Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.34.2024.2.MJ

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 marca 2024 r. (wpływ 12 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (wnikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 1,2 mln euro, z tego też powodu prowadzi księgę przychodówi rozchodów.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza jeszcze przed dniem 1 stycznia 2023 r. i od tego czasu trwa to nadal, polegała na tworzeniu (poprzez pisanie kodu źródłowego) od podstaw autorskiego oprogramowania jak i rozwijaniu oprogramowania już istniejącego, w tym w celu jego ulepszenia (działalność w obszarze IT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy tworzone są programy komputerowe na zlecenie klienta.

Wnioskodawca korzysta z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku, na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wytworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, stanowi i będzie stanowić utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego na podstawie art. 74 i n. ww. ustawy.

Autorskie oprogramowanie, o którym mowa we wniosku jest i będzie tworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) przez osoby zatrudniane przez Wnioskodawcę na podstawie umów cywilnoprawnych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest i będzie ono tworzone w ramach twórczej działalności obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań, a także w ramach działalności polegającej na eliminacji pojawiających się błędów. Prace te stanowią i będą stanowić działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, doświadczenia i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania i prowadzenia produkcji i usług oraz tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów (zastosowań) w zakresie produkcji i usług. Nie są to i nie będą działania rutynowe ani okresowe.

Oprogramowanie jest i będzie tworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) przy uwzględnieniu standardów programistycznych, a także najnowszych, nietypowych i unikatowych (stale zmieniających się) technologii i rozwiązań programistycznych, które Wnioskodawca na bieżąco śledzi.

Efektem działania Wnioskodawcy są programy komputerowe, które przykładowo mogą przybierać takie formy jak: architektura systemu, architektura modułów, pojedyncze algorytmy i struktury danych, moduły funkcjonalne, systemy zabezpieczeń aplikacji, oprogramowanie w zakresie stron i serwisów internetowych, oprogramowanie w zakresie tworzenia aplikacji, systemów, programów i narzędzi automatyzujących, architektura bazodanowa, skrypty bazodanowe w zakresie zarządzania danymi i ich przetwarzania. Jak również systemy bilingowe czy też aplikacje wspierające działalność przedsiębiorstw, w których są wdrażane. Dopasowanie istniejącego oprogramowania do potrzeb konkretnego zlecenia wymaga opracowania nowych rozwiązań, tj. nowych funkcji lub parametrów oprogramowania. Wykorzystując więc zdobytą wiedzę, Wnioskodawca tworzy nowe zastosowania, a także zmienione, ulepszone produkty.

Zasadniczo istnieje i będzie istnieć jeden rodzaj wynagrodzenia osiąganego przez Wnioskodawcę w prowadzonej - działalności gospodarczej w związku z tworzeniem (w tym stanowiącym rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) oprogramowania, o którym mowa we wniosku. Jest to i będzie wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do oprogramowania, udzielenia zgody na wykonywanie praw zależnych do oprogramowania i przeniesienia prawa do udzielania przez klientów Wnioskodawcy zgody na wykonywanie praw zależnych do oprogramowania przez podmioty trzecie. Wszystkie ww. prawa nabywają i będą nabywać klienci Wnioskodawcy, a Wnioskodawca wyzbywa się i będzie się wyzbywał odpłatnie tych praw.

Uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich i związane z udzieleniem klientowi uprawnień w zakresie praw zależnych do programu komputerowego napisanego w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę są i będą przychodami, a po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu dochodami z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu mamy do czynienia w tym przypadku z dochodem z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ww. przychody wyczerpują w całości wynagrodzenia Wnioskodawcy, gdyż poza przychodem z kwalifikowanego IP Wnioskodawca nie osiąga i nie planuje osiągać innego przychodu.

Wnioskodawca prowadzi i będzie prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, która pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zapewniającą spełnienie pozostałych wymogów określonych w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochodem z kwalifikowanego prawa autorskiego są i będą dochody osiągnięte z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (majątkowych praw autorskich i praw zależnych do programu komputerowego chronionego na podstawie art. 74 i n. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wytworzonego, w tym stanowiącego ulepszenie lub rozwinięcie istniejącego oprogramowania, w ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy).

W sytuacjach gdy w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej rozwijane lub ulepszane jest i będzie istniejące oprogramowanie komputerowe, Wnioskodawca jest i będzie właścicielem tego stworzonego jako rozwinięcie lub ulepszenie oprogramowania (stanowiącego nowe kody, algorytmy w językach programowania, w związku z napisaniem których powstaje nowe kwalifikowane prawo IP) zanim majątkowe prawa autorskie i uprawnienia w zakresie praw zależnych zostaną przeniesione na klienta, udzielone mu.

Podmiot, dla którego Wnioskodawca przez cały 2023 r. i do dnia złożenia niniejszego wniosku wytwarzał oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, nie ma siedziby w Polsce.

Wnioskodawca świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w Polsce.

Całość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy pochodzi ze sprzedaży autorskiego oprogramowania.

Wnioskodawca opracowuje i będzie opracowywał nowe lub ulepszone produkty, usługi i procesy, które wedle wiedzy Wnioskodawcy i mając na uwadze indywidualny wkład firmy Wnioskodawcy w każdy projekt, a także coraz bogatsze doświadczenie w świadczeniu usług programistycznych, są i będą albo unikatowe albo na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się i będą się odróżniały od rozwiązań już funkcjonujących, znanych Wnioskodawcy.

