Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.625.2023.2.EJ

- Czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, - czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub z jakiegokolwiek innego tytułu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

- czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

- czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub z jakiegokolwiek innego tytułu.

Uzupełnili go Państwo pismem z 19 listopada 2023 r. (wpływ tego samego dnia), a także – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 5 lutego 2024 r. (wpływ tego samego dnia), z 12 lutego 2024 r. (wpływ tego samego dnia) oraz z 13 lutego 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Spółka jest na dzień złożenia wniosku polskim rezydentem podatkowym. Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej oraz miejsce zarządu w Polsce. Spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.).

Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej. Pozostałym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest:

- produkcja wyrobów z drewna oraz korka, z wyłączeniem mebli,

- produkcja wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania,

- produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych,

- produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych,

- produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych,

- produkcja metali,

- produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń, oraz

- produkcja pozostałego sprzętu transportowego.

Wnioskodawca nie posiada własnego sprofesjonalizowanego działu handlowego, niezbędnego do skutecznego prowadzenia działalności sprzedażowej wyrobów przez niego produkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. A także nie posiada własnego sprofesjonalizowanego działu handlowego do pozyskiwania nowych kontrahentów oraz nowych rynków zbytu na wyroby Wnioskodawcy. Nie posiada również własnego sprofesjonalizowanego działu handlowego do utrzymywania i rozwijania relacji biznesowych z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy. Tym samym, Wnioskodawca mając na celu potrzebę realizacji zadań pośrednictwa handlowego oraz dystrybucji zawarł umowę pośrednictwa ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...).

Spółka A spółka komandytowa z siedzibą w (...) swoją podstawową działalność gospodarczą prowadzi w zakresie działalności agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów (PKD 48.18.Z). Spółka A spółka komandytowa z siedzibą w (...) w celu prowadzenia swojej działalności gospodarczej posiada zespół wykwalifikowanych pracowników i dostosowaną do tej działalności infrastrukturę.

Korzystanie przez Wnioskodawcę z zewnętrznych usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji do spółki A spółka komandytowa z siedzibą w (...) jest niezbędne do prowadzenia przez Wnioskodawcę jego działalności gospodarczej. Korzystanie z zewnętrznych usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji przez Wnioskodawcę od spółki A spółka komandytowa z siedzibą w (...) dokonywane jest na warunkach rynkowych.

Wnioskodawca przekształca się obecnie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wybierze formę opodatkowania na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. Ryczałtem od dochodów spółek („Ryczałt”). Wnioskodawca na moment wejścia w Ryczałt spełni wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca po planowanym przekształceniu planuje niezmiennie prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą, z wykorzystaniem dotychczasowych umów, w tym w szczególności umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...).

Obecna umowa współpracy na zasadach pośrednictwa handlowego oraz dystrybucji będzie po planowanym przekształceniu Wnioskodawcy kontynuowana na takich samych zasadach i ustaleniach biznesowych jak dotychczas.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:

- Z dniem (…) roku doszło do zmiany formy prawnej spółki pod firmą (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w miejscowości (…), adres: (…), REGON: (…), NIP: (…), wpisana do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS (…). Przedmiotowa zmiana formy prawnej nastąpiła w drodze przekształcenia Spółki komandytowej w trybie art. 551 § 1 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1705 z późn. zm.) – w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której firma otrzymała brzmienie: (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wpis przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego dokonał się z dniem (…) roku. Spółka przekształcana zmieniła jedynie numer KRS oraz nazwę. Numer NIP i REGON pozostały takie same jak dotychczas, tj.: REGON: (…), NIP: (…).

Przy przekształceniu osób prawnych mamy do czynienia jedynie z modyfikacją formy prawnej takiego podmiotu, który dalej istnieje jako ten sam. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, bo jest podmiotowo tą samą jednostką. Istota przekształcenia polega na posiadaniu takiej samej sfery praw i obowiązków przez podmiot, który zmienił tylko formę prawną, ale nie wnętrze w postaci posiadanych praw i obowiązków względem świata zewnętrznego. Przekształcenie oznacza zachowanie całego majątku w niezmienionej wysokości oraz nie narusza praw osób trzecich, a zwłaszcza jej wierzycieli. A zatem nie zachodzi tu zmiana podmiotu („stara spółka” „nowa spółka”), lecz zmiana formy spółki („stara forma prawna” „nowa forma prawna”). Tym samym mamy do czynienia z identycznością podmiotu prawnego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w zakresie zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem.

- Spółka A sp. k. jest podmiotem powiązanym w stosunku do Wnioskodawcy w myśl art. 28c pkt 1 w zw. z art. 11a ust. 1 pkt 4 oraz art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).

- Spółka nabywa usługi w zakresie pośrednictwa handlowego i dystrybucji od A sp. k. od września 2021 roku a więc dużo wcześniej zanim spółka zdecydowała się na wejście w tzw. estoński CIT.

- Wnioskodawca w ramach wykonywania swojej działalności gospodarczej korzysta z usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji. Korzystanie z usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji jest niezbędne do prowadzenia przez Wnioskodawcę jego działalności gospodarczej. Spółka korzysta z usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji do sprzedaży wyprodukowanych przez siebie towarów. Przy czym korzystanie z usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji pozwala na zwiększenie skali prowadzonej działalności gospodarczej oraz budowę wyspecjalizowanego zespołu handlowego dla różnych podmiotów z grupy handlowej przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka niepowodzenia poszczególnych przedsięwzięć gospodarczych.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem produkcyjnym produkującym profile ocynkowane zimnogięte, pokrycia dachowe z blach ocynkowanych oraz różne produkty pomocnicze związane bezpośrednio z jego produkcją podstawową. Wnioskodawca koncentruje się na efektywności kosztowej, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz logistycznych oraz rozwoju możliwości technologicznych fabryki. Wnioskodawca wcześniej nabywał usługi pośrednictwa handlowego od agentów mniejszej skali działających na różnych ograniczonych geograficznie rynkach oraz równolegle zatrudniał własnych pracowników w dziale sprzedaży. Zawarcie umowy pośrednictwa handlowego i dystrybucji z jednym podmiotem pozwoliło Wnioskodawcy wyeliminować konieczność koordynacji wszelkich działań handlowych na wszystkich rynkach i przenieść odpowiedzialność na wyspecjalizowany podmiot gospodarczy.

Reprezentujący Wnioskodawcę Agent odpowiada między innymi za działania związane ze sprzedażą produktów i usług Wnioskodawcy na wszystkich rynkach, monitorowanie rynków i konkurencji, budowanie i utrzymywanie relacji z Klientami, współpracę z Wnioskodawcą w zakresie rozwoju asortymentu, kształtowania polityki cenowej oraz przygotowywania długo i krótkoterminowych prognoz sprzedaży. W świetle powyżej opisanego modelu działania Wnioskodawcy, nabywanie usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji jest niezbędne wprowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

- Spółka w okresie przed zawarciem umowy współpracy z A sp.k. nabywała od innych podmiotów usługi pośrednictwa. Przed zawarciem umowy współpracy z A sp.k. część handlowców pracowała w Spółce na umowy o pracę, a część prowadziła własne działalności gospodarcze. Tym samym, Wnioskodawca nabywał usługi pośrednictwa handlowego od wielu mniejszych podmiotów działających na ograniczonych geograficznie rynkach oraz koncentrujących się na wybranych kategoriach produktów oferowanych przez Wnioskodawcę.

Chcąc to uporządkować powstał A sp.k., który w zamian 20 różnych dokumentów wystawia jedną fakturę na całość obsługi handlowej utrzymując tym samym wszystkie relacje z podmiotami zajmującymi się działalnością handlową w zakresie produktów Wnioskodawcy. Do wykonywania tych zadań A sp.k. jako organizacja posiada własne narzędzia do pracy, tj. samochody, komputery, telefony oraz własny marketing.

