Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.283.2023.4.MM

Skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży niezabudowanych działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 15 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo pismem z 12 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 grudnia 2023 r. (data wpływu 29 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

Opis zdarzenia przyszłego

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Kupujący”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Kupujący jest spółką celową założoną w celu prowadzenia inwestycji obejmujących nabywanie niezabudowanych działek gruntu, realizacji obiektów magazynowo-produkcyjnych i uzyskiwanie dochodu z ich najmu lub ewentualnie ich sprzedaży.

Y sp. z o.o. (dalej: „Sprzedający”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, prowadzącym działalność w zakresie produkcji komponentów i rozwiązań technologicznych.

Wnioskodawca oraz Kupujący zwani są w dalszej części wniosku jako „Zainteresowani”.

1. Opis nieruchomości i transakcji

Sprzedający i Z sp. z o.o. są stronami umowy przedwstępnej (dalej: „Umowa Przedwstępna”) przewidującej obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej dotyczącej przeniesienia na Z sp. z o.o. o prawa własności:

i.niezabudowanej nieruchomości gruntowej o numerze ewidencyjnym … położonej w … (dalej: „Nieruchomość 1”) oraz

ii.niezabudowanej działki gruntowej o numerze ewidencyjnym … położonej w … (dalej: „Nieruchomość 2”);

- o łącznej powierzchni 4,3689 ha, wchodzących w skład nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą o numerze …, przy czym ta księga wieczysta obejmuje obecnie również działkę gruntu o numerze ewidencyjnym …, która nie będzie przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży prawa własności Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 na rzecz Z sp. z o.o.

Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 są położone na terenie, gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 leżą na terenie oznaczonym 25.P,U - tereny obiektów produkcyjnych i zabudowy usługowej oraz 52.KDL - tereny dróg publicznych klasy drogi lokalnej.

Sprzedający nabył Nieruchomości 1 i Nieruchomość 2 (dalej: „Nieruchomości”) na podstawie umowy sprzedaży, udokumentowanej aktem notarialnym Repertorium A nr …, w ramach transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i skorzystał z prawa od odliczenia oraz uzyskania zwrotu podatku naliczonego na transakcji nabycia Nieruchomości.

Umowa Przedwstępna przewiduje obowiązek stron zawarcia umowy przyrzeczonej (dalej: „Umowa Przyrzeczona”), na podstawie której Sprzedający przeniesie prawo własności Nieruchomości w zamian za zapłatę ceny wskazanej w Umowie Przyrzeczonej na warunkach opisanych poniżej (dalej: „Transakcja”).

Poza obowiązkiem zawarcia Umowy Przyrzeczonej przenoszącej prawo własności Nieruchomości, Umowa Przedwstępna przewiduje m.in. następujące warunki Transakcji (stanowiące częściowo również warunki zawieszające zawarcia Umowy Przyrzeczonej):

i.obowiązek Sprzedającego uzyskania od odpowiednich organów władzy publicznej zaświadczeń o niezaleganiu Sprzedającego w płatnością podatków i innych należności publicznoprawnych;

ii.obowiązek Sprzedającego doprowadzenia do uzyskania przez Nieruchomości dostępu do drogi publicznej;

iii.obowiązek Z sp. z o.o. uzyskania prawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla Inwestycji (opisanej poniżej);

iv.obowiązek Z sp. z o.o. uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę Inwestycji;

v.pozostawianie w mocy umowy najmu zawartej pomiędzy Sprzedającym (działającym jako przyszły najemca) i Z sp. z o.o. (opisanej poniżej) czy też doręczenie Z sp. z o.o. przez Sprzedającego gwarancji bankowej na zabezpieczenie zobowiązań Sprzedającego wynikających z umowy najmu, w terminie i zasadach określonych w umowie najmu i obowiązywanie tej gwarancji bankowej w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej;

vi.udzielenie przez Sprzedającego zgody na dysponowanie przez Z sp. z o.o. Nieruchomością na cele budowlane jak również udzielenie przez Sprzedającego na rzecz Z sp. z o.o. pełnomocnictwa w celu wykonania prac przygotowawczych mających na celu realizację Inwestycji (zdefiniowanej poniżej) czy też przeprowadzenia badania stanu prawnego Nieruchomości.

Jednocześnie, przed zawarciem Umowy Przyrzeczonej zostanie dokonana cesja praw i obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej na Wnioskodawcę, który wejdzie we wszelkie prawa i obowiązki Z sp. z o.o. wynikające z postanowień Umowy Przedwstępnej. W konsekwencji, Wnioskodawca będzie podmiotem, który zawrze ze Sprzedającym Umowę Przyrzeczoną i nabędzie własność Nieruchomości.

