Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.756.2023.4.AS

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznegow podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 9 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek został uzupełniony 26 stycznia 2024 r. – w odpowiedzi na wezwanie organu. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (po uzupełnieniu wniosku)

A. B. (dalej: Wnioskodawczyni) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Od 2014 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem mieszkali w domu jednorodzinnym w D przy ulicy C, który sprzedali w roku 2020. Małżeństwo posiada dwóch synów, którzy w momencie składania danego wniosku mają odpowiednio 14 i 17 lat.

W maju 2018 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem kupili działkę przy ulicy E w D i wybudowali na niej budynek mieszkalny, do którego wprowadzili się (...) 2019 roku. Został on zbyty przez małżeństwo w styczniu 2021 roku. Wnioskodawczyni wraz z mężem złożyli stosowne PIT-39 z zobowiązaniem wydatkowania otrzymanych kwot na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych.

W listopadzie 2018 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem kupili działkę na ulicy F X w D, na której prowadzili budowę budynku jednorodzinnego mieszkalnego, dwulokalowego, gdzie jeden z lokali otrzymał oznaczenie X, a drugi natomiast otrzymał oznaczenie XA. Pierwotnie Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili działkę na ulicy F jako lokatę pieniędzy, a z czasem narodził się pomysł, żeby wybudować na niej dom jednorodzinny dwulokalowy z możliwością późniejszego mieszkania w nim wraz z dziećmi, które tym samym mogłyby w przyszłości opiekować się Wnioskodawczynią oraz Jej mężem.

Zakup działki przy ul. F został sfinansowany z oszczędności oraz ze środków z prowadzonej przez męża Wnioskodawczyni firmy. Budowa budynku mieszkalnego przy ulicy F została zrealizowana w celu zamieszkania z późniejszym podziałem inwestycji dla dzieci Wnioskodawczyni i jej męża, które miałyby się nimi opiekować w przyszłości. Budowa ww. budynku została sfinansowana z oszczędności oraz ze środków z prowadzonej przez męża Wnioskodawczyni firmy. Przeprowadzka Wnioskodawczyni oraz jej rodziny na F X miała miejsce (...) 2021 roku.

Finalnie budowa przy ulicy F została zakończona (...) 2021 roku.

Od momentu ukończeniu budowy budynku przy ulicy F do chwili sprzedaży były prowadzone w nim prace wykończeniowe oraz lokale w nim się znajdujące zostały kompletnie wyposażone, tzn. zostały zakupione meble oraz sprzęty potrzebne do zamieszkania. Teren wokół domu został ogrodzony, położone zostały polbruki, a ponadto położono trawnik z rolki oraz zasadzono rośliny. Co więcej, dla przedmiotowego budynku zostały podpisane umowy na gaz, wodę, prąd i kanalizację, na co Wnioskodawczyni posiada stosowne rachunki.

Każdy z opisanych wcześniej budynków czy też lokali przed sprzedażą był wykorzystywany w celach mieszkalnych 4-osobowej rodziny Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonali podziału działki przy ul. F X na dwie odrębne działki w celu uporządkowania ich prawnie. Było spowodowane to faktem, iż rodzinie Wnioskodawczyni niekomfortowo żyło się mając sąsiadów za ścianą (czyli w lokalu obok). Tym samym pojawiła się chęć sprzedaży tej nieruchomości i zmiany miejsca zamieszkania.

Wszczęcie postępowania w sprawie podziału przedmiotowej działki nastąpiło 11 czerwca 2021 r.

W styczniu 2021 roku po zbyciu mieszkania przy ul. C Wnioskodawczyni wraz z mężem przeprowadzili się na ulicę F. 2 lipca 2021 r. małżeństwo sprzedało jeden lokal mieszkalny przy ul. F XA, 8 kwietnia 2022 r. sprzedali oni drugi lokal mieszkalny przy ul. F X.

Podjęcie decyzji o sprzedaży lokalu przy ul. F XA nastąpiło w momencie, w którym Wnioskodawczyni wraz z mężem usłyszeli od ich znajomej, że poszukuje ona nieruchomości, w której mogłaby zamieszkać. Tym samym 2 lipca 2021 r. sprzedali oni lokal przy ul. F XA tej właśnie znajomej. Sprzedaż lokalu przy ul. F X nastąpiła 8 kwietnia 2022 r., a decyzja o jego sprzedaży została podjęta chwilę wcześniej. Kupcami danego lokalu byli również znajomi Wnioskodawczyni oraz jej męża. Przy sprzedaży nieruchomości przy ul. F X oraz XA Wnioskodawczyni wraz z mężem nie poszukiwali podmiotów zainteresowanych zakupem lokali, ponieważ ich znajomi zgłosili im chęć zakupu danych lokali, na podstawie których m.in. zostały podejmowane decyzje o sprzedaży. A zatem Wnioskodawczyni wraz z mężem nie prezentowali ofert sprzedaży danych nieruchomości na żadnych platformach sprzedażowych oraz nie podejmowali dodatkowych działań, które miałyby na celu uatrakcyjnienie oferty sprzedaży.

Wnioskodawczyni wraz z mężem złożyli stosowne PIT-39 za lata 2021 i 2022 ze zobowiązaniem do wydatkowania sumy przychodów na własne cele mieszkaniowe. Aktualnie małżeństwo dopina ostateczny zakup domu, w którym planują zamieszkać. Dom ten położony jest nad jeziorem w miejscowości G w gminie D. W ten sposób Wnioskodawczyni wraz z mężem chcą rozliczyć (chociaż częściowo) uzyskane przychody.

Mąż jest wspólnikiem spółki cywilnej i już od kilkunastu lat prowadzi firmę (...) w zakresie (...).

Wnioskodawczyni widząc, że nabrała doświadczenia w budowie domów i usług budowlanych, 22 czerwca 2022 roku otworzyła w tym zakresie działalność gospodarczą i już następne działki pod budowę nabywa w ramach tej działalności. Również działka, którą Wnioskodawczyni nabyła w kwietniu 2022 roku została wprowadzona do działalności.

Wnioskodawczyni wraz z mężem nie posiadają rozdzielności majątkowej, wszystkie działania kupna i sprzedaży dokonywali wspólnie.

Wnioskodawczyni aktualnie wraz mężem posiada działkę (nr działki 1/1; nr KW (...)) przy ul. C (zakupioną w maju 2018 roku na podstawie aktu notarialnego), która pozostała ich własnością po sprzedaży znajdującego się na niej budynku mieszkalnego (aktualnie Wnioskodawczyni nie planuje sprzedaży danej działki). Wcześniej wykorzystywali oni dany budynek dla własnych celów mieszkaniowych, sprzedaż nastąpiła w związku z przeprowadzką do większej nieruchomości (dany budynek stał się niewystarczający dla potrzeb 4-osobowej rodziny). Ponadto Wnioskodawczyni jest właścicielką dwóch innych nieruchomości, które zostały nabyte już dla celów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Nieruchomość przy ul. H została nabyta w grudniu 2023 roku, na ten moment nie została podjęta decyzja co do jej przeznaczenia, natomiast druga nieruchomość znajduje się przy ul. I i została ona nabyta we wrześniu 2023 roku, jest na niej prowadzona budowa pod konkretnego klienta.

W przeszłości Wnioskodawczyni była również właścicielką nieruchomości (poza nieruchomościami wspomnianymi we wniosku) przy ul. C X (inna nieruchomość niż ta opisana wcześniej we wniosku). Wnioskodawczyni wraz mężem nabyła ją około roku 2006 i sprzedała ją po ponad 5 latach od nabycia (z uwagi na to, że było to tak dawno, iż Wnioskodawczyni nie pamięta dokładnych dat). Nieruchomość przy ul. C X Wnioskodawczyni wykorzystywała dla własnych celów mieszkaniowych (był to budynek jednorodzinny).

Pytanie

Czy sprzedaż domów na ulicy F można traktować jako odpłatne zbycie nieruchomości nabytej przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.), czy należy potraktować tę sprzedaż już jako zbycie w działalności gospodarczej?

Pani stanowisko w sprawie

Wnioskodawczyni uważa, że zbycie przedmiotowych lokali w domu jednorodzinnym dwulokalowym na ulicy F można traktować jako odpłatne zbycie nieruchomości nabytej przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Ponadto zdaniem Wnioskodawczyni zbycie przedmiotowych nieruchomości na ulicy F spełnia wszystkie warunki do uznania tych czynności za źródło przychodów, które mieści się w pojęciu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż ich nabycie było spowodowane normalnym zarządzaniem majątkiem prywatnym i miało na celu zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych.

Dorastające dzieci i coraz nowocześniejsze technologie budowlane zmuszały Wnioskodawczynię oraz jej męża do poszukiwania nowych przestrzeni, sposobów ogrzewania, możliwości dojazdu do szkoły i pracy itp. A zatem tak istotne i zróżnicowane przyczyny zmiany miejsc zamieszkania skutkują możliwością uznania sprzedaży przedmiotowych nieruchomości na ulicy F za zbycie nieruchomości nabytej przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, o czym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości powstanie więc, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 powołanej ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na następujących przesłankach, tj.:

prowadzeniu działalności o zarobkowym charakterze, co oznacza, że działalność ta jest nastawiona na osiągnięcie zysku. Przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;

prowadzeniu działalności w sposób ciągły. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Niewykluczona jest jednak możliwość prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku,

prowadzeniu działalności w sposób zorganizowany, tj. metodyczny, zaplanowany, systematyczny, uporządkowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym,

prowadzeniu działalności we własnym imieniu, co oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

