Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-02

Fundusze socjalne w firmie w 2002 roku

Rosnąca ciągle stopa bezrobocia, która w styczniu br. osiągnęła poziom 18 procent w skali kraju, spowodowana jest wieloma czynnikami, m.in. wysokimi kosztami pracy, jakie ponosi pracodawca zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę. Do kosztów tych należą m.in. obowiązkowe odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a w mniejszych firmach, zatrudniających do 20. pracowników, gdzie nie ma obowiązku tworzenia takiego funduszu - wypłacane pracownikom świadczenia urlopowe.

Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Stan prawny na 2 kwietnia 2002 r.
Specjaliści z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi twierdzą, że pakiet świadczeń socjalnych jest drugim obok wynagrodzenia czynnikiem motywacyjnym dla pracownika. Z tego powodu w ogłoszeniach prasowych ciągle jeszcze obok zachęty w postaci wysokiego wynagrodzenia czytamy o „atrakcyjnym pakiecie świadczeń socjalnych”. W niniejszym wydaniu „Poradnika” omówimy zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dokonywania odpisów na ten fundusz oraz gospodarowania jego środkami. Tekst komentarza został wzbogacony bogatym orzecznictwem oraz przykładami regulaminów zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, do zastosowania odrębnie w małej i dużej firmie.
Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest konsekwencją ratyfikowania przez Polskę Protokołu dodatkowego z 1961 r. do Europejskiej Karty Społecznej, którego sygnatariusze zobowiązali się podejmować lub popierać te działania, które umożliwiają pracownikom i ich przedstawicielstwom przyczynianie się m.in. do organizowania służb i ułatwień socjalno-kulturalnych w firmie. Zgodnie zaś z art. 16 k.p. i art. 94 pkt 8 k.p. pracodawca ma obowiązek zaspokajać bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby zatrudnianych przez niego pracowników. Instytucją służącą spełnianiu tych celów w dużych firmach jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Zasady tworzenia i gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 1998 r. nr 113, poz. 717) oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00