Jednocześnie, Sprzedający oraz Z sp. z o.o. są stronami umowy najmu (dalej: „Umowa Najmu”) powierzchni budynku, który będzie zawierał pomieszczenia biurowo- socjalne oraz pomieszczenia magazynowe, produkcyjne i techniczne wraz z niezbędną infrastrukturą (dalej: „Inwestycja”). Również w przypadku Umowy Najmu, zostanie dokonana cesja na Wnioskodawcę praw i obowiązków wynikających z Umowy Najmu, który wejdzie we wszelkie prawa i obowiązki Z sp. z o.o. wynikające z postanowień Umowy Najmu.

Umowa Najmu została zawarta na okres 12 lat od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie Inwestycji i nie przewiduje prawa Sprzedającego do odkupu Nieruchomości wraz z Inwestycją od Z sp. z o.o. czy też od Kupującego. Zarówno Z sp. z o.o. jak również Kupujący, nie zawarli ze Sprzedającym innych porozumień przewidujących prawo Sprzedającego do odkupienia Nieruchomości wraz z Inwestycją.

Biorąc pod uwagę powyższe, Kupujący, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT i dającej prawo do odliczenia VAT, zamierza nabyć od Sprzedającego opisane we wniosku Nieruchomości, zrealizować Inwestycję a następnie wynająć na rzecz Sprzedającego Inwestycję na podstawie Umowy Najmu.

Transakcja nie obejmie takich elementów jak przeniesienie na Kupującego: (i) praw i obowiązków z umowy o zarządzanie Nieruchomościami, jak również nie przewiduje się zawarcia umowy o zarządzenie Nieruchomościami lub Inwestycją pomiędzy Kupującym oraz Sprzedającym lub jakimkolwiek podmiotem powiązanym ze Sprzedającym, (ii) praw i obowiązków z jakichkolwiek umów dotyczących finansowania Nieruchomości, (iii) firmy czy też innego oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo Sprzedającego, (iv) wierzytelności, praw z papierów wartościowych czy też środków pieniężnych, (v) koncesji, licencji i zezwoleń (poza pozwoleniami na budowę), (vi) patentów i innych praw własności przemysłowej, (vii) majątkowych praw autorskich i majątkowych praw pokrewnych, (viii) tajemnic przedsiębiorstwa (aczkolwiek Sprzedający udostępni Kupującemu dane dotyczące prowadzonej działalności, w tym, w szczególności Nieruchomości w ramach procesu badania prawnego i technicznego Nieruchomości), (ix) ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

2. Status Nieruchomości w ramach przedsiębiorstwa Sprzedającego

Jak zostało wskazane powyżej, głównym przedmiotem działalności Sprzedającego jest działalność w zakresie produkcji komponentów i rozwiązań technologicznych, podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki innej niż zwolniona. Sprzedający nie prowadzi działalności w zakresie obrotu czy też najmu nieruchomości, czy też działalności w zakresie realizacji obiektów magazynowo-produkcyjnych.

Sprzedający nie dokonał i do momentu Transakcji nie dokona wyodrębnienia organizacyjnego Nieruchomości, jako wydziału, oddziału czy innej jednostki organizacyjnej zarówno formalnie poprzez rejestrację oddziału w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, jak również wewnętrznie w drodze przyjęcia odpowiednich uchwał czy też regulaminów. Sprzedający nie prowadzi ewidencji księgowej Nieruchomości odrębnej od ewidencji prowadzonej dla Sprzedającego, niemniej na podstawie ewidencji księgowej prowadzonej przez Sprzedającego będzie możliwe przyporządkowanie poszczególnych przychodów i kosztów do Nieruchomości.

Sprzedający zatrudnia pracowników w związku z prowadzeniem wyżej opisanej działalności operacyjnej, a ich zakres obowiązków pracowniczych nie jest związany w pełni lub w istotnej części z Nieruchomością i tym samym Transakcja nie będzie skutkowała przejściem zakładu pracy Sprzedającego na Kupującego w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.

Do momentu Transakcji, Nieruchomości nie były wykorzystywane przez Sprzedającego w jego podstawowej działalności operacyjnej.

Z uwagi na powyższe oraz fakt różnego zakresu działalności gospodarczej Sprzedającego oraz Kupującego nie jest planowane i nie będzie możliwe kontynuowanie przez Kupującego działalności gospodarczej prowadzonej przez Sprzedającego. Jednocześnie, po stronie Kupującego pozostanie wykonanie odpowiednich czynności organizacyjnych w celu wykorzystania przez Kupującego Nieruchomości w ramach działalności gospodarczej Kupującego (co może obejmować pozyskanie odpowiedniego finansowania, realizację Inwestycji, w tym kontraktowanie odpowiednich wykonawców).