Spółka w okresie przed zawarciem umowy współpracy z A sp.k., a zasadniczo od początku istnienia Spółki (tj. od 2016 roku) nabywała usługi pośrednictwa od niektórych podmiotów świadczących obecnie usługi na rzecz A sp.k. Aktualnie Spółka nabywa owe usługi tylko od A sp.k. z uwagi na powierzenie koordynacji działań handlowych i dystrybucji do A sp.k.

- Przed nawiązaniem współpracy z A sp. k. Wnioskodawca prowadził działalność handlową oraz dystrybucyjną w modelu mieszanym poprzez zatrudnienie własnych pracowników oraz mniejszych agentów oferujących usługi pośrednictwa handlowego na ograniczonych terytorialnie rynkach. W tym modelu Wnioskodawca ponosił koszty zarządzania taką mieszaną strukturą oraz odpowiadał za koordynację różnych działań na wszystkich rynkach. Zmiana modelu funkcjonowania na model pełnego outsourcingu pozwoliło Wnioskodawcy skupić się na działalności podstawowej, tj. produkcji profili (...) oraz pokryć dachowych, a całokształt zadań z obszaru handlu i dystrybucji powierzyć jednemu profesjonalnemu Agentowi. A sp. k. jako profesjonalny Agent działający na rzecz Wnioskodawcy odpowiada za optymalizację zasobów ludzkich niezbędnych do prowadzenia powierzonych mu działań, koordynację tych działań na wszystkich rynkach, zapewnienie wszelkich narzędzi niezbędnych do prowadzenia tych działań oraz dobór metod efektywnych kosztowo w zakresie osiągania powierzonych celów. Wyspecjalizowany Agent o zbudowanej pozycji rynkowej oraz posiadanych kompetencjach w łatwy sposób może zaoferować swoje usługi w odniesieniu do ewentualnych nowych asortymentów jakie Wnioskodawca wprowadzi do oferty w przyszłości. Dodatkowo może on zaoferować swoje usługi innym podmiotom niekonkurencyjnym wobec Wnioskodawcy.

Spółka zanim nawiązała współpracę z A sp. k. zawierała osobne kontrakty typu B2B, zlecenia, umowy o pracę z poszczególnymi handlowcami, realizującymi usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji. Przy czym korzystanie z usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji za pośrednictwem spółki A sp.k. w szybszy sposób i bez zbytnich nakładów, w porównaniu z pojedynczo zwieranymi kontraktami, umowami o pracę, zleceniami, pozwala na zwiększenie skali prowadzonej działalności gospodarczej, a także agreguje wszystkie kompetencje osobowe w grupie w jednym podmiocie, który jest w stanie świadczyć usługi na rzeczy różnych podmiotów z grupy a przez to efektywniej wykorzystać potencjał osobowy dostępnych pracowników i współpracowników. Jednocześnie taki rozkład zadań w grupie daje szanse na przyszłościowe wykorzystanie tych zasobów do świadczenia usług pośrednictwa handlowego poza grupę.

- Powiązania stron umowy współpracy nie miało i nie będzie miało wpływ na warunki zawarcia tej umowy o usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji.

Powiązanie osobowe między Wnioskodawcą a Agentem są typowe dla sytuacji funkcjonowania podmiotów w Grupie firm wyspecjalizowanych w poszczególnych obszarach działalności. Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem produkcyjnym skoncentrowanym na tej działalności, które inwestuje i rozwija, oraz optymalizuje procesy produkcyjne a Agent koncentruje się na działalności handlowej, marketingowej oraz dystrybucyjnej jaką oferuje Wnioskodawcy. Dodatkowym atutem jest zaoferowanie współpracy również innym podmiotem niekonkurencyjnym (powiązanym i/lub niepowiązanym). Warunki umowy obejmujące jasne określenie zadań, zakaz działalności konkurencyjnej oraz wynagrodzenie składające się z części ryczałtowej oraz części zmiennej zależnej od efektów działalności Agenta, są standardowe jak dla podmiotów niepowiązanych.

- Umowa współpracy zostałaby zawarta na analogicznych warunkach również z podmiotem niepowiązanym.

