Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.603.2023.2.EB

Ustalenie, czy sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT oraz dokumentowania tej transakcji fakturą.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT oraz dokumentowania tej transakcji fakturą. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 stycznia 2024 r. (wpływ 5 lutego 2024 r.), pismem z 16 lutego 2024 r. (wpływ 16 lutego 2024 r.) oraz pismem z 19 lutego 2024 r. (wpływ 19 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jako komornik Sądu Rejonowego w (...) prowadzi Pan egzekucję z nieruchomości położonej (...).

Dłużnik (...) nabył do majątku osobistego niżej wskazane nieruchomości w sposób następujący:

1.Udział w zabudowanej działce gruntu nr (...) w wysokości (...) części na podstawie umowy darowizny z dnia 4 listopada 1991 r. oraz na podstawie umowy zniesienia współwłasności oraz umowy sprzedaży z dnia 14 września 2007 r. (zapis w akcie notarialnym z 7 kwietnia 2008 r. A nr (...)).

Zabudowana działka gruntu nr (...) – która stanowiła działkę zabudowaną – uległa podziałowi na działki:

-nr (...)/1 o pow. (...) ha,

-nr (...)/2 o pow. (...) ha,

-nr (...)/3 o pow.(...) ha,

-nr (...)/4 o pow.(...) ha.

2.7 kwietnia 2008 r. na podstawie umowy częściowego zniesienia współwłasności (akt notarialny z 7 kwietnia 2008 r. (...) sporządzony w Kancelarii notarialnej (...)) Dłużnik (...)

Nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem magazynowo-biurowym, położona (...).

3.5 grudnia 2008 r. na podstawie umowy sprzedaży (akt notarialny (...) sporządzony w kancelarii notarialnej (...)) dłużnik nabył:

Od (...):

-udział wynoszący 1/8 części w zabudowanej budynkiem mieszkalnym działce gruntu nr (...)/1 położonej (...);

-udział wynoszący 1/2 części w zabudowanej budynkiem transportu i łączności działce gruntu nr (...)/4 położonej (...);

oraz od (...):

-udział wynoszący 1/8 części w zabudowanej budynkiem mieszkalnym działce gruntu nr (...)/1 położonej (...);

-udział wynoszący 1/2 części w zabudowanej budynkiem transportu i łączności działce gruntu nr (...)/4 położonej (...);

4.(...) r. na podstawie umowy sprzedaży nabył od (...) i (…) udziały wynoszące łącznie (...) części w zabudowanej budynkiem mieszkalnym działce gruntu numer (...)/1 położonej w (...).

5.(…) r. (akt notarialny (...) sporządzony w Kancelarii notarialnej (...)) nabył niezabudowaną nieruchomość tj. działkę nr (...)/5 oraz (...)/7 z przeznaczeniem na powiększenie działki (...)/5. Działki (...)/5 i (...)/7 zlokalizowane (...) zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta (...) (uchwała Rady Miejskiej w (...) z dnia 27 marca 2001 r.) przeznaczone są pod tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej (oznaczone symbolem MU) KW nr (...). Nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem hotelowo-restauracyjnym. Położoną (...), dz. nr (...)/1,(...)/5,(...)/7 (KW (...)) dz. nr (...)/4 (KW (...)), gmina (...).

Na działkach nr (...)/1 i (...)/4 zlokalizowany jest budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

Przedmiotowe nieruchomości zostały nabyte do majątku osobistego. W akcie notarialnym nie wskazano, aby nabycie było przeznaczone na cele działalności gospodarczej. Transakcje nabycia nieruchomości nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dłużnik nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego od zakupu z uwagi na brak opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług.

Dłużnik posiadający nr NIP (…) i nr PESEL (…) prowadził działalność gospodarczą pod firmą (…). Przedmiot działalności gospodarczej wskazany w CEiDG to:

146.90.Z. Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana;

77.21.Z. Wypożyczalnia i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego;

68.20.Z. Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi;

56.30. Przygotowanie i podawanie napojów;

56.21 Przygotowanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych ( katering);

56.10.A. Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne;

55.10.Z. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania;

47.91.Z. Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej;

47.78.Z. Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

47.77.Z. Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

47.74.Z. Sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych;

47.25.Z. Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych;

46.34.A. Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych;

46.19.Z. Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju;

46.18.Z. Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów;

33.13.Z. Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych;

32.50.Z. Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne;

26.70.Z. Produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego.

Dłużnik orzeczeniem Sądu Rejonowego (...) sygn. akt (...) z (…) r. (data uprawomocnienia się orzeczenia – (…) r.) otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 5 lat.

Dłużnik była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od 22 kwietnia 2004 r. Z dniem 8 kwietnia 2022 r. został wykreślony w rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9 punkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. art. 96 ust. 9 Ustawy o VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, jeżeli:

4) podatnik albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celno-skarbowego, dyrektora izby administracji skarbowej lub Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Przed ogłoszeniem licytacji Komornik zwrócił się do dłużnika z wezwaniem do złożenia oświadczenia w zakresie podatku VAT od transakcji sprzedaży przedmiotowych nieruchomości.

Dłużnik złożył oświadczenie, że:

„W zakresie obowiązku odprowadzania do US w (...) podatku VAT od licytowanych nieruchomości (...) nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy taki obowiązek występuje. W jego ocenie w związku z faktem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej – majątek przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna – majątek przechodzi na rzecz osoby fizycznej, tj. (...) co skutkuje brakiem obowiązku odprowadzania podatku VAT”.

Pomimo wezwania dłużnik nie przedstawił ewidencji środków trwałych, w Centralnej Ewidencji działalności Gospodarczej dłużnik wskazał, że działalność prowadzi również pod adresem (...), co oznacza, że zabudowana nieruchomość była wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej.