Przed dniem i na dzień dokonania dostawy Nieruchomości, Sprzedający oraz Kupujący będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

W uzupełnieniu wniosku z 27 grudnia 2023 r. wskazali Państwo, że modyfikują opis zdarzenia przyszłego w następującym zakresie: Nieruchomości zostały nabyte przez poprzednika prawnego Wnioskodawcy A sp. z o. o. na podstawie umowy sprzedaży, udokumentowanej aktem notarialnym Repertorium …, w ramach transakcji nieopodatkowanej podatkiem od towarów i usług i tym samym A sp. z o.o. nie przysługiwało prawo od odliczenia oraz uzyskania zwrotu podatku naliczonego na transakcji nabycia Nieruchomości. Wnioskodawca stał się właścicielem Nieruchomości wskutek połączenia poprzez przejęcie A sp. z o.o., wstępując w prawa i obowiązki A sp. z o.o. na podstawie art. 494 Kodeksu Spółek Handlowych, jak również na podstawie art. 93 Ordynacji Podatkowej (w zakresie przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków A sp. z o.o.) Wobec przejęcia przez Wnioskodawcę ww. praw i obowiązków A sp. z o.o., należy wskazać, iż Sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości.

Z uwagi na fakt, iż pozostała treść uzupełnienia wniosku z 27 grudnia 2023 r. dotyczy wyłącznie kwestii wpływających na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jego treść nie została przywołana w niniejszej interpretacji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pytanie

Czy nabycie prawa własności Nieruchomości przez Kupującego od Sprzedającego spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla Kupującego? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, przeniesienie prawa własności Nieruchomości dokonane przez Sprzedającego na rzecz Kupującego w ramach Transakcji nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”) zgodnie z Ustawą o PCC dla Kupującego w związku z faktem, że Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem VAT to w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC.

Zarówno orzecznictwo sądów administracyjnych (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lutego 2008 r., sygn. akt II FSK 1737/06), jak i orzecznictwo organów podatkowych (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 kwietnia 2014 r., Znak: IPPB2/436-89/14-2/LS oraz z 27 stycznia 2015 r., Znak: IPPB2/436- 791/14-3/AF) potwierdzają, że opodatkowaniu PCC podlegają tylko enumeratywnie określone w art. 1 Ustawy o PCC typy czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, wskazany przepis Ustawy o PCC zawiera numerus clausus czynności podlegających PCC.

W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o PCC wymieniono jako czynność opodatkowaną umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 Ustawy o PCC, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany w przypadku sprzedaży nieruchomości do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o PCC), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PCC).

Stosownie jednak do dyspozycji art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem, w szczególności, umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.

Mając na uwadze treść przywołanego przepisu Ustawy o PCC, skoro sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Kupującego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC. Tym samym, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC w związku z nabyciem Nieruchomości w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z 1 marca 2016 r., Znak: IPPB2/4514-588/15-2/KW1 oraz IPPB2/4514-590/15-2/KW1, a także z 26 lutego 2016 r., Znak: IPPB2/4514-586/15- 2/KW1 oraz IPPB2/4514-587/15-4/KW1 potwierdził, że „(...) jeżeli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.” Do podobnej konkluzji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie doszedł także w interpretacji indywidualnej z 24 marca 2016 r., Znak: IPPB2/4514-601/15-4/AK, interpretacji indywidualnej z 2 marca 2016 r., Znak: IPPB2/4514- 553/15-2/AK, oraz Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 maja 2017 r., Znak: 1462-IPPB2.4514.33.2017.2.LS oraz w interpretacji indywidualnej z 30 października 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.158.2018.2.PB.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 26 stycznia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.631.2023.3.SR.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego: 

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

b)innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

– umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) w drodze umowy sprzedaży kupi od Sprzedającego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) prawo własności niezabudowanych działek (Nieruchomość).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 26 stycznia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.631.2023.3.SR, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) Sprzedaż ww. Nieruchomości składającej się z dwóch niezabudowanych działek będzie zatem podlegała opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. (…) W konsekwencji ww. działki spełniają definicję terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy, a tym samym ich dostawa nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. (…) dostawa działek nr … i … nie będzie korzystać także ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, z uwagi na niespełnienie warunków, o których mowa w tym przepisie. W konsekwencji dostawa Nieruchomości, tj. działek nr … i … będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki.

A zatem, skoro omawiana Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążyć obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00