- A sp. k. nie świadczy podobnych usług na rzecz innych podmiotów. A sp. k. prowadzi działania w kierunku pozyskania innych klientów na swoje usługi, ale nie konkurencyjne wobec Wnioskodawcy i posiada umowy handlowe na rzecz pośrednictwa handlowego na rynku pokrewnym do rynku Wnioskodawcy.

- Spółka obecnie nie nabywa innych tożsamych usług od innych podmiotów z uwagi na powierzenie działań handlowych i dystrybucyjnych do A sp.k. Natomiast, Spółka nabywa różne inne usługi od innych podmiotów obejmujące między innymi usługi doradcze, usługi wsparcia zarządzania, usługi prawne i inne typowe dla przedsiębiorstwa produkcyjnego.

- Podstawowym celem zawarcia przez Wnioskodawcę umowy z A Sp. k. było uporządkowanie i powierzenie całokształtu działalności handlowej i dystrybucyjnej wyspecjalizowanemu podmiotowi profesjonalnemu, który zadanie to wykonuje na własne ryzyko, w oparciu o własne zasoby ludzkie, własny know-how oraz własne narzędzia. Wnioskodawca tym samym może skupić się na swojej podstawowej działalności tj. produkcji profili (...) oraz pokryć dachowych, a wyspecjalizowany Agent skupia się na działalności handlowej. Ryzyka związane z zarządzaniem personelem, dobór pracowników i współpracowników, absencje, rekrutacje, systemy wynagradzania i systemy motywacyjne, podróże krajowe i zagraniczne, udział w targach stanowią zadania Agenta, a nie obciążają Wnioskodawcy. Agent odpowiada również za efektywność kosztową świadczonych wobec Wnioskodawcy usług, gdyż otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe oraz ewentualne dodatkowe wynagrodzenie za sukces. Dodatkowo Agent budując swoją organizację stał się podmiotem, który może zaoferować swoje usługi innym firmom niepowiązanym lub powiązanym o ile nie są konkurencyjne wobec Wnioskodawcy.

Tak jak to zostało wskazane powyżej dzięki korzystaniu z usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji za pośrednictwem spółki A sp.k. w szybszy sposób i bez zbytnich nakładów, w porównaniu z pojedynczo zwieranymi kontraktami, umowami o pracę, zleceniami, pozwoliło to na zwiększenie skali prowadzonej działalności gospodarczej. Wydzielenie podmiotu zawierającego umowy z poszczególnymi osobami w grupie i późniejsze świadczenie usług przez ten podmiot na rzecz grupy pozwala uprościć strukturę zatrudnienia, lepiej wykorzystać potencjał osobowy zatrudnionych osób, uniknąć przestojów w pracy zatrudnionych osób a z perspektywy podmiotów korzystających z usług takich jak Wnioskodawca, pozwala skupić się na podstawowej działalności handlowej i produkcyjnej mając dostęp do wykwalifikowanego personelu, zbierającego doświadczenie i kompetencje wszystkich podmiotów z grupy.

Końcowo jest to więc rozwiązanie tańsze, bardziej ekonomiczne pod kątem zaangażowanych zasobów osobowych i efektywniejsze pod kątem budowania kapitału ludzkiego, a przez to korzystne dla obu stron transakcji.

Pytania

 1) Czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?

 2) Czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT lub z jakiegokolwiek innego tytułu?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym (winno być: w zdarzeniu przyszłym), kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania, nie skutkuje w reżimie Ryczałtu powstaniem w Spółce dochodu z tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w związku z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym (winno być: w zdarzeniu przyszłym), kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania, nie skutkuje w reżimie Ryczałtu powstaniem w Spółce dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w związku z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT lub z jakiegokolwiek innego tytułu.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie odpowiedzi na pytanie Nr 1

Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. Jako ukryte zyski w szczególności uznaje się świadczenia wymienione w art. 28m ust. 3 pkt 1-12 ustawy o CIT, w tym nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określonej zgodnie z zasadami ustalania cen transferowych przez podmioty powiązane ponad ustaloną cenę tej transakcji z art. 11c ustawy o CIT.

