Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.61.2024.4.KT

Brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek nr 1, 2, 3 i 4, jak również podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 19 marca 2024 r. (wpływ 19 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od … czerwca 2016 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w branży optycznej. Na chwilę obecną posiada Pan trzy salony optyczne. Z zawodu jest Pan optometrystą i z tym związana jest Pana praca zawodowa i zarobkowa. Rozlicza się Pan w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży okularów korekcyjnych (wyłączając wykonanie okularów korekcyjnych z materiałów powierzonych przez zamawiającego) oraz badań wzroku opodatkowane są stawką podatkową 5,5%, natomiast pozostała sprzedaż (m.in. akcesoriów) opodatkowana jest stawką 3%.

… czerwca 2023 r. rozszerzył Pan działalność gospodarczą o najem i zarządzenie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi (PKD 68.20.Z), ponieważ od … lutego 2024 r. będzie Pan wynajmował osobom trzecim mieszkanie dzierżawione od członka rodziny (bratowej). Z tego tytułu przychody opodatkowane będą stawką 8,5%, ponieważ nie przekroczą rocznie 100.000 zł.

W lutym 2023 r. rodzice przekazali Panu w formie aktu notarialnego darowizny nieruchomość gruntową o powierzchni ok. … arów. Do chwili obecnej podzielił Pan tą działkę na cztery mniejsze oraz uzyskał Pan warunki zabudowy. Na jednej z działek planował Pan budowę własnego domu lecz z przyczyn osobistych plan został porzucony. Nie udostępniał Pan nigdy ani też nie udostępnia obecnie nikomu gruntów zarówno w drodze dzierżawy, jak i użyczenia czy najmu i nie osiąga z tego tytułu żadnych przychodów. Na chwilę obecną jest Pan współwłaścicielem (wraz z małżonką) dwóch innych nieruchomości – mieszkania o powierzchni ok. … m2 położonego w miejscowości …, w którym Pan nie mieszka oraz domu jednorodzinnego o powierzchni ok. … m2 położonego w miejscowości …, w którym Pan mieszka. Planuje Pan sukcesywnie sprzedawać ww. nieruchomości gruntowe (przed upływem 5 lat od momentu jego nabycia w drodze darowizny), a przychód ze sprzedaży przeznaczyć na zakup nieruchomości położonej we .... przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe. Wartość nieruchomości mieszkalnej oraz jego adaptacja będzie przekraczała przychód uzyskany ze sprzedaży wszystkich posiadanych przez Pana działek.

Ponadto w uzupełnieniu wskazano:

W piśmie z 19 marca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1)jaki był nr ewidencyjny działki, którą nabył Pan w drodze darowizny od rodziców?

Odpowiedź: Działka nr 5, województwo: …, powiat: …, jednostka ewidencyjna: … – Obszar Wiejski, obręb ewidencyjny: … (…), nr księgi wieczystej … .

2)w jaki sposób/do jakich celów była wykorzystywana przez Pana działka, którą nabył Pan w drodze darowizny od rodziców do momentu jej podziału?

Odpowiedź: Działka nr 5, tak jak i działki powstałe po jej podziale stanowią wyłącznie majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Obrót nieruchomościami nie jest i nie będzie celem Pana działalności gospodarczej. Nie udostępniał Pan nigdy ani też nie udostępnia Pan obecnie nikomu gruntów zarówno w drodze dzierżawy, jak i użyczenia czy najmu i nie osiąga Pan z tego tytułu żadnych przychodów.

3)czy działka nabyta w drodze darowizny od rodziców była przez Pana wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to:

Odpowiedź: Działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

a)w jakim okresie była wykorzystywana ww. działka w działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Nie dotyczy – działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

b)czy ww. działka była wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (w przypadku odpowiedzi twierdzącej należy wskazać, kiedy została wprowadzona do ww. ewidencji) oraz czy i kiedy została z niej wykreślona; czy ww. nieruchomość była amortyzowana?

