Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-09-12

Należności licencyjne

W pierwszym artykule z cyklu poświęconego umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania przedstawiono zagadnienia związane z istotą i charakterem prawnym umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zilustrowano metody unikania podwójnego opodatkowania. W tej części zostanie przedstawiona problematyka opodatkowania należności licencyjnych na przykładzie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami z uwzględnieniem ważniejszych rozbieżności występujących w umowach zawartych przez Polskę z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Katarzyna Łysiak
Rödl & Partner
Jaka jest stawka podatku dla przychodu powstałego z tytułu należności licencyjnych? Kto może skorzystać ze zwolnienia od podatku?
Kategoria dochodu, jaką stanowią należności licencyjne, została, podobnie jak odsetki i dywidendy, szczególnie uregulowana w umowach bilateralnych zawartych przez Polskę. Zazwyczaj problematyce opodatkowania należności licencyjnych poświęcony jest art. 12 umów opartych na Konwencji Modelowej OECD.
Jak sygnalizowano w poprzedniej części cyklu, postanowienia umowy nie powodują powstania obowiązku podatkowego, a jedynie przyznają umawiającemu się państwu prawo do opodatkowania danego rodzaju dochodu, jeżeli ustawodawstwo wewnętrzne nakłada podatek na taki rodzaj przychodu (dochodu). Umowa polsko-niemiecka przyznaje państwu źródła, tj. państwu, w którym powstają należności licencyjne, prawo do opodatkowania należności licencyjnych. A zatem kwestię powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty należności licencyjnych należy analizować łącznie z regulacjami wewnętrznymi umawiających się państw.
Opodatkowanie należności licencyjnych w świetle polskiego prawa
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy, receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know--how) podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20 proc. tych przychodów. Taką samą stawkę przewiduje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00