Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-05-11

Dwugłos: Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

Logistyczne przedsięwzięcie na miarę XXI wieku

Narodowy Program Szczepień (NPS) jest bezprecedensowym wyzwaniem organizacyjnym. Jego celem jest bezpieczne zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców w jak najkrótszym czasie

fot. Materiały prasowe

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki

Program zakłada, że szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. Chodzi też o przekonanie do zaszczepienia się tych, którzy jeszcze się wahają, zagwarantowanie powszechnego dostępu do szczepień i ułatwienie go osobom najsłabszym. Szczepienia są również dostępne dla mieszkających w Polsce cudzoziemców.

Szczepienia są priorytetem rządu. NPS jest wielkim logistycznym wyzwaniem, w którego realizację zaangażowanych zostało wiele podmiotów publicznych i prywatnych. Za szczepionki i usługę medyczną, niezależnie od wykonawcy, płaci NFZ. Każdy z wojewodów powołał pełnomocnika do spraw realizacji NPS. Jego rolą jest koordynacja procesu szczepień, kontakty z samorządami i monitorowanie dostaw szczepionek do punktów szczepień.

Za założenia i efekty realizacji NPS odpowiada rząd. Za nami już kilka miesięcy szczepień, w których dokonywaliśmy trudnych wyborów – przede wszystkim dotyczących kolejności szczepień. Sieć podmiotów wykonujących szczepienia została stworzona w zawrotnym tempie. NPS od początku zakłada, że docelowo będzie można wykonywać 10 mln szczepień miesięcznie, jednak system w dużej mierze jest zależny od ograniczonych dostaw od producentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00