W pierwszej kolejności, idąc za literalnym brzmieniem przepisów, należy stwierdzić, że kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji, niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej, od podmiotu powiązanego na warunkach rynkowych nie jest wymieniony w otwartym katalogu z art. 28m ust. 3

pkt 1-12 ustawy o CIT.

Wprawdzie brak wskazania świadczenia (transakcji) w katalogu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT nie oznacza automatycznie, że dane świadczenie nie podlega opodatkowaniu Ryczałtem. Dlatego też Wnioskodawca podjął się interpretacji zdania wstępnego z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT , tj. „przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności: (…) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji.” Wynika z niego, że dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, o ile są to świadczenia rzeczywiście wykonywane, a transakcja odpowiada wartościom rynkowym.

Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, iż zdecydowanie nie jest celem ustawodawcy doprowadzenie do sytuacji, w której każde świadczenie Spółki wobec wspólnika czy podmiotu powiązanego pozostaje opodatkowane estońskim CIT-em – takiemu opodatkowaniu pozostają jedynie świadczenie związane z uczestnictwem w zysku spółki a także niezwiązane z prowadzoną działalnością lub nadmiernie wynagradzane w stosunku do stawek rynkowych. Innymi słowy jeśli spółka nabywa usługę lub towar, które musiałaby i tak obiektywnie uzyskać na rynku oraz płaci za nie rynkowe stawki, świadczenia takie nie mogą stanowić ukrytego zysku/wydatku niezwiązanego z działalnością, o ile nie znajdują się w katalogu wymienionym wprost w ustawie CIT (co w sprawie nie ma miejsca).

W ocenie Wnioskodawcy, należne i zapłacone wynagrodzenie za korzystanie na warunkach rynkowych z usług pośrednictwa handlowego oraz dystrybucji, dzięki której Spółka jest w stanie prowadzić swoją działalność gospodarczą, nie stanowi ukrytych zysków w ramach Ryczałtu.

Tak jak to zostało wskazane powyżej, Wnioskodawca nie posiada własnego sprofesjonalizowanego działu handlowego, niezbędnego do skutecznego prowadzenia działalności sprzedażowej wyrobów przez niego produkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pozyskiwania nowych kontrahentów oraz nowych rynków zbytu na wyroby Wnioskodawcy, a także do utrzymywania i rozwijania relacji biznesowych z dotychczasowymi swoimi kontrahentami.

Spółka A spółka komandytowa z siedzibą w (...) swoją podstawową działalność gospodarczą prowadzi w zakresie działalności agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów (PKD 48.18.Z), jednocześnie dysponując należytą wiedzą, kwalifikacjami oraz specjalizacją, niezbędnymi dla skutecznego prowadzenia tej działalności, w tym w szczególności spółka A spółka komandytowa z siedzibą w (...) ma zapewnione i zabezpieczone zasoby rzeczowe i osobowe dedykowane do prowadzenia działalności agenta. Spółka A spółka komandytowa z siedzibą w (...) w celu prowadzenia swojej działalności gospodarczej posiada zespół wykwalifikowanych pracowników i dostosowaną do tej działalności infrastrukturę. Spółka A spółka komandytowa z siedzibą w (...) na chwilę obecną świadczy usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji tylko na rzecz Spółki. Niemniej jednak nie jest wykluczone by w przyszłości spółka ta świadczyła usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji na rzecz innych podmiotów, bo posiada wykwalifikowany zespół pracowników i dostosowaną do tego infrastrukturę.

Kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) jest niezbędna w wykonywanej przez Spółkę działalności gospodarczej, a przyjęte przez strony tej umowy o współpracę warunki są rynkowe. Zgodnie bowiem z art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT ukrytym zyskiem jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ustawy o CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji. Sam też przepis a contrario potwierdza, że możliwe są sytuacje zakupu świadczeń czy towarów przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT od podmiotów powiązanych, które nie stanowią ukrytego zysku, o ile są wykonywane na warunkach rynkowych. Gdyby bowiem takie świadczenia, czy dostawy towarów nie były możliwe i stanowiłyby zawsze ukryty zysk/wydatek niezwiązany z działalnością, przepis ten okazywałby się pusty.

