Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.59.2024.2.PS

Opłacenie czesnego oraz opłata za wynajmowany pokój (sam czynsz), jako koszt uzyskania przychodów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 6 marca 2024 r. (wpływ 6 marca 2024 r.).Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 10 lat prowadzi Pan działalność gospodarczą. W ubiegłym roku ukończył Pan studia na kierunku ratownictwo medyczne (ratownik medyczny) i pracuje Pan na umowie (kontrakt w jednym ze szpitali). W tym roku rozpoczął Pan studia na kierunku pielęgniarstwo, co wiąże się z podniesieniem swoich kwalifikacji zawodowych oraz możliwością w przyszłości uzyskania wyższych przychodów w działalności. Z racji pełnienia dyżurów, często zdarza się Panu, że Pana przerwa dyżurowa wynosi tylko 12h - mowa o godzinach nocnych. W związku z tym, że Pana obecne miejsce zamieszkania do pracy w A. wynosi 40 km, zdarza się, że wynajmował Pan pokój hotelowy, gdyż nie opłacało się wracać Panu do domu. Od pewnego czasu wynajmuje Pan pokój w mieszkaniu osoby prywatnej, która prowadzi tego typu działalność. Jest to oszczędniejsze niż wynajęcie pokoju hotelowego.

W uzupełnieniu wniosku z 29 lutego 2024 r. (wpływ 6 marca 2024 r.) wskazuje Pan, że prowadzi Pan działalność związaną z usługami ratownictwa medycznego z siedzibą w B.. Kontrakt ma Pan natomiast zawarty w Szpital (...) w A.. Kontrakt został zawarty na podstawie prowadzonej działalności, a za świadczoną usługę wystawia Pan fakturę. Czynności jakie obejmuje kontrakt to:

ratownik medyczny w Szpitalnym oddziale ratunkowym,

ratownik medyczny na karetkach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego.

Odnośnie związku Pana działalności (w tym kontraktu w szpitalu) z profilem studiów, które Pan podjął, wskazuje Pan, że w szpitalu jest bardzo duże zapotrzebowanie na pielęgniarzy, dlatego chce Pan podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. W umowie kontraktowej są zawarte wpisy, że wykonujący podnosząc swoje kwalifikacje może uzyskać dodatkowe wyższe kwoty od dotychczasowych stawek za pracę/h. Stąd podnosząc kwalifikacje, podwyższy Pan przychody. W Pana opinii, czesne w tym momencie kiedy jest Pan studentem, jest kosztem Pana działalności, ponieważ po zakończeniu studiów będzie Pan z tego tytułu otrzymywał wyższe wynagrodzenie.

Wyjaśnia Pan, że studia odbywa Pan zaocznie. Zamieszkuje Pan w B., natomiast uczelnia oddalona jest ok. 40 km – C.. Szpital, w którym Pan pracuje również oddalony jest ok. 40 km – A.. Opłata za pokój dotyczy tylko kosztów w sytuacji jeśli, np. dnia 1 marca ma Pan dyżur w godzinach od 6-8 i 2 marca również ma Pan dyżur w godzinach 6-18 – wtedy zostaje Pan w A. gdyż do domu dojechałby Pan przed godziną 20:00 i wstać musiałby Pan ok. godziny 4:00 by zdążyć na 6:00 na dyżur. Z dojazdem wiążą się też dodatkowe koszty paliwa i amortyzacji samochodu. Wydatki obejmują sam koszt wynajmu pokoju bez mediów typu prąd woda i ogrzewanie.

W chwili obecnej Pana forma opodatkowania a także okres rozliczenia kosztów to podatek liniowy. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Koszty czesnego jak i opłaty za wynajem będą udokumentowane potwierdzeniem przelewu z rachunku bankowego.

Pytanie

1.Czy koszt związany z obecnym opłaceniem czesnego może Pan zaliczyć jako koszty działalności?

2.Czy koszt opłaty wynajmowanego pokoju (sam czynsz) może być wliczony w koszty prowadzonej działalności?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, zarówno czynsz za wynajem pokoju jak i opłata czesnego za studia (w przyszłości będzie Pan uzyskiwał z tego tytułu większe przychody) powinny być zaliczone jako koszt prowadzonej działalności

W uzupełnieniu wniosku nadmienia Pan, że koszt opłaty za wynajmowany pokój a także koszt związany z opłatą czesnego jak najbardziej jest kosztem związanym z prowadzeniem Pana profilu działalności gospodarczej. Koszt za wynajem pokoju zmniejsza koszt opłaty za przejazd - zużycia paliwa w pojeździe jako środka dojazdu do pracy. Natomiast koszt czesnego - po ukończeniu studiów - zwiększy Pana stawkę godzinową (przychód za tą samą liczbę przepracowanych godzin).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

być właściwie udokumentowany.

Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.

Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku.

Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.

Należy ponadto dodać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostają z mocy samego prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Innymi słowy – poniesienie wydatku, który nie został wyłączony w art. 23 omawianej ustawy podatkowej, nie oznacza, że wydatek taki automatycznie będzie uznany za koszt uzyskania przychodów.

Reasumując, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

został właściwie udokumentowany,

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z opisu Pana sprawy wynika, że od 10 lat prowadzi Pan działalność gospodarczą związaną z usługami ratownictwa medycznego. W ubiegłym roku ukończył Pan studia na kierunku ratownictwo medyczne (jest Pan ratownikiem medycznym), a w ramach prowadzanej działalności zawarł Pan kontrakt w Szpitalu znajdującym się około 40 km od Pana miejsca zamieszkania.

Kontrakt obejmuje wykonywanie przez Pana usług jako ratownik medyczny w Szpitalnym oddziale ratunkowym i w karetkach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego.

Z wniosku wynika, że na skutek dużej odległości pomiędzy Pana miejscem zamieszania a miejscem wykonywania działalności wynajmuje Pan pokój od osoby prywatnej w miejscu prowadzenia tej działalności. Jak wskazał Pan, nie opłacało się Panu wracać do domu. Z wniosku wynika, że z uwagi na wskazane godziny dyżurów powrót do domu wiązałby się z koniecznością ponownego wyjazdu do pracy po zaledwie czterech godzinach. Dzięki wynajmowi może Pan również zaoszczędzić na kosztach dojazdu .

Z wniosku wynika, że koszty wynajmu mieszkania są racjonalne i uzasadnione. Działając w ten sposób chce Pan zmniejszyć koszty prowadzonej działalności związane z transportem do miejsca jej prowadzenia. Z wniosku wynika też, że z uwagi na wskazane godziny dyżurów powrót wiązałby się z koniecznością ponownego wyjazdu do pracy po zaledwie czterech godzinach.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy należy wskazać, że wydatki poniesione z tego tytułu, jako niemające charakteru wydatków osobistych, spełniające przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić Pana koszty uzyskania przychodów.

Jak wskazał Pan we wniosku, w szpitalu jest bardzo duże zapotrzebowanie na pielęgniarzy, dlatego chce Pan podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. W umowie kontraktowej są również zawarte zapisy, w świetle których wykonujący podnosząc swoje kwalifikacje może uzyskać dodatkowe wyższe kwoty stawek za pracę/h. Stąd podnosząc kwalifikacje, podwyższy Pan swoje przychody.

Co do zasady tego typu wydatki mają na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności, a także należytego przygotowania do danego zawodu, nie zaś osiągnięcie przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wydatki te mają – co do zasady – charakter wydatków osobistych, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy i w konsekwencji nie można ich uznawać za związane z działalnością gospodarczą.

W przedmiotowej sprawie wydatki z tytułu czesnego ponoszone są już w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Profil studiów odpowiada profilowi Pana działalności.

Wydatki poniesione na studia (czesne) choć trudno przypisać je w obecnie chwili konkretnym przychodom, to, w Pana sprawie z uwagi na Pana wyjaśnienia dotyczące dużego zapotrzebowania na pielęgniarzy, służyć będą przede wszystkim zachowaniu czy też zabezpieczeniu źródła Pana przychodów. Poza tym, skoro podnosząc swoje kwalifikacje może Pan uzyskać dodatkowe wyższe kwoty stawek za pracę, wydatki te są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do zwiększenia Pana przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza.

Jeśli zostaną więc faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane, będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, Pana stanowisko w zakresie możliwości zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe, jednakże z tym zastrzeżeniem, że to na Panu spoczywa obowiązek prawidłowego udokumentowania opisanych we wniosku wydatków, co może zostać zweryfikowane w ewentualnym postępowaniu kontrolnym lub podatkowym. Biorąc jednak pod uwagę zakres Pana wniosku i sformułowanych pytań, przedmiotowa interpretacja nie dotyczy kwestii prawidłowego dokumentowania opisanych we wniosku wydatków.

Zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Pamiętać trzeba też, że ostateczna ocena, czy wydatek został prawidłowo udokumentowany, leży w kompetencjach organów podatkowych właściwych dla wnioskodawcy w danej sprawie w toku odpowiedniego postępowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pani i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00