Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2006-04-18

Składki na ubezpieczenia za pracujących emerytów i rencistów

Nie wszyscy dodatkowo zarobkujący emeryci i renciści pomimo posiadanego prawa do emerytury lub renty są zwolnieni z obowiązku ubezpieczeń społecznych. O braku lub istnieniu obowiązku opłacania składek decyduje forma, w jakiej emeryt lub rencista wykonuje pracę zarobkową.

Piotr Kostrzewa
Emeryci i renciści niejednokrotnie po nabyciu prawa do świadczenia emerytalnego bądź rentowego - z uwagi na ich wysokość - kontynuują bądź podejmują pracę zarobkową. Najczęściej zatrudniają się na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy cywilnoprawnej bądź podejmują działalność gospodarczą.
Osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty
Za „osobę mającą ustalone prawo do emerytury lub renty” uważa się osobę, która ma stwierdzone przez właściwą instytucję prawo do świadczenia pieniężnego z systemu ubezpieczenia społecznego (w Polsce realizowanego przez ZUS i KRUS) albo z zaopatrzenia emerytalnego, którym objęta jest dana grupa zawodowa (np. zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszy policji czy żołnierzy zawodowych), noszącego nazwę emerytury lub renty. Oprócz emerytury lub renty z krajowego systemu ubezpieczenia społecznego bądź zaopatrzenia emerytalnego może to być emerytura lub renta z zagranicznego systemu zabezpieczenia społecznego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00