Na podstawie zawartej ze zleceniodawcą umowy Wnioskodawca przenosi i będzie przenosił na rzecz zleceniodawcy majątkowe prawa autorskie do stworzonego oprogramowania (kodu źródłowego) na wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy polach eksploatacji, jak również udziela (i będzie udzielał) zgody na wykonywanie zależnych praw autorskich do wytworzonego oprogramowania i przenosi (będzie przenosił) na zleceniodawcę prawo udzielania zgody na wykonywanie tatach praw innym podmiotom.

W zakresie w jakim Wnioskodawca potrzebuje dostępu do oprogramowania, które ma ulepszyć lub rozwinąć poprzez dopisanie kodu źródłowego rozwiązania, modułu, funkcjonalności (stanowiących nowe oprogramowanie) do oprogramowania, do którego majątkowe prawa autorskie przysługują zleceniodawcy, Wnioskodawca posiada i powinien posiadać (w przyszłości) uprawnienie do korzystania z udostępnionego mu oprogramowania na podstawie licencji niewyłącznej, udzielanej mu przez zleceniodawcę w potrzebnym mu zakresie (na polach eksploatacji uprawniających Wnioskodawcę do korzystania z oprogramowania zleceniodawcy w zakresie jaki potrzebny jest do wykonania przez Wnioskodawcę zleconych w ramach jego działalności gospodarczej prac programistycznych), otrzymując również zgodę na rozporządzanie i korzystanie z utworu zależnego.

W tym miejscu podkreślić należy, że w ramach stworzonego w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy ulepszenia lub rozwinięcia oprogramowania tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej (utwór, a bardziej szczegółowo program komputerowy) objęte ochroną zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (w tym art. 74 tej ustawy).

W przypadku, kiedy Wnioskodawca ma stworzyć nowe rozwiązanie, moduł lub funkcjonalność do istniejącego oprogramowania, dotyczy to przypadków oprogramowania, które wcześniej było tworzone w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, ale też przez inne podmioty w pewnych przypadkach. Jest to oprogramowanie, do którego majątkowe prawa autorskie i uprawnienia w zakresie praw zależnych przysługują i będą przysługiwały zleceniodawcy (wcześniej zostały przeniesione na zleceniodawcę, udzielone mu przez Wnioskodawcę lub innych uprawnionych), a Wnioskodawca uzyskuje i będzie uzyskiwał możliwość korzystania z tego oprogramowania (dostęp do kodu źródłowego) na podstawie licencji niewyłącznej udzielanej przez zleceniodawcę.

Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonanie opisanych we wniosku prac programistycznych.

Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W piśmie z 8 marca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1)Co – w kontekście przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego – należy rozumieć pod pojęciem „oprogramowanie”? Jakie konkretne „oprogramowanie” Pan wytworzył/rozwinął/ulepszył? Należy przedstawić szczegółowy ich opis, konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polegała ich innowacyjność?

Odpowiedź: Termin „oprogramowanie", zgodnie z kontekstem przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, należy rozumieć jako zbiór instrukcji i danych, które są przetwarzane przez jednostki centralne, mikroprocesory oraz mikrokontrolery urządzeń komputerowych i elektronicznych. Oprogramowanie to może obejmować aplikacje systemowe, aplikacje użytkowe, oprogramowanie bazodanowe, narzędzia programistyczne oraz inne programy komputerowe umożliwiające realizację określonych zadań lub funkcji przez użytkownika końcowego lub przez inne oprogramowanie.

Oprogramowanie może być dostarczane i dystrybuowane w różnych formach, w tym jako oprogramowanie zainstalowane na fizycznych nośnikach danych, oprogramowanie udostępniane przez sieć Internet (...) lub jako oprogramowanie zintegrowane z określonym sprzętem komputerowym lub elektronicznym (oprogramowanie wbudowane).

Wnioskodawca pracował nad (…)

Te doświadczenia i projekty świadczą o zaangażowaniu Wnioskodawcy w rozwój zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które przyczyniają się do optymalizacji i modernizacji infrastruktury IT w sektorze energetycznym. Zastosowanie innowacyjnych podejść, takich jak wzorzec projektowy (…), oraz prowadzenie skomplikowanych procesów aktualizacji technologicznej stanowią przykład wkładu Wnioskodawcy w rozwój ekosystemu intranetu w korporacji, co ma bezpośredni wpływ na poprawę efektywności operacyjnej i komunikacji wewnątrzorganizacyjnej.

2)W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy Pan, rozwija i ulepsza „oprogramowanie” proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „oprogramowania”?

Odpowiedź: Przed rozpoczęciem pracy nad opisywanym projektem Wnioskodawca dysponował bogatym doświadczeniem programistycznym, nabytym w ciągu 7 lat praktyki zawodowej. Wiedza Wnioskodawcy obejmowała rozwój oprogramowania w językach (…), z wykorzystaniem narzędzi takich jak (…). Wnioskodawca nie miał wcześniej doświadczenia z narzędziem (…), co stanowiło dodatkowy aspekt pracy rozwojowej, wymagający nauki i adaptacji w celu skutecznego wykorzystania tego narzędzia w projekcie.

b) jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone „oprogramowania” od już istniejących?