Dłużnik nie wskazał czy w ostatnich 10 latach była dokonywana modernizacja – ulepszenie nieruchomości – przewyższające 30 % wartości nieruchomości.

Doprecyzowanie i uzupełnienie wniosku.

Pytanie nr 1

Czy przedmiotem sprzedaży egzekucyjnej będzie cała działka nr (...)/2, czy tylko udział w tej działce, który posiada dłużnik? Jeśli udział to w jakiej wysokości.

Odpowiedź:

Działka nr (...)/2 została podzielona, w wyniku podziału działki numer (...)/2 powstały działki gruntu numer (...)/5 (przeznaczona na powiększenie działki gruntu numer (...)/1) oraz numer (...)/6 (informacja zawarta w akcie notarialnym z dnia 29 czerwca 2011 r. A nr (...)którego kopie przekazano wraz z wnioskiem). Wobec powyższego działka nr (...)/2 nie będzie przedmiotem sprzedaży.

Pytanie nr 2

Kiedy dokładnie i na podstawie jakiego tytułu prawnego dłużnik nabył działkę nr (...)/2 (udział w działce)?

Odpowiedź:

Nabycie działki gruntu nr (...)/2 nastąpiło w ramach transakcji niepodlegającej opodatkowaniu.

Wobec podziału tej działki dłużnik nabył działki nr (...)/5 oraz (...)/7. (…) r. (akt notarialny (...) sporządzony w Kancelarii notarialnej (...)) nabył niezabudowaną nieruchomość, tj. działkę nr (...)/5 oraz (...)/7 z przeznaczeniem na powiększenie działki (...)/5. Działki (...)/5 i (...)/7 zlokalizowane (...) zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta (...) (uchwała Rady Miejskiej (…)) przeznaczone są pod tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej (oznaczone symbolem MU) KW nr (...).

Nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem hotelowo-restauracyjnym. Położoną (...), dz. nr (...)/1, (...)/5, (...)/7 (KW (...)) dz. nr (...)/4 (KW (...)), (...).

Działka gruntu (...)/6 uległa podziałowi na działki gruntu numer (...)/7 oraz (...)/8.

Pytanie nr 3

Czy nabycie przez dłużnika działki nr (...)/2 (udziałów w działce) nastąpiło w ramach transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (należy jednoznacznie określić, czy była to czynność opodatkowana i czy transakcja ta została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT)?

Odpowiedź:

Nabycie działki gruntu nr (...)/2 a właściwie działek wynikających z podziału tej działki – nastąpiło w ramach transakcji nie podlegającej opodatkowaniu.

Pytanie nr 4

Czy przy nabyciu ww. działki (udziału w działce) dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego? Jeżeli tak, należy wskazać, czy z tego prawa dłużnik skorzystał. Jeśli nie przysługiwało, należy wskazać dlaczego.

Odpowiedź:

Podatnikowi z tytułu nabycia tych działek nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, działki bowiem nabył do majątku osobistego.

Pytanie nr 5

Czy działka nr (...)/2 jest zabudowana? Jeżeli tak, to należy wskazać:

a)jakie dokładnie budynki/budowle lub ich części, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), znajdują się na działce będącej przedmiotem sprzedaży?

b)czy znajdujące się na nieruchomości budynki/budowle lub ich części nabyte zostały wraz z działką, czy dłużnik je wybudował? Jeżeli wybudował, to czy budowa budynków/budowli lub ich części została zakończona (kiedy?)? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

c)jeśli budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży położone na działce nr (...)/2 zostały nabyte przez dłużnika, to czy nabycie nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, i czy transakcje te zostały udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

d)czy z tytułu nabycia/wybudowania budynków, budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny. Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

e)czy ww. obiekty były/są/będą do dnia sprzedaży wykorzystywane przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były/są/będą do dnia sprzedaży ww. obiekty, wykonywał dłużnik – należy podać podstawę prawną zwolnienia. Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

f)w jaki sposób dłużnik wykorzystywał nieruchomości od momentu nabycia/zakończenia budowy do chwili sprzedaży? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

g)czy w odniesieniu do budynków/budowli lub ich części, doszło już do pierwszego zasiedlenia, tj. do pierwszego zajęcia budynku/budowli lub ich części (oddania do używania)? Jeżeli tak, to kiedy? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

h)czy między pierwszym zasiedleniem (oddaniem do użytkowania) a dostawą budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży upłynął okres dłuższy, czy krótszy niż 2 lata? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

i)czy dłużnik ponosił wydatki na ulepszenie lub przebudowę danego budynku/budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. dokonał istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany ich wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków ich zasiedlenia? Jeżeli ponosił takie wydatki, to:

i.kiedy były one ponoszone?

ii.czy po dokonaniu tych ulepszeń były one oddane do użytkowania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej oraz czy w momencie ich dostawy minie okres dłuższy niż dwa lata licząc od momentu oddania tych obiektów do użytkowania po dokonaniu ulepszeń?

iii.czy dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków?

iv.czy obiekty w stanie ulepszonym były udostępniane osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych, np. najmu, dzierżawy, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze? Jeśli tak, to czy w całości czy w części (jeśli w części, to w jakiej), w jakim okresie, i czy udostępnianie było odpłatne?

Informacji i-iv należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Nie ma już działki (…)/2, została podzielona na działki (...)/5 i (...)/6. Działka (...)/5 została przeznaczona na powiększenie działki nr (...)/1 a działka (...)/6 podzielona na działki (...)/7 i (...)/8.

