Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-08

Obliczanie, opodatkowanie, oskładkowanie i wypłata wynagrodzeń

Pracownicy mają zagwarantowane prawo do godziwego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie tylko stawka przysługująca za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, ale także inne (dodatkowe) składniki, takie jak premie, wszelkiego rodzaju dodatki itp. Wszystkie elementy wynagrodzenia pracowników powinny zostać określone w umowie o pracę. Na pracodawcy, obok obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzenia, ciąży także obowiązek pobrania od wypłacanych pracownikom kwot składek na ubezpieczenia społeczne, powszechne ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Artur Nawrocki
Stan prawny na 12 czerwca 2003 r.
Zgodnie z kodeksem pracy, wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Wynagrodzenie nie może być niższe, niż przewidują przepisy prawa pracy, czyli obecnie niższe od płacy minimalnej. Ustalanie minimalnego dopuszczalnego wynagrodzenia oznacza, iż pracownik za pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż minimalne.
Obowiązkowy charakter mają tylko te części składowe wynagrodzenia za pracę i dodatki do niego, które są wymienione w dziale trzecim kodeksu pracy. Artykuł 78 k.p. wprowadza obowiązek powiązania wynagrodzenia za pracę z rodzajem wykonywanej pracy, jej ilością i jakością oraz wymaganiami kwalifikacyjnymi. Ma to następować przez ustalenie wysokości i zasad przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku oraz innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia.
W zakładach pracy stosowane są następujące podstawowe formy wynagradzania za pracę: czasowa, czasowo-premiowa, akordowa, prowizyjna oraz ryczałtowa. W praktyce występują często tzw. formy mieszane, będące kompilacją form wymienionych, np. czasowo-akordowo-premiowa lub czasowo-prowizyjno-premiowa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00