Odpowiedź: Nie dotyczy – działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była amortyzowana.

c)czy ww. działka stanowiła składnik majątkowy lub towar handlowy w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Nie dotyczy – działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie stanowiła składnika majątkowego ani towaru handlowego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

d)czy wycofał Pan uprzednio z działalności gospodarczej do majątku prywatnego ww. działkę wykorzystywaną w działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to kiedy?

Odpowiedź: Nie dotyczy – działka stanowi majątek prywatny od momentu nabycia jej w drodze darowizny od rodziców do dnia dzisiejszego. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

4)kiedy dokonał Pan podziału działki nabytej w drodze darowizny od rodziców?

Odpowiedź: Podział działki nr 5 został dokonany w dniu … listopada 2023 r. na podstawie decyzji Burmistrza Gminy … . W drodze podziału działki nr 5 powstały 4 działki – działka nr 1, działka nr 2, działka nr 3, działka nr 4.

Województwo: …, powiat: …, jednostka ewidencyjna: … – Obszar Wiejski, obręb ewidencyjny: … (…), nr księgi wieczystej … .

5)ile działek powstałych po podziale działki nabytej w drodze darowizny od rodziców będzie przedmiotem sprzedaży (wniosku) i jakie są ich nr ewidencyjne?

Odpowiedź: W drodze podziału działki nr 5 powstały cztery działki – działka nr 1, działka nr 2, działka nr 3, działka nr 4.

Województwo: …, powiat: …, jednostka ewidencyjna: … – Obszar Wiejski, obręb ewidencyjny: … (…), nr księgi wieczystej … .

Planowana jest sprzedaż wszystkich czterech działek w okresie najbliższych trzech lat. Środki z ich sprzedaży zainwestować w zakup nieruchomości mieszkalnej, przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe.

6)w jaki sposób/do jakich celów były/są/będą wykorzystywane przez Pana działki powstałe po podziale, będące przedmiotem sprzedaży (wniosku), do momentu ich sprzedaży, np. czy były/są/będą do dnia ich sprzedaży wykorzystywane przez Pana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i w jakim okresie były/są/będą wykorzystywane? Czy ww. działki były/są/będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (w przypadku odpowiedzi twierdzącej należy wskazać, kiedy zostały/zostaną wprowadzone do ww. ewidencji) oraz czy i kiedy zostały z niej wykreślone; czy ww. nieruchomości były/są/będą amortyzowane? Czy ww. działki stanowiły/stanowią/będą stanowić składnik majątkowy lub towar handlowy w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź: W drodze podziału działki nr 5 powstały cztery działki – działka nr 1, działka nr 2, działka nr 3, działka nr 4.

Województwo: …, powiat: …, jednostka ewidencyjna: … – Obszar Wiejski, obręb ewidencyjny: … (…), nr księgi wieczystej … .

Działki stanowią majątek prywatny. Nie czerpie Pan z tytułu ich posiadania żadnych zysków. Nieruchomości nie były, nie są i nigdy nie będą wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie były, nie są i nigdy nie będą udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy i innej umowy. Nigdy nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie były z niej wykreślone), nigdy nie były amortyzowane. Nie stanowiły składników majątkowych ani towarów handlowych w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Odpowiedź:

Analogicznie:

Działka nr 1:

Działka stanowi majątek prywatny. Nie czerpie Pan z tytułu jej posiadania żadnych zysków. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie była, nie jest i nigdy nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy i innej umowy. Nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była amortyzowana. Nie stanowiła składnika majątkowego ani towaru handlowego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Działka nr 2:

Działka stanowi majątek prywatny. Nie czerpie Pan z tytułu jej posiadania żadnych zysków. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie była, nie jest i nigdy nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy i innej umowy. Nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była amortyzowana. Nie stanowiła składnika majątkowego ani towaru handlowego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Działka nr 3:

Działka stanowi majątek prywatny. Nie czerpie Pan z tytułu jej posiadania żadnych zysków. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie była, nie jest i nigdy nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy i innej umowy. Nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była amortyzowana. Nie stanowiła składnika majątkowego ani towaru handlowego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Działka nr 4:

Działka stanowi majątek prywatny. Nie czerpie Pan z tytuły jej posiadania żadnych zysków. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie była, nie jest i nigdy nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy i innej umowy. Nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była amortyzowana. Nie stanowiła składnika majątkowego ani towaru handlowego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

7)czy działki powstałe po podziale, będące przedmiotem sprzedaży (wniosku), będą do dnia ich sprzedaży udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy? Jeżeli tak, to należy wskazać:

a)datę zawarcia ww. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy?

b)na jaki okres będzie zawarta ww. umowa?

c)czy będzie Pan stroną umowy?

d)czy umowa będzie miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny? Jeśli umowa będzie miała charakter odpłatny to jaka była kwota czynszu z tytułu ww. umowy oraz czy odprowadzał Pan należne podatki?

Odpowiedź: Działki powstałe po podziale działki nr 5 nie były, nie są i nigdy nie będą przez Pana udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

a)

Odpowiedź: Nie dotyczy – działki powstałe po podziale działki nr 5 nie były, nie są i nigdy nie będą przez Pana udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

b)

Odpowiedź: Nie dotyczy – działki powstałe po podziale działki nr 5 nie były, nie są i nigdy nie będą przez Pana udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

c)

Odpowiedź: Nie dotyczy – działki powstałe po podziale działki nr 5 nie były, nie są i nigdy nie będą przez Pana udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

d)

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź: Nie dotyczy – działki powstałe po podziale działki nr 5 nie były, nie są i nigdy nie będą przez Pana udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

Odpowiedź:

Analogicznie:

Działka nr 1:

Działka nie była, nie jest i nigdy nie będzie przez Pana udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

Działka nr 2:

Działka nie była, nie jest i nigdy nie będzie przez Pana udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

Działka nr 3:

Działka nie była, nie jest i nigdy nie będzie przez Pana udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

Działka nr 4:

Działka nie była, nie jest i nigdy nie będzie przez Pana udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków.

8)czy w stosunku do działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku), podjął/podejmie Pan do dnia sprzedaży działania zmierzające do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek działania? Jeśli tak, to kiedy i w jakim celu?

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź: Nie podejmie Pan żadnych działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek innych działań w stosunku do działek powstałych po podziale działki nr 5.

Odpowiedź:

Analogicznie:

Działka nr 1:

Nie dotyczy – nie podejmie Pan żadnych działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek innych działań w stosunku do działki nr 1.

Działka nr 2:

Nie dotyczy – nie podejmie Pan żadnych działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek innych działań w stosunku do działki nr 2.

Działka nr 3:

Nie dotyczy – nie podejmie Pan żadnych działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek innych działań w stosunku do działki nr 3.

Działka nr 4:

Nie dotyczy – nie podejmie Pan żadnych działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek innych działań w stosunku do działki nr 4.

9)kiedy została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku)?

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź:

Działka nr 1:

Decyzja o warunkach zabudowy nr …, została wydana w dniu … lipca 2023 r. przez Burmistrza Gminy … .

Działka nr 2:

Decyzja o warunkach zabudowy nr …, została wydana w dniu … lipca 2023 r. przez Burmistrza Gminy … .

Działka nr 3:

Decyzja o warunkach zabudowy nr …, została wydana w dniu … lipca 2023 r. przez Burmistrza Gminy … .

Działka nr 4:

Decyzja o warunkach zabudowy nr …, została wydana w dniu … lipca 2023 r. przez Burmistrza Gminy … .

10)jakie jest przeznaczenie działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku), zgodnie z ww. decyzją o warunkach zabudowy?

Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.