Na działkach nr (...)/1 i (...)/4 jest zabudowa, zlokalizowany jest na niej budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

Działka gruntu nr (...)/8 nie stanowi przedmiotu egzekucji komorniczej.

ad. a)

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

ad. b)

Dłużnik nabył zabudowane nieruchomości.

ad. c)

Nabycie nastąpiło w ramach transakcji nieopodatkowanej. Nie zostały udokumentowane fakturą VAT tylko wyłącznie aktem notarialnym:

Akt notarialny z dnia (...) r. (nr (...)) w § 7 wskazano, że z tytułu dokonania tej czynności nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (akt notarialny przekazany wraz z wnioskiem). Akt notarialny z dnia (...) r. (nr (...)) w § 8 wskazano że strony oświadczyły, że z tytułu dokonania tej czynności nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Akt notarialny z dnia (…) r. (nr (...)) w § 8 wskazano, że strony oświadczyły że z tytułu dokonania niniejszej transakcji na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług strony zbywające nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Ad d.) Z tytułu nabycia dłużnikowi nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Brak jest informacji co do modernizacji obiektu w okresie 10 lat wstecz.

Ad. e)

Obiekty nie są wykorzystywane do działalności z uwagi na zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Dłużnik orzeczeniem Sądu Rejonowego (...) sygn. akt (...) z dnia (...) otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 5 lat.

Dłużnik był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od (...) r. Z dn. (...) r. został wykreślony w rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9 punkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. art. 96 ust. 9 Ustawy o VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, jeżeli:

4) podatnik albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celno-skarbowego, dyrektora izby administracji skarbowej lub Szefa Krajowej Administracji Skarbowej,

Przed ogłoszeniem licytacji Komornik zwrócił się do dłużnika z wezwaniem do złożenia oświadczenia w zakresie podatku VAT od transakcji sprzedaży przedmiotowych nieruchomości.

Dłużnik złożył oświadczenie, że:

„W zakresie obowiązku odprowadzania do US w (...) podatku VAT od licytowanych nieruchomości (...) nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy taki obowiązek występuje. W jego ocenie w związku z faktem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej – majątek przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna – majątek przechodzi na rzecz osoby fizycznej, tj. (...)co skutkuje brakiem obowiązku odprowadzania podatku VAT”.

Ad. f)

Dłużnik wykorzystywał budynek hotelarski i parking do działalności gospodarczej, w której był czynnym podatnikiem podatku VAT.

Dłużnik posiadający nr NIP (…) i nr PESEL (…)prowadził działalność gospodarczą pod firmą (...).

Przedmiot działalności gospodarczej wskazany w CEiDG to:

146.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana;

77.21.Z. Wypożyczalnia i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego

68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi;

56.30. Przygotowanie i podawanie napojów;

56.21 Przygotowanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering);

56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne;

55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania;

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej;

47.78.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

47.74.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych;

47.25.Z Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych;

46.34.A Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych;

46.19.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju;

46.18.Z Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów;

33.13.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych;

32.50.Z Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne;

26.70.Z Produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego.

Ad. g)

W odniesieniu do nabytych budynków doszło do pierwszego zasiedlenia – jeszcze przed rokiem 2008.

Ad. h)

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a przyszłą dostawą (sprzedażą egzekucyjną) upłynęły już dwa lata.

Ad. i)

Dłużnik nie przedstawił żadnych dokumentów na ulepszenie, czy przebudowę nabytych budynków.

Ad. j)

Dłużnik nie przedstawił żadnych dokumentów na ulepszenie czy przebudowę nabytych budynków.

Pytanie nr 6

Czy działka nr (...)/2 jest niezabudowana? Jeśli tak, to należy jednoznacznie wskazać, czy na dzień dostawy działki nr (...)/2:

a)dla działki tej będzie obowiązywała wydana decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu?

b)będzie obowiązywał uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jeśli tak, to jakie przeznaczenie ww. działki wynikać będzie z ww. planu i czy plan ten dopuszczał będzie możliwość posadowienie na tej działce jakichkolwiek budynków, budowli, czy obiektów budowlanych.

Odpowiedź:

Nie ma działki nr (...)/2, została podzielona na działki (...)/5 i (...)/6. Działka (...)/5 została przeznaczona na powiększenie działki nr (...)/1 a działka (...)/6 podzielona na działki (...)/7 i (...)/8.

Na działkach nr (...)/1 i (...)/4 jest zabudowana. Zlokalizowany jest na niej budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

Działka gruntu nr (...)/8 nie stanowi przedmiotu egzekucji komorniczej.

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

Pozostałe informacje:

Pytanie nr 1

Od kiedy dokładnie i z tytułu prowadzenia jakiej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą, dłużnik był zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Odpowiedź:

Data rejestracji jako podatnika VAT 22 kwietnia 2004 r.

Data wykreślenia 8 kwietnia 2022 r.

Dane z wykazu podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Informacja przekazana wraz z wnioskiem.

Pytanie nr 2

W jakim celu dłużnik nabył działki, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży? Informacji należy udzielić odrębnie dla działek, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Dłużnik nabył w celach osobistych, a potem przeznaczył do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Dłużnik złożył oświadczenie, że:

„W zakresie obowiązku odprowadzania do US (...) podatku VAT od licytowanych nieruchomości (...) nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy taki obowiązek występuje. W jego ocenie w związku z faktem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej – majątek przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna – majątek przechodzi na rzecz osoby fizycznej, tj. (...) co skutkuje brakiem obowiązku odprowadzania podatku VAT”.

Pytanie nr 3

Czy dłużnik w momencie nabycia nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży był zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług? Informacji należy udzielić odrębnie dla działek, których dotyczą zadane we wniosku pytania.