Z świetle powyższego, kontynuacja przez Spółkę umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) według stawek rynkowych (wynagrodzenie) spowoduje, że takie świadczenie nie będzie stanowiło ukrytych zysków, pomimo że umowa jest zawarta z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami, okoliczność powiązania stron umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji nie ma znaczenia dla sklasyfikowania wypłaconego wynagrodzenia jako ukrytych zysków, jeżeli dana transakcja spełnia wymogi stawiane jej przez przepisy o cenach transferowych (art. 11c ustawy o CIT), tj.:

- faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia transakcji wskazują, że jej istnienie jest niezbędne dla celów prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej,

- transakcja jest uzasadniona ekonomicznie,

- warunki takiej transakcji nie odbiegają od warunków, na których zostałaby ona zawarta przez podmioty niepowiązane.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają ustalenia oraz przykłady wskazane w Przewodniku: „W przykładzie ustalenie ceny transakcji na warunkach odbiegających od rynkowych pozwala uznać, że powstała nadwyżka wartości rynkowej transakcji ponad jej ustalona kwotę w wysokości 70 tys. zł (120 tys. zł – 50 tys. zł), tj. jest dochodem z tytułu ukrytego zysku, do opodatkowania ryczałtem. Naruszenie zasady ceny rynkowej jak również fakt, że transakcja związana jest z celami o charakterze osobistym powoduje, że zasadne jest uznanie, iż świadczenie zostało wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk”– przykład nr 21, str. 37 Przewodnika.

Przenosząc powyższe ustalenia na grunt rozpatrywanej sprawy, zważywszy na okoliczność, że stronami transakcji są podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 w zw. z ust. 2 i 3 ustawy CIT, to spełniona została przesłanka z art. 28m ust. 3 zd. 1 ustawy o CIT i tym samym nie można uznać, że kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji z podmiotem powiązanym na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania, nie spowoduje w reżimie Ryczałtu powstania w Spółce dochodu z tytułu ukrytych zysków. W niniejszej sprawie mamy bowiem:

 1) na warunkach rynkowych zarówno świadczenie, jak i korzystanie z zewnętrznych usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji jest całkowicie dopuszczalna na otwartym rynku w relacjach biznesowych,

 2) usługa pośrednictwa handlowego i dystrybucji jest świadczona na podstawie umowy o współpracę między podmiotami powiązanymi;

 3) przedmiotowa umowa o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji obecnie trwa i ma być kontynuowany w niezmienionym układzie przez kolejne lata; nie jest to działanie sztucznie wykreowane w ostatnim czasie lub po przekształceniu i wyborze opodatkowania estońskim CIT.

Mając na uwadze, że podjęcie decyzji o dalszej kontynuacji umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji zawartej między Spółką a spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) oraz ustalenie kontynuowania warunków trwania usługi itp. odbyło się w przedmiotowej sprawie na warunkach rynkowych, to okoliczność ta wprost wyłącza wobec Wnioskodawcy zastosowanie przepisów o ukrytych zyskach w Ryczałcie.

Podsumowując, należne i zapłacone wynagrodzenie z tytułu świadczenia na rzecz Spółki usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji, dzięki której Wnioskodawca może realizować swoją działalność gospodarczą, nie stanowi dla Wnioskodawcy ukrytych zysków w ramach Ryczałtu.

Mając na uwadze powyższe, kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania, nie skutkuje powstaniem w Spółce dochodu z tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w związku z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie odpowiedzi na pytanie Nr 2

W ustawie o CIT brak definicji wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, zaś w objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z 23 grudnia 2021 r. „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” wskazuje się, że przy kwalifikacji danego wydatku jako niezwiązanego z działalnością gospodarczą można wspomagać się praktyką orzeczniczą i interpretacyjną, dotyczącą klasyfikacji kosztów do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter.