Odpowiedź:

Działka nr 1:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb … . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Działka nr 2:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb … . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Działka nr 3:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb .. . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Działka nr 4:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb … . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

11)realizacji jakiej inwestycji na działkach powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku), dotyczyć będzie ww. decyzja o warunkach zabudowy?

Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.

Odpowiedź:

Działka nr 1:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb … . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Działka nr 2:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb … . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Działka nr 3:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb … . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Działka nr 4:

Decyzja o warunkach zabudowy ustalona jest dla inwestycji pod nazwą: „Budowa domu jednorodzinnego” na części działki nr 5 obręb … . Rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu – budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

12)czy będzie dokonywał Pan jakichkolwiek czynności (ponosił nakłady) w celu przygotowania działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) do sprzedaży (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie działki, wytyczenie dróg dojazdowych, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.) – jeśli tak, to jakie były/będą to czynności (nakłady)?

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź: Do chwili obecnej nie dokonał Pan i nie planuje Pan w przyszłości dokonać żadnych czynności (nie poniósł i nie zamierza Pan ponieść nakładów finansowych) w celu przygotowania do sprzedaży działek powstałych po podziale. Nie uzbroił Pan terenu, nie ogrodził działek, nie wytyczył dróg dojazdowych, nie poczynił żadnych innych działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek. Nie planuje Pan dokonać tych czynności przed sprzedażą.

Sprzedaż działek zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. 140 km. Podczas badań, które wykonuje Pan nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działek. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działek w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż każdej z działek.

Odpowiedź:

Analogicznie:

Działka nr 1:

Do chwili obecnej nie dokonał Pan i nie planuje Pan w przyszłości dokonać żadnych czynności (nie poniósł Pan i nie zamierza Pan ponieść nakładów finansowych) w celu przygotowania do sprzedaży działki nr 1. Nie uzbroił Pan terenu, nie ogrodził działki, nie wytyczył dróg dojazdowych, nie poczynił żadnych innych działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki. Nie planuje Pan dokonać tych czynności przed sprzedażą.

Sprzedaż działki nr 1 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

Działka nr 2:

Do chwili obecnej nie dokonał Pan i nie planuje Pan w przyszłości dokonać żadnych czynności (nie poniósł Pan i nie zamierza Pan ponieść nakładów finansowych) w celu przygotowania do sprzedaży działki nr 2. Nie uzbroił Pan terenu, nie ogrodził działki, nie wytyczył dróg dojazdowych, nie poczynił żadnych innych działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki. Nie planuje Pan dokonać tych czynności przed sprzedażą.

Sprzedaż działki nr 2 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuj nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

Działka nr 3:

Do chwili obecnej nie dokonał Pan i nie planuje Pan w przyszłości dokonać żadnych czynności (nie poniósł Pan i nie zamierza Pan ponieść nakładów finansowych) w celu przygotowania do sprzedaży działki nr 3. Nie uzbroił Pan terenu, nie ogrodził Pan działki, nie wytyczył dróg dojazdowych, nie poczynił żadnych innych działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki. Nie planuje Pan dokonać tych czynności przed sprzedażą.

Sprzedaż działki nr 3 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana mnie działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

Działka nr 4:

Do chwili obecnej nie dokonał Pan i nie planuje Pan w przyszłości dokonać żadnych czynności (nie poniósł Pan i nie zamierza Pan ponieść nakładów finansowych) w celu przygotowania do sprzedaży działki nr 4. Nie uzbroił Pan terenu, nie ogrodził działki, nie wytyczył dróg dojazdowych, nie poczynił żadnych innych działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki. Nie planuje Pan dokonać tych czynności przed sprzedażą.

Sprzedaż działki nr 4 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

13)w jaki sposób zamierza Pan nawiązać kontakt z nabywcą/nabywcami poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku)?

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź: Sprzedaż działek zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. 140 km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działek. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działek w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż każdej z działek.