Odpowiedź

W momencie nabycia nieruchomości dłużnik był zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.

Pytanie nr 4

Czy dłużnik nabył ww. działki/budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży w celu wykorzystywania ich w prowadzonej działalności gospodarczej?

Odpowiedź:

Dłużnik nabył w celach osobistych (d-d: zapisy w aktach notarialnych), a potem przeznaczył do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie nr 5

Czy dłużnik wprowadził działki i naniesienia znajdujące się na tych działkach do ewidencji środków trwałych? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki oraz każdego z budynku/budowli lub ich części znajdujących się na poszczególnych działkach.

Odpowiedź:

Dłużnik nie przedstawił ewidencji środków trwałych.

Pytanie nr 6

W jaki sposób, do jakich celów, dłużnik wykorzystywał od chwili wejścia w ich posiadanie do dnia sprzedaży działki, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży? Informacji należy udzielić odrębnie dla działek, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Dłużnik wykorzystywał budynek hotelarski i parking do działalności gospodarczej, w której był czynnym podatnikiem podatku VAT.

Dłużnik posiadający nr NIP (...) i nr PESEL (...) prowadził działalność gospodarczą pod firmą (...).

Przedmiot działalności gospodarczej wskazany w CEiDG to:

146.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana;

77.21.Z. Wypożyczalnia i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego;

68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi;

56.30. Przygotowanie i podawanie napojów;

56.21 Przygotowanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering);

56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne;

55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania;

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej;

47.78.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków , zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

47.74.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych;

47.25.Z Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych;

46.34.A Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych;

46.19.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju;

46.18.Z Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów;

33.13.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych;

32.50.Z Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne;

26.70.Z Produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego.

Pytanie nr 7

Czy działki, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży, były/są/będą do dnia sprzedaży wykorzystywane przez dłużnika w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy? Jeśli nie to należy wyjaśnić w jaki sposób dłużnik wykorzystywał przez cały okres posiadania poszczególne działki i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Nie będą wykorzystywane przez dłużnika do działalności gospodarczej z uwagi na wskazany wyżej zakaz prowadzenia tej działalności.

Pytanie nr 8

Czy działki, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży do dnia sprzedaży były/są/będą wykorzystywane przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były nieruchomości, wykonywał dłużnik – należy podać podstawę prawną zwolnienia? Informacji należy udzielić odrębnie dla działek, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Nie są wykorzystywane przez dłużnika do działalności gospodarczej z uwagi na wskazany wyżej zakaz prowadzenia tej działalności.

Pytanie nr 9

Czy działki, których dotyczą zadane we wniosku pytania i/lub budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży, były/są/będąprzedmiotem najmu, dzierżawy, użyczenia itp.? Jeśli tak, to prosimy wskazać:

a)okres, w którym działki i/lub budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży był oddane przez dłużnika w najem, dzierżawę, użyczenie itp.,

b)czy była to czynność odpłatna?

c)czy czynsz z tytułu dzierżawy/najmu nieruchomości był/jest/będzie dokumentowany fakturami wystawionymi przez dłużnika?

d)w jaki sposób odbywało się rozliczenie podatku należnego z tytułu dzierżawy przedmiotowych nieruchomości?

e)czy podatek należny z tytułu dzierżawy/najmu nieruchomości był/jest rozliczany w Urzędzie Skarbowym? Jeśli nie był/nie jest rozliczany prosimy wskazać z jakiego powodu?

Informacji należy udzielić odrębnie dla działek, których dotyczą zadane we wniosku pytania i budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Przedmiotowe nieruchomości nie są przedmiotem najmu.

Pytanie nr 10

Czy nakłady na odrestaurowanie i odnowienie w roku 2013 budynku hotelowo-restauracyjnego znajdującego się na działce nr (...)/1 i nr (...)/4 poniósł dłużnik? Jeśli nie to i na jakiej podstawie prawnej poniósł te nakłady w roku 2013?

Odpowiedź:

Nakłady poniósł dłużnik.

Pytanie nr 11

Czy na działce nr (...)/1 znajduje się wyłącznie budynek hotelowo-restauracyjny, który jest budynkiem mieszkalnym, czy również innym budynek mieszkalny?

Odpowiedź:

We wniosku o interpretację w punkcie 5 wskazano:

Na działkach nr (...)/1 i (...)/4 zlokalizowany jest budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

Pytanie nr 12

Jakie dokładnie naniesienia, które są własnością dłużnika i będą przedmiotem sprzedaży egzekucyjnej, znajdują się na działkach nr (...)/1, (...)/3, (...)/4, (...)/5 i (...)/7? Należy dokładnie wskazać:

a)który obiekt jest budynkiem, a który budowlą lub ich częścią, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)?

Informacji proszę udzielić odrębnie dla każdej z działek, z uwzględnieniem obiektów wskazanych w złożonym wniosku.

b)jeśli na ww. działkach znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, to należy wskazać, jakie są to urządzenia oraz z którym budynkiem/budowlą są one powiązane?

Odpowiedź:

We wniosku o interpretację w punkcie 5 wskazano:

Na działkach nr (...)/1 i (...)/4 zlokalizowany jest budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

Pytanie nr 13

Czy znajdujące się na poszczególnych działkach budynki/budowle lub ich części nabyte zostały wraz z działką, czy dłużnik je wybudował? Jeżeli wybudował to:

a)czy budowa budynków/budowli lub ich części została zakończona (kiedy?)?

b)czy dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę tych obiektów?

c)w jakim celu dłużnik dokonał budowy tych naniesień?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Budynki zostały nabyte wraz z działką. Dłużnik nabył przedmiotowe działki w roku 2011, a w operacie szacunkowym z 2 stycznia 2019 r. wskazano, że na działkach (...)/5 i (...)/7 znajduje się parking – miejsca postojowe co oznacza, że minął przynajmniej okres 2 lat od daty dostawy budowli, tj. od daty wybudowania parkingu.