Odpowiedź: W ramach działalności Wnioskodawca koncentrował się na technologiach (…), wykorzystując pomocnicze narzędzia takie jak (…). Jednym z kluczowych aspektów innowacyjności rozwiązań Wnioskodawcy była implementacja wzorca projektowego (…), który pozwala na dodanie nowych operacji do istniejących klas obiektów bez ich modyfikacji. Jest to podejście architektoniczne umożliwiające elastyczne i efektywne zarządzanie zmianami w systemie.

c)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź: Działalność Wnioskodawcy koncentrowała się na ciągłym rozwoju oprogramowania, w tym na projektowaniu, wdrażaniu i ulepszaniu aplikacji internetowych do gromadzenia danych, wykorzystując wspomniany wcześniej stos technologiczny.

d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: Podstawą działań Wnioskodawcy była szeroka wiedza technologiczna oraz doświadczenie w projektowaniu, wdrażaniu i rozwijaniu aplikacji internetowych, co pozwalało na skuteczne dostosowanie się do wymagań biznesowych i technicznych.

e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?

Odpowiedź: Główną intencją Wnioskodawcy było spełnienie wymagań biznesowych odnośnie tworzenia, naprawiania oraz aktualizowania systemów informatycznych, działających w stosie technologicznym, którym się zajmował. Zależnie od poziomu skomplikowania wymagań biznesowych, Wnioskodawca odpowiednio dostosowywał oprogramowanie, wybierał optymalną architekturę oraz projektował spójny, czytelny i efektywnie działający kod.

f)co było efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?

Odpowiedź: Projekt, nad którym pracował Wnioskodawca, charakteryzował się innowacyjnością poprzez modułowość, łatwość skalowania oraz możliwość ciągłego rozwijania oprogramowania wraz z aktualizacjami wersji. Dział biznesowy oraz użytkownicy nieustannie wymyślali nowe funkcje, które Wnioskodawca wprowadzał, utrzymując i rozwijając całą architekturę.

g)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Wnioskodawca realizował rozwój oprogramowania z pomocą dedykowanych narzędzi, takich jak program (…), co umożliwiło efektywne zarządzanie kodem i wdrażanie zmian.

3)W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”, których dotyczy wniosek?

Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego/rozwijanego/ulepszanego „oprogramowania”, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej „oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji zlecanych zadań?

Odpowiedź: W  ramach realizacji zleconych zadań, Wnioskodawca podejmuje szereg działań mających na celu usprawnienie wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej oprogramowania. Proces ten obejmuje analizę istniejących rozwiązań, identyfikację obszarów wymagających optymalizacji lub rozbudowy, oraz projektowanie nowych funkcjonalności, które wpisują się w potrzeby użytkowników i wymagania biznesowe. Działania te realizowane są z wykorzystaniem metodyki Agile, co pozwala na elastyczne dostosowanie zakresu prac do zmieniających się priorytetów oraz umożliwia ciągłe doskonalenie oprogramowania.

b)w oparciu o jakie technologie zostanie wytworzone/rozwinięte/ulepszone przez Pana „oprogramowanie”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano?

Odpowiedź: Projekt rozwijany jest w technologiach, z którymi Wnioskodawca pracuje komercyjnie już od 7 lat, w tym głównie (…). Wnioskodawca wykorzystuje podejście zwinnego zarządzania pracą - (…), w szczególności metodologię (…), która opiera się na 3-tygodniowych sprintach. Podczas sprintów, przyjmowane są zadania z działu biznesu, na podstawie których projektowana jest architektura danej funkcji, jej kompatybilność z istniejącym systemem, innowacyjność, otwartość na modyfikacje i rozszerzenia, konfigurowalność oraz inne aspekty istotne w kontekście rozwojowego podejścia do tworzenia oprogramowania. W procesie tym szczególnie cenne okazuje się wykorzystanie narzędzia (…) do komunikacji między serwisami oraz platformy (…) zastosowanej w roli systemu zarządzania treścią.

c)co powoduje, że wytworzone „oprogramowanie” różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność tego „oprogramowania”?

Odpowiedź: Oryginalność rozwijanego ekosystemu polega na jego elastyczności oraz dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb użytkowników, którzy w rzeczywistości są klientami systemu - każdy pracownik firmy. Ponadto, innowacyjność manifestuje się przez customizację interfejsu użytkownika, co jest możliwe dzięki wplatanie do projektu (…), komponentów pisanych w (…), które dzięki mechanizmowi (…) mogą być osadzane na stronach (…), jakim jest (…).

d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że „oprogramowanie” po jego wytworzeniu /rozwinięciu/ulepszeniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Zastosowanie technologii takich jak (…), a także podejście do tworzenia aplikacji oparte na (…), znacząco różni rozwijane oprogramowanie od istniejących rozwiązań. Użycie platformy (…) w połączeniu z nowoczesnymi technikami front- endowymi pozwala na tworzenie wysoko konfigurowalnych, modułowych interfejsów użytkownika, które nie tylko podnoszą użyteczność oprogramowania, ale również wprowadzają elementy innowacyjności, nieobecne w wcześniejszych rozwiązaniach praktyki gospodarczej.

