Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.62.2024.3.AB

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży lokali mieszkalnych oraz prawo do odliczenia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia od podatku VAT sprzedaży dwóch lokali mieszkalnych oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od przeprowadzonych prac.

Uzupełnili go Państwo 8 kwietnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiotem działalności Spółdzielni jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi. Spółdzielnia posiada w swoich zasobach budynki mieszkalne, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe. W jednym z budynków mieszkalnych wybudowanym w 1985 roku, i w tym samym czasie zasiedlonym, Spółdzielnia dokonała modernizacji części jednego z lokali użytkowych polegającej na przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania w/w lokalu na dwa lokale mieszkalne. Lokal użytkowy był dwu kondygnacyjny, nowe lokale mieszkalne powstały z górnej kondygnacji. Dolna kondygnacja nadal jest lokalem użytkowym pod wynajem. Prace modernizacyjne polegały na przebudowie ścianek działowych (rozbiórka istniejących i postawienie nowych tak żeby powstały dwa niezależne lokale mieszkalne), likwidacji biegu wewnętrznego klatki schodowej, wymianie wszelkich instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjne, wykuto nowy otwór okienny i posadowiono nowe okno w jednym z nowych mieszkań, zamontowano drzwi wejściowe do każdego mieszkania. W wyniku powyższych prac zostały wyodrębnione dwa lokale mieszkalne z przeznaczeniem na sprzedaż (dla lokali tych zostanie ustanowiona odrębna własność). Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych nie przekracza 150 m2. Od robót i nakładów inwestycyjnych Spółdzielnia odlicza podatek VAT. Nakłady poniesione na przebudowę lokalu przewyższyły 30 % wartości początkowej. Powyższe prace zostały również zgłoszone właściwemu organowi tj. (…) oraz (…).

W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

1.Spółdzielnia jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

2.Sprzedawane dwa lokale mieszkalne stanowią środki trwałe Spółdzielni.

3.Do realizacji prac modernizacyjnych (przebudowy lokalu) Spółdzielnia przystąpiła z zamiarem późniejszej sprzedaży.

4.Przy nabyciu (wybudowaniu) lokalu. z którego powstały dwa lokale mieszkalne nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony. Budynek został wybudowany w 1985 roku przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług.

5.Wydatki na przebudowę lokalu to wydatki na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ulepszenie zakończono 02.11.2023r.

6.Po poniesieniu wydatków przewyższających 30% wartości początkowej na ulepszenie nie doszło do pierwszego zasiedlenia.

7.Od momentu pierwszego zajęcia po ulepszeniu do dnia dostawy nie minie okres 2 lat.

8.Przed dokonaniem ulepszenia lokal użytkowy był wykorzystywany do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (najem lokalu użytkowego) natomiast po ulepszeniu/ poniesieniu wydatków przewyższających 30% wartości początkowej nowo powstałe dwa lokale mieszkalne zostały przeznaczone do sprzedaży.

Pytania (pytanie nr 1 przeformułowane w uzupełnieniu 8 kwietnia 2024 r.)

1.Czy sprzedaż dwóch lokali mieszkalnych powstałych wskutek przeprowadzonych prac będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

2.Czy Spółdzielni przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od przeprowadzonych prac?

Państwa stanowisko w sprawie (stanowisko w zakresie pytania nr 1 przeformułowane w uzupełnieniu 8 kwietnia 2024 r.)

Ad.1.

Wnioskodawca uważa, że nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W ocenie Wnioskodawcy zbycie lokali mieszkalnych uzyskanych z przekształcenia lokalu użytkowego nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Z definicji pierwszego zasiedlenia art. 2 pkt. 14 ustawy o VAT wynika, że jest to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy bądź użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca ponosił nakłady przewyższające 30% wartości początkowej uznaje, że sprzedaż będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Przebudowa lokalu użytkowego w lokale mieszkalne mieści się w pojęciu ulepszenie i w jej rozumieniu stanowi adaptację czyli przystosowanie środka trwałego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne przeznaczenie albo nadanie mu nowych cech użytkowych (zmiana przeznaczenia lokalu użytkowego na mieszkalny). Środki trwałe zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznaje się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia go do używania.

Nakłady poniesione przez Wnioskodawcę znacznie przewyższyły kwotę 10 000zł w roku podatkowym. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się z podatku: dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata; pkt 10a) zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 pod warunkiem że: a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Z powyższego wynika, że w sytuacji gdy dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia. Nie może skorzystać ze zwolnienia również podatnik, który poniósł nakłady przewyższające 30% wartości początkowej ulepszonego środka trwałego.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie może zastosować zwolnienia z podatku od towarów i usług przy dokonaniu sprzedaży dwóch lokali mieszkalnych.

Ad.2.

Zdaniem Wnioskodawcy usługi (nakłady) poniesione na przekształcenie lokali użytkowych w lokale mieszkalne są wykorzystywane do czynności opodatkowanych zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesione nakłady. Powyższe potwierdza art. 86 ust 1 ustawy o VAT który mówi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a kwotę podatku naliczonego stanowi zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu, suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: a) nabycia towarów i usług, b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi (...) Podsumowując Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych nakładów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami – na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z powyższych przepisów wynika, że zbycie nieruchomości, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów i na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami preferencyjnymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b.pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.

Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.wybudowaniu lub

b.ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do użytkowania. Zatem aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich część oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy – dla nieruchomości zabudowanych należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Zamierzają Państwo sprzedać dwa lokale mieszkalne. W jednym z budynków mieszkalnych wybudowanym w 1985 roku, i w tym samym czasie zasiedlonym, dokonali Państwo modernizacji części jednego z lokali użytkowych polegającej na przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania w/w lokalu na dwa lokale mieszkalne. Lokal użytkowy był dwu kondygnacyjny, nowe lokale mieszkalne powstały z górnej kondygnacji. Prace modernizacyjne polegały na przebudowie ścianek działowych (rozbiórka istniejących i postawienie nowych tak żeby powstały dwa niezależne lokale mieszkalne), likwidacji biegu wewnętrznego klatki schodowej, wymianie wszelkich instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjne, wykuto nowy otwór okienny i posadowiono nowe okno w jednym z nowych mieszkań, zamontowano drzwi wejściowe do każdego mieszkania. W wyniku powyższych prac zostały wyodrębnione dwa lokale mieszkalne z przeznaczeniem na sprzedaż (dla lokali tych zostanie ustanowiona odrębna własność). Sprzedawane dwa lokale mieszkalne stanowią Państwa środki trwałe. Wydatki na przebudowę lokalu stanowiły wydatki na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przekroczyły 30% wartości początkowej lokalu. Ulepszenie zakończono 2 listopada 2023 r. Po poniesieniu wydatków przewyższających 30% wartości początkowej na ulepszenie nie doszło do pierwszego zasiedlenia lokali. Przed dokonaniem ulepszenia lokal użytkowy był wykorzystywany do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (najem lokalu użytkowego) natomiast po ulepszeniu/ poniesieniu wydatków przewyższających 30% wartości początkowej nowo powstałe dwa lokale mieszkalne zostały przeznaczone do sprzedaży.

Analizując ww. informacje w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowych dwóch lokali mieszkalnych nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż – jak wynika z przedstawionego opisu sprawy – lokale te po ulepszeniu przekraczającym 30% wartości początkowej (ulepszenie zakończono 2 listopada 2023 r.) nie były przedmiotem pierwszego zasiedlenia. Tym samym sprzedaż dwóch lokali mieszkalnych nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z powyższym w odniesieniu do sprzedaży ww. dwóch lokali mieszkalnych, do której nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Jak już wyżej wskazano, z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy wynika, że aby dostawa budynku, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki określone w tym przepisie, tj. dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków, budowli lub ich części oraz dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zatem celem ustalenia, czy dwóch sprzedaży lokali mieszkalnych, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, należy dokonać rozstrzygnięcia, czy będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu przeprowadzonych prac poniesionych na przebudowę lokalu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści powyższego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Każde nabycie towarów i usług, przeznaczonych do przyszłego wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie jego dokonania za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar/usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy (art. 88) lub aktów wykonawczych.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że w niniejszym przypadku warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – przystąpili Państwo do realizacji prac modernizacyjnych (przebudowy lokalu) z zamiarem późniejszej sprzedaży dwóch lokali mieszkalnych tj. czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zatem – zgodnie z art. 86 ustawy – przysługuje Państwu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na przebudowę lokalu (prac modernizacyjnych). Prawo to będzie przysługiwało, pod warunkiem niezaistnienia okoliczności określonych w art. 88 ustawy.

W konsekwencji przesłanki zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy w rozpatrywanej sprawie nie będą spełnione.

Zatem w przedmiotowej sprawie dla planowanej sprzedaży dwóch lokali mieszkalnych nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W niniejszej sprawie nie znajdzie również zastosowanie zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż jak wynika z opisu sprawy, dwa lokale mieszkalne nie były wykorzystywane przez Państwa wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W konsekwencji sprzedaż przez Państwa dwóch lokali mieszkalnych będzie stanowić odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT i niekorzystającą ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Przechodząc do pytania czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nakładów poniesionych na dokonanie prac modernizacyjnych lokali, jak powyżej już wskazano w niniejszym przypadku, warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz przeprowadzają Państwo prace modernizacyjne z zamiarem sprzedaży przedmiotowych dwóch lokali mieszkalnych. A jak wykazano powyżej czynność ta stanowi odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zatem – zgodnie z art. 86 ustawy – przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nakładów poniesionych na dokonanie prac modernizacyjnych lokalu. Prawo to przysługuje pod warunkiem niezaistnienia okoliczności określonych w art. 88 ustawy.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zaznaczenia wymaga również, że tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00