Pytanie nr 14

Jeśli budynki, budowle lub ich części mające być przedmiotem sprzedaży położone na działce poszczególnych działkach zostały nabyte przez dłużnika, to czy nabycie nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, i czy transakcje te zostały udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

We wniosku wskazywano, że nieruchomości wraz z budynkami zostały nabyte w transakcji niepodlegającej opodatkowaniu co zostało udokumentowane w przesłanych dokumentach źródłowych.

Pytanie nr 15

Czy nabycie przez dłużnika działek nr (...)/1, (...)/3, (...)/4, (...)/5, (...)/7 będących przedmiotem postępowania egzekucyjnego, nastąpiło w ramach transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (należy jednoznacznie określić, czy była to czynność opodatkowana i czy transakcja ta została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT)? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej z ww. działek mających być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

We wniosku wskazywano, że nieruchomości wraz z budynkami zostały nabyte w transakcji niepodlegającej opodatkowaniu co zostało udokumentowane w przesłanych dokumentach źródłowych.

Pytanie nr 16

Czy przy nabyciu ww. nieruchomości będących przedmiotem postępowania egzekucyjnego dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego? Jeżeli tak, należy wskazać, czy z tego prawa dłużnik skorzystał. Jeśli nie przysługiwało, należy wskazać dlaczego. Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki będącej przedmiotem zbycia.

Odpowiedź:

Jeśli transakcja nabycia nie była opodatkowana to nabywcy nie mogło przysługiwać odliczenie. Kwestia ta wynika wyraźnie z przedstawionych dokumentów źródłowych.

Pytanie nr 17

Czy nastąpiło już pierwsze zasiedlenie (zajęcie, oddanie do używania, rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne) położonych na nieruchomości poszczególnych budynków/budowli lub ich części? Jeżeli tak, to należy wskazać czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem każdego budynku/budowli lub ich części a ich sprzedażą przez komornika, upłynie okres dłuższy niż 2 lata? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części znajdujących się na poszczególnych działkach.

Odpowiedź:

We wniosku wskazywano, że nieruchomości wraz z budynkami zostały nabyte w transakcji niepodlegającej opodatkowaniu co zostało udokumentowane w przesłanych dokumentach źródłowych. Dłużnikowi – nabywcy nie przysługiwało odliczenie VAT.

Pytanie nr 18

Czy w ciągu 2 lat przed planowaną sprzedażą poszczególnych budynków/budowli lub ich części w drodze egzekucji komorniczej ponoszono wydatki na ulepszenie lub przebudowę ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. dokonano istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany ich wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków ich zasiedlenia? Jeżeli ponoszono takie wydatki, to:

a)kto i na jakiej podstawie ponosił te wydatki?

b)kiedy były one ponoszone?

c)czy po dokonaniu tych ulepszeń budynki/budowle lub ich części były oddane do użytkowania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej ponoszącego wydatki oraz czy w momencie ich dostawy minie okres dłuższy niż dwa lata licząc od momentu oddania tych obiektów do użytkowania po dokonaniu ulepszeń?

d)czy dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków?

e)czy obiekty w stanie ulepszonym były udostępniane osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych, np. najmu, dzierżawy, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze? Jeśli tak, to czy w całości czy w części (jeśli w części, to w jakiej), w jakim okresie, i czy udostępnianie było odpłatne?

Informacji 17 a-e należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części mających być przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź:

Tak, w odniesieniu do nabytych budynków doszło do pierwszego zasiedlenia – jeszcze przed rokiem 2008 – odpowiedzi udzielono w odpowiedzi do punktu 5 litera g wezwania.

Brak jest informacji od dłużnika, czy ponoszono wydatki na ulepszenie – modernizację. Jednak z punktu widzenia przepisów art. 43 ust. 1 punkt 10 oraz art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowa informacja jest nie istotna z punktu widzenia opodatkowania transakcji sprzedaży egzekucyjnej. Podatnik – tu dłużnik – w sytuacji dokonania sprzedaży nieruchomości zwolnionej z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 jeśli dokonywał nakładów modernizacyjnych, a nie upłynęło 10 lat jest zobowiązany do korekty podatku naliczonego. Jest to obowiązek dłużnika, natomiast dostawa wskazanych nieruchomości nie jest uzależniona od dokonywanych nakładów.

Pytanie nr 19

W przypadku uzupełnienia opisu sprawy wskaże Pan, że na którejkolwiek z działek nr (...)/1, (...)/3, (...)/4, (...)/5 i (...)/7 nie znajdują się żadne budynku/budowle lub ich części, tj. którakolwiek z powyższych działek na dzień sprzedaży będzie niezabudowana, należy jednoznacznie wskazać, czy na dzień dostawy:

a)dla działki tej będzie obowiązywała wydana decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu?

b)dla działki będzie obowiązywał uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jeśli tak, to jakie przeznaczenie ww. działki wynikać będzie z ww. planu i czy plan ten dopuszczał będzie możliwość posadowienie na tej działce jakichkolwiek budynków, budowli, czy obiektów budowlanych.

Odpowiedź:

Działki (...)/5 i (...)/7 zlokalizowane (...) zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta (...) (uchwała Rady Miejskiej (...)) przeznaczone są pod tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej (oznaczone symbolem MU) KW nr (...).

