Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 01-05-2024
Data publikacji: 2024-04-18

Jak obliczyć kwotę wolną od potrąceń dla pracownika korzystającego z opodatkowania dochodów jako osoba samotnie wychowująca dziecko

PROBLEM

Otrzymaliśmy niealimentacyjne zajęcie wynagrodzenia za pracę pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy. Osobie tej przysługuje podwójna kwota zmniejszająca podatek na podstawie oświadczenia o wspólnym rozliczeniu z małoletnim dzieckiem, a jej dochody w 2024 r. nie przekroczą pierwszego progu podatkowego. Jak obliczyć przysługującą pracownicy kwotę wolną od potrąceń?

RADA

Przy obliczaniu kwoty wolnej od potrąceń należy stosować parametry podatkowe, do których pracownica jest uprawniona. Zatem wysokość tej kwoty należy kalkulować z uwzględnieniem podwójnego zmniejszenia podatku. Szczegóły w uzasadnieniu. 

UZASADNIENIE

Pracodawca dokonuje potrącenia z wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z tej formy dodatkowego oszczędzania (art. 87 § 1 Kodeksu pracy). Jednocześnie przepisy Kodeksu pracy nie określają sposobu obliczania zaliczki na podatek ani składek ZUS przy ustalaniu wysokości kwoty wolnej od potrąceń, co oznacza, że należy uwzględnić indywidualne uprawnienia pracowników w tym zakresie. Zatem obliczając kwotę wolną przysługującą Państwa pracownicy, należy wziąć pod uwagę podwójną kwotę zmniejszającą podatek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00