Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-12

Urzędowe interpretacje i orzecznictwo: Pisma Ministerstwa Finansów

W związku z uchwaleniem ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037), w której wprowadzono regulacje dotyczące obligatoryjnego przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną oraz przekształcenia spółek osobowych w spółki kapitałowe, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 26a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 ze zm.), prawo do odliczeń przysługuje osobom fizycznym, których dochody są ustