Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-14

Indywidualne zapytania do urzędów skarbowych

Kto może wystąpić z zapytaniem do urzędu skarbowego i jakie są wymogi dotyczące jego treści? Kiedy urząd nie udzieli odpowiedzi? Jakie są skutki błędnego poinformowania podatnika?

Halina Tomiło-Stanilewicz
prawo.autorzy@infor.pl
Kierowanie zapytań do urzędów skarbowych w indywidualnych sprawach jest prawem podatnika uregulowanym w ordynacji podatkowej. Od 1 stycznia 2003 r. art. 14a znowelizowanej o.p. reguluje kwestię takich pisemnych zapytań o zakres stosowania prawa. Krąg podmiotów, które mogą wystąpić z zapytaniem, jest ograniczony.
Kto może wystąpić z zapytaniem?
Z zapytaniem mogą wystąpić jedynie podatnicy - osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, podlegające na mocy ustaw obowiązkowi podatkowemu. Podmiotami legitymowanymi do złożenia zapytania w ich indywidualnych sprawach są również płatnicy i inkasenci. Z zapytaniem może wystąpić także pełnomocnik strony, działający w tej właśnie sprawie. Przepis art. 136 o.p. dopuszcza działanie strony przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Zadawanie zapytań prawnych nie wymaga osobistego działania podatnika. Wystosowanie zapytania jest działaniem sformalizowanym, w związku z czym pomoc osoby kompetentnej, np. doradcy podatkowego, radcy prawnego, występującej w charakterze pełnomocnika, może okazać się przydatna.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00