Wydatki związane z wynagrodzeniem z tytułu kontynuacji umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...), z całą pewnością nie mogą być uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Podjęcie przez Spółkę współpracy ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) w zakresie usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji jest uzasadnione gospodarczo. Bez tych usług prowadzenie działalności byłoby niemożliwe.

Mając na uwadze powyższe, kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa z siedzibą w (...) na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania, nie skutkuje powstaniem w spółce dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w związku z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT.

Nie spełnia też żadnych innych cech świadczeń, które mogłyby podlegać opodatkowaniu Ryczałtem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest stanowisko prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Co nie stanowi ukrytego zysku zostało uregulowane w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT, a co nie zalicza się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą wymieniono w art. 28m ust. 4a ustawy o CIT.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Przepisy art. 28c pkt 1 w zw. z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 11a ust. 2 ustawy o CIT stanowią regulacje odnośnie definicji podmiotów powiązanych w ramach ryczałtu od dochodów spółek.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:

Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Zgodnie z treścią powołanego wyżej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz, albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotu powiązanego przewyższać będą ich wartość rynkową, powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej), ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany. Świadczenie ma być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać, np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

W relacji spółka – podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).

Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy. Świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.

Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być, np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca jedynie w art. 28m ust. 4a ustawy o CIT doprecyzował, że wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą są wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości od składników majątkowych (np. samochodów osobowych), które są wykorzystywane w celach mieszanych.

Przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter.

Ryczałt od dochodów spółek będący alternatywną formą opodatkowania dedykowaną podatnikom podatku CIT, nie posługuje się takimi pojęciami jak koszty uzyskania przychodów czy koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek dokonuje wyliczenia oraz zapłaty podatku w oparciu o przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT.

Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku. Indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Ad 1

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę opis sprawy, a także przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że ponoszone przez Wnioskodawcę wynagrodzenie z tytułu świadczenia na rzecz Spółki usług pośrednictwa handlowego i dystrybucji nie będzie stanowić dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy CIT.

Jak wynika bowiem z przedstawionego opisu sprawy, usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji są niezbędne w realizacji podstawowej działalności Wnioskodawcy, a charakter ponoszonych wydatków związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wynagrodzenie za usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji jest ustalone na poziomie rynkowym. Jak wskazał również Wnioskodawca nabywane usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji od A. Sp. k. trwają od kilku lat przed zmianą formy opodatkowania przez Wnioskodawcę na ryczałt od dochodów spółek i będą kontynuowane na takich samych zasadach i ustaleniach biznesowych jak dotychczas. Ponadto powiązania stron umowy współpracy nie miały i nie będą miały wpływu na warunki zawarcia umowy o usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji, a umowa zostałby zawarta na analogicznych zasadach także z podmiotem niepowiązanym. Spółka nabywa także inne usługi od innych podmiotów obejmujące m.in. usługi doradcze, wsparcia zarządzania, prawne i inne typowe dla przedsiębiorstwa produkcyjnego.

W świetle powyższego, kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania, nie skutkuje powstaniem w Spółce dochodu z tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w związku z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad 2

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia, czy kontynuacja umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji ze spółką A spółka komandytowa na warunkach rynkowych, po planowanym przekształceniu Spółki i po wyborze Ryczałtu jako formy opodatkowania spowoduje obowiązek opłacenia Ryczałtu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub z jakiegokolwiek innego tytułu.

Jak wynika z opisu sprawy nabywane usługi pośrednictwa handlowego i dystrybucji są związane z działalności gospodarczą Spółki i są niezbędne do prowadzenia tej działalności. Pozwalają one na zwiększenie skali prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy, stwierdzić należy, że wydatki związane z wynagrodzeniem z tytułu kontynuacji umowy o współpracę na zasadach pośrednictwa handlowego i dystrybucji, które są uzasadnione gospodarczo oraz niezbędne do prowadzenia działalności nie będą wiązać się z powstaniem po stronie Spółki dochodu podlegającego opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Nie ma też podstaw, aby wydatki te opodatkować w ramach pozostałych kategorii dochodów występujących na gruncie ryczałtu od dochodów spółek.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

 -Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00