Odpowiedź:

Analogicznie:

Działka nr 1:

Sprzedaż działki nr 1 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

Działka nr 2:

Sprzedaż działki nr 2 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

Działka nr 3:

Sprzedaż działki nr 3 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

Działka nr 4:

Sprzedaż działki nr 4 zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prowadzi Pan trzy salony optyczne, między którymi się Pan przemieszcza, oddalone od siebie w odległości ok. … km. Podczas badań, które Pan wykonuje nie jest Pan w stanie odbierać telefonów oraz odpowiadać na pytania związane ze sprzedażą działki. Nie ma Pan również czasu na prezentację i spotkania z zainteresowanymi. Nie posiada Pan również umiejętności negocjacyjnych w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie zna Pan prawa w tym obrębie.

Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działki w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi.

Po wstępnym zorientowaniu się, koszt takiej usługi to ok. 3.000 zł za sprzedaż ww. działki.

14)czy zamierza/planuje Pan z przyszłym nabywcą (nabywcami) zawrzeć umowę przedwstępną lub inny dokument, na podstawie którego zobowiąże się sprzedać poszczególne działki powstałe po podziale, będące przedmiotem sprzedaży (wniosku)? Jeżeli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, to należy jednoznacznie wskazać:

a)jakie konkretnie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy zawartej z przyszłym nabywcą w zakresie poszczególnych działek będą ciążyć na kupującym, a jakie na sprzedającym?

b)czy w ww. umowie przedwstępnej sprzedaży zostaną ustalone konkretne warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży poszczególnych działek? Jeśli tak, to jakie?

c)czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący będzie inwestował w infrastrukturę poszczególnych działek? Jeśli tak – jakie działania podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?

Odpowiedź: Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umów przedwstępnych ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży poszczególnych działek, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę poszczególnych działek. Reasumując nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym.

a)

Odpowiedź: Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umów przedwstępnych ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży poszczególnych działek, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę poszczególnych działek. Reasumując nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym.

b)

Odpowiedź: Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umów przedwstępnych ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży poszczególnych działek, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę poszczególnych działek. Reasumując nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym.

c)

Odpowiedź: Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umów przedwstępnych ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży poszczególnych działek, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Natomiast, do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował w infrastrukturę ani ponosił żadnych nakładów poszczególnych działek.

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź:

Analogicznie:

Działka nr 1:

Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umowy przedwstępnej ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży działki, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę działki. Reasumując nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym.

Działka nr 2:

Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umowy przedwstępnej ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży działki, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę działki. Reasumując nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym.

Działka nr 3:

Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umowy przedwstępnej ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży działki, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę działki. Reasumując nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym.

Działka nr 4:

Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umowy przedwstępnej ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży działki, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę działki. Reasumując nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym.

15)czy do dnia sprzedaży zamierza/planuje Pan udzielić nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku), pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek? jeżeli tak, to:

a)do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń udzielone zostaną pełnomocnictwa dla nabywcy w odniesieniu do poszczególnych działek?

b)jakich konkretnie czynności do momentu sprzedaży będzie dokonywał kupujący w związku z udzielonym pełnomocnictwem w zakresie poszczególnych działek?

Odpowiedź: Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego.

a)

Odpowiedź: Nie dotyczy – Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego.

b)

Odpowiedź: Nie dotyczy – Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego.

Proszę wskazać odrębnie dla każdej działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

Odpowiedź:

Analogicznie:

Działka nr 1:

Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego.

Działka nr 2:

Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego.

Działka nr 3:

Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego.

Działka nr 4:

Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego.

16)czy posiada Pan również inne nieruchomości, oprócz działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży (wniosku) oraz mieszkania o powierzchni ok. … m2 i domu jednorodzinnego o powierzchni ok. … m2? Jeśli tak, proszę podać ile nieruchomości, jakiego rodzaju Pan posiada i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości:

Odpowiedź: Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości. Nie zamierza Pan/nie planuje Pan sprzedaży nieruchomości, których jest Pan współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska). Jedynie działki, będące przedmiotem planowanej sprzedaży (wniosku), będące Pana własnością zamierza Pan/planuje Pan sprzedać, a środki z ich sprzedaży zainwestować w zakup nieruchomości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe.

·kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu nabył Pan nieruchomość?

Odpowiedź: Nie dotyczy – oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości. Nie zamierza Pan/nie planuje Pan sprzedaży nieruchomości, których jest Pan współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska). Jedynie działki, będące przedmiotem planowanej sprzedaży (wniosku), będące Pana własnością zamierza Pan/planuje Pan sprzedać, a środki z ich sprzedaży zainwestować w zakup nieruchomości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe.

·w jaki sposób wykorzystywał i wykorzystuje Pan nieruchomość?

Odpowiedź: Nie dotyczy – oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości. Nie zamierza Pan/nie planuje Pan sprzedaży nieruchomości, których jest Pan współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska). Jedynie działki, będące przedmiotem planowanej sprzedaży (wniosku), będące Pana własnością zamierza Pan/planuje Pan sprzedać, a środki z ich sprzedaży zainwestować w zakup nieruchomości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe.

·czy nieruchomość jest niezabudowana czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?

Odpowiedź: Nie dotyczy – oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości. Nie zamierza Pan/nie planuje Pan sprzedaży nieruchomości, których jest Pan współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska). Jedynie działki, będące przedmiotem planowanej sprzedaży (wniosku), będące Pana własnością zamierza Pan/planuje Pan sprzedać, a środki z ich sprzedaży zainwestować w zakup nieruchomości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe.

·czy zamierza/planuje Pan sprzedać nieruchomość?

Odpowiedź: Nie dotyczy – oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości. Nie zamierza Pan/nie planuje Pan sprzedaży nieruchomości, których jest Pan współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska). Jedynie działki, będące przedmiotem planowanej sprzedaży (wniosku), będące Pana własnością zamierza Pan/planuje Pan sprzedać, a środki z ich sprzedaży zainwestować w zakup nieruchomości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe.

17)czy wcześniej sprzedawał Pan inne nieruchomości? Jeśli tak – proszę wskazać:

Odpowiedź: Do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·jakie to były nieruchomości i ile ich było?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·kiedy i w jaki sposób zostały nabyte te nieruchomości?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·w jakim celu nabyte zostały te nieruchomości?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·kiedy dokonano ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, a jeśli zabudowanych – to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·czy z tytułu sprzedaży którejkolwiek nieruchomości (wskazać jakiej) nastąpiło zobowiązanie zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT i wykazania należnego podatku VAT od tej sprzedaży?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

·na co zostały przeznaczone środki uzyskane ze sprzedaży ww. nieruchomości?

Odpowiedź: Nie dotyczy – do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

18)czy działka od momentu jej nabycia w drodze darowizny od rodziców, do momentu jej podziału była wykorzystywana przez Pana wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to jaka działalność zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT była wykonywana? (należy podać podstawę prawną zwolnienia)

Działki (1, 2, 3, 4) powstałe z podziału działki nr 5 stanowią majątek prywatny. Nieruchomości nie były, nie są i nigdy nie będą wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, nigdy nie były i nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie były z niej wykreślone), nigdy nie były i nie będą amortyzowane. Nie były, nie są i nie będą wykorzystywane przez Pana w działalności, zarówno opodatkowanej, jaki i zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (podatkiem od towarów i usług).

19)czy działki powstałe po podziale będące przedmiotem sprzedaży (wniosku) były/są/będą do momentu ich sprzedaży wykorzystywane wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaka działalność zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT była wykonywana? (należy podać podstawę prawną zwolnienia)

Działki (1, 2, 3, 4) powstałe z podziału działki nr 5 stanowią majątek prywatny. Nieruchomości nie były, nie są i nigdy nie będą wykorzystywane w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nigdy nie były i nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie były z niej wykreślone), nigdy nie były i nie będą amortyzowane. Nie były, nie są i nie będą wykorzystywane przeze mnie w działalności, zarówno opodatkowanej, jaki i zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (podatkiem od towarów i usług).