Na działkach nr (...)/1 i (...)/4 zlokalizowany jest budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Działki nr (...)/5 i (...)/7 stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony.

Pytanie nr 20

Jeżeli nie posiada Pan informacji, o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny, czy w przedmiotowej sprawie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać:

-czy ten brak informacji jest wynikiem podjętych przez Pana działań?

-czy działania te zostały udokumentowane?

-czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużnika?

Odpowiedź:

Wszystkie żądane w wezwaniu do uzupełnienia wniosku zostały przekazane we wniosku z potwierdzeniem tego w dołączonych dokumentach źródłowych.

Ponadto w uzupełnieniu z 16 lutego 2024 r. wskazał Pan:

Pytanie 20

Jeżeli nie posiada Pan informacji, o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny, czy w przedmiotowej sprawie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać:

-czy ten brak informacji jest wynikiem podjętych przez Pana działań?

-czy działania te zostały udokumentowane?

-czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużnika

Odpowiedź:

Brak informacji jest efektem podjętych działań przez Wnioskodawcę.

Przed ogłoszeniem licytacji Komornik zwrócił się do dłużnika z wezwaniem do złożenia oświadczenia w zakresie podatku VAT od transakcji sprzedaży przedmiotowych nieruchomości.

Dłużnik złożył oświadczenie, że:

„W zakresie obowiązku odprowadzania do US (...) podatku VAT od licytowanych nieruchomości (...)nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy taki obowiązek występuje. 14/ jego ocenie w związku z faktem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej – majątek przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna – majątek przechodzi na rzecz osoby fizycznej tj. (...) co skutkuje brakiem obowiązku odprowadzania podatku VAT”.

Pomimo wniosku o przekazanie dokumentów firmowych w tym ewidencji środków trwałych lub informacji o ponoszonych nakładach dłużnik nie przekazał żadnych innych informacji poza powyższym oświadczeniem.

Podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych informacji od dłużnika.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, że działka o nr (...)/5 i (...)/7 stosownie do przepisów prawa budowlanego jest budowlą.

Budynek był zasiedlony przed rokiem 2008, w roku 2013 odrestaurowany i odnowiony.

Wnioskodawca nie posiada informacji czy nakłady na odrestaurowanie i odnowienie ponosił dłużnik. Zdaniem Wnioskodawcy nawet jeśli to dłużnik dokonywał nakładów na tę nieruchomość to minęło już nie dwa lata a 10 lat od daty nakładów co powoduje, że przepisy dotyczące zasiedlenia nie maja zastosowania.

Jak wskazano wyżej pomimo poczynionych starań brak jest informacji czy dłużnik ponosił nakłady na przedmiotową nieruchomość.

Pytania (ostatecznie zawarte w uzupełnieniu do wniosku z 31 stycznia 2024 r.)

1.Czy dokonując sprzedaży egzekucyjnej wskazanej wyżej nieruchomości zabudowanej – jest to budynek hotelowo restauracyjny (działki nr (...)/1, (...)/2, (...)/3, (...)/4) (...) należy opodatkować je podatkiem od towarów i usług VAT?

2.Czy dokonując sprzedaży egzekucyjnej działek gruntu nr (...)/5 i (...)/7 stanowiących teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony (...); należy opodatkować je podatkiem od towarów i usług VAT?

3.Czy w przypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości, która to sprzedaż korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 punkt 10 ustawy o VAT, komornik ma obowiązek wystawienia faktury VAT w imieniu dłużnika?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie wyrażone uzupełnieniu do wniosku z 31 stycznia 2024 r.)

W Pana ocenie:

Ad. 1

Dotyczące sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym, tj. działki nr (...)/3 zabudowanej budynkiem magazynowo-gospodarczym oraz działki nr (...)/1 i (...)/4, na których zlokalizowany jest budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Wobec powyższego z uwagi na fakt, że nabycie nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym, które nie było opodatkowane podatkiem VAT, to dłużnik nie mógł skorzystać z odliczenia podatku VAT przy nabyciu.

Dłużnik nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT – wykreślony z rejestru VAT z 8 kwietnia 2022 r. na podstawie art. 96 ust. 9 pkt 4 ustawy o VAT, a z aktu notarialnego wynika, że transakcja nabycia nie była opodatkowana podatkiem VAT – co oznacza, że nie odliczono podatku VAT przy nabyciu nieruchomości.

Dłużnik nie przedłożył ewidencji środków trwałych. W operacie szacunkowym wskazano, że budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku 2013.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, transakcja zbycia egzekucyjnego przedmiotowych zabudowanych nieruchomości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, bowiem wypełnia normę art. 43 ust. 1 punkt 10 ustawy o VAT.

Uzupełnienie stanowiska:

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż egzekucyjna nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowo restauracyjnym oraz gospodarczym nabytymi w roku 2008 i 2011 na podstawie transakcji nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, wykorzystywaną do działalności gospodarczej podatnika – dłużnika, który był czynnym podatnikiem podatku VAT do roku 2022, na podstawie art. 43 ust. 1 punkt 10 korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działek utwardzonych kostka brukową i ogrodzonych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie:

Pojęcie budowli definiuje treść art. 1a pkt 2 u.p.o.l. oraz treść art. 3 pkt 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud.

W myśl art. 3 pkt 3 pr. bud. pod pojęciem budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Tak więc chodniki, parkingi, place manewrowe są budowlami.

