Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-08-25

Poradnia kadrowa

Czy okoliczność znana już w momencie udzielania urlopu może być podstawą do wezwania pracownika z powrotem do firmy Jak długo małżonek osoby wezwanej do służby czynnej jest chroniony przed zwolnieniem Według jakich kryteriów pracodawca powinien przydzielić pracownikom monitory ekranowe

Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku informatyk został w tym roku udzielony urlop wypoczynkowy zgodnie z planem opracowanym w grudniu 2021 r. Pracodawca jednak zapomniał, że w tym samym czasie, gdy informatyk będzie wypoczywał, w firmie mają być wdrożone nowe rozwiązania informatyczne. Czy w takim przypadku można uznać, że zachodzi okoliczność nieprzewidziana, uzasadniająca odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu, co bezpośrednio wynika z przepisów kodeksu pracy. Przepisy szczególne mogą przewidywać urlopy dodatkowe dla określonych grup. Korzystanie przez pracowników z urlopów wypoczynkowych może się jednak wiązać z trudnościami organizacyjnymi po stronie pracodawcy. Aby je zminimalizować, przepisy przewidują dwa tryby udzielania urlopów wypoczynkowych - zgodnie z planem urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem.

Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Nie planuje się tylko czterech dni urlopu udzielanych na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym. Natomiast jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia planu urlopów, wówczas są one udzielane na podstawie indywidualnych porozumień z pracownikami. Wcześniej uzgodnione plany urlopowe pracowników, zarówno w ramach planu urlopów, jak i w drodze indywidualnych porozumień, mogą w praktyce podlegać weryfikacji. Kodeks pracy przewiduje obligatoryjne przesłanki przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego, które uniemożliwiają wykorzystanie urlopu zgodnie z przeznaczeniem, jak również powody fakultatywne, tj. przyczyny leżące po stronie pracownika, jak również szczególne potrzeby pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00