Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.582.2023.2.DP

Opodatkowanie wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach. Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu ww. czynności w dacie wystawienia faktury.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie:
  • opodatkowania wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach zlokalizowanych na Budynku A. i Budynku B.;
  • powstania momentu podatkowego z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. w dacie wystawienia przez Państwa faktury;
  • braku zmiany podstawy opodatkowania w sytuacji zwrotu niewykorzystanych środków depozytu prosumenckiego na Państwa rzecz;
  • obowiązku wystawienia faktury korygującej z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dokonanego w okresie, którego dotyczy publikacja skorygowanej Rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej; oraz
  • nieprawidłowe w zakresie:
  • uznania, że podstawą opodatkowania z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. jest kwota depozytu na dzień przypisania z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w tym okresie, pomniejszona o należny VAT;
  • zmniejszenia podstawy opodatkowania czynności wprowadzenia energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w sytuacji umorzenia środków w depozycie prosumenckim.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 listopada 2023 r. wpłynął Państwa  wniosek z 28 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach zamontowanych na Budynku A. i Budynku B.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 stycznia 2024 r. (wpływ 24 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, sformułowany ostatecznie w uzupełnieniu wniosku

Gmina (dalej: „Gmina” lub „Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

Gmina realizuje swoje ustawowe zadania wynikające z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40), który stanowi, że gminy wykonują zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, do zakresu działania gmin należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Gmina posiada panele fotowoltaiczne zamontowane na wybranych budynkach będących jej własnością, w tym:

a) na budynku przy ulicy (…) (dalej - „Budynek A.”). Budynek ten został użyczony na rzecz (…);

b) oraz na budynku przy ulicy (…)u (dalej - „Budynek B.”). Budynek ten obecnie zajmuje jednostka organizacyjna Gminy - (…).

W związku z powyższym Gmina zawarła poniższe umowy:

1. Umowa kompleksowa sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji dla prosumentów, zawarta ze Spółką S.A. (dalej: „przedsiębiorstwo energetyczne”) w dniu (…) 2022 roku, na okres do (…) 2037 roku.

Dotyczy ona sprzedaży, usług dystrybucji oraz odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzanej do sieci, w punkcie poboru zlokalizowanym w Budynku A.

Zgodnie z jej treścią, jako model rozliczeń, przewidziano tzw. „net billing”.

Przedmiotem niniejszej umowy jest świadczenie przez przedsiębiorstwo energetyczne na rzecz Wnioskodawcy usługi kompleksowej, polegającej na:

a) sprzedaży energii elektrycznej wraz z zapewnieniem świadczenia usługi jej dystrybucji,

b) rozliczaniu energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci OSD, wytworzonej w mikroinstalacji wraz z zapewnieniem usługi odbioru i przesyłania tej energii elektrycznej.

Przedsiębiorstwo energetyczne na mocy zawartej umowy oświadczyło, że posiada zawartą umowę o świadczenie dystrybucji z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD), na podstawie, której jest uprawniony do jej zawarcia. Ponadto przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązało się do świadczenia usług dystrybucji energii elektrycznej.

W zakresie świadczenia odbioru energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji, OSD zobowiązał się do odbioru energii elektrycznej od prosumenta i przesyłania tej energii elektrycznej siecią dystrybucyjną OSD, z jednoczesnym utrzymaniem parametrów jakościowych energii elektrycznej, określonych w Regulaminie wykonywania umów kompleksowych sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD w mikroinstalacji.

Usługa kompleksowa świadczona jest w zakresie:

a) energii elektrycznej i świadczenia usług jej dystrybucji; do PPE określonego w Warunkach świadczenia usługi kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD w mikroinstalacji.

b)rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji, określonej w Warunkach świadczonych usług kompleksowych.

Gmina kupuje energię elektryczną w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Ilość zakupionej energii elektrycznej jest określana na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego dla danego PPE. Sprzedaż energii elektrycznej oraz świadczenie usługi jej dystrybucji w ramach Umowy rozliczane jest według stawek cen i opłat zawartych odpowiednio w taryfie/Cenniku oraz w Taryfie OSD, zgodnie z grupą taryfową Gminy.

Zgodnie z zawartą umową rozliczenie ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez Gminę do sieci OSD, wobec ilości energii pobranej z tej sieci odbywa się na warunkach i zasadach zawartych w Warunkach świadczenia usługi kompleksowej (opisano poniżej).

Zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe Gminy jest przedsiębiorstwo energetyczne, który może zlecić wykonanie obowiązków w zakresie bilansowania handlowego Gminy innemu podmiotowi. W zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo energetyczne niezbilansowana energia elektryczna jest określana i rozliczana w oparciu o rzeczywisty pobór energii elektrycznej oraz standardowy profil zużycia.

Wysokość bonifikaty za niedotrzymanie parametrów jakościowych sprzedanej energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo energetyczne wprowadzonej energii elektrycznej do sieci OSD przez prosumenta oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców jest określona w Regulaminie (opisano poniżej).

Niniejsza umowa weszła w życie z dniem podpisania ze skutkiem daty odczytu układu pomiarowo-rozliczeniowego i została zawarta na czas określony do dnia (…) 2037 r. Na mocy niniejszej umowy strony ustaliły, że podstawę do rozpoczęcia rozliczeń, w oparciu o umowę, przyjmuje się wskazanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, zgodnie z Warunkami świadczenia usług kompleksowych.

Każda ze stron ma prawo rozwiązać lub zmienić umowę na zasadach określonych w Regulaminie.

Ponadto w umowie z dnia (…) 2022 r. Wnioskodawca oświadczył, że:

  • dokonał instalacji układu pomiarowo-rozliczeniowego,
  • w zakresie PPE określonego w Warunkach świadczenia usług kompleksowych jako odbiorca nieposiadający statusu odbiorcy w gospodarstwie domowym, wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, jednakże nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 649 i 730 ze zm.),
  • nie jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 pkt 6 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych z dnia 8 marca 2013 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 893 z późn. zm.).
  • na dzień zawarcia umowy nie posiada koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, obrót lub dystrybucję energii elektrycznej.

Wnioskodawca zobowiązany jest informować przedsiębiorstwo energetyczne o każdej zmianie danych wskazanych w umowie bezzwłocznie po wystąpieniu tej zmiany (nie później niż w ciągu 14 dni od zaistnienia zmiany), poprzez przesłanie lub przedłożenie stosownej informacji wraz z kopią decyzji lub innego dokumentu ilustrującego zakres zmiany danych.

Integralną częścią umowy są załączniki:

1)Załącznik nr 1 - Warunki świadczenia usługi kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji dla prosumenta Nr (…).

Zgodnie z postanowieniami wynikającymi z Załącznika nr 1 Gmina zamawia energię elektryczną, moc i usługę dystrybucji energii elektrycznej dla punktu odbioru energii elektrycznej tj. Gmina - A., położonego przy ul. (…) („Budynek A”).

Wnioskodawca jest rozliczany w grupie taryfowej za świadczoną usługę dystrybucji energii elektrycznej C11, za sprzedaż energii elektrycznej C11 w 1-miesięcznm okresie rozliczeniowym, płatności ustala się w okresach 1-miesięcznych.

Przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się do sprzedaży, a Gmina zobowiązuje się do zakupu energii elektrycznej oraz usługi dystrybucji świadczonej przez OSD.

Gmina zobowiązuje się do należytej staranności w prowadzeniu eksploatacji swoich urządzeń i instalacji zgodnie z zasadami określonymi w Instrukcji Współpracy Ruchowej oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej oraz własnymi instrukcjami, w tym zapewnienia właściwego i poprawnego działania układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz urządzeń służących do zdalnej transmisji danych pomiarowych w OSD. Wprowadzenie innych standardów eksploatacji urządzeń i instalacji wymaga wcześniejszego pisemnego uzgodnienia z OSD.

Mikroinstalacja zlokalizowana jest pod adresem wskazanym powyżej, dla którego Gmina deklaruje roczną ilość wprowadzonej do sieci OSD energii elektrycznej: strefa I/całodobowa (…) kWh, Strefa II (…) kWh przy łączącej mocy zainstalowanej jednostek wytwórczych (…) kW, moc przyłączeniowa - wytwarzanie (…) kW. Rodzaj instalacji odnawialnego źródła energii: energia promieniowania słonecznego.

Gmina oświadczyła, że mikroinstalacja wykorzystywana przez nią spełnia wymogi określone, dla jednostek wytwórczych.

§ 3 Załącznika nr 1 reguluje zapisy ogólne dotyczące prowadzenia rozliczeń z prosumentami.

Wskazano w nim, iż Sprzedawca (tu: przedsiębiorstwo energetyczne) dokonuje rozliczenia na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego dokonującego pomiaru ilości energii elektrycznej, wprowadzonej i pobranej z sieci, w punkcie poboru energii Prosumenta. Rozliczenia pomiędzy przedsiębiorstwem energetycznym a Gminą są prowadzone na podstawie ilości energii elektrycznej sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. OSD udostępnia przedsiębiorstwu energetycznemu dane obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci OSD. Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do pobrania z sieci OSD przez Gminę jest wyznaczana dla danej godziny metodą wektorową według wzoru:

Eb(t) = Ep(t) - Ew(t)

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Eb(t) - ilość energii sumarycznie zbilansowanej w godzinie (t), wyrażoną w kWh, podlegającą rozliczeniu w danym okresie rozliczeniowym: wartość dodatnia oznacza ilość energii elektrycznej pobranej w danej godzinie (t) z sieci OSD, a wartość ujemna oznacza ilość energii elektrycznej wprowadzonej w danej godzinie (t) do tej sieci,

Ep(t) - sumę ze wszystkich faz ilości energii elektrycznej pobranej w godzinie (t) z sieci OSD, wyrażoną w kWh,

Ew(t) - sumę wszystkich faz ilości energii elektrycznej wprowadzonej w godzinie (t) do sieci OSD, wyrażoną w kWh.

W zakresie rozliczenia, o którym mowa powyżej, w przypadku gdy energia elektryczna w jednym miejscu dostarczania energii elektrycznej jest pobierana przez podmiot będący jednocześnie prosumentem oraz prosumentem zbiorowym w pierwszej kolejności jest rozliczana energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobrana z sieci przez ten podmiot działający jako prosument, następnie jest rozliczana energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobrana z tej sieci przez ten podmiot działający jako prosument. Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci OSD, nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed datą wprowadzenia energii elektrycznej do sieci. Jako datę wprowadzenia do sieci OSD przyjmuje się ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego, w którym energia elektryczna została wprowadzona do sieci, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy od daty wprowadzenia tej energii elektrycznej do sieci. Przedsiębiorstwo energetyczne udostępnia Wnioskodawcy szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia.

W § 4 Załącznika nr 1 wskazano zasady rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przytoczono tam regulacje wynikające z ww. przepisów.

W § 5 Załącznika nr 1 wskazano zasady rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1a ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przytoczono tam regulacje wynikające z ww. przepisów.

Z § 6 ust. 2 Załącznika nr 1 wynika, że w przypadku zaistnienia konieczności korygowania rozliczeń, Sprzedawca wystawi fakturę VAT-korekta z terminem płatności 14 dni od daty wystawienia.

2)Załącznik nr 2 - Oświadczenie odbiorcy końcowego o wyborze sprzedawcy rezerwowego

3)Załącznik nr 3 - Oświadczenie prosumenta o numerze rachunku bankowego na potrzeby rozliczania nadpłaty z tytułu rozliczeń energii elektrycznej.

4)Załącznik nr 4 - Regulamin wykonywania umów kompleksowych sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do siedzi OSD z mikroinstalacji obowiązujący od dnia 1 kwietnia 2022 r.

Regulamin wykonywania umów kompleksowych sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usług dystrybucji oraz świadczenia usług odbioru i rozliczenia energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji określa zasady sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług dystrybucji.

Regulamin określa prawa i obowiązki stron umowy kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji.

Regulamin zawiera prawa i obowiązki każdej ze stron:

Przedsiębiorstwo energetyczne stwierdza, że posiada oświadczenie Operatora Systemu Dystrybucyjnego, w którym OSD zobowiązuje się do:

1.przestrzegania aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących warunków dystrybucji energii elektrycznej sprzedanej przez przedsiębiorstwo energetyczne, budowy, eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, ochrony przeciwporażeniowej, przeciwpożarowej i środowiska naturalnego w zakresie eksploatowanych przez siebie urządzeń, z zastrzeżeniem wymagań obciążających Gminę.

2.zachowania w miejscach dostarczania energii elektrycznej sprzedanej przez przedsiębiorstwo energetyczne standardów jakościowych energii elektrycznej, zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. nr 93, poz. 623 z późn. zmianami), w tym w szczególności:

a)wartość średnia częstotliwości, mierzonej przez 10 sekund w miejscach przyłączenia, powinna być zawarta w przedziale:

  • 50 Hz # 1% (od 49,5 Hz do 50,5 Hz) przez 99,5[%] tygodnia,
  • 50 Hz +4%/-6% (od 47 Hz do 52 Hz) przez 100% tygodnia,

b)w każdym tygodniu, 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń +/- 1% napięcia znamionowego.

c)przez 95% czasu każdego tygodnia wskaźnik długookresowego migotania światła Plt spowodowanego wahaniami nacięcia zasilającego nie powinien być większy od 1.

d)w ciągu każdego tygodnia 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych:

  • składowej symetrycznej kolejności przeciwnej napięcia zasilającego nie powinno mieścić się w przedziale od 0% do 2% wartości składowej kolejności zgodnej,
  • dla każdej harmonicznej napięcia zasilającego powinno być mniejsze lub równe wartościom określonym w tabeli:

e)Współczynnik odkształcenia wyższymi harmonicznymi napięcia zasilającego THD uwzględniający wyższe harmoniczne do rzędu 40, powinien być mniejszy lub równy 8%.

Warunkiem utrzymania parametrów jakościowych energii elektrycznej dostarczonej przez OSD w granicach określonych powyżej jest pobieranie przez przedsiębiorstwo energetyczne mocy nie większej od mocy umownej przy współczynniku tg φ określonym w umowie, lecz nie większym niż 0,4.

Przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się do:

1.Sprzedaży energii elektrycznej Wnioskodawcy, według rzeczywistego zapotrzebowania, w okresach rozliczeniowych. Przy czym pobrana energia elektryczna, rozliczona zostanie zgodnie z zasadami określonymi w Warunkach świadczenia usług kompleksowych.

2.Przyjmowania, w godzinach pracy, we wskazanych do obsługi Wnioskodawcy w jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstwo energetyczne, wniosków, zgłoszeń, skarg i reklamacji od Wnioskodawcy, dotyczących dostarczania energii elektrycznej.

3.Udzielania bonifikat za niedotrzymanie przez OSD parametrów jakościowych energii elektrycznej w wysokościach określonych w Regulaminie, taryfie lub w Cenniku w terminie 30 dni od:

a)dnia otrzymania wniosku Gminy o udzielenie bonifikaty z tytułu niedotrzymania parametrów jakościowych energii elektrycznej określonych w odrębnych przepisach, z wyłączeniem niedotrzymania parametrów jakościowych energii elektrycznej określających dopuszczalne czasy przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej,

b)ostatniego dnia, w którym nastąpiło przekroczenie dopuszczalnych czasów przerw w dostarczaniu energii elektrycznej określonych w odrębnych przepisach lub umowach, dla Odbiorców przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV,

c)dnia otrzymania wniosku Gminy o udzielenie bonifikaty z tytułu przekroczenia dopuszczalnych czasów pracy w dostarczeniu energii elektrycznej określonych w odrębnych przepisach lub umowach, dla odbiorców przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV,

d)dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w lit. c powyżej, dla innych odbiorców niż Gmina, który złożył wniosek, zasilanych z tego samego miejsca dostarczania co odbiorca, który złożył wniosek, dla których również potwierdzono przekroczenie czasów przerw w dostarczaniu energii elektrycznej.

4.Udzielania bonifikat za niedotrzymanie przez Sprzedawcę standardów jakościowych obsługi Gminy w wysokościach określonych w Regulaminie, Taryfie lub w Cenniku - w terminie 30 dni od ostatniego dnia, w którym nastąpiło niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców.

5.Wznowienia dostaw energii elektrycznej, wstrzymywanych z powodów, o których mowa w treści Regulaminu, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające wstrzymanie jej dostarczania. Gmina pokrywa koszt wznowienia dostaw energii elektrycznej zgodnie z taryfą OSD.

6.Dokonywania rozliczeń za sprzedaż energii elektrycznej oraz świadczone usługi dystrybucji, zgodnie z zawartą umową.

7.Udzielania nieodpłatnych informacji w zakresie zasad rozliczeń oraz aktualnych Taryf i Cennika. Taryfa oraz taryfa OSD udostępniane są Gminie, która jest odbiorcą, w punktach obsługi Odbiorców Sprzedawcy oraz publikowane są na stronie internetowej Sprzedawcy i OSD. Taryfa OSD określa opłaty za świadczenie usługi dystrybucji oraz inne opłaty, w tym opłaty za utrzymanie systemu elektroenergetycznego i warunki ich stosowania.

8.Rozpatrzenia wniosku lub reklamacji Gminy w sprawie rozliczeń i udzielania odpowiedzi nie później, niż w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku lub zgłoszenia reklamacji.

9.Zmiany na wniosek Gminy, grupy taryfowej, nie częściej niż co 12 miesięcy, a w przypadku zmiany stawek i opłat - w okresie 60 dni od dnia wejścia w życie nowej taryfy, po spełnieniu warunków wskazanych przez OSD, uwzględniających postanowienia Taryfy OSD i uwarunkowania techniczne. Zmiana Grupy taryfowej OSD, która wynika ze zmiany charakteru wykorzystania energii elektrycznej (przeznaczenia pobieranej energii elektrycznej, określonego w umowie), może zostać dokonana w każdym czasie, na wniosek Gminy.

10.Przekazywania informacji o strukturze paliw i innych nośników energii pierwotnej zużywanej do wytwarzania energii elektrycznej przez niego sporządzanej w poprzednim roku kalendarzowym - w terminie do 31 marca.

11.Przekazywania informacji o miejscu, w którym są dostępne informacje o wpływie wytwarzania energii elektrycznej sprzedanej przez Sprzedawcę w poprzednim roku kalendarzowym na środowiska, w zakresie emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu, płynów i radioaktywnych odpadów - w terminie do 31 marca.

12.Informacja o przedsięwzięciach służących poprawie efektywności energetycznej, o których mowa w ust. 10 i 11 będą przekazywane wraz z fakturą za energię elektryczną, albo usługę kompleksową.

13.Przekazywania informacji o cenach sprzedaży energii elektrycznej oraz warunkach ich stosowania, które będą zamieszczone na stronach internetowych Sprzedawcy oraz będą udostępniane do publicznego wglądu na tablicach ogłoszeń w siedzibie i oddziałach Sprzedawcy.

14.Zlecenie sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego przez upoważnionego przedstawiciela OSD:

a) po zgłoszonej reklamacji,

b) w celu kontroli parametrów metrologicznych układów, przy uwzględnieniu postanowień zawartych w par. 9 ust. 15.

15.Informowania Gminy, na podstawie danych posiadanych przez przedsiębiorstwo energetyczne o ilości zużytej energii elektrycznej w poprzednim roku.

16.Umieszczania informacji na stronie internetowej przedsiębiorstwa energetycznego o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej dla danej grupy przyłączeniowej Gminy, środkach poprawy efektywności energetycznej w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej i efektywnych energetycznie urządzeniach technicznych.

17.Odbioru energii elektrycznej wytwarzanej w mikroinstalacji dostarczonej przez Prosumenta lub Prosumenta zbiorowego.

18.Informowania o ilości rozliczonej energii elektrycznej zgodnie z okresem rozliczeniowym przyjętym w umowie.

19.Dokonania terminowego rozliczenia, o którym mowa w Warunkach świadczenia usług kompleksowych.

20.Bezzwłocznego wznowienia dobierania energii elektrycznej, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające wstrzymanie odbioru. Prosument lub Prosument zbiorowy pokrywa koszt wznowienia dostaw energii elektrycznej zgodnie z taryfą OSD.

Wnioskodawca, w zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo energetyczne, zobowiązany jest do:

1.Terminowej zapłaty na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego opłat za zakupioną energię elektryczną i świadczenie usług dystrybucji, z uwzględnieniem Warunków świadczenia usług dystrybucyjnych.

2.Wznoszenia opłat za dodatkowe usługi oraz czynności świadczone przez przedsiębiorstwo energetyczne bądź OSD na zlecenie Gminy lub wynikających z Taryfy lub Taryfy OSD.

3.Pobierania mocy i energii elektrycznej zgodnie z warunkami Umowy, bez naruszenia praw osób trzecich.

4.Utrzymywania należącej do niego wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej w stanie technicznym zgodnym z wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach.

5.Utrzymywania użytkowanego obiektu w sposób nieutrudniający prawidłowego funkcjonowania sieci, w szczególności do zachowania wymaganych odległości istniejących urządzeń, w szczególności od drzew, krzewów i obiektów budowlanych.

6.Umożliwienia przedstawicielom OSD odczytania wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych.

7.Umożliwienia przedstawicielom OSD nieodpłatnego dostępu (wraz z niezbędnym sprzętem) do swoich urządzeń energetycznych znajdujących się na terenie lub w obiekcie Gminy w celu: uśnięcia awarii w sieci, sprawdzenia stanu licznika, wykonania prac związanych z eksploatacją lub naprawą oraz demontażem licznika.

8.Usunięcia przyczyny zakłóceń w Sieci dystrybucyjnej lub awarii wraz z poniesieniem kosztów, gdy awarię lub zakłócenia w sieci spowodują urządzenia Gminy.

9.Uzgodnienia z OSD wymiany układu pomiarowo-rozliczeniowego, będącego własnością Gminy, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Podstawowe i rezerwowe układy pomiarowo-rozliczeniowe określone przez OSD Gmina nabywa, instaluje, wymienia, konserwuje i zgłasza do legalizacji, badania laboratoryjnego lub ekspertyzy własnym kosztem i staraniem. Gmina dostarcza zastępczy układ pomiarowo-rozliczeniowy na czas trwania legalizacji, laboratoryjnego sprawdzenia lub ekspertyzy.

10.Dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego będącego własnością Gminy do urządzeń sieci OSD.

11.Dostosowania urządzeń do zmienionych warunków funkcjonowania sieci, o których Gmina została powiadomiona.

12.Spełnienia warunków technicznych określonych przez OSD w przypadku zmiany wielkości mocy umownej.

13.Umożliwienia wymiany układu pomiarowo-rozliczeniowego będącego własnością OSD.

14.Prawidłowej eksploatacji własnych instalacji (urządzeń) i niewprowadzania do zasilającej sieci dystrybucyjnej zakłóceń definiowanych jako: przepięcia, migotania, zapady napięcia oraz wyższe harmoniczne, powodujące odkształcenia napięcia w punktach odbioru energii elektrycznej.

15.Poniesienia kosztów sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego reklamowanego przez Gminę w przypadku, gdy w wyniku sprawdzenia prawidłowości działania tego układu oraz badania laboratoryjnego stwierdzono, że wskazania nie przekraczają dopuszczalnych, określonych przez przepisy metrologiczne, granicach wielkości tolerancji pomiaru.

16.Niezwłocznego poinformowania przedsiębiorstwa energetycznego lub OSD o zauważonych wadach lub usterkach w układzie pomiarowo-rozliczeniowym i o innych okolicznościach mających wpływ na możliwość niewłaściwego rozliczenia za sprzedaną energię elektryczną i świadczone usługi dystrybucji.

17.Powierzania budowy lub dokonywania zmian w instalacji elektrycznej osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.

18.Zabezpieczenia przed uszkodzeniem, utratą lub kradzieżą układu (systemu) pomiarowo-rozliczeniowego, w tym nałożonych plomb. Jeżeli w wyniku zawinionego działania lub zaniechania Gminy dojdzie do uszkodzenia, utraty lub kradzieży całości lub części układu (systemu) pomiarowo-rozliczeniowego stanowiącego własność OSD, Gmina zobowiązana jest do zwrotu kosztów poniesionych przez OSD w związku z naprawą lub zakupem i instalacją nowego układu. Dotyczy do również kosztów wynikających z zerwania lub uszkodzenia plomb OSD. W przypadku utraty lub uszkodzenia układu należącego do Gminy jest ona zobowiązana do niezwłocznego przywrócenia stanu umożliwiającego prawidłową realizację Umowy oraz uiszczenia na rzecz OSD związanych z tym opłat przewidzianych w taryfie OSD.

19.Uzgadniania z OSD warunków instalowania oraz użytkowania agregatów prądotwórczych w instalacji odbiorczej.

W zakresie podstawowych obowiązków wytworzonej energii elektrycznej w mikroinstalacji Prosument lub Prosument Zbiorowy zobowiązuje się do:

a)wprowadzania nadwyżek wytworzonej energii elektrycznej do Miejsca Wytwarzania określonego w Załączniku nr 1 Warunki świadczenia usług kompleksowych,

b)dotrzymania parametrów jakościowych wytworzonej i wprowadzonej do sieci OSD energii elektrycznej, o których mowa w ust. 2, w tym otrzymania optycznego współczynnika mocy tg φ,

c)przekazywania do OSD, zgodnie z zasadami określonymi w IRIESD Załącznik Nr 1 Warunki świadczenia usług kompleksowych, danych oraz Informacji w zakresie niezbędnym do planowania i prowadzenia ruchu sieciowego oraz eksploatacji sieci elektroenergetycznej i będącej własnością OSD,

d)prowadzenia eksploatacji swoich urządzeń i instalacji z zasadami określonym w IRISESD Spółki 2 S.A. wprowadzenie innych standardów eksploatacji urządzeń i instalacji, mających wpływ na realizację usługi określonej w oświadczeniu wymaga wcześniejszego uzgodnienia w OSD,

e)uzgadniania i nastawania układów automatyki i zabezpieczeń na urządzeniach będących własnością Prosumenta lub Prosumenta Zbiorowego, zgodnie z IRIESD i Załącznikiem Nr 1,

f)umożliwienia uprawnionym przedstawicielom OSD dostępu wraz z niezbędnym sprzętem, do urządzeń oraz układu pomiarowo-rozliczeniowego i układu pomiarowego znajdujących się na terenie lub w obiekcie Prosumenta lub Prosumenta Zbiorowego, w celu wykonania prac eksploatacyjnych, usunięcia awarii w sieci dystrybucyjnej OSD, odczytu wskazań układów, w szczególności kontroli układu pomiarowo-rozliczeniowego, układu przekazywanych przez OSD Prezesowi KOWR, stosownie do wymogów Informacyjnych wskazanych w Ustawie i ustawie OZE.

W przypadku niewykonania prac Prosumenta lub Prosumenta Zbiorowego obowiązków Informacyjnych w terminach wskazanych w ust. 3 Regulaminu:

a)Prosument lub Prosument Zbiorowy podlega karze pieniężnej, zgodnie z art. 170 ust. 4 pkt 2 lub ust. 7 pkt 2 ustawy OZE,

b)Prosument lub Prosument Zbiorowy zobowiązany jest zaprzestać wprowadzania energii elektrycznej do sieci OSD, a OSD uprawniony jest do wstrzymania odbioru energii elektrycznej wprowadzonej przez Wytwórcę energii elektrycznej do sieci OSD.

2. Umowa kompleksowa sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji nr (…) z dnia (…) 2023 r. zawarta z Spółką S.A. (dalej: „przedsiębiorstwo energetyczne”).

Umowę tę zmieniono następnie w dniu (…) 2023 r. Jej przedmiotem jest sprzedaż, usługi dystrybucji oraz odbiór i rozliczanie energii elektrycznej wprowadzanej do sieci, w punkcie poboru zlokalizowanym w Budynku B.

Zgodnie z treścią ww. umowy, jako model rozliczeń, przewidziano tzw. „net billing”.

Przedmiotem tej umowy jest określenie praw i obowiązków stron związanych ze świadczeniem usługi kompleksowej polegającej na sprzedaży energii elektrycznej i zapewnieniu świadczenia usługi jej dystrybucji. Usługa kompleksowa realizowana jest do PPE, określonych w Załączniku PPE i Warunki usługi kompleksowej.

Na mocy niniejszej umowy przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązało się do świadczenia usługi kompleksowej, a Wnioskodawca zobowiązał się do korzystania z tej usługi oraz do terminowej zapłaty należności wynikającej z realizacji Umowy, na warunkach i w zakresie określonym w Umowie, Taryfie OSD, taryfie/cenniku ofercie oraz Regulaminie.

Umowa zaczęła obowiązywać od dnia podpisania i została zawarta na czas nieokreślony.

Wykaz zmian w umowie kompleksowej z dnia (…) 2023 r. wprowadzony dnia (…) 2023 r.

Przedmiotem zmienionej umowy jest świadczenie przez przedsiębiorstwo energetyczne na rzecz Gminy usługi kompleksowej, polegające na:

a)sprzedaży energii elektrycznej wraz z zapewnieniem świadczenia usługi jej dystrybucji,

b)rozliczaniu energii elektrycznej wprowadzonej przez Prosumenta do sieci OSD, wytworzonej w mikroinstalacji wraz z zapewnieniem usługi odbioru i przesyłania tej energii elektrycznej.

Przedsiębiorstwo energetyczne oświadczyło, że posiada zawartą umowę o świadczenie usług dystrybucji z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD), na podstawie, której sprzedawca jest uprawniony do zawarcia niniejszej Umowy.

Usługa kompleksowa świadczona jest w zakresie:

a)sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług jej dystrybucji; do PPE określonego w Warunkach świadczenia usługi kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczenia energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji (dalej: Warunkach świadczenia usług kompleksowych) stanowiących załącznik nr 1 do Umowy.

b)rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji, określonej w Warunkach świadczenia usług kompleksowych, stanowiących załącznik nr 1 do Umowy.

Gmina kupuje energię elektryczną w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Ilość zakupionej energii elektrycznej będzie określana na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego dla danego PPE.

Sprzedaż energii elektrycznej oraz świadczenie usługi jej dystrybucji w ramach umów rozliczane są według stawek cen i opłat zawartych w Taryfie/Cenniku oraz Taryfie OSD, zgodnie z grupą taryfową Odbiorcy.

Rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez Prosumenta do sieci OSD, wobec ilości energii pobranej z tej sieci w ramach umowy odbywać się będą na warunkach i zasadach zawartych w Warunkach świadczenia usługi kompleksowej.

Zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe Gminy jest przedsiębiorstwo energetyczne. Przedsiębiorstwo energetyczne może zlecić wykonywanie obowiązków w zakresie bilansowania handlowego Odbiorcy innemu podmiotowi. W zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo energetyczne niezbilansowana energia elektryczna będzie określana i rozliczana w oparciu o rzeczywisty pobór energii elektrycznej oraz standardowy profil zużycia.

Strony postanowiły, iż niniejsza umowa weszła w życie z dniem podpisania, ze skutkiem od dnia zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego i została zawarta na czas określony do dnia (…) 2038 r./ nieokreślony, przy czym maksymalny okres obowiązywania umowy nie może być dłuższy niż 15 kolejnych lat od daty wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

W ramach niniejszej umowy strony ustaliły, że jako podstawę do rozpoczęcia rozliczeń, przyjmuje się wskazania układu pomiarowo-rozliczeniowego, zgodnie z Warunkami świadczenia usług kompleksowych.

Integralną częścią umowy są załączniki:

1)Załącznik nr 1 - Warunki świadczenia usługi kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci mikroinstalacji dla prosumenta

Zgodnie z treścią załącznika nr 1 Gmina zamawia energię elektryczną, moc i usługę dystrybucji energii elektrycznej dla Gminy - jednostki, położonej przy ul. (…) („Budynek B.”). Moc umowna to 40 kW.

Gmina jest rozliczana w grupie taryfowej za świadczoną usługę dystrybucji energii elektrycznej G11, za sprzedaż energii elektrycznej G11 w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, płatność ustala się w okresach 1-miesięcznych.

Przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się do sprzedaży, a Gmina do zakupu energii elektrycznej oraz usługi dystrybucji świadczonej przez OSD.

Gmina zobowiązuje się do należytej staranności w prowadzeniu eksploatacji swoich urządzeń i instalacji zgodnie z zasadami określonymi w Instrukcji Współpracy Ruchowej oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej oraz własnymi Instrukcjami, w tym zapewnieniu właściwego i poprawnego działania układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz urządzeń służących do zdalnej transmisji danych pomiarowych do OSD.

Mikroinstalacja zlokalizowana jest pod adresem wskazanym powyżej, dla której Prosument deklaruje roczną ilość wprowadzanej do sieci OSD energii elektrycznej: strefa I/całodobowa (…) kWh/MWh. Układ pomiarowo-rozliczeniowy: Układ pomiarowy energii, ilość faz: 3-fazy.

Ogólne zapisy dotyczące prowadzenia rozliczeń:

Eb(t) = Ep(t) - Ew(t)

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Eb(t) - ilość energii sumarycznie zbilansowanej w godzinie (t), wyrażoną w kWh, podlegającą rozliczeniu w danym okresie rozliczeniowym: wartość dodatnia oznacza ilość energii elektrycznej pobranej w danej godzinie (t) z sieci OSD, a wartość ujemna oznacza ilość energii elektrycznej wprowadzonej w danej godzinie (t) do tej sieci,

Ep(t) - sumę ze wszystkich faz ilości energii elektrycznej pobranej w godzinie (t) z sieci OSD, wyrażoną w kWh,

Ew(t) - sumę wszystkich faz ilości energii elektrycznej wprowadzonej w godzinie (t) do sieci OSD, wyrażoną w kWh.

W zakresie rozliczenia, o którym mowa powyżej, w przypadku gdy energia elektryczna w jednym miejscu dostarczania energii elektrycznej jest pobierana przez podmiot będący jednocześnie prosumentem oraz prosumentem zbiorowym w pierwszej kolejności jest rozliczana energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobrana z sieci przez ten podmiot działający jako prosument, następnie jest rozliczana energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobrana z tej sieci przez ten podmiot działający jako prosument. Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci OSD, nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed datą wprowadzenia energii elektrycznej do sieci. Jako datę wprowadzenia do sieci OSD przyjmuje się ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego, w którym energia elektryczna została wprowadzona do sieci, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy od daty wprowadzenia tej energii elektrycznej do sieci. Przedsiębiorstwo energetyczne udostępnia Odbiorcy szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia.

W § 3 Załącznika nr 1 wskazano zapisy ogólne dotyczące prowadzenia rozliczeń z Prosumentami.

1.Sprzedawca dokonuje rozliczenia na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego dokonującego pomiaru ilości energii elektrycznej, wprowadzonej i pobranej z sieci, w punkcie poboru energii Prosumenta. Rozliczenia pomiędzy Sprzedawcą a Prosumentem są prowadzone na podstawie ilości energii elektrycznej sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. OSD udostępnia Sprzedawcy dane obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci OSD.

Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do i pobrana z sieci OSD przez Prosumenta jest wyznaczana dla danej godziny metodą wektorową według następującego wzoru:

Eb(t) = Ep(t) - Ew(t)

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Eb(t) - ilość energii sumarycznie zbilansowanej w godzinie (t), wyrażoną w kWh, podlegającą rozliczeniu w danym okresie rozliczeniowym; wartość dodatnia oznacza ilość energii elektrycznej pobranej w danej godzinie (t) z sieci OSD, a wartość ujemna oznacza ilość energii elektrycznej wprowadzonej w danej godzinie (t) do tej sieci,

Ep(t) - sumę ze wszystkich faz ilości energii elektrycznej pobranej w godzinie (t) z sieci OSD, wyrażoną w kWh,

Ew(t) - sumę ze wszystkich faz ilości energii elektrycznej wprowadzonej w godzinie (t) do sieci OSD, wyrażoną w kWh.

W zakresie rozliczenia, o którym mowa w nin. ustępie, w przypadku gdy energia elektryczna w Jednym miejscu dostarczania energii elektrycznej jest pobierana przez podmiot będący jednocześnie Prosumentem oraz prosumentem zbiorowym, w pierwszej kolejności jest rozliczana energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobrana z tej sieci przez ten podmiot działający jako Prosument, następnie jest rozliczana energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobrana z tej sieci przez ten podmiot działający jako Prosument.

2. Rozliczeniu, podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci OSD, nie wcześniej, niż na 12 miesięcy przed datą wprowadzenia energii elektrycznej do sieci. Jako Datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci OSD przyjmuje się ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego, w którym ta energia elektryczna została wprowadzona do sieci, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej, niż na kolejne 12 miesięcy od daty wprowadzenia tej energii elektrycznej do sieci.

3. Obowiązek rozliczenia, o którym mowa w § 4 i § 5, z uwzględnieniem okresu obowiązywania Umowy, trwa przez okres 15 kolejnych lat od Daty wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w Mikroinstalacji, z zastrzeżeniem ust. 4 poniżej. W przypadku zmiany powszechnie obowiązujących przepisów zastosowanie ma §13 ust. 13 Regulaminu, natomiast zmiany sposobu dokonywania rozliczeń, na skutek zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa, odnoszących się do tej kategorii prosumentów będą stosowane w rozliczeniach od dnia wejścia w życie zmian przepisów i nie wymagają sporządzenia Aneksu do Umowy.

4. Prosument, korzystający z rozliczenia, o którym mowa w §4 poniżej, może nie później niż na 21 dni przed początkiem kolejnego kwartału złożyć pisemne oświadczenie do Sprzedawcy, o skorzystaniu z zasad prowadzenia rozliczeń określonych w art. 4 ust. 1a ustawy o odnawialnych źródłach energii. W tym przypadku, zasady rozliczania energii elektrycznej określone w art. 4 ust. 1a ustawy o odnawialnych źródłach energii stosuje się od pierwszego dnia kolejnego kwartału, lecz nie wcześniej niż od 1 lipca 2022 r., przez okres 15 kolejnych lat, pomniejszony o okres korzystania przez tego Odbiorcę z rozliczeń prowadzonych zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

5.Sprzedawca udostępnia Odbiorcy szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia.

W § 4 Załącznika nr 1 wskazano zasady rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przytoczono tam regulacje wynikające z ww. przepisów.

W § 5 Załącznika nr 1 wskazano zasady rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1a ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przytoczono tam regulacje wynikające z ww. przepisów.

W § 6 ust. 2 Załącznika nr 1 wskazano, iż w przypadku zaistnienia konieczności korygowania rozliczeń, Sprzedawca wystawi fakturę VAT- korekta z terminem płatności 14 dni od daty wystawienia.

Zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji oraz małej instalacji, z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego lub z biopłynów, oraz zasady wytwarzania energii elektrycznej przez prosumentów energii odnawialnej, prosumentów zbiorowych energii odnawialnej oraz prosumentów wirtualnych energii odnawialnej zostały określone w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 ze zm.), dalej: „ustawa o OZE”.

Realizacja obu ww. umów zawartych przez Gminę z przedsiębiorstwem energetycznym opiera się w szczególności na przepisach ww. ustawy. W rozumieniu przepisów tej ustawy i w ślad za tym umów z przedsiębiorstwem energetycznym, Gmina jest prosumentem energii odnawialnej, a zlokalizowane na 2 ww. budynkach instalacje to „mikroinstalacje”.

Ww. umowy nie wskazują terminu płatności wynagrodzenia dla Gminy z tytułu wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w ww. mikroinstalacjach.

Umowy te wskazują, iż Odbiorca (tu: Gmina) będzie realizowała płatności na rachunek wskazany na fakturze otrzymanej od Sprzedawcy, a w przypadku zaistnienia konieczności korygowania rozliczeń, Sprzedawca wystawi fakturę VAT - korekta z terminem płatności 14 dnia od daty wystawienia.

Z ustawy o OZE wynika w szczególności, że:

  • Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w celu prowadzenia rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, prowadzi konto dla prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, zwane dalej „kontem prosumenta”, na którym ewidencjonuje ilości energii elektrycznej i wartości energii elektrycznej, o których mowa w art. 4 ust. 1a, oraz wynikającą z nich wartość środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci, zwaną dalej „depozytem prosumenckim” (art. 4c ust. 1);
  • Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej od 1 lipca 2022 r. przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię elektryczną w instalacji odnawialnego źródła energii, której przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i wprowadzenie z niej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej po raz pierwszy nastąpiło po 31 marca 2022 r., z wyłączeniem mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej zgodnie z art. 4d ust. 2-11, wobec wartości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne (art. 4 ust. 1a pkt 2);
  • Rozliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w odniesieniu do prosumenta energii odnawialnej - dokonuje się z uwzględnieniem zasad, o których mowa w ust. 2a-2d, na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego dokonującego pomiaru ilości energii elektrycznej w punkcie poboru energii prosumenta energii odnawialnej (art. 4 ust. 2 pkt 1);
  • „W przypadku gdy prosument energii odnawialnej lub prosument zbiorowy energii odnawialnej wytworzył energię elektryczną w odnawialnym źródle energii i wprowadził ją do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r., wartość energii elektrycznej, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, jest wyznaczana dla każdego miesiąca kalendarzowego i stanowi iloczyn:

1) sumy ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej lub prosumenta zbiorowego energii odnawialnej w poszczególnych okresach rozliczania niezbilansowania (t) składających się na dany miesiąc kalendarzowy, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb(t) przyjmującym wartości ujemne;

2)rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej, o której mowa w ust. 5, wyznaczonej dla danego miesiąca kalendarzowego” (art. 4b ust. 1 tej ustawy);

  • Rynkowa cena energii elektrycznej ustalana jest dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania, w rozumieniu art. 2 pkt 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej (Dz. Urz. UE L 158 z 14.6.2019, str. 54), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/943”, jako ważona wolumenem obrotu średnia z cen energii elektrycznej określonych dla polskiego obszaru rynkowego dla wszystkich sesji notowań danej doby w systemie kursu jednolitego na rynkach dnia następnego, prowadzonych:

1) przez giełdę towarową w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 380) oraz

2) w ramach jednolitego łączenia rynków dnia następnego prowadzonego przez wyznaczonych operatorów rynku energii elektrycznej (art. 4b ust. 4 tej ustawy);

  • „Rynkowa cena energii elektrycznej, o której mowa w ust. 4, jest obliczana według wzoru:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

CGs - cenę energii elektrycznej określoną w systemie kursu jednolitego na sesji notowań s rynku dnia następnego [zł/MWh],

EGs - ilość energii elektrycznej stanowiącą wolumen obrotu na sesji notowań s rynku dnia następnego z określaniem ceny energii w systemie kursu jednolitego [MWh],

S - zbiór sesji notowań rynku dnia następnego z określaniem ceny energii w systemie kursu jednolitego prowadzonych przez giełdę towarową lub w ramach jednolitego łączenia rynków dnia następnego prowadzonych przez wyznaczonych operatorów rynku energii elektrycznej” (art. 4b ust. 5 tej ustawy);

  • „W przypadku gdy prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, to niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu. Wysokość zwracanej nadpłaty nie może przekroczyć dwudziestu procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty” (art. 4 ust. 11 pkt 2 tej ustawy);
  • „Depozyt prosumencki przeznaczany jest na rozliczenie zobowiązań prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta, o którym mowa w ust. 1” (art. 4c ust. 2 tej ustawy);
  • „Zobowiązanie prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, o którym mowa w ust. 2, określa się dla danego okresu rozliczeniowego jako sumę iloczynów, dla wszystkich okresów rozliczania niezbilansowania (t) w okresie rozliczeniowym, ilości energii elektrycznej pobranej z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb(t) przyjmującym wartość dodatnią, oraz ceny sprzedaży energii elektrycznej uwzględniającej obowiązkowe obciążenia podatkowe i fiskalne, stosowanej w rozliczeniach pomiędzy sprzedawcą i prosumentem dla tego okresu rozliczenia niezbilansowania (art. 4c ust. 3 tej ustawy)”;
  • „Wartość depozytu prosumenckiego dotycząca danego miesiąca kalendarzowego jest ustalana i przyporządkowywana do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym” (art. 4c ust. 4 tej ustawy);
  • „Kwota środków stanowiąca depozyt prosumencki może być rozliczana na koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia przypisania tej kwoty jako depozyt prosumencki na koncie prosumenta (art. 4c ust. 5 tej ustawy)”;
  • „Po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego niewykorzystane lub niezwrócone na podstawie przepisu art. 4 ust. 11 pkt 2 środki umarza się” (art. 4c ust. 6 tej ustawy);
  • Na rozliczenie ze sprzedawcą w pierwszej kolejności przeznacza się środki o najstarszej dacie przypisania do konta prosumenta jako depozyt prosumencki (art. 4c ust. 7 tej ustawy);
  • Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanych zgodnie z ust. 2a-2d, w zakresie różnicy pomiędzy wartością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, ustaloną w sposób określony w art. 4b, oraz wartością energii elektrycznej pobranej z tej sieci, ustaloną w sposób określony w art. 4c ust. 3 (art. 4 ust. 3a ww. ustawy);
  • W przypadku zawarcia umowy kompleksowej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej ze sprzedawcą, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, i dokonywania rozliczeń, o których mowa w ust. 1a pkt 2, opłaty, których wysokość, zgodnie z taryfą operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, do sieci którego przyłączony jest prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej, zależą od ilości energii elektrycznej pobranej, są uiszczane przez:

1)prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej na rzecz tego sprzedawcy;

2)sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, wobec operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, z którego sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej pobiera energię elektryczną (art. 4 ust. 4a ww. ustawy);

  • W przypadku zawarcia przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej ze sprzedawcą, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, umowy sprzedaży i dokonywania rozliczeń, o których mowa w ust. 1a pkt 2, opłaty, których wysokość, zgodnie z taryfą operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, do sieci którego przyłączony jest ten prosument, zależą od ilości energii elektrycznej pobranej, są uiszczane na rzecz tego operatora przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej (art. 4 ust. 4b ww. ustawy);
  • Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, udostępnia prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej, w przejrzystej i zrozumiałej formie, szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia, o którym mowa w ust. 3 i 3a, w tym dane pomiarowe obejmujące ilości odnawialnej energii elektrycznej wprowadzonej do i pobranej z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, ustalone na zasadach określonych w ust. 2a-2d, a w przypadku rozliczenia, o którym mowa w ust. 3a, również dane obejmujące wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci oraz pobranej z sieci przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej (art. 4 ust. 6 ww. ustawy).

Z kolei, z ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1385 ze zm.), dalej: „Prawo Energetyczne”, wynika w szczególności, że: operator informacji rynku energii, stosując obiektywne przejrzyste zasady zapewniające równoprawne traktowanie użytkowników systemu oblicza skorygowaną wartość cen energii elektrycznej, o których mowa w pkt 7, w przypadku zmiany danych wykorzystywanych do ustalenia tych cen wynikającą z korekt przekazywanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych lub podmioty, o których mowa w art. 11zb ust. 6, jeżeli skorygowana cena różni się od poprzednio obliczonej o więcej niż 0,1% (art. 11y ust. 1 pkt 8).

Powyższe oznacza zatem, że operator informacji rynku energii (tzn. ...) może skorygować wartość rynkowej miesięcznej ceny energii potrzebnej do obliczenia wartości depozytu prosumenckiego.

W związku z realizacją umowy z przedsiębiorstwem energetycznym dot. Budynku B., w tym wprowadzaniem do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji tam zlokalizowanej, Gmina otrzymała od przedsiębiorstwa energetycznego cztery (4) następujące faktury:

a)Faktura nr 1 z dnia (…) 2023 r. dot. okresu od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r.

Z faktury tej wynika następujące rozliczenie wartości energii wprowadzonej do sieci: (…).

Z faktury tej wynika, iż wartość bieżącej faktury (z tytułu poboru energii elektrycznej oraz dodatkowych opłat, w tym opłaty sieciowej) równa jest kwocie do zapłaty przez Gminę, bowiem przy rozliczeniu nie została jeszcze uwzględniona wartość energii wprowadzonej do sieci przez Gminę.

Depozyt prosumencki z miesiąca „n”, jest bowiem wykorzystywany w rozliczeniu dopiero od miesiąca „n+1”. Taki sposób rozliczenia wynika z ustawy o OZE (art. 4c ust. 4).

Ponadto, depozyty prosumenckie nie rozliczają kosztów zakupu energii wstecz, ale tylko i wyłącznie do przodu. Zatem energia wyprodukowana w czerwcu będzie mogła pokryć koszty zakupu energii w lipcu bądź kolejnych miesiącach.

Co też istotne, rozliczenie depozytu prosumenckiego jest „limitowane” do wysokości należności za energię elektryczną, którą prosument sam nabył (tu: od przedsiębiorstwa energetycznego) w danym okresie. Kwoty depozytu nie rozlicza się natomiast z opłatą handlową i innymi opłatami należnymi.

b)Faktura nr 2 z dnia (…) 2023 r. dot. okresu od 1 lipca 2023 r. do 31 lipca 2023 r.

Z faktury tej wynika następujące rozliczenie wartości energii wprowadzonej do sieci: (…).

Z faktury tej wynika, iż wartość bieżącej faktury (z tytułu poboru energii elektrycznej oraz dodatkowych opłat, w tym opłaty sieciowej) została pomniejszona o wartość energii wprowadzonej do sieci w okresie od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w kwocie (…) zł i w efekcie kwota do zapłaty przez Gminę wyniosła (…) zł brutto.

Zgodnie z fakturą termin płatności to (…) 2023 r.

c)Faktura nr 3 z dnia (…) 2023 r. dot. okresu od 1 sierpnia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r.

Z faktury tej wynika następujące rozliczenie wartości energii wprowadzonej do sieci: (…).

Z faktury tej wynika, iż wartość bieżącej faktury (z tytułu poboru energii elektrycznej oraz dodatkowych opłat, w tym opłaty sieciowej) została pomniejszona o wartość energii wprowadzonej do sieci w okresie od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w kwocie (…) zł i w efekcie - uwzględniając także nadpłatę/wpłatę dodatkową Gminy - powstała nadwyżka z rozliczenia.

d)Faktura nr 4 z dnia (…) 2023 r. dot. okresu od 1 września 2023 r. do 30 września 2023 r.

Z faktury tej wynika następujące rozliczenie wartości energii wprowadzonej do sieci: (…).

Z faktury tej wynika, iż wartość bieżącej faktury (z tytułu poboru energii elektrycznej oraz dodatkowych opłat, w tym opłaty sieciowej) została pomniejszona o:

  • wartość energii wprowadzonej do sieci w okresie od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w kwocie (…) zł,
  • wartość energii wprowadzonej do sieci w okresie od 1 lipca 2023 r. do 30 lipca 2023 r. w kwocie(…) zł,

i w efekcie - uwzględniając także nadpłatę/wpłatę dodatkową Gminy - powstała nadwyżka z rozliczenia.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez (...) („...”) rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej w okresie czerwiec-wrzesień 2023 r. kształtowała się następująco (dane z dnia 3 listopada 2023 r.):

* możliwość korygowania RCEm wygasa wraz z upływem 12-go miesiąca po zakończeniu miesiąca, którego cena dotyczy

Źródło: (...)

Z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej z mikroinstalacji zlokalizowanych na wskazanych powyżej budynkach Gminy, wystawia on faktury na przedsiębiorstwo energetyczne. W szczególności, w dniu (…) 2023 r. wystawiono na przedsiębiorstwo energetyczne fakturę tytułem wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w okresie od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B.

Podstawę opodatkowania VAT z tego tytułu ustalono jako kwotę depozytu na dzień przypisania z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w okresie od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. (co stanowi iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w ww. okresie oraz rynkowej ceny energii elektrycznej w danym okresie, zgodnie z wyliczeniem Sprzedawcy - tu: przedsiębiorstwa energetycznego), pomniejszona o należny VAT według stawki 23%.

Tzn. jako podstawę opodatkowania VAT przyjęto kwotę(…) zł pomniejszoną o należny VAT. Wartość brutto wskazano na fakturze wystawionej przez Gminę to zatem (…) zł.

Z kolei, obowiązek podatkowy dla celów VAT rozpoznano w dniu wystawienia faktury.

Z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B., w okresie:

  • od 1 lipca 2023 r. do 31 lipca 2023r.;
  • od 1 sierpnia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. oraz
  • od 1 września 2023 r. do 30 września 2023 r.

Gmina nie wystawiła jeszcze faktury i z tego tytułu nie rozpoznano jeszcze obowiązku podatkowego dla celów VAT.

Pytania, sformułowane w uzupełnieniu wniosku

1)Czy wprowadzanie przez Wnioskodawcę do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej (dalej także: „sieci”) energii elektrycznej wytworzonej w ww. mikroinstalacjach, w przypadku rozliczenia w systemie net-billing na podstawie zawartych umów kompleksowych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?

W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, Wnioskodawca kieruje kolejne pytania:

2)Czy w opisanych we wniosku okolicznościach podstawą opodatkowania VAT z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. jest/będzie kwota depozytu na dzień przypisania z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w tym danym okresie (co stanowi iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w tym okresie oraz rynkowej ceny energii elektrycznej w danym okresie, zgodnie z wyliczeniem Sprzedawcy - tu: przedsiębiorstwa energetycznego), pomniejszona o należny VAT według stawki 23%?

3)Czy w opisanych we wniosku okolicznościach obowiązek podatkowy dla celów VAT z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. powstał (powstanie) w dacie wystawienia przez Gminę faktury na przedsiębiorstwo energetyczne z ww. tytułu?

4)Czy w sytuacji, gdy niewykorzystane środki depozytu prosumenckiego będą - jako nadpłata na podstawie art. 4 ust. 11 pkt 2 ustawy o OZE - zwracane na rzecz Wnioskodawcy, zdarzenie to będzie dla Wnioskodawcy neutralne dla celów VAT (w zakresie dotyczącym zwróconej kwoty), w tym zwrócona nadpłata nie będzie powiększać podstawy opodatkowania VAT w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT z tytułu dokonanego wcześniej przez Wnioskodawcę wprowadzania energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej?

5)Czy kwota odpowiadająca umorzonym - na podstawie art. 4c ust. 6 ustawy o OZE - środkom powinna pomniejszać podstawę opodatkowania VAT z tytułu wcześniejszego wprowadzenia przez Wnioskodawcę energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej (w myśl art. 29a ust. 10 ustawy o VAT) i w związku z tym Wnioskodawca będzie zobowiązany do korekty podstawy opodatkowania VAT z tytułu dostaw towarów (energii elektrycznej) dokonanych w okresach, których dotyczy ww. umorzenie, poprzez wystawienie faktury korygującej (faktur korygujących) na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 1 tej ustawy?

6)Czy publikacja przez (...) skorygowanej RCEm (Rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej), obliguje Wnioskodawcę do wystawienia faktury korygującej na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i pomniejszenia / powiększenia podstawy opodatkowania VAT i podatku należnego (stosownie do art. 29a tej ustawy) z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dokonanego w okresie, którego dotyczy skorygowana RCEm w przypadku, gdy Sprzedawca nie dokona korekty rozliczenia?

Państwa stanowisko w sprawie, sformułowane w uzupełnieniu wniosku

Ad 1.

W ocenie Wnioskodawcy, wprowadzanie przez Wnioskodawcę do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w ww. mikroinstalacjach, w przypadku rozliczenia w systemie net billing na podstawie zawartych umów kompleksowych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Uzasadniając powyższe należy wskazać, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei, art. 7 ust. 1 tej ustawy wskazuje, że „przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel...”.

Przy czym, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, ilekroć w przepisach ustawy mowa jest o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Podkreślenia wymaga jednak to, iż zarówno odpłatna dostawa towarów, jak również odpłatne świadczenie usług, podlegają opodatkowaniu, jeżeli są wykonywane przez podmiot działający w charakterze podatnika VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej (w myśl ust. 2 powołanego artykułu) rozumie się natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przy czym, w zakresie czynności realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST), istotna jest także regulacja art. 15 ust. 6 powołanej ustawy, w myśl którego, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z wyroku TSUE z 20 czerwca 2013 r. (C-219/12) przesłanką determinującą prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie energii elektrycznej jest okoliczność, aby energia ta została dostarczana do sieci za wynagrodzeniem o charakterze stałym, a nie jedynie okazjonalnym.

Z kolei, jak wskazał NSA w wyroku z 25 marca 2021 r. (sygn. akt I FSK 1342/20):

„gmina, realizując zadania własne określone w art. 7 ustawy z 8 maca 1990 r. o samorządzie gminnym (...) działa jako organ władzy publicznej - w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) - jedynie wówczas, gdy korzysta ze środków prawnych o charakterze władczym, właściwych władzy państwowej, z możliwością jednostronnego rozstrzygania o sferze praw i obowiązków drugiej strony stosunku prawnego oraz stosowania środków przymusu państwowego. Poza tą sferą pozostaje realizacja tych czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, w ramach których gmina działa na tych samych warunkach prawnych, co prywatny przedsiębiorca.”.

Jak wskazano w opisie sprawy, Wnioskodawca rozlicza się z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej (wytworzonej w mikroinstalacjach) do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej jako prosument na zasadach tzw. net-billingu.

Zastosowanie znajdują tu powszechnie obowiązujące przepisy ustawy o OZE.

Przewidują one w szczególności, iż:

  • Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej od 1 lipca 2022 r. przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię elektryczną w instalacji odnawialnego źródła energii, której przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i wprowadzenie z niej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej po raz pierwszy nastąpiło po 31 marca 2022 r., z wyłączeniem mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej zgodnie z art. 4d ust. 2-11, wobec wartości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne (art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy o OZE);
  • Rozliczenia pomiędzy sprzedawcą, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, a prosumentem energii odnawialnej, prosumentem zbiorowym energii odnawialnej lub prosumentem wirtualnym energii odnawialnej są prowadzone na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie (art. 4 ust. 2b tej ustawy);
  • W przypadku gdy prosument energii odnawialnej lub prosument zbiorowy energii odnawialnej wytworzył energię elektryczną w odnawialnym źródle energii i wprowadził ją do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r., wartość energii elektrycznej, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, jest wyznaczana dla każdego miesiąca kalendarzowego i stanowi iloczyn:

1) sumy ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej lub prosumenta zbiorowego energii odnawialnej w poszczególnych okresach rozliczania niezbilansowania (t) składających się na dany miesiąc kalendarzowy, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb(t) przyjmującym wartości ujemne;

2)rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej, o której mowa w ust. 5, wyznaczonej dla danego miesiąca kalendarzowego (art. 4b ust. 1 tej ustawy);

  • Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w celu prowadzenia rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, prowadzi konto dla prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, zwane dalej „kontem prosumenta”, na którym ewidencjonuje ilości energii elektrycznej i wartości energii elektrycznej, o których mowa w art. 4 ust. 1a, oraz wynikającą z nich wartość środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci, zwaną dalej „depozytem prosumenckim” (art. 4c ust. 1 tej ustawy);
  • Depozyt prosumencki przeznaczany jest na rozliczenie zobowiązań prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta, o którym mowa w ust. 1 (art. 4c ust. 2 tej ustawy);
  • Zobowiązanie prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, o którym mowa w ust. 2, określa się dla danego okresu rozliczeniowego jako sumę iloczynów, dla wszystkich okresów rozliczania niezbilansowania (t) w okresie rozliczeniowym, ilości energii elektrycznej pobranej z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb(t) przyjmującym wartość dodatnią, oraz ceny sprzedaży energii elektrycznej uwzględniającej obowiązkowe obciążenia podatkowe i fiskalne, stosowanej w rozliczeniach pomiędzy sprzedawcą i prosumentem dla tego okresu rozliczenia niezbilansowania (art. 4c ust. 3 tej ustawy);
  • Wartość depozytu prosumenckiego dotycząca danego miesiąca kalendarzowego jest ustalana i przyporządkowywana do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym (art. 4c ust. 4 tej ustawy);
  • Kwota środków stanowiąca depozyt prosumencki może być rozliczana na koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia przypisania tej kwoty jako depozyt prosumencki na koncie prosumenta (art. 4c ust. 5 tej ustawy);
  • Po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego niewykorzystane lub niezwrócone na podstawie przepisu art. 4 ust. 11 pkt 2 środki umarza się (art. 4c ust. 6 tej ustawy);
  • Na rozliczenie ze sprzedawcą w pierwszej kolejności przeznacza się środki o najstarszej dacie przypisania do konta prosumenta jako depozyt prosumencki (art. 4c ust. 7 tej ustawy).
  • Z powyższego wynika zatem, iż w systemie net-billing prosumentowi, w zamian za wytworzoną i wprowadzoną do sieci energię elektryczną, przysługuje wynagrodzenie (w art. 4c ust. 1 ustawy o OZE mowa o „wartości środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci”).

W konsekwencji, uznać należy, iż w związku z wprowadzaniem energii elektrycznej do sieci rozliczanym w systemie net-billing Wnioskodawca działa jako podatnik VAT i wykonuje czynność opodatkowaną VAT w postaci odpłatnej dostawy towarów (energii elektrycznej).

Ad 2.

W ocenie Wnioskodawcy, w opisanych we wniosku okolicznościach podstawą opodatkowania VAT z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. jest/będzie kwota depozytu na dzień przypisania z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w tym danym okresie (co stanowi iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w tym okresie oraz rynkowej ceny energii elektrycznej w danym okresie, zgodnie z wyliczeniem Sprzedawcy - tu: przedsiębiorstwa energetycznego), pomniejszona o należny VAT według stawki 23%.

Uzasadniając powyższe należy wskazać, iż zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Przy czym, jak wynika z ust. 6 pkt 1 tego artykułu, podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku.

Jak już wskazano powyżej, z ustawy o OZE wynika w szczególności, iż w związku z rozliczaniem prosumentów w oparciu o model net-billing wartość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej jest wyznaczana dla każdego miesiąca kalendarzowego.

Natomiast, na „koncie prosumenta” ewidencjonuje się ilości energii elektrycznej i wartości energii elektrycznej, o których mowa w art. 4 ust. 1a, oraz wynikającą z nich wartość środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci (którą to wartość określa się „depozytem prosumenckim”).

Art. 4c ust. 1 ustawy o OZE wskazuje bowiem na wartość środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci, zwaną dalej „depozytem prosumenckim”.

Z ust. 4 tego artykułu wynika natomiast, iż wartość depozytu prosumenckiego dotycząca danego miesiąca kalendarzowego jest ustalana i przyporządkowywana do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym.

Jak też słusznie wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 12 stycznia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP4-1.4012.417.2022.1.APR), kwota zgromadzonego depozytu to kwota „faktycznego wynagrodzenia przysługującego Prosumentowi za dokonane przez niego dostawy nadwyżek energii”.

Przy czym, wskazaną wartość uznać należy za kwotę brutto, tzn. zawierającą w sobie podatek od towarów i usług.

Ustawa o OZE nie rozstrzyga co prawda wprost, czy wartość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumenta to kwota brutto, jednakże:

  • w art. 4c ust. 3 wskazano, że zobowiązanie prosumenta energii odnawialnej określa się przy zastosowaniu ceny sprzedaży energii elektrycznej uwzględniającej obowiązkowe obciążenia podatkowe i fiskalne, stosowanej w rozliczeniach pomiędzy sprzedawcą i prosumentem dla danego okresu rozliczenia niezbilansowania;
  • w art. 4c ust. 2 wskazano, iż depozyt prosumencki przeznaczany jest na rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta.

Skoro zatem depozyt potrącany jest z należnością sprzedawcy uwzględniającą obowiązkowe obciążenia podatkowe i fiskalne (a zatem wyrażoną w kwocie brutto), wartość należna prosumentowi również powinna być kwotą brutto.

Ponadto, także w powołanej powyżej interpretacji z dnia 12 stycznia 2023 r. uznano, iż - dla celów ustalenia podstawy opodatkowania VAT - kwota należna prosumentowi w ramach rozliczenia w modelu net-billing - na podstawie ustawy o OZE - jest kwotą brutto.

Stanowisko to zostało przedstawione także m.in. w interpretacji indywidualnej:

  • z dnia 3 stycznia 2024 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.641.2023.1.JKU: „ww. wartość (iloczyn energii wprowadzonej do sieci po zbilansowaniu międzyfazowym i ceny rynkowej) stanowi kwotę brutto z tytułu rozliczenia prycz Państwa wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej, to znaczy kwotę zawierającą w sobie podatek VAT”.;
  • oraz z dnia 22 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.530.2023.3.DP.

Ad 3.

W ocenie Wnioskodawcy, w opisanych we wniosku okolicznościach obowiązek podatkowy dla celów VAT z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. powstał (powstanie) w dacie wystawienia przez Gminę faktury na przedsiębiorstwo energetyczne z ww. tytułu.

Uzasadniając powyższe należy wskazać, iż zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a ustawy o VAT z tytułu dostaw energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Przy czym, w ust. 7 tego artykułu wskazano, iż w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Z kolei, z art. 106i ust. 3 pkt 4 tej ustawy wynika, iż w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności.

Jak wskazano w opisie sprawy, umowy kompleksowe zawarte przez Wnioskodawcę z przedsiębiorstwem energetycznym nie wskazują terminu płatności wynagrodzenia dla Gminy z tytułu wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w ww. mikroinstalacjach. Umowy te wskazują natomiast, iż Odbiorca (tu: Gmina) będzie realizowała płatności na rachunek wskazany na fakturze otrzymanej od Sprzedawcy, a w przypadku zaistnienia konieczności korygowania rozliczeń, Sprzedawca wystawi fakturę VAT - korekta z terminem płatności 14 dnia od daty wystawienia.

Z kolei, z ustawy o OZE wynika, iż sprzedawca prowadzi konto dla prosumenta energii odnawialnej („konto prosumenta”), na którym ewidencjonuje ilości energii elektrycznej i wartości energii elektrycznej, o których mowa w art. 4 ust. 1a, oraz wynikającą z nich wartość środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci, zwaną dalej „depozytem prosumenckim” (art. 4c ust. 1).

Depozyt prosumencki przeznaczany jest natomiast na rozliczenie zobowiązań prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta, o którym mowa w ust. 1 (art. 4c ust. 2 tej ustawy).

Możliwy jest jednak przypadek, gdy prosument otrzyma środki pieniężne („nadpłatę”), o czym mowa w art. 4 ust. 11 pkt 2 tej ustawy. Wysokość zwracanej nadpłaty nie może przekroczyć dwudziestu procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Ponadto, co istotne po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego niewykorzystane lub niezwrócone na podstawie przepisu art. 4 ust. 11 pkt 2 środki umarza się (art. 4c ust. 6 tej ustawy).

Środki zgromadzone na koncie prosumenta jako depozyt prosumencki przeznaczone są zatem zasadniczo na rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta.

Z tego właśnie względu, jak wskazano w stanie faktycznym, na fakturze nr 2 z dnia (…) 2023 r. dot. okresu od 1 lipca 2023 r. do 31 lipca 2023 r. „wartość bieżącej faktury” (tj. z tytułu poboru energii elektrycznej oraz dodatkowych opłat, w tym opłaty sieciowej) została pomniejszona o wartość energii wprowadzonej do sieci w okresie od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w kwocie (…) zł i w efekcie kwota do zapłaty przez Gminę wyniosła (…) zł brutto.

Powyższe wynikało z tego, iż depozyt prosumencki z miesiąca „n”, jest bowiem wykorzystywany w rozliczeniu dopiero od miesiąca „n+1”. Taki sposób rozliczenia wynika z ustawy o OZE (art. 4c ust. 4). Ponadto, depozyty prosumenckie nie rozliczają kosztów zakupu energii wstecz ale tylko i wyłącznie do przodu. Zatem energia wyprodukowana w czerwcu będzie mogła pokryć koszty zakupu energii w lipcu bądź kolejnych miesiącach. Co też istotne, rozliczenie depozytu prosumenckiego jest „limitowane” do wysokości należności za en. elektryczną, którą prosument sam nabył (tu: od przedsiębiorstwa energetycznego) w danym okresie. Kwoty depozytu nie rozlicza się natomiast z opłatą handlową i innymi opłatami należnymi.

Jakkolwiek zatem środki zgromadzone na koncie prosumenta jako depozyt prosumencki przeznaczone są przede wszystkim na rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta, to w ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy dla celów VAT z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w okresie od 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. powstał w dacie wystawienia faktury przez Gminę, tj. w dniu (…) 2023 r.

W przedstawionej sytuacji nie sposób bowiem w szczególności uznać, iż terminem płatności z tytułu wprowadzenia przez Gminę do sieci energii elektrycznej wytworzonej w okresie od 7 czerwca 2023 do 30 czerwca 2023 r. była data wystawienia przez Sprzedawcę faktury nr 2 w dniu (…) 2023 r. Na fakturze tej rozliczono bowiem jedynie część środków za energię elektryczną należną Gminie jako prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci w ww. okresie.

Mając zatem na względzie przytoczone wyżej przepisy, uznać należy, iż w opisanych we wniosku okolicznościach obowiązek podatkowy dla celów VAT z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. powstał (powstanie) zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a ustawy o VAT, tj. w dacie wystawienia przez Gminę faktury na przedsiębiorstwo energetyczne z ww. tytułu.

W szczególności zatem:

  • z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w okresie 7 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. obowiązek podatkowy dla celów VAT powstał w dacie wystawienia faktury przez Gminę, tj. w dniu (…) 2023 r. zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a ustawy o VAT;
  • w odniesieniu do wprowadzenia przez Gminę do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B., w okresie od 1 lipca 2023 r. do 31 lipca 2023 r., od 1 sierpnia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. oraz od 1 września 2023 r. do 30 września 2023 r. obowiązek podatkowy w VAT powstanie dopiero w momencie wystawienia faktury, tj. zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a ustawy o VAT.

Ad 4.

W ocenie Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy niewykorzystane środki depozytu prosumenckiego będą - jako nadpłata na podstawie art. 4 ust. 11 pkt 2 ustawy o OZE - zwracane na rzecz Wnioskodawcy, zdarzenie to będzie dla Wnioskodawcy neutralne dla celów VAT (w zakresie dotyczącym zwróconej kwoty), w tym zwrócona nadpłata nie będzie powiększać podstawy opodatkowania VAT w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT z tytułu dokonanego wcześniej przez Wnioskodawcę wprowadzania energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej.

Uzasadniając powyższe należy wskazać, iż jak wynika z ustawy o OZE, kwota depozytu może być rozliczona przez okres kolejnych 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty jako depozyt prosumencki na koncie prosumenta (art. 4c ust. 5 ustawy o OZE), a po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego niewykorzystane środki w części stanowiącej nie więcej niż 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej w danym miesiącu kalendarzowym stanowią nadpłatę, którą Sprzedawca zwraca w terminie nie dłuższym niż do końca 13 miesiąca następującego po danym miesiącu, w którym powstał ten depozyt (art. 4 ust. 11 pkt 2).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że prosument nie może w sposób dowolny dysponować zgromadzonym depozytem prosumenckim, w tym nie może przeznaczyć go na regulowanie kolejnych zobowiązań (po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu).

Nie ulega przy tym wątpliwości, iż mowa tu o nadpłacie jako nierozliczonej kwocie depozytu prosumenckiego, na który to depozyt przypisywane były środki z tytułu wprowadzenia przez prosumenta energii elektrycznej do sieci.

Zwracana kwota nadpłaty będzie zatem stanowić (część) kwoty należnej Wnioskodawcy z tytułu dokonanej już wcześniej odpłatnej dostawy towarów w postaci energii elektrycznej, która już wcześniej zostanie opodatkowana VAT.

Będzie to zatem jedynie forma rozliczenia pomiędzy Wnioskodawcą a przedsiębiorstwem energetycznym z tytułu wprowadzenia przez Wnioskodawcę jako prosumenta energii elektrycznej do sieci w poprzednich okresach.

Powyższe nie będzie rodzić zatem dla Wnioskodawcy konsekwencji na gruncie VAT, bowiem w szczególności kwota nadpłaty zostanie już poprzednio uwzględniona (stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy o VAT) w podstawie opodatkowania VAT z tytułu wprowadzenia przez Wnioskodawcę energii elektrycznej do sieci.

Ad 5.

W ocenie Wnioskodawcy, kwota odpowiadająca umorzonym - na podstawie art. 4c ust. 6 ustawy o OZE - środkom powinna pomniejszać podstawę opodatkowania VAT z tytułu wcześniejszego wprowadzenia przez Wnioskodawcę energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i w związku z tym Wnioskodawca będzie zobowiązany do korekty podstawy opodatkowania VAT z tytułu dostaw towarów (energii elektrycznej) dokonanych w okresach, których dotyczy ww. umorzenie, poprzez wystawienie faktury korygującej (faktur korygujących) do faktur dokumentujących dokonane wcześniej dostawy towarów (energii elektrycznej) w okresach, którego dotyczy ww. umorzenie.

Uzasadniając powyższe należy wskazać, iż jak wynika z art. 4c ust. 5 ustawy o OZE, kwota środków stanowiąca depozyt prosumencki może być rozliczana na koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia przypisania tej kwoty jako depozyt prosumencki na koncie prosumenta (art. 4c ust. 5 tej ustawy).

W przypadku gdy (...) prosument energii odnawialnej (...) w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, to niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu. Wysokość zwracanej nadpłaty nie może przekroczyć dwudziestu procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty (art. 4 ust. 11 pkt 2 tej ustawy).

Jednakże, po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego niewykorzystane lub niezwrócone na podstawie przepisu art. 4 ust. 11 pkt 2 środki umarza się (art. 4c ust. 6 tej ustawy).

Z powyższego wynika zatem, iż w związku z rozliczaniem prosumentów w oparciu o model net-billing może dojść do sytuacji, gdy część środków przypisanych do depozytu prosumenckiego zostanie umorzona.

Środki te - należne prosumentowi z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej - nie zostaną zatem przez niego wykorzystane (na pokrycie zobowiązań wobec sprzedawcy) ani też otrzymane (jako nadpłata).

Faktem jest jednak, iż były to należności prosumenta z tytułu dokonanej wcześniej odpłatnej dostawy towarów w postaci energii elektrycznej i (tak będzie w przypadku Wnioskodawcy) zostały uwzględnione w podstawie opodatkowania VAT z tego tytułu.

Jak wynika natomiast z art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.

W ust. 13 tego artykułu wskazano, iż w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Przy czym, z ust. 15 pkt 3 tego artykułu wynika, iż warunku posiadania dokumentacji, o którym mowa w ust. 13, nie stosuje się m.in. w przypadku sprzedaży energii elektrycznej.

Opisaną sytuację, w której Wnioskodawca ani nie wykorzysta umorzonej kwoty środków w celu „zapłaty” za energię elektryczną dostarczoną przez sprzedawcę, ani też nie otrzyma tych środków od sprzedawcy jako nadpłaty, przyrównać należy zatem do swego rodzaju obniżki ceny, po jakiej Wnioskodawca sprzedał energię elektryczną (wprowadzoną do sieci elektroenergetycznej).

Wnioskodawca będzie wystawiać faktury na przedsiębiorstwo energetyczne z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w poszczególnych miesiącach kalendarzowych.

Jak natomiast stanowi art. 106j ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie - podatnik wystawia fakturę korygującą.

W związku z powyższym - skoro pozostała nierozliczona i nie zwrócona Wnioskodawcy jako prosumentowi kwota podlega umorzeniu (art. 4 ust. 11 pkt 2 oraz art. 4c ust. 6 ustawy o OZE), a możliwa kwota nadpłaty limitowana jest do 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej w danym miesiącu kalendarzowym - kwota depozytu w części w jakiej nie podlega zwrotowi i nie może być wykorzystana na poczet pomniejszenia przyszłych zobowiązań Wnioskodawcy wobec sprzedawcy powinna pomniejszać podstawę opodatkowania VAT z tytułu dokonanych wcześniej przez Wnioskodawcę dostaw energii elektrycznej (wynagradzanych za środki przekazane na depozyt prosumencki).

Uznać należy zatem, iż kwota odpowiadająca umorzonym - na podstawie art. 4c ust. 6 ustawy o OZE - środkom powinna pomniejszać podstawę opodatkowania VAT z tytułu wcześniejszego wprowadzenia przez Wnioskodawcę energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i w związku z tym Wnioskodawca będzie zobowiązany do korekty podstawy opodatkowania VAT z tytułu dostaw towarów (energii elektrycznej) dokonanych w okresach, których dotyczy ww. umorzenie, poprzez wystawienie faktury korygującej (faktur korygujących) do faktur dokumentujących dokonane wcześniej dostawy towarów (energii elektrycznej) w okresach, którego dotyczy ww. umorzenie.

Ad 6.

W ocenie Wnioskodawcy, publikacja przez (...) skorygowanej RCEm (Rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej), obliguje Wnioskodawcę do wystawienia faktury korygującej i pomniejszenia / powiększenia podstawy opodatkowania VAT i podatku należnego z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dokonanego w okresie, którego dotyczy skorygowana RCEm w przypadku, gdy Sprzedawca nie dokona korekty rozliczenia.

Uzasadniając powyższe należy wskazać, iż z art. 29a ust. 10 ustawy o VAT wynika, iż podstawę opodatkowania obniża się o:

1) kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2) wartość zwróconych towarów i opakowań;

3) zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4) wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

W ust. 13 tego artykułu wskazano, iż w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Z kolei, z ust. 14 tego artykułu wynika, iż ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Przy czym, z ust. 15 pkt 3 tego artykułu wynika, iż warunku posiadania dokumentacji, o którym mowa w ust. 13, nie stosuje się m.in. w przypadku sprzedaży energii elektrycznej.

Jak natomiast stanowi art. 106j ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie - podatnik wystawia fakturę korygującą.

Z ustawy o OZE wynika natomiast w szczególności, że:

  • „W przypadku gdy prosument energii odnawialnej lub prosument zbiorowy energii odnawialnej wytworzył energię elektryczną w odnawialnym źródle energii i wprowadził ją do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r., wartość energii elektrycznej, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, jest wyznaczana dla każdego miesiąca kalendarzowego i stanowi iloczyn:

1)sumy ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej lub prosumenta zbiorowego energii odnawialnej w poszczególnych okresach rozliczania niezbilansowania (t) składających się na dany miesiąc kalendarzowy, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb(t) przyjmującym wartości ujemne;

2)rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej, o której mowa w ust. 5, wyznaczonej dla danego miesiąca kalendarzowego” (art. 4b ust. 1 tej ustawy)

  • Rynkowa cena energii elektrycznej ustalana jest dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania, w rozumieniu art. 2 pkt 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej (Dz. Urz. UE L 158 z 14.6.2019, str. 54), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/943”, jako ważona wolumenem obrotu średnia z cen energii elektrycznej określonych dla polskiego obszaru rynkowego dla wszystkich sesji notowań danej doby w systemie kursu jednolitego na rynkach dnia następnego, prowadzonych:

1) przez giełdę towarową w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 380) oraz

2) w ramach jednolitego łączenia rynków dnia następnego prowadzonego przez wyznaczonych operatorów rynku energii elektrycznej (art. 4b ust. 4 tej ustawy).

Z kolei, z ustawy Prawo Energetyczne wynika w szczególności, że: operator informacji rynku energii, stosując obiektywne przejrzyste zasady zapewniające równoprawne traktowanie użytkowników systemu oblicza skorygowaną wartość cen energii elektrycznej, o których mowa w pkt 7, w przypadku zmiany danych wykorzystywanych do ustalenia tych cen wynikającą z korekt przekazywanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych lub podmioty, o których mowa art. w 11zb ust. 6, jeżeli skorygowana cena różni się od poprzednio obliczonej o więcej niż 0,1% (art. 11y ust. 1 pkt 8).

Powyższe oznacza zatem, że operator informacji rynku energii (tzn. ...) może skorygować wartość rynkowej miesięcznej cenny energii potrzebnej do obliczenia wartości depozytu prosumenckiego.

Jednakże, z ustawy o OZE wynika, iż to sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w celu prowadzenia rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, prowadzi konto dla prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, zwane dalej „kontem prosumenta”, na którym ewidencjonuje ilości energii elektrycznej i wartości energii elektrycznej, o których mowa w art. 4 ust. 1a, oraz wynikającą z nich wartość środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci, zwaną dalej „depozytem prosumenckim” (art. 4c ust. 1).

Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej od 1 lipca 2022 r. przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię elektryczną w instalacji odnawialnego źródła energii, której przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i wprowadzenie z niej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej po raz pierwszy nastąpiło po 31 marca 2022 r., z wyłączeniem mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej zgodnie z art. 4d ust. 2-11, wobec wartości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne (art. 4 ust. 1a pkt 2).

Wartość depozytu prosumenckiego dotycząca danego miesiąca kalendarzowego jest ustalana i przyporządkowywana do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym” (art. 4c ust. 4 tej ustawy).

Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanych zgodnie z ust. 2a-2d, w zakresie różnicy pomiędzy wartością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, ustaloną w sposób określony w art. 4b, oraz wartością energii elektrycznej pobranej z tej sieci, ustaloną w sposób określony w art. 4c ust. 3 (art. 4 ust. 3a ww. ustawy).

Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, udostępnia prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej, w przejrzystej i zrozumiałej formie, szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia, o którym mowa w ust. 3 i 3a, w tym dane pomiarowe obejmujące ilości odnawialnej energii elektrycznej wprowadzonej do i pobranej z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, ustalone na zasadach określonych w ust. 2a-2d, a w przypadku rozliczenia, o którym mowa w ust. 3a, również dane obejmujące wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci oraz pobranej z sieci przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej (art. 4 ust. 6 ww. ustawy).

Podkreślić należy także, iż zgodnie z § 6 ust. 2 Załącznika nr 1 - Warunki świadczenia usługi kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczenia energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji dla prosumenta nr (…), w przypadku zaistnienia konieczności korygowania rozliczeń, Sprzedawca wystawi fakturę VAT-korekta z terminem płatności 14 dni od daty wystawienia.

W związku z powyższym, zgodnie z powołanymi przepisami oraz ustaleniami umownymi zawartymi pomiędzy Stronami wyraźnie wynika, iż to Sprzedawca (przedsiębiorstwo energetyczne), a nie Wnioskodawca jest zobowiązany do korygowania rozliczeń w przypadku zaistnienia zmian (w tym również do dokonania rozliczenia z uwzględnieniem skorygowanej RCEm).

W ocenie Wnioskodawcy, z powyższego wynika zatem, iż to Sprzedawca zobowiązany jest do dokonywania rozliczenia, w tym z uwzględnieniem skorygowanej RCEm (rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej), co oznacza, iż publikacja przez (...) skorygowanej RCEm (Rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej), obliguje Wnioskodawcę do wystawienia faktury korygującej i pomniejszenia / powiększenia podstawy opodatkowania VAT i podatku należnego z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dokonanego w okresie, którego dotyczy skorygowana RCEm w przypadku, gdy Sprzedawca (tu: przedsiębiorstwo energetyczne) nie dokona korekty rozliczenia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług definiuje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwana dalej „ustawą o VAT”.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (…) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 2 pkt 6 i 22 ustawy o VAT:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

6) towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii;

22) sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowią implementację art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady. Zgodnie z ww. regulacją Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Przepis ten stwierdza, że wykorzystywanie własności dóbr materialnych lub niematerialnych do celów zarobkowych w sposób ciągły, należy w szczególności uznać za działalność gospodarczą.

Art. 15 ust. 6 ustawy o VAT:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy przepis jest odzwierciedleniem art. 13 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym:

Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.

Jednakże w przypadku gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji (…).

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań, oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności:

  • czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników,
  • czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itp., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). Tylko w tym zakresie ich czynności mają bowiem charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Rolę gminy szczegółowo określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.).

Art. 2 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:

Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.

Realizacja zadań własnych następować może także w drodze dostawy towarów i świadczenia usług w rozumieniu art. 7 i art. 8 ustawy o VAT (w zakresie dostaw i usług co do zasady odpłatnych). Gmina, w celu wypełnienia nałożonych zadań, organizuje warunki dla innych podmiotów bądź bezpośrednio uczestniczy w obrocie gospodarczym.

W analizowanej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1436), zwanej dalej ustawą o OZE.

Art. 2 pkt 19 i pkt 27a ustawy o OZE:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

19) mikroinstalacja - instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.

27a) prosument energii odnawialnej - odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 459 i 830).

Art. 3 ustawy o OZE:

Podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wymaga uzyskania koncesji na zasadach i warunkach określonych w ustawie - Prawo energetyczne, z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej:

1) w mikroinstalacji;

2) w małej instalacji;

3) wyłącznie z biogazu rolniczego, w tym w kogeneracji w rozumieniu art. 3 pkt 33 ustawy - Prawo energetyczne;

4) wyłącznie z biopłynów.

Art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy o OZE:

Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej od 1 lipca 2022 r. przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię elektryczną w instalacji odnawialnego źródła energii, której przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i wprowadzenie z niej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej po raz pierwszy nastąpiło po 31 marca 2022 r., z wyłączeniem mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej zgodnie z art. 4d ust. 2-11, wobec wartości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne.

Art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy o OZE:

Rozliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w odniesieniu do prosumenta energii odnawialnej - dokonuje się z uwzględnieniem zasad, o których mowa w ust. 2a-2d, na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego dokonującego pomiaru ilości energii elektrycznej w punkcie poboru energii prosumenta energii odnawialnej.

Szczegółowy sposób rozliczania prosumenta z udostępnionej energii regulują przepisy art. 4 ust. 2a - 7 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Art. 4 ust. 3a ustawy o OZE:

Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanych zgodnie z ust. 2a–2d, w zakresie różnicy pomiędzy wartością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, ustaloną w sposób określony w art. 4b, oraz wartością energii elektrycznej pobranej z tej sieci, ustaloną w sposób określony w art. 4c ust. 3.

Art. 4 ust. 8 ustawy o OZE:

Wytwarzanie i wprowadzanie do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej, o której mowa w ust. 1 oraz ust. 1a, przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej niebędącego przedsiębiorcą, o którym mowa w ustawie - Prawo przedsiębiorców, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 tej ustawy.

Art. 4 ust. 10 ustawy o OZE:

Pobrana energia elektryczna podlegająca rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1 i 1a, jest zużyciem energii wyprodukowanej na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej i nie stanowi:

1)sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju,

2)zużycia energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu

- w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143 i 1137).

Art. 4 ust. 11 ustawy o OZE:

W przypadku gdy:

1) prosument energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1, nie odbierze energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w okresie 12 miesięcy od daty jej wprowadzenia do sieci zgodnie z ust. 5, to nieodebraną energią dysponuje sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w celu pokrycia kosztów rozliczenia, w tym opłat, o których mowa w ust. 4;

2) prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, to niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu. Wysokość zwracanej nadpłaty nie może przekroczyć dwudziestu procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Art. 4b ust. 1 ustawy o OZE:

W przypadku gdy prosument energii odnawialnej lub prosument zbiorowy energii odnawialnej wytworzył energię elektryczną w odnawialnym źródle energii i wprowadził ją do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r., wartość energii elektrycznej, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, jest wyznaczana dla każdego miesiąca kalendarzowego i stanowi iloczyn:

1) sumy ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej lub prosumenta zbiorowego energii odnawialnej w poszczególnych okresach rozliczania niezbilansowania (t) składających się na dany miesiąc kalendarzowy, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb (t) przyjmującym wartości ujemne;

2) rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej, o której mowa w ust. 5, wyznaczonej dla danego miesiąca kalendarzowego.

Art. 4c ustawy o OZE:

1. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w celu prowadzenia rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, prowadzi konto dla prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, zwane dalej „kontem prosumenta”, na którym ewidencjonuje ilości energii elektrycznej i wartości energii elektrycznej, o których mowa w art. 4 ust. 1a, oraz wynikającą z nich wartość środków za energię elektryczną należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci, zwaną dalej „depozytem prosumenckim”.

2. Depozyt prosumencki przeznaczany jest na rozliczenie zobowiązań prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta, o którym mowa w ust. 1.

3. Zobowiązanie prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, o którym mowa w ust. 2, określa się dla danego okresu rozliczeniowego jako sumę iloczynów, dla wszystkich okresów rozliczania niezbilansowania (t) w okresie rozliczeniowym, ilości energii elektrycznej pobranej z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb (t) przyjmującym wartość dodatnią, oraz ceny sprzedaży energii elektrycznej uwzględniającej obowiązkowe obciążenia podatkowe i fiskalne, stosowanej w rozliczeniach pomiędzy sprzedawcą i prosumentem dla tego okresu rozliczenia niezbilansowania.

4. Wartość depozytu prosumenckiego dotycząca danego miesiąca kalendarzowego jest ustalana i przyporządkowywana do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym.

5. Kwota środków stanowiąca depozyt prosumencki może być rozliczana na koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia przypisania tej kwoty jako depozyt prosumencki na koncie prosumenta.

6. Po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego niewykorzystane lub niezwrócone na podstawie przepisu art. 4 ust. 11 pkt 2 środki umarza się.

Art. 40 ust. 1 ustawy o OZE:

Obowiązek zakupu energii elektrycznej, o którym mowa w art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 1, art. 70c ust. 2 oraz art. 92 ust. 1, wykonuje wyznaczony przez Prezesa URE sprzedawca energii elektrycznej, zwany dalej „sprzedawcą zobowiązanym”, na podstawie umowy, o której mowa w art. 5 ustawy - Prawo energetyczne.

Art. 40 ust. 1a ustawy o OZE:

Sprzedawca zobowiązany, o którym mowa w ust. 1, ma obowiązek dokonać rozliczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1-3 oraz w art. 38c ust. 3, chyba że rozliczenia dokonuje sprzedawca wybrany przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej lub spółdzielnię energetyczną, na podstawie umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Posiadają Państwo panele fotowoltaiczne zamontowane na budynkach będących Państwa własnością, w tym na Budynku A. oraz Budynku jednostki organizacyjnej Gminy (Budynku B.). Panele te stanowią mikroinstalacje, a Państwo są prosumentem energii odnawialnej.

Zawarli Państwo - dla każdego budynku oddzielnie - umowy z przedsiębiorstwem energetycznym, Spółką S.A. Przedmiotem tych umów jest świadczenie przez przedsiębiorstwo energetyczne (Sprzedawcę) na rzecz Państwa usługi kompleksowej, polegającej na:

a)sprzedaży energii elektrycznej wraz z zapewnieniem świadczenia usługi jej dystrybucji,

b)rozliczaniu energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci OSD, wytworzonej w mikroinstalacji wraz z zapewnieniem usługi odbioru i przesyłania tej energii elektrycznej.

Jako model rozliczeń, przewidziano tzw. „net billing”.

Kupują Państwo energię elektryczną w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Ilość zakupionej energii elektrycznej jest określana na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego dla danego budynku (punktu poboru energii).

Sprzedawca dokonuje rozliczenia na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego mierzącego ilość energii elektrycznej, wprowadzonej i pobranej z sieci, w punkcie poboru energii Prosumenta. Rozliczenia pomiędzy przedsiębiorstwem energetycznym a Gminą są prowadzone na podstawie ilości energii elektrycznej sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie, która jest wyznaczana dla danej godziny metodą wektorową według wzoru:

Eb(t) = Ep(t) - Ew(t)

gdzie poszczególne symbole oznaczają;

Eb(t) - ilość energii sumarycznie zbilansowanej w godzinie (t), wyrażoną w kWh, podlegającą rozliczeniu w danym okresie rozliczeniowym: wartość dodatnia oznacza ilość energii elektrycznej pobranej w danej godzinie (t) z sieci OSD, a wartość ujemna oznacza ilość energii elektrycznej wprowadzonej w danej godzinie (t) do tej sieci,

Ep(t) - sumę ze wszystkich faz ilości energii elektrycznej pobranej w godzinie (t) z sieci OSD, wyrażoną w kWh,

Ew(t) - sumę wszystkich faz ilości energii elektrycznej wprowadzonej w godzinie (t) do sieci OSD, wyrażoną w kWh.

Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci OSD, nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed datą wprowadzenia energii elektrycznej do sieci. Jako datę wprowadzenia do sieci OSD przyjmuje się ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego, w którym energia elektryczna została wprowadzona do sieci, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy od daty wprowadzenia tej energii elektrycznej do sieci. Przedsiębiorstwo energetyczne udostępnia Państwu szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia.

Wskazali Państwo, że w umowie strony wskazały zasady rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 1a ustawy o OZE (przytoczone zostały regulacje wynikające z ww. przepisów).

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą kwestii, czy jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT wprowadzanie przez Państwa do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w ww. mikroinstalacjach, w przypadku rozliczenia w systemie net-billing na podstawie zawartych umów kompleksowych.

W świetle zacytowanych wyżej przepisów, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż energii elektrycznej (stanowiącej towar), w tym energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii za wynagrodzeniem, co do zasady wpisuje się w definicję działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów, na zasadach dla niej określonych.

Kwalifikacji tej nie zmienia treść art. 4 ust. 8 ustawy o OZE, gdyż ustawa o VAT definiuje we własnym zakresie działalność gospodarczą.

Znajduje to potwierdzenie w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-219/12 Fuchs, w którym Trybunał uznał, że:

„eksploatacja zainstalowanego na służącym prywatnym celom domu mieszkalnym lub obok niego modułu fotowoltaicznego, skonstruowanego w ten sposób, że po pierwsze ilość wytworzonej energii elektrycznej jest zawsze niższa od ilości energii elektrycznej ogółem zużytej przez użytkownika modułu do celów prywatnych, a po drugie energia ta jest dostarczana do sieci za wynagrodzeniem o charakterze stałym, stanowi „działalność gospodarczą” w rozumieniu tych przepisów”.

Ustawa o VAT nie definiuje, co należy rozumieć przez czynność odpłatną. Jednak dla uznania, że dostawa towarów oraz świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność, co wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Zatem istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą będącą świadczeniem wzajemnym. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia (świadczenia wzajemnego). Za dokonanie tych czynności, wynagrodzenie musi być wyrażalne w pieniądzu, co jednak nie oznacza, że musi mieć ono postać pieniężną, gdyż wynagrodzenie (odpłatność) jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową (zapłatą za towar lub usługę może być inny towar lub usługa), albo mieszaną (zapłata w części pieniężna, a w części rzeczowa). Innymi słowy, musi istnieć możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za dostawę towarów lub świadczenie usług.

Jak już więc wskazano, sprzedaż energii elektrycznej (stanowiącej towar), w tym energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii za wynagrodzeniem, co do zasady wpisuje się w definicję działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów, co znajduje potwierdzenie w ww. wyroku TSUE C-219/12.

W okolicznościach niniejszej sprawy sprzedaż energii elektrycznej należy rozpatrywać więc jako działalność gospodarczą w kontekście art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a Państwa uznać należy za podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W tym przypadku nie występuje wyłączenie jednostki samorządu terytorialnego z grona podatników na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT - bowiem dokonują / będą Państwo dokonywać dostawy energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach nie jako organ władzy publicznej, lecz na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umów kompleksowych, zawartych z przedsiębiorstwem energetycznym, na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej oraz rozliczanie energii elektrycznej wprowadzonej przez Państwa do sieci OSD.

W konsekwencji jako zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług, poprzez wprowadzanie energii do sieci energetycznej dokonują/będą Państwo dokonywać (będąc prosumentem energii odnawialnej) na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Dostawa energii elektrycznej nie została przez ustawodawcę wymieniona jako zwolniona od podatku, w konsekwencji podlega/będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, wprowadzenie przez Państwa do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach zamontowanych na Budynku A. i Budynku B., stanowi / będzie stanowić po Państwa stronie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia z tego podatku.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jestprawidłowe.

W pytaniu nr 2 sformułowali Państwo wątpliwości, czy podstawą opodatkowania VAT z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B. jest/będzie kwota depozytu na dzień przypisania z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w tym danym okresie (co stanowi iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w tym okresie oraz rynkowej ceny energii elektrycznej w danym okresie, zgodnie z wyliczeniem Sprzedawcy), pomniejszona o należny VAT według stawki 23%.

Art. 29a ust. 1 ustawy o VAT:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Art. 29a ust. 6 ustawy o VAT:

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Art. 29a ust. 7 ustawy o VAT:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1)stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2)udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3)otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Kluczowa dla konstrukcji podstawy opodatkowania jest analiza pojęcia wynagrodzenia rozumianego jako wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług.

Z kolei z przytoczonych powyżej przepisów ustawy o OZE wynika, że w przypadku gdy prosument energii odnawialnej lub prosument zbiorowy energii odnawialnej czy prosument wirtualny wytworzył energię elektryczną w odnawialnym źródle energii i wprowadził ją do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r., wartość energii elektrycznej (o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy o OZE) jest wyznaczana dla każdego miesiąca kalendarzowego zgodnie z art. 4b ust. 1 ustawy o OZE, tj. jako iloczyn sumy ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej lub prosumenta zbiorowego energii odnawialnej w poszczególnych okresach rozliczania niezbilansowania (t) składających się na dany miesiąc kalendarzowy, oznaczonej w art. 4 ust. 2b symbolem Eb(t) przyjmującym wartości ujemne oraz rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej, o której mowa w art. 4b ust. 5 ustawy o OZE, wyznaczonej dla danego miesiąca kalendarzowego.

Wskazana wartość (iloczyn energii wprowadzonej po zbilansowaniu międzyfazowym i ceny rynkowej) jest wartością należną za wytworzenie i wprowadzenie przez prosumenta energii do sieci. Należy ją zatem uznać za wynagrodzenie należne Państwu za dostawę energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Natomiast depozyt prosumencki, pokazujący wartość środków należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci (ilość energii i wartość tej energii), jak wynika z przepisów ustawy o OZE, przeznaczony jest na rozliczenie zobowiązań prosumenta energii odnawialnej z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta. Jak wynika z art. 4c ust. 4 ustawy o OZE, wartość depozytu prosumenckiego dotycząca danego miesiąca kalendarzowego jest ustalana i przyporządkowywana do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Depozyt zapisany na koncie prosumenckim służy więc wyłącznie do regulowania zobowiązań, natomiast w żaden sposób nie wpływa na kwestię ustalania podstawy opodatkowania.

Fakt wzajemnego kompensowania zobowiązania prosumenta wobec przedsiębiorstwa energetycznego i tego przedsiębiorstwa wobec prosumenta, pozostaje bez wpływu na określenie wysokości podstawy opodatkowania.

Mając na uwadze konstrukcję normatywną podstawy opodatkowania, wyrażoną w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT oraz powołane przepisy ustawy o OZE, należy podkreślić, że podstawą opodatkowania jest w istocie kwota należna, pomniejszona o należny z tytułu danej dostawy podatek.

Kwotę należną dla Państwa jako prosumenta z tytułu dostawy wytworzonej energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej stanowi wartość ustalona jako iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez Państwa do sieci po zbilansowaniu międzyfazowym i rynkowej ceny energii elektrycznej. Wskazana wartość (iloczyn energii wprowadzonej po zbilansowaniu międzyfazowym i ceny rynkowej) - jak stwierdzono powyżej - jest wartością należną Państwu z tytułu rozliczenia wprowadzonej do sieci energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej, obejmującą całość należnego Państwu świadczenia od przedsiębiorstwa energetycznego, którą - w celu określenia podstawy opodatkowania - należy pomniejszyć o kwotę występującego dla tej dostawy podatku należnego. Wskazuje to, że ww. wartość (iloczyn energii wprowadzonej do sieci po zbilansowaniu międzyfazowym i ceny rynkowej) stanowi kwotę brutto z tytułu dostawy wprowadzonej przez Państwa (tj. prosumenta) do sieci energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej, to znaczy kwotę zawierającą w sobie podatek VAT.

Podatek z tytułu tej dostawy należy więc liczyć od sumy wskazanej wartości (iloczynu energii wprowadzonej po zbilansowaniu międzyfazowym i ceny rynkowej), tj. metodą „w stu”.

Podsumowując, podstawę opodatkowania, jaką powinni Państwo określić z tytułu sprzedaży energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w okresie rozliczeniowym, stanowi wartość ustalona jako iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez Państwa jako prosumenta do sieci - po zbilansowaniu godzinowym (czyli z uwzględnieniem bilansowania międzyfazowego) - i ceny stosowanej dla danego okresu rozliczenia, pomniejszona o kwotę należnego podatku od towarów i usług.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest nieprawidłowe.

Pytanie nr 3 dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w danym okresie (miesiącu) w mikroinstalacji zlokalizowanej na Budynku B.

Art. 19a ust. 1 ustawy o VAT:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

Art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a ustawy o VAT:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Art. 19a ust. 7 ustawy o VAT:

W przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności.

Art. 2 pkt 31 ustawy o VAT:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze, rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Art. 106b ust. 1 ustawyo VAT:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT:

Fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4.

Z powyższych regulacji wynika, że w przypadku dostaw energii elektrycznej na rzecz innego podatnika podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, zaś faktura powinna być wystawiona najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. W sytuacji, gdy podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawianie, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Zatem obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) oraz art. 19a ust. 7 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury, natomiast gdy nie wystawią Państwo faktury lub wystawią ją Państwo z opóźnieniem obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawianie, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

W kolejnych pytaniach formułują Państwo wątpliwości odnoszące się do wpływu na zmiany podstawy opodatkowania poszczególnych sytuacji związanych z rozliczeniami za wprowadzoną do sieci OSD energią elektryczną, jak również Państwa obowiązków w zakresie wystawiania faktur korygujących.

Art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT:

Podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.

Art. 29a ust. 13 ustawy o VAT:

W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Art. 29a ust. 14 ustawy o VAT:

Przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Art. 29a ust. 15 pkt 3 ustawy o VAT:

Warunku posiadania dokumentacji, o którym mowa w ust. 13, nie stosuje się w przypadku sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usług dystrybucji gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 24–37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy.

Art. 29a ust. 17 ustawy o VAT:

W przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.

Art. 106j ust. 1 ustawy o VAT:

W przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1)podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,

2)(uchylony)

3)dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4)dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

5)stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Art. 106j ust. 2 ustawy o VAT:

Faktura korygująca powinna zawierać:

1)(uchylony)

2)numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2a) numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca, z wyjątkiem faktur korygujących wystawianych do faktur, dla których nie został nadany numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur;

3)dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a)określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5,

b)nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

4)(uchylony)

5)jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6)w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości.

Faktury korygujące można generalnie podzielić na te, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania (tzw. faktury korygujące „in minus”) oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość podstawy opodatkowania ulega podwyższeniu (tzw. faktury korygujące „in plus”).

Można również dokonać podziału ze względu na powód wystawienia faktury korygującej:

  • pierwszy rodzaj stanowią faktury korygujące wystawione w celu naprawienia błędu, który spowodował podanie nieprawidłowej kwoty należności na fakturze pierwotnej, a który istniał już w chwili wystawienia faktury pierwotnej. Błędy te polegają w szczególności na nieprawidłowym określeniu ilości sprzedawanego towaru, błędnym określeniu w fakturze ceny towaru niezgodnej z ustaleniami między stronami transakcji, czy też nieprawidłowym ustaleniu stawki podatku VAT w wyniku błędu rachunkowego;
  • drugi rodzaj stanowią faktury korygujące wystawione z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie wystawienia faktury pierwotnej i których powstanie nie jest uzależnione od błędu popełnionego przez wystawcę. Przyczyny powodujące konieczność wystawienia takich faktur to m.in.: podwyższenie ceny towaru już po wystawieniu faktury pierwotnej, czy następcze udzielenie rabatu, skonta, upustu na zakupiony towar. Przyczyną wtórną może być również zwrot towaru.

Z powołanych wyżej przepisów ustawy o VAT, dotyczących faktur korygujących, wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia fakturę korygującą.

Zatem, co do zasady, korygowanie pierwotnie wystawionej faktury powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych.

Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.

W pytaniu 4 sformułowali Państwo wątpliwości, czy zwracane na Państwa rzecz środki depozytu prosumenckiego nie będą powiększać podstawy opodatkowania VAT z tytułu dokonanego wcześniej przez Państwa wprowadzania energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej.

Depozyt prosumencki przeznaczany jest na rozliczenie zobowiązań prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta (art. 4c ust. 1 i 2 ustawy o OZE). Po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego niewykorzystane środki w części stanowiącej nie więcej niż 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej w danym miesiącu kalendarzowym stanowią nadpłatę, którą Sprzedawca zwraca w terminie nie dłuższym niż do końca 13 miesiąca następującego po danym miesiącu, w którym powstał ten depozyt. Pozostała kwota nierozliczona i nie zwrócona Państwu jako prosumentowi podlega umorzeniu.

W efekcie środki zgromadzone w depozycie prosumenckim nie stanowią podstawy opodatkowania VAT u Państwa jako prosumenta. Jak wskazano powyżej, podstawą opodatkowania jest/będzie wartość ustalona jako iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez Państwa - po zbilansowaniu godzinowym - i rynkowej ceny energii elektrycznej. Ponadto wskazana wartość (iloczyn energii wprowadzonej i ceny rynkowej) - jak wskazano powyżej - jest wartością należną Państwu jako prosumentowi z tytułu rozliczenia wytworzonej energii elektrycznej w instalacji OZE, obejmującą całość świadczenia należnego Państwu od Sprzedawcy. Zatem wartość depozytu prosumenckiego nie stanowi wynagrodzenia należnego Państwu jako prosumentowi.

Środki zgromadzone w depozycie prosumenckim służą do wzajemnych rozliczeń Prosumenta i sprzedawcy energii, i nie stanowią podstawy opodatkowania ani nie mają wpływu na jej wysokość.

Tym samym zwracana kwota nadpłaty jest formą rozliczenia z przedsiębiorstwem energetycznym z tytułu wprowadzonej do sieci energii elektrycznej w poprzednich okresach rozliczeniowych. Zwracana nadpłata nie jest efektem zmiany ilości ani ceny energii wprowadzonej uprzednio do sieci.

W efekcie zwrot niewykorzystanych środków depozytu prosumenckiego na Państwa rzecz nie stanowi/nie będzie stanowić czynności opodatkowanej w rozumieniu ustawy, ponieważ  w myśl art. 7 oraz art. 8 ustawy, przekazanie środków pieniężnych nie stanowi/nie będzie stanowiło czynności, która dla celów ustawy mogłaby zostać zakwalifikowana jako dostawa towarów bądź świadczenie usług, tj. jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest również podstaw do zmiany podstawy opodatkowania, zadeklarowanej w poprzednich okresach rozliczeniowych.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 jestprawidłowe.

W pytaniu nr 5 sformułowali Państwo wątpliwości, czy kwota odpowiadająca umorzonym środkom z depozytu prosumenckiego powinna pomniejszać podstawę opodatkowania z tytułu wcześniejszego wprowadzenia przez Państwa energii elektrycznej do tej sieci i czy w związku z tym będą Państwo zobligowani do wystawienia faktury korygującej.

Jak już wskazano, środki zgromadzone w depozycie prosumenckim nie stanowią podstawy opodatkowania ani nie mają wpływu na jej wysokość. Tym samym, umorzenie środków z depozytu prosumenckiego, czyli środków niewykorzystanych lub niezwróconych, nie zmienia podstawy opodatkowania z tytułu dostawy energii.

Umorzenia środków zgromadzonych w depozycie prosumenckim nie sposób bowiem uznać za rabat/obniżkę/upust wynagrodzenia w związku z dostawą energii, które są podstawą do obniżenia podstawy opodatkowania w podatku VAT w oparciu o art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT i wystawienia faktury korygującej w trybie art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Nie można też uznać, że w wyniku umorzenia środków dochodzi do zmniejszenia wynagrodzenia z tytułu dostawy energii, skoro jego wysokość jest ustalona jako iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez Państwa - po zbilansowaniu godzinowym - i rynkowej ceny energii elektrycznej. W tym bowiem przypadku ani ilość wprowadzonej energii ani jej cena nie uległy zmianie. Zatem umorzenia środków, o którym mowa w przepisach ustawy o OZE, nie można utożsamiać z udzieleniem opustu lub obniżką ceny.

W konsekwencji, nie powinni Państwo również wystawiać faktury korygującej na rzecz Sprzedawcy. Należy pamiętać, że istotą faktur korygujących jest poprawienie faktur pierwotnych w ten sposób, aby dokumentowały one rzeczywisty przebieg zaistniałych zdarzeń gospodarczych, a zatem nie można wystawić faktury korygującej dokumentującej udzielenie po wystawieniu faktury pierwotnej obniżki ceny, skoro do tej obniżki nie doszło.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 jestnieprawidłowe.

Pytaniem nr 6 objęli Państwo sytuację, gdy (...) opublikuje skorygowaną Rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej (RCEm) i jej skutki dla podstawy opodatkowania z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dokonanego w okresie, którego dotyczy skorygowana RCEm w przypadku, gdy Sprzedawca nie dokona korekty rozliczenia.

Jak wskazano powyżej, podstawą opodatkowania, jaką powinni Państwo określić z tytułu sprzedaży energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w okresie rozliczeniowym jest iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez Państwa do sieci - po zbilansowaniu godzinowym (czyli z uwzględnieniem bilansowania międzyfazowego) i ceny stosowanej dla danego okresu rozliczenia, pomniejszony o kwotę podatku należnego. Gdy zatem (...) opublikuje skorygowaną RCEm dla danego okresu rozliczenia, zmieni to podstawę opodatkowania dokonanej przez Państwa sprzedaży energii elektrycznej, co wypełnia dyspozycję art. 29a ust. 10 ustawy o VAT. W takiej sytuacji podejmowane czynności - zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami - muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie poprzez wystawienie faktur korygujących.

A zatem publikacja przez (...) skorygowanej RCEm obliguje Państwa do wystawienia faktury korygującej na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i pomniejszenia / powiększenia podstawy opodatkowania VAT i podatku należnego (stosownie do art. 29a tej ustawy) z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dokonanego w okresie, którego dotyczy skorygowana RCEm.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 6 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytań). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. W szczególności interpretacja nie rozstrzyga kwestii stawki podatku dla sprzedaży energii. Po 30 czerwca 2020 r. kwestia ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług może być określona wyłącznie w ramach wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o VAT.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00