Analogicznie:

Działka nr 1:

Działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nigdy nie była i nie będzie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była i nie będzie amortyzowana. Nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przeze mnie w działalności, zarówno opodatkowanej, jaki i zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (podatkiem od towarów i usług).

Działka nr 2:

Działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nigdy nie była i nie będzie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była i nie będzie amortyzowana. Nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przeze mnie w działalności, zarówno opodatkowanej, jaki i zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (podatkiem od towarów i usług).

Działka nr 3:

Działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nigdy nie była i nie będzie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była i nie będzie amortyzowana. Nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przeze mnie w działalności, zarówno opodatkowanej, jaki i zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (podatkiem od towarów i usług).

Działka nr 4:

Działka stanowi majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nigdy nie była i nie będzie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w związku z tym nie była z niej wykreślona), nigdy nie była i nie będzie amortyzowana. Nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przeze mnie w działalności, zarówno opodatkowanej, jaki i zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (podatkiem od towarów i usług).

Pytanie

Czy sprzedaż opisanych nieruchomości gruntowych będzie podlegała zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT, ze względu na fakt zarządzania majątkiem własnym, otrzymanym w ramach darowizny, jednorazowym charakterem sprzedaży i brakiem znamion wykonywania w sposób ciągły działalności zarobkowej w zakresie obrotu nieruchomościami?

Pana stanowisko w sprawie

Sprzedaż opisanych działek należy uznać za czynność zarządu majątkiem prywatnym, a nie przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ będzie miała charakter jednorazowy i nie będzie wykonywana w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Obrót nieruchomościami nie jest i nie będzie celem Pana działalności gospodarczej. Nie udostępniał Pan nigdy ani też nie udostępnia obecnie nikomu gruntów zarówno w drodze dzierżawy, jak i użyczenia czy najmu i nie osiąga Pan z tego tytułu żadnych przychodów. Nie zachodzą przesłanki świadczące o działalności gospodarczej związanej ze zbyciem działek, dlatego ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust. 2 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361), zwanej dalej „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE wskazano, że:

Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.

Zgodnie art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:

Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Z okoliczności sprawy wynika, że w lutym 2023 r. rodzice przekazali Panu w formie aktu notarialnego darowizny nieruchomość gruntową o powierzchni ok. … arów o nr ewidencyjnym … . Do chwili obecnej podzielił Pan tą działkę na cztery mniejsze oraz uzyskał Pan warunki zabudowy. Podział działki nr 5 został dokonany w dniu … listopada 2023 r. na podstawie decyzji Burmistrza Gminy … . W drodze podziału działki nr 5 powstały 4 działki – działka nr 1, działka nr 2, działka nr 3, działka nr 4. Działka nr 5, tak jak i działki powstałe po jej podziale stanowią wyłącznie majątek prywatny. Nieruchomość nie była, nie jest i nigdy nie będzie wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Obrót nieruchomościami nie jest i nie będzie celem Pana działalności gospodarczej. Planowana jest sprzedaż wszystkich czterech działek w okresie najbliższych trzech lat. Działki powstałe po podziale działki nr 5 nie były, nie są i nigdy nie będą przez Pana udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o charakterze odpłatnym ani nieodpłatnym. Do dnia ich sprzedaży ani Pan, ani nikt inny nie będzie stroną takiej umowy. Nie osiągał Pan i nie osiąga Pan żadnych przychodów z tego tytułu i w związku z tym nie odprowadzał Pan podatków. Nie podejmie Pan żadnych działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek innych działań w stosunku do działek powstałych po podziale działki nr 5. Do chwili obecnej nie dokonał Pan i nie planuje Pan w przyszłości dokonać żadnych czynności (nie poniósł i nie zamierza Pan ponieść nakładów finansowych) w celu przygotowania do sprzedaży działek powstałych po podziale. Nie uzbroił Pan terenu, nie ogrodził działek, nie wytyczył dróg dojazdowych, nie poczynił żadnych innych działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek. Nie planuje Pan dokonać tych czynności przed sprzedażą. Sprzedaż działek zamierza Pan zlecić firmie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka decyzja podyktowana jest brakiem odpowiedniej ilości czasu na kontakt z potencjalnymi kupującymi. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza pochłania większość Pana dnia (łącznie z weekendami). Prawdopodobnie firma ta zamieści ogłoszenia o sprzedaży działek w sieci internetowej, na swojej stronie bądź portalach, które są przeznaczone do wiązania sprzedających z kupującymi. Co do zasady, nie planuje Pan zawierać umów przedwstępnych ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan do sprzedaży poszczególnych działek, chyba że będzie to konieczne do sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może być ona wymagana w przypadku, gdy kupujący będzie starał się o kredyt hipoteczny i bank będzie potrzebował oświadczenia, że do momentu podpisania umowy kredytowej wstrzyma się Pan ze sprzedażą. Ponadto, bank może wymagać oświadczenia, że po transakcji, sprzedana działka zostanie wyodrębniona z obecnej księgi wieczystej i zostanie dla niej tworzona nowa, odrębna księga wieczysta. Dla Pana umowa w takiej formie będzie zabezpieczeniem, że do sprzedaży dojdzie, jeśli nie pojawią się inne nieprzewidziane okoliczności, a dla kupującego – że nie wstrzyma się Pan z transakcją do określonego momentu (np. podpisania umowy kredytowej). Nie przewiduje Pan, przenoszenia innych praw ani obowiązków na jedną ze stron. Do momentu podpisania właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, przyszły kupujący nie będzie inwestował ani ponosił żadnych nakładów w infrastrukturę poszczególnych działek. Nie będą to zapisy inne, niż te które znajdą się w ostatecznym akcie notarialnym. Nie zamierza Pan/nie planuje Pan udzielać nabywcy poszczególnych działek powstałych po podziale, będących przedmiotem sprzedaży (wniosku) żadnego rodzaju pełnomocnictw, zgód czy upoważnień w celu występowania w sprawach dotyczących ww. działek. Jeżeli będzie to konieczne, to będzie Pan sam załatwiał takie sprawy. Nie przypuszcza Pan jednak, że jakieś decyzje czy pozwolenia będą wymagane na etapie aktu notarialnego. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości. Nie zamierza Pan/nie planuje Pan sprzedaży nieruchomości, których jest Pan współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska). Jedynie działki, będące przedmiotem planowanej sprzedaży (wniosku), będące Pana własnością zamierza Pan/planuje Pan sprzedać, a środki z ich sprzedaży zainwestować w zakup nieruchomości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe. Do chwili obecnej nie sprzedał Pan żadnej innej nieruchomości. Oprócz nieruchomości wskazanych powyżej nie posiadał Pan żadnych innych nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że z całokształtu okoliczności sprawy nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zatem należy uznać, że planowana sprzedaż przez Pana działek nr 1, 2, 3 i 4 nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek świadczących o takiej Pana aktywności w przedmiocie zbycia działek nr 1, 2, 3 i 4, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Nie występuje bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że dostawa przedmiotowych działek wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Jak wynika z całokształtu okoliczności sprawy, nie podejmował i nie będzie podejmować Pan aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.

Konsekwentnie, w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku ze sprzedażą działek nr 1, 2, 3 i 4 będzie występował Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Działania podejmowane przez Pana należą zatem do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, będzie korzystał Pan z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Wobec powyższego, dokonując sprzedaży działek nr 1, 2, 3 i 4 nie będzie Pan działał w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Zatem sprzedaż działek nr 1, 2, 3 i 4 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym oceniając Pana stanowisko uznałem je za prawidłowe, bowiem wywiódł Pan prawidłowy skutek prawny, jakkolwiek w oparciu o częściowo odmienną argumentację niż wskazana przez Organ.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00