4)W związku ze wskazaniem we wniosku, że „Jest i będzie ono (autorskie oprogramowanie) tworzone w ramach twórczej działalności obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny (…)” proszę wyjaśnić

a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „oprogramowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź: Na początku realizacji poszczególnych projektów oprogramowania, Wnioskodawca postawił sobie za cel rozwój oprogramowania zgodnie ze sztuką (…) oraz utrzymanie wszystkich zasad architektury systemu i standardów, w jakich dane systemy są rozwijane. Finansowanie zaplanowanych prac pochodziło głównie z budżetu przedsiębiorstwa, w którym Wnioskodawca pracuje, jako część inwestycji w rozwój technologiczny i innowacyjność rozwiązań oferowanych przez firmę.

b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Dzięki pracy w iteracjach 3-tygodniowych, udało się osiągnąć konkretne cele i rozwiązania rozwojowe dostosowane do aktualnych potrzeb i problemów. Proces ten był wspierany przez zasoby ludzkie - zespół programistów i specjalistów IT, zasoby rzeczowe - infrastruktura IT oraz oprogramowanie wspomagające rozwój, oraz zasoby finansowe przeznaczone na realizację poszczególnych etapów prac. Wszystkie działania były regularnie omawiane na wewnętrznych spotkaniach zespołu oraz dostosowywane na bieżąco do ewoluujących wymagań.

c)na czym polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

Odpowiedź: Systematyczność w działaniach Wnioskodawcy przejawia się poprzez stałe dążenie do rozwoju, uczenia się i zdobywania nowej wiedzy oraz doświadczenia w zakresie tworzenia oprogramowania. W przypadku napotkania trudności lub braku wystarczającej wiedzy na dany temat, Wnioskodawca dokształca się, korzystając z dostępnych zasobów edukacyjnych oraz wymieniając doświadczenia z kolegami z branży. Takie podejście pozwala na ciągłe ulepszanie i rozwijanie oprogramowania zgodnie z najnowszymi trendami i standardami technologicznymi.

d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane (w jakim okresie?), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?

Odpowiedź: Harmonogram pracy opiera się na metodologii (…), która zakłada podział pracy na iteracje (sprinty) trwające 3 tygodnie. W każdym sprincie Wnioskodawca ma określone zadania do zrealizowania, które musi wykonać w możliwie najkrótszym czasie, zachowując przy tym wszystkie standardy wytwarzania oprogramowania. Ta elastyczna metoda pracy pozwala na szybką adaptację do zmieniających się wymagań i sprawną realizację założonych celów w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania.

5)Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, rozwijania, jak i ulepszania), które nazywa Pan „oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

·zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

·nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

·nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę?

Odpowiedź: W odpowiedzi na pytanie dotyczące charakteru efektów pracy w kontekście tworzenia, rozwijania oraz ulepszania oprogramowania w świetle przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Wnioskodawca uprzejmie informuje, że działalność programistyczna, którą prowadzi, spełnia kryteria utworu w rozumieniu wspomnianych przepisów.

Przede wszystkim, należy podkreślić, że efekty pracy Wnioskodawcy odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, będąc kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Każde z oprogramowań, nad którymi Wnioskodawca pracuje, jest wynikiem indywidualnego podejścia, refleksji nad dostępnymi rozwiązaniami oraz innowacyjnym myśleniem, mającym na celu opracowanie narzędzi w pełni odpowiadających na specyficzne potrzeby biznesowe oraz wymagania techniczne.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż praca programisty, mimo iż może opierać się na znanych schematach i algorytmach, w każdym przypadku wymaga indywidualnego podejścia oraz kreatywności w adaptacji i integracji rozwiązań, by sprostać specyficznym wyzwaniom projektowym.

Tym samym, nawet działania, które mogą wydawać się powtarzalne, w rzeczywistości wymagają twórczego wkładu w celu dostosowania do unikalnych wymagań biznesowych i obsługi przypadków specyficznych dla każdego projektu.

Działania te nie są więc efektem pracy, która wymaga osiągnięcia rezultatu jedynie na podstawie określonych umiejętności programistycznych i których rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Każde zadanie programistyczne, nawet jeśli wykorzystuje znane schematy i metody, jest przetworzone i dostosowane do konkretnego kontekstu, co nadaje mu unikalny, niepowtarzalny charakter.

Ponadto, praca nad oprogramowaniem nie jest jedynie techniczną realizacją szczegółowych projektów zalecanych przez zleceniodawcę, lecz wymaga aktywnego wkładu twórczego, polegającego na projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu rozwiązań, które najlepiej odpowiadają na zidentyfikowane potrzeby i problemy.

W świetle powyższego, działalność programistyczna Wnioskodawcy, obejmująca tworzenie, rozwijanie i ulepszanie oprogramowania, jest działalnością twórczą w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co wynika z indywidualnego charakteru pracy, jej oryginalności oraz niepowtarzalności efektów tej pracy.

6)Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza Pan „oprogramowanie” Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?

Odpowiedź: Wnioskodawca podkreśla, że głównym celem jego działań jest ciągłe dążenie do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności tworzonego oprogramowania. W każdym aspekcie pracy programistycznej Wnioskodawcy kieruję się zasadą, że oprogramowanie powinno spełniać najwyższe standardy jakości, być niezawodne, efektywne oraz intuicyjne w obsłudze dla użytkownika końcowego.

Poprawa użyteczności oprogramowania jest realizowana poprzez systematyczne analizowanie zwrotów od użytkowników, monitoring działania systemu w różnych środowiskach oraz testowanie interfejsu użytkownika, aby zapewnić, że jest on jak najbardziej przyjazny i dostępny dla wszystkich grup użytkowników.

Z kolei rozwijanie funkcjonalności oprogramowania odbywa się przez implementację nowych rozwiązań i usprawnień, które odpowiadają na rosnące wymagania rynku oraz ewoluujące potrzeby biznesowe. Działania te obejmują zarówno wprowadzanie zupełnie nowych funkcji, jak i optymalizację istniejących rozwiązań, aby zapewnić wyższą wydajność i lepsze wsparcie dla procesów biznesowych użytkowników.