Stosownie do art. 43 ust. 1 punkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku : Punkt 10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Uzupełnienie własnego stanowiska w sprawie pytania nr 2. Dłużnik nabył przedmiotowe działki w roku 2011, a w operacie szacunkowym z 2 stycznia 2019 r. wskazano, że na działkach (...)/5 i (...)/7 znajduje się parking co oznacza, że minął okres 2 lat od daty dostawy budowli tj. od daty wybudowania parkingu.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działek utwardzonych kostka brukową i ogrodzonych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 3

Stosownie do art. 106c ustawy o VAT:

Faktury dokumentujące dokonanie dostawy towarów, o której mowa w art. 18 ustawy, wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika:

1)organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r. poz. 1015, 1166 i 1342),

2)komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego

- jeżeli na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy związany z dostawą tych towarów.

Art. 18 [Płatnicy podatku]Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Art. 106c [Faktura dokumentująca dostawę towarów, dokonywaną w trybie egzekucji] Faktury dokumentujące dostawę towarów, o której mowa w art. 18, z tytułu której na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy, wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika:

1)organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

2)komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Wobec zaprezentowanego wyżej stanowiska Wnioskodawcy, że na podatniku – dłużniku nie ciąży obowiązek podatkowy w zakresie VAT (jak wskazano wyżej, zdaniem Wnioskodawcy, transakcje dostawy korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT) to komornik dokonując sprzedaży egzekucyjnej nie ma obowiązku wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż egzekucyjną która jest zwolniona z opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, Komornik stosownie do powyższego nie ma obowiązku wystawiania faktury z tytułu sprzedaży opisanej nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z treści powyższego przepisu wynika, że komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy towaru dokonywanej w trybie egzekucji, w przypadku, gdy wykonuje czynności egzekucyjne. Przez czynność egzekucyjną należy rozumieć każde formalne, oparte na przepisach procesowych, działanie uprawnionego organu egzekucyjnego wywołujące skutek prawny dla prowadzonej egzekucji.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), zgodnie z którym:

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów tej ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika.

Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Tym samym, komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według przepisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy, wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik – właściciel danej nieruchomości – jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan postępowanie egzekucyjne przeciwko Dłużnikowi – z nieruchomości: działek nr (...)/1, (...)/2, (...)/3 i (...)/4, na których zlokalizowany jest budynek hotelowo-restauracyjny, wzniesiony w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej murowanej z cegły i kamienia, odrestaurowany i odnowiony w roku (..) oraz działek nr (...)/5 i (...)/7, które stanowią teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony. Przedmiotowe nieruchomości zostały nabyte do majątku osobistego. W akcie notarialnym nie wskazano, aby nabycie było przeznaczone na cele działalności gospodarczej. Transakcje nabycia nieruchomości nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dłużnik nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego od zakupu z uwagi na brak opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług. Dłużnik wykorzystywał budynek hotelarski i parking do działalności gospodarczej, z tytułu której był czynnym podatnikiem podatku VAT. Dłużnik wykorzystywał budynek hotelarski i parking do działalności gospodarczej, w której był czynnym podatnikiem podatku VAT. Dłużnik nabył w celach osobistych, a potem przeznaczył do celów prowadzonej działalności gospodarczej. W momencie nabycia nieruchomości dłużnik był zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Dłużnik wykorzystywał budynek hotelarski i parking do działalności gospodarczej, w której był czynnym podatnikiem podatku VAT.

Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy dokonując sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowo restauracyjnym oraz terenem parkingowym przed budynkiem należy sprzedaż opodatkować oraz czy komornik będzie obowiązany wystawić fakturę VAT.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz fakt, że – jak wynika z opisu sprawy na moment nabycia nieruchomości dłużnik był zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a przedmiotowe nieruchomości zabudowane były wykorzystywane przez dłużnika do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem przy dostawie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej dłużnik będzie występował w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy

W konsekwencji, dostawa ww. nieruchomości w drodze licytacji komorniczej będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Należy zauważyć, że czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT może korzystać ze zwolnienia od tego podatku, albo może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów mogące mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie zostały określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, zawierających zwolnienie dostawy budynków, budowli lub ich części, spełniających określone w tych przepisach warunki.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Przykładowo, pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku oddany zostanie on w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej – w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku. Również w przypadku gdy nieruchomość jest wykorzystywana dla celów osobistych np. mieszkalnych również mamy do czynienia z pierwszym zasiedleniem.

W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl bowiem art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogicznie opodatkowanie podatkiem VAT, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)złożą:

a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

– zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3)adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części, spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W okolicznościach opisanej we wniosku sprawy wskazać także należy na art. 43 ust. 21 ustawy, zgodnie z którym:

Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów dokonana w trybie egzekucji jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, jeżeli udokumentowane działania w celu potwierdzenia zwolnienia podjęte przez komornika lub organ egzekucyjny były z powodu braku informacji od Dłużnika bezskuteczne.

W rozpatrywanej sprawie przedstawiony we wniosku opis sprawy nie pozwala stwierdzić, czy sprzedaż przez Pana działek zabudowanych będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, pkt 10a i pkt 2 ustawy, gdyż brak jest informacji niezbędnych do jednoznacznego dokonania takiej oceny na podstawie ww. przepisów. Nie możemy bowiem ocenić możliwości zastosowania zwolnienia do sprzedaży działek zabudowanych w sytuacji, gdy w opisie sprawy nie ma m.in. informacji, do jakich czynności wykorzystywane były zabudowane działki, które będą przedmiotem sprzedaży egzekucyjnej, oraz czy w odniesieniu do ww. działek mających być przedmiotem sprzedaży Dłużnik przed sprzedażą ponosił wydatki na ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły 30% wartości początkowej budynku ich części i kiedy ewentualnie je ponosił.

Wskazał Pan, że „(…) Pomimo wniosku o przekazanie dokumentów firmowych w tym ewidencji środków trwałych lub informacji o ponoszonych nakładach dłużnik nie przekazał żadnych informacji poza powyższym oświadczeniem” oraz, że Dłużnik nie przedstawił żadnych dokumentów na ulepszenie, czy przebudowę nabytych budynków. Brak informacji jest efektem podjętych działań przez Wnioskodawcę. Przed ogłoszeniem licytacji Komornik zwrócił się do dłużnika z wezwaniem do złożenia oświadczenia w zakresie podatku VAT od transakcji sprzedaży przedmiotowych nieruchomości. Jak wskazano wyżej, pomimo poczynionych starań brak jest informacji czy dłużnik ponosił nakłady na przedmiotową nieruchomość. Zatem brak tych informacji jest wynikiem podjętych przez Pana udokumentowanych działań potwierdzających brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od Dłużnika.

W związku z powyższym w sprawie znajduje zastosowanie art. 43 ust. 21 ustawy, tj. przyjęcie, że warunki zastosowania zwolnień nie są spełnione, o ile podjęte przez Pana udokumentowane działania nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania zwolnienia do dostawy nieruchomości zabudowanej (działki nr (...)/1, (...)/2, (...)/3, (...)/4 oraz działek nr (...)/5 i (...)/7). Zaznaczyć należy, że kwestia oceny działań podjętych przez Komornika nie była przedmiotem interpretacji.

Skoro dostawa zabudowanych działek nr (...)/1, (...)/2, (...)/3, (...)/4, (...)/5 i (...)/7 wraz z naniesieniami znajdującymi się na poszczególnych działkach nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, pkt 10a i pkt 2 ustawy w zw. z art. 43 ust. 21 ustawy, to na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa gruntów, na których posadowione są budynki/budowle, nie będzie objęta zwolnieniem od podatku.

Tym samym, sprzedaż w trybie egzekucji działek nr (...)/1, (...)/2, (...)/3, (...)/4, (...)/5 i (...)/7 wraz z naniesieniami znajdującymi się na poszczególnych działkach nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.

W konsekwencji, dokonując sprzedaży w trybie egzekucji nieruchomości zabudowanych będzie Pan zobowiązany jako płatnik podatku VAT do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku VAT na rachunek właściwego urzędu skarbowego z tytułu dokonania dostawy towaru.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Jak wynika z powyższego fakturę wystawia się w celu udokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast z art. 106b ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, że:

Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:

1a) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:

a) przypadku, gdy zapłata dotyczy czynności, o których mowa w art. 19a ust. 1b i ust. 5 pkt 4 oraz art. 106a pkt 3 i 4,

b) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

2) sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Na mocy przepisu art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 106c ustawy:

Faktury dokumentujące dostawę towarów, o której mowa w art. 18, z tytułu której na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy, wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika:

1) organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

2) komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Z opisu sprawy wynika, że będzie Pan jako komornik dokonywał sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT nieruchomości zabudowanych należących do dłużnika, który w ramach tej transakcji będzie podatnikiem podatku VAT.

Zatem Pan jako płatnik, o którym mowa w art. 18 ustawy, zobowiązany będzie do obliczenia i pobrania podatku VAT z tytułu dokonanej w imieniu Dłużnika dostawy w drodze sprzedaży licytacyjnej nieruchomości zabudowanej oraz do wystawienia faktury w imieniu i na rzecz Dłużnika, stosownie do treści art. 106c ustawy, w przypadku, gdy sprzedaż dokonana zostanie na rzecz podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Natomiast w przypadku dostawy tej nieruchomości na rzecz podmiotów niebędących podatnikiem podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz podmiotu, który nie jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, będzie Pan obowiązany do wystawienia faktury na żądanie nabywcy, jeżeli żądanie jej wystawienia zostanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczony zostanie towar, bądź otrzymana zostanie całość lub część zapłaty.

Podsumowując, w przypadku dokonania przyszłej sprzedaży licytacyjnej nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowo-restauracyjnym (działki nr (...)/1, (...)/2, (...)/3, (...)/4) położonej (...) oraz działek gruntu nr (...)/5 i (...)/7 stanowiących teren parkingowy przed budynkiem, utwardzony kostką brukową i ogrodzony (...); będzie Pan zobowiązany jako płatnik podatku VAT odprowadzić za dłużnika z sumy uzyskanej z licytacji należny podatek VAT i co do zasady wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, w przypadku gdy sprzedaż dokonana zostanie na rzecz podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Natomiast w przypadku dostawy tej nieruchomości na rzecz podmiotów niebędących podatnikiem podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz podmiotu, który nie jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, będzie Pan obowiązany do wystawienia faktury na żądanie nabywcy, jeżeli żądanie jej wystawienia zostanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczony zostanie towar, bądź otrzymana zostanie całość lub część zapłaty.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku 1-3 należało uznać całościowo za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku.

Wydając niniejszą interpretację oparto się w szczególności na informacji, że „Komornik, w myśl w art. 43 ust. 21 ustawy o VAT, podjął udokumentowane działania i wezwał pisemnie dłużnika do udzielenia niezbędnych informacji, czy w przypadku przyszłej skutecznej sprzedaży w trybie licytacji komornik jako płatnik powinien za dłużnika odprowadzić z uzyskanej ceny podatek od towarów i usług, czy też sprzedaż będzie zwolniona od opodatkowania tym podatkiem”. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto należy wskazać, że analiza załączników dołączonych do wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem tut. Organ nie jest uprawniony do oceny załączników dołączonych do wniosku lub uzupełnienia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00