Działalność gospodarcza handlowa natomiast – zgodnie z definicją Wielkiego Słownika Języka Polskiego (www.wsjp.pl) – jest to działalność polegająca na kupowaniu towaru od kogoś i sprzedawaniu go następnie z zyskiem komuś innemu. Oznacza to, że działalnością handlową jest sprzedaż tego majątku, który został nabyty w celach odsprzedaży, a nie w celu spożytkowania go na własne potrzeby. Przede wszystkim istotne jest w jakim celu nabywana jest nieruchomość. Jeżeli nabycie następuje jako lokata kapitału, czyli z zamiarem jej późniejszego zbycia i osiągnięcia z tego tytułu zysku, to możemy mieć do czynienia z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ocena jednak, czy dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar ich kontynuacji) i wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W przedmiotowej sprawie – biorąc pod uwagę Pani wcześniejsze i obecne działania – analiza przedstawionego zdarzenia prowadzi do stwierdzenia, że dokonana sprzedaż lokali mieszkalnych nastąpiła w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedstawiony ciąg zdarzeń,

poczynając od nabycia nieruchomości przy ul. C (kupno w maju 2018 r., wybudowanie budynku i sprzedaż w styczniu 2021 r., przy czym faktyczny czas zamieszkiwania w nim to nieco powyżej 1 roku – od grudnia 2019 r.);

poprzez nabycie w tym samym 2018 r. kolejnej nieruchomości przy ul. F (zakup w listopadzie 2018 r., pół roku po nabyciu działki przy ul. C); wybudowanie tym razem budynku dwulokalowego; sprzedaż lokali w lipcu 2021 r. i kwietniu 2022 r., gdzie budowa zakończyła się w maju 2021 r. więc tutaj faktyczny czas zamieszkiwania nie trwał nawet 1 rok;

oraz dokonaniu w 2022 i 2023 roku kolejnych zakupów działek (tym razem już w ramach formalnie zarejestrowanej działalności gospodarczej),

jednoznacznie wskazuje, że w Pani przypadku spełnione zostały wszystkie przesłanki pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. działalność wykonywana była we własnym imieniu i na własny rachunek, w sposób zorganizowany i ciągły oraz w celu zarobkowym. Bez znaczenia pozostaje fakt, że nie prowadziła Pani profesjonalnych działań marketingowych. Z opisu zdarzenia wynika, że skutecznie znajdowała nabywców w inny sposób.

Dla oceny, czy dokonywane czynności spełniają kryteria działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozstrzygające znaczenie mają okoliczności, w jakich są one wykonywane. O prowadzeniu działalności gospodarczej przesądzają obiektywne i zewnętrzne jej przejawy, a nie przekonanie podatnika. W tym sensie nie ma i nie może mieć znaczenia, że określony podmiot prowadzący konkretną działalność nie ocenia jej (subiektywnie) jako działalności gospodarczej. Podatnik nie może zatem w sposób dowolny w zależności od stanu swojej świadomości czy przewidywanych korzyści podatkowych dokonywać swobodnej kwalifikacji poszczególnych kategorii przychodów do określonych źródeł przychodów. Dla uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej nie jest również konieczne aby podatnik miał formalnie status przedsiębiorcy, nie jest wymagana rejestracja tej działalności w sposób przewidziany w odrębnych przepisach, dotyczących wymogów formalnych jakie powinna spełnić osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Z punktu widzenia art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Pani działalność – poczynając od zakupu nieruchomości na ul. C – ma charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły, a także podjęta została we własnym imieniu. Dokonane transakcje kupna i sprzedaży nieruchomości, na których musiały zostać wybudowane budynki mieszkalne, nie mogą mieć ze swej istoty charakteru przypadkowego, incydentalnego. Pani działania miały charakter profesjonalny i zorganizowany – wymagały bowiem podejmowania szeregu zaplanowanych i przemyślanych czynności. Ponadto czynności nakierowane były na osiągnięcie określonego dochodu. Nie sposób zgodzić się z Pani twierdzeniem, że „coraz nowocześniejsze technologie budowlane zmuszały Wnioskodawczynię oraz jej męża do poszukiwania nowych przestrzeni, sposobów ogrzewania, możliwości dojazdu do szkoły i pracy itp.”. Nie są to przesłanki, którymi przeciętna osoba kieruje się przy podejmowaniu decyzji mieszkaniowych, a już tym bardziej jeżeli w danym miejscu ma zamieszkiwać przez bardzo krótki okres czasu.

W ocenie organu interpretacyjnego całokształt czynności dokonanych przez Panią świadczy o celowym działaniu, które ujawnia zamiar zbycia nieruchomości z zyskiem. Potwierdzeniem tego jest chociażby późniejsze formalne zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy domów. Niemniej jednak brak spełnienia tego formalnego warunku podczas wcześniejszych transakcji nie zmienia kwalifikacji Pani działalności w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji uzyskane przez Panią przychody z tytułu sprzedaży domów na ulicy F należy traktować jako przychód, którego źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i opodatkować według zasad przewidzianych dla tego źródła.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00