W trakcie pracy nad ulepszeniem oprogramowania Wnioskodawca szczególną uwagę przywiązuje do jakości kodu, korzystając z najlepszych praktyk programistycznych oraz stosując zasady i wzorce projektowe, które umożliwiają tworzenie skalowalnych, bezpiecznych i łatwych do utrzymania rozwiązań.

Podsumowując, działania Wnioskodawcy w zakresie rozwijania i ulepszania oprogramowania zmierzają do tego, aby każda wersja oprogramowania była lepsza od poprzedniej, oferując użytkownikom wyższą wartość użytkową, bardziej zaawansowane funkcjonalności oraz lepsze doświadczenia z korzystania z systemu.

7)W jaki sposób umowa ze zleceniodawcą reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na zleceniodawcę praw do konkretnego stworzonego przez Pana „oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na zleceniodawcę (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i zleceniodawca)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedź: W umowie zawartej ze zleceniodawcą regulowane są szczegółowo kwestie związane ze sposobem przenoszenia praw do stworzonego przez  Wnioskodawcę oprogramowania. Współpraca ta jest zorganizowana w taki sposób, aby zapewnić jednoznaczne przekazanie wszelkich praw autorskich oraz praw majątkowych związanych z wynikami świadczenia usług przez firmę Wnioskodawcy.

Proces przenoszenia praw do oprogramowania odbywa się zgodnie z następującymi zasadami i trybem:

Wyodrębnienie konkretnego oprogramowania: Każdy projekt oprogramowania jest precyzyjnie definiowany i dokumentowany, co umożliwia jego jednoznaczne wyodrębnienie. Oprogramowanie i wszelkie jego składniki są rozwijane i utrzymywane w kontrolowanych środowiskach, co zapewnia przejrzystość procesu tworzenia i modyfikacji.

Przeniesienie praw: Przekazanie wytworzonego oprogramowania zleceniodawcy realizowane jest poprzez systemy kontroli wersji, takie jak (…). Systemy te pozwalają na śledzenie postępów pracy za pomocą commitów, co stanowi dokumentację zmian wprowadzanych w projekcie oprogramowania.

Taka forma pracy umożliwia również łatwe przekazywanie gotowych rozwiązań oraz związanych z nimi praw.

Zapisy umowne: W umowie zawarte są precyzyjne postanowienia dotyczące nabycia przez zleceniodawcę całości praw autorskich oraz praw majątkowych do wyników świadczenia usług.

Klauzule te regulują warunki przeniesienia praw, zapewniając jednoznaczne przekazanie wszelkich uprawnień do wytworzonego oprogramowania na rzecz zleceniodawcy.

Dokumentacja i potwierdzenie przeniesienia praw: Proces przeniesienia praw jest odpowiednio dokumentowany, a jego finalizacja często wymaga dodatkowych form potwierdzenia, takich jak podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego czy innych dokumentów potwierdzających pełne i bezwarunkowe przeniesienie praw. Taki dokument stanowi oficjalne potwierdzenie przekazania praw do oprogramowania zleceniodawcy.

Podsumowując, przeniesienie praw do konkretnego stworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania na zleceniodawcę odbywa się w sposób zorganizowany i jednoznacznie uregulowany w umowie, z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych umożliwiających śledzenie i dokumentowanie postępów pracy oraz za pośrednictwem formalnej dokumentacji potwierdzającej przeniesienie tych praw.

8)Czy sposób „przenoszenia” ww. praw każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy?

Odpowiedź: Tak, sposób przenoszenia praw autorskich do stworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania na rzecz zleceniodawcy każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z zachowaniem wymogów określonych w art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy.

Zgodnie z art. 41 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz udzielenie licencji na korzystanie z utworu wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. W praktyce oznacza to, że wszelkie umowy, w których dokonuje się przeniesienia praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania, są zawierane w formie pisemnej, co zapewnia jednoznaczność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Dokumentacja ta obejmuje szczegółowe określenie przedmiotu przeniesienia, zakresu udzielonych uprawnień, a także innych warunków korzystania z oprogramowania.

Art. 53 ustawy dotyczy z kolei praw autorskich majątkowych przysługujących twórcy na podstawie umowy o pracę. W przypadku Wnioskodawcy, jako że działa na podstawie umowy zlecenia lub kontraktu B2B, kluczowe jest, aby postanowienia umowne dotyczące przeniesienia praw były precyzyjnie sformułowane, uwzględniając specyfikę i charakter współpracy. Wnioskodawca zawsze dba o to, by umowy zawierały jasne i konkretne klauzule dotyczące przeniesienia praw majątkowych, co jest zgodne z duchem wymienionych przepisów.

Każdorazowo  przy przenoszeniu praw do oprogramowania Wnioskodawca dokłada wszelkich starań, aby proces ten był realizowany zgodnie z obowiązującym prawem, zapewniając pełną ochronę i bezpieczeństwo zarówno dla własnych twórczych dokonań, jak i interesów zleceniodawcy. Przeniesienie praw jest dokładnie dokumentowane, co stanowi nie tylko zabezpieczenie prawne, ale także potwierdzenie uczciwej i przejrzystej współpracy.

9)Czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności?

