Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-09-07

Ulgi na robotyzację jeszcze nie ma, ale już wywołuje kontrowersje

Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi na robotyzację - co do zasady - wraz z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych od zakupionych robotów - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Eksperci uważają, że to niewystarczająca zachęta dla firm

- Jeżeli preferencja ma funkcjonować tak, jak wskazuje MF, nie zachęci przedsiębiorców do nabywania robotów przemysłowych - mówi Michał Rodak, doradca podatkowy w Grant Thornton. Uważa bowiem, że podatnicy niewiele na niej skorzystają.

Zapowiadania ulga, której od dawna oczekują przedsiębiorcy (pierwotnie miała obowiązywać od 2021 r.), może się więc okazać niewypałem.

Nowa preferencja w Polskim Ładzie

Przypomnijmy, że chodzi o nową ulgę na robotyzację, która zgodnie z projektem Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać od 2022 r. Na podstawie nowych przepisów podatnicy prowadzący działalność przemysłową (produkcyjną) będą mogli dodatkowo odliczyć od dochodu część kosztów związanych z inwestycjami na robotyzację, czyli automatyzację stanowisk pracy, poniesionych latach 2022-2026 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00