonalność ustawodawcy, należy uznać, że bez względu na to, jakie czynności były podjęte wobec nieruchomości przed jej wycofaniem z działalności, po upływie 6 lat od tego wycofania, jest ona co do zasady kwalifikowana jako składnik majątku prywatnego. Do przeciwnego wniosku mogłyby prowadzić jedynie czynności podejmowane po wycofaniu nieruchomości z działalności, które mogłyby wskazywać na to, że jej sprzedaż następuje w ramach profesjonalnego obrotu.

W przypadku Nieruchomości taka sytuacja nie ma jednak miejsca.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., „działalnością gospodarczą” w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f. jest „działalność zarobkowa:

a)wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b)polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych I prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9”.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., cechą działalności gospodarczej jest prowadzenie jej w sposób zorganizowany i ciągły. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości następuje „w wykonaniu działalności gospodarczej” wówczas, gdy jest dokonywana w ramach określonych powtarzalnych, podejmowanych systematycznie i w sposób uporządkowany czynności, wiążących się określonymi nakładami (materialnymi lub nakładu pracy), wykraczającymi poza zwykły zarząd nieruchomością. Stanowisko to ma oparcie w orzecznictwie sądów administracyjnych - przykładowo można wskazać na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 825/16: „Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509) wskazuje, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności - łącznie - polegających na wielokrotnym zbywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykle użytkowanie mienia, poza sprzedażą)".

Analogicznie NSA orzekł w wyroku z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3426/15: „Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości”.

Sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości nie nastąpiła w powyżej opisanych okolicznościach, charakterystycznych dla działalności gospodarczej.

Niezależnie od tego, że faktycznie nie podejmuje Pan powtarzalnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, jedyną transakcję sprzedaży nieruchomości dokonał Pan 8 lat temu), od momentu wycofania Nieruchomości z działalności (12 lat temu) nie podejmował Pan żadnych działań wiążących się z przygotowaniem jej do sprzedaży, w sposób angażujący zaawansowane środki, typowe dla profesjonalnych handlowców.

Z jednej strony nie podejmował Pan systematycznych działań marketingowych charakterystycznych dla podmiotów prowadzących profesjonalny obrót nieruchomościami. Co więcej, nie ogłaszał Pan nawet zamiaru sprzedaży Nieruchomości, lecz potencjalnym nabywcą, skontaktowała Pana właścicielka nieruchomości sąsiedniej, która również zamierza ją sprzedać.

Z drugiej strony, od momentu wycofania Nieruchomości z działalności nie poniósł Pan także żadnych nakładów na ulepszenie Nieruchomości - a w szczególności nakładów na uzbrojenie terenu - ani do zmiany jej stanu prawnego.

Reasumując, w stosunku do Nieruchomości nie podejmował Pan żadnych aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, charakterystycznych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, takich jak działania marketingowe, czy zmierzające do zmiany charakteru działki, zwiększenia jej atrakcyjności, itp.

Wskazane okoliczności świadczą więc o tym, że sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym, natomiast nie może być traktowana jako przejaw działalności handlowej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.

Przemawia to uznaniem za prawidłowe stanowiska, iż planowana sprzedaż udziału we współwłasności Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wyżej wskazany przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Źródła przychodów

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z powyższego przepisu wynika, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jednakże z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy wynika, że przepisu ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl zaś art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego, podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Stosownie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Skutki podatkowe sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości

Z treści wniosku wynika, że w 2008 r. wszedł Pan wraz z ojcem w posiadanie nieruchomości gruntowej na podstawie umowy sprzedaży. Nieruchomość została włączona do ewidencji w 2008 roku. Natomiast w 2011 roku została wycofana z prowadzonej działalności oraz z ewidencji środków trwałych. Obecnie planuje Pan sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości.

W związku z tym powziął Pan wątpliwość, czy planowana przez Pana sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Skutki podatkowe planowanej sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Planowana przez Pana sprzedaż ww. udziału nastąpi po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został wycofany przez Pana z działalności gospodarczej.

Zatem sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 tej ustawy.

W konsekwencji, nie będzie ciążył na Panu obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z planowaną sprzedażą udziału we współwłasności nieruchomości.

Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00