Odpowiedź: Usługi, które Wnioskodawca świadczy w ramach zawartej umowy, realizowane są na zasadach niezależności zawodowej, co oznacza, że nie są one wykonywane pod bezpośrednim kierownictwem ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez zleceniodawcę. Działalność Wnioskodawcy opiera się na samodzielności w planowaniu i wykonaniu powierzonych zadań, z zachowaniem ustalonych terminów realizacji oraz spełnianiem określonych wymogów jakościowych dotyczących ostatecznego produktu czyli oprogramowania.

Współpraca z zleceniodawcą opiera się na zasadach partnerstwa, gdzie komunikacja i koordynacja działań odbywają się w sposób umożliwiający efektywne osiąganie celów projektowych. Oznacza to, że choć zleceniodawca może określić ogólne wymagania co do funkcjonalności oprogramowania oraz preferowane ramy czasowe realizacji projektu, to metodyka pracy, wybór technologii oraz szczegółowe planowanie zadań pozostają w kompetencji Wnioskodawcy jako wykonawcy.

Takie podejście pozwala na elastyczne dostosowanie procesu tworzenia oprogramowania do dynamicznie zmieniających się potrzeb projektowych oraz zapewnia możliwość stosowania najlepszych praktyk i rozwiązań technologicznych, które są w ocenie Wnioskodawcy najbardziej odpowiednie do realizacji konkretnego zadania. Dzięki temu możliwe jest osiąganie wysokiej jakości i innowacyjności tworzonych rozwiązań, przy jednoczesnym utrzymaniu niezbędnej autonomii zawodowej.

10)Od kiedy prowadzi Pan odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (proszę wskazać datę – dd-mm-rrrr) oraz czy odrębna ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz czy odrębna ewidencja prowadzona jest „od początku i na bieżąco” − czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca prowadzi od początku roku 2023, dokładniej od dnia 05.01.2023. Ewidencja ta jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP (własności intelektualnej) i jest aktualizowana na bieżąco, co oznacza, że od momentu poniesienia pierwszych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w wspomnianym artykule, wszystkie wydatki są systematycznie rejestrowane.

Prowadzenie odrębnej ewidencji od samego początku i na bieżąco umożliwia dokładne monitorowanie kosztów związanych z działalnością B+R (badawczo-rozwojową) oraz stanowi podstawę do skorzystania z preferencji podatkowych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dla podmiotów realizujących tego typu działalność.

Do ewidencjonowania kosztów Wnioskodawca wykorzystuje kilka metod, w tym wykonywanie czynności około-programistycznych w pracy dla klienta. Dzięki zastosowaniu metodologii (…) i narzędzia (…), możliwe jest dokładne śledzenie pracy nad każdym zadaniem w ramach 3-tygodniowych iteracji. Takie podejście zapewnia przejrzystość procesu tworzenia i rozwijania oprogramowania, a także umożliwia precyzyjne przypisanie poniesionych kosztów do konkretnych etapów projektu badawczo-rozwojowego.

11)Czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia Pan:

-każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

-przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

-koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odpowiedź: Tak, w prowadzonej przez Wnioskodawcę odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia on każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz dokonuje szczegółowego rejestrowania przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (lub straty), które przypadają na każde takie prawo. Dodatkowo w ewidencji tej Wnioskodawca szczegółowo rozlicza koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypisując je do odpowiednich praw własności intelektualnej w sposób, który umożliwia precyzyjne określenie kwalifikowanego dochodu.

Takie podejście do prowadzenia ewidencji gwarantuje, że Wnioskodawca spełnia wszystkie wymogi ustawowe dotyczące dokumentowania działalności badawczo-rozwojowej i związanych z nią wydatków, co jest niezbędne do skorzystania z przewidzianych przepisami ulg i odliczeń podatkowych. Precyzyjne rejestrowanie i wyodrębnianie danych w ewidencji pozwala na efektywne zarządzanie kosztami oraz optymalizację obciążeń podatkowych związanych z generowaniem dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

12)Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odpowiedź: Wskaźnik nexus jest stosowany do określenia, jaka część dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) może korzystać z preferencyjnego opodatkowania w ramach tzw. ulgi IP Box, zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskaźnik ten umożliwia obliczenie kwalifikowanego dochodu, który może być opodatkowany według preferencyjnej stawki.

Definicja obliczenia wskaźnika nexus: Wskaźnik nexus oblicza się jako stosunek sumy kosztów kwalifikowanych poniesionych na stworzenie lub rozwój prawa własności intelektualnej do łącznej sumy wszystkich kosztów poniesionych na ten cel, włączając w to koszty kwalifikowane, nabywane oraz niekwalifikowane. Do celów prywatnych obliczeń wzór ten został zaczerpnięty z dostępnych źródeł internetowych. Należy jednak podkreślić, że dokładne wyliczenia, przygotowanie deklaracji podatkowych oraz inne aspekty prawne związane z prowadzeniem działalności i korzystaniem z ulgi IP Box Wnioskodawca zleca profesjonalnej księgowej. Zatrudnienie eksperta w dziedzinie księgowości zapewnia, że wszystkie obliczenia są dokonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, co jest kluczowe dla prawidłowego stosowania ulgi IP Box i uniknięcia ewentualnych błędów w rozliczeniach z urzędem skarbowym.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z tzw. IP BOX i opodatkować swoje przychody za 2023 rok stawką 5% z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Wnioskodawcę?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy spełnia on wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być (zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT) rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zdaniem Wnioskodawcy prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, a dokładniej - prace rozwojowe. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania i mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej stanowi więc oryginalny wytwór jego twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego. Prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter. Wnioskodawca w 2023 r. przenosił i przenosi na Spółkę całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie oprogramowania i otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem - w ocenie Wnioskodawcy - osiągał i osiąga dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, wiec dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca ust. 1, ust. 2 pkt 8 i ust. 7 ustawy o PIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym za rok 2023 będzie mógł użyć stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Wnioskodawcę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z opisu sprawy wynika, ze prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polega na tworzeniu (poprzez pisanie kodu źródłowego) od podstaw autorskiego oprogramowania jak i rozwijaniu oprogramowania już istniejącego, w tym w celu jego ulepszenia (działalność w obszarze IT). W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej tworzone są programy komputerowe na zlecenie klienta.

Pracował Pan nad (…)

Wskazał Pan, że wytworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana oprogramowanie stanowi i będzie stanowić utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego na podstawie art. 74 i n. ww. ustawy. Efektem Pana działania są programy komputerowe, które przykładowo mogą przybierać takie formy jak: architektura systemu, architektura modułów, pojedyncze algorytmy i struktury danych, moduły funkcjonalne, systemy zabezpieczeń aplikacji, oprogramowanie w zakresie stron i serwisów internetowych, oprogramowanie w zakresie tworzenia aplikacji, systemów, programów i narzędzi automatyzujących, architektura bazodanowa, skrypty bazodanowe w zakresie zarządzania danymi i ich przetwarzania. Jak również systemy bilingowe czy też aplikacje wspierające działalność przedsiębiorstw, w których są wdrażane.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że Oprogramowanie jest i będzie tworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) przy uwzględnieniu standardów programistycznych, a także najnowszych, nietypowych i unikatowych (stale zmieniających się) technologii i rozwiązań programistycznych, które Pan na bieżąco śledzi. Wytworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana oprogramowanie stanowi i będzie stanowić utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego na podstawie art. 74 i n. ww. ustawy. Opracowuje i będzie opracowywał Pan nowe lub ulepszone produkty, usługi i procesy, które wedle Pana wiedzy i mając na uwadze indywidualny wkład Pana firmy w każdy projekt, a także coraz bogatsze doświadczenie w świadczeniu usług programistycznych, są i będą albo unikatowe albo na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się i będą się odróżniały od rozwiązań już funkcjonujących, znanych Panu. Wskazał Pan, że efekty Pana pracy odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, będąc kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Każde z oprogramowań, nad którymi Pan pracuje, jest wynikiem indywidualnego podejścia, refleksji nad dostępnymi rozwiązaniami oraz innowacyjnym myśleniem, mającym na celu opracowanie narzędzi w pełni odpowiadających na specyficzne potrzeby biznesowe oraz wymagania techniczne. Wskazał Pan, że projekt rozwijany jest w technologiach, z którymi pracuje Pan komercyjnie już od 7 lat, w tym głównie (…). Wykorzystuję Pan podejście zwinnego zarządzania pracą – (…), w szczególności metodologię (…), która opiera się na 3-tygodniowych sprintach. Oryginalność rozwijanego ekosystemu polega na jego elastyczności oraz dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb użytkowników, którzy w rzeczywistości są klientami systemu - każdy pracownik firmy. Ponadto, innowacyjność manifestuje się przez customizację interfejsu użytkownika, co jest możliwe dzięki wplatanie do projektu (…), komponentów pisanych w (…), które dzięki mechanizmowi (…) mogą być osadzane na stronach (…), jakim jest (…). Zastosowanie technologii takich jak (…), a także podejście do tworzenia aplikacji oparte na (…), znacząco różni rozwijane oprogramowanie od istniejących rozwiązań. Użycie platformy (…) w połączeniu z nowoczesnymi technikami front-endowymi pozwala na tworzenie wysoko konfigurowalnych, modułowych interfejsów użytkownika, które nie tylko podnoszą użyteczność oprogramowania, ale również wprowadzają elementy innowacyjności, nieobecne w wcześniejszych rozwiązaniach praktyki gospodarczej.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wskazał Pan, że autorskie oprogramowanie, o którym mowa we wniosku jest i będzie tworzone w ramach twórczej działalności obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań. Systematyczność w Pana działaniach przejawia się poprzez stałe dążenie do rozwoju, uczenia się i zdobywania nowej wiedzy oraz doświadczenia w zakresie tworzenia oprogramowania. W przypadku napotkania trudności lub braku wystarczającej wiedzy na dany temat, dokształca się Pan, korzystając z dostępnych zasobów edukacyjnych oraz wymieniając doświadczenia z kolegami z branży. Takie podejście pozwala na ciągłe ulepszanie i rozwijanie oprogramowania zgodnie z najnowszymi trendami i standardami technologicznymi. Wyjaśnił Pan, że na początku realizacji poszczególnych projektów oprogramowania, postawił sobie Pan za cel rozwój oprogramowania zgodnie ze sztuką (…) oraz utrzymanie wszystkich zasad architektury systemu i standardów, w jakich dane systemy są rozwijane. Finansowanie zaplanowanych prac pochodziło głównie z budżetu przedsiębiorstwa, w którym Pan pracuje, jako część inwestycji w rozwój technologiczny i innowacyjność rozwiązań oferowanych przez firmę. Dzięki pracy w iteracjach 3-tygodniowych, udało się osiągnąć konkretne cele i rozwiązania rozwojowe dostosowane do aktualnych potrzeb i problemów. Proces ten był wspierany przez zasoby ludzkie - zespół programistów i specjalistów IT, zasoby rzeczowe - infrastruktura IT oraz oprogramowanie wspomagające rozwój, oraz zasoby finansowe przeznaczone na realizację poszczególnych etapów prac. Wszystkie działania były regularnie omawiane na wewnętrznych spotkaniach zespołu oraz dostosowywane na bieżąco do ewoluujących wymagań. Harmonogram Pana pracy opiera się na metodologii (…), która zakłada podział pracy na iteracje (sprinty) trwające 3 tygodnie. W każdym sprincie  ma Pan określone zadania do zrealizowania, które musi wykonać w możliwie najkrótszym czasie, zachowując przy tym wszystkie standardy wytwarzania oprogramowania. Ta elastyczna metoda pracy pozwala na szybką adaptację do zmieniających się wymagań i sprawną realizację założonych celów w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że oprogramowanie jest i będzie tworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) przez Pana przy uwzględnieniu standardów programistycznych, a także najnowszych, nietypowych i unikatowych (stale zmieniających się) technologii i rozwiązań programistycznych, które Pan na bieżąco śledzi. Dopasowanie istniejącego oprogramowania do potrzeb konkretnego zlecenia wymaga opracowania nowych rozwiązań, tj. nowych funkcji lub parametrów oprogramowania. Wykorzystując więc zdobytą wiedzę, tworzy Pan nowe zastosowania, a także zmienione, ulepszone produkty.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że przed rozpoczęciem pracy nad opisywanym projektem, dysponował Pan bogatym doświadczeniem programistycznym, nabytym w ciągu 7 lat praktyki zawodowej. Pana wiedza obejmowała rozwój oprogramowania w językach (…), z wykorzystaniem narzędzi takich jak (…). Nie miał Pan wcześniej doświadczenia z narzędziem (…), co stanowiło dodatkowy aspekt pracy rozwojowej, wymagający nauki i adaptacji w celu skutecznego wykorzystania tego narzędzia w projekcie. W ramach Pana działalności koncentrował się Pan  na technologiach (…). Jednym z kluczowych aspektów innowacyjności Pana rozwiązań była implementacja wzorca projektowego (…), który pozwala na dodanie nowych operacji do istniejących klas obiektów bez ich modyfikacji. Jest to podejście architektoniczne umożliwiające elastyczne i efektywne zarządzanie zmianami w systemie. Pana działalność koncentrowała się na ciągłym rozwoju oprogramowania, w tym na projektowaniu, wdrażaniu i ulepszaniu aplikacji internetowych do gromadzenia danych, wykorzystując stos technologiczny. Podstawą Pana działań była szeroka wiedza technologiczna oraz doświadczenie w projektowaniu, wdrażaniu i rozwijaniu aplikacji internetowych, co pozwalało na skuteczne dostosowanie się do wymagań biznesowych i technicznych.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Wskazał Pan we wniosku, że autorskie oprogramowanie opisane we wniosku jest i będzie tworzone w ramach twórczej działalności obejmującej prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań. Prace te stanowią i będą stanowić działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, doświadczenia i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania i prowadzenia produkcji i usług oraz tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów (zastosowań) w zakresie produkcji i usług.  Wytworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oprogramowanie stanowi i będzie stanowić utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego na podstawie art. 74 i n. ww. ustawy. Oprogramowanie jest i będzie tworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) przy uwzględnieniu standardów programistycznych, a także najnowszych, nietypowych i unikatowych (stale zmieniających się) technologii i rozwiązań programistycznych, które Pan na bieżąco śledzi. Dopasowanie istniejącego oprogramowania do potrzeb konkretnego zlecenia wymaga opracowania nowych rozwiązań, tj. nowych funkcji lub parametrów oprogramowania. Wykorzystując więc zdobytą wiedzę, tworzy Pan nowe zastosowania, a także zmienione, ulepszone produkty. Zastosowanie technologii takich jak (…), a także podejście do tworzenia aplikacji oparte na (…), znacząco różni rozwijane oprogramowanie od istniejących rozwiązań. Użycie platformy (…) w połączeniu z nowoczesnymi technikami front-endowymi pozwala na tworzenie wysoko konfigurowalnych, modułowych interfejsów użytkownika, które nie tylko podnoszą użyteczność oprogramowania, ale również wprowadzają elementy innowacyjności, nieobecne w wcześniejszych rozwiązaniach praktyki gospodarczej.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Pana polegająca na tworzeniu  i rozwijaniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

-tworzy Pan i rozwija wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

-wytworzone (w tym stanowiąc rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego oprogramowania) w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana oprogramowanie opisane we wniosku, stanowi i będzie stanowić utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełniając przesłanki wytworu o indywidualnym i twórczym charakterze, chronionego na podstawie art. 74 i n. ww. ustawy.

-otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do oprogramowania, udzielenia zgody na wykonywanie praw zależnych do oprogramowania i przeniesienia prawa do udzielania przez Pana klientów zgody na wykonywanie praw zależnych do oprogramowania przez podmioty trzecie.

-w prowadzonej odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz dokonuje szczegółowego rejestrowania przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (lub straty), które przypadają na każde takie prawo. Dodatkowo w ewidencji tejszczegółowo rozlicza Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypisując je do odpowiednich praw własności intelektualnej w sposób, który umożliwia precyzyjne określenie kwalifikowanego dochodu.

-prowadzi Pan od początku roku 2023 odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego, tworzone przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za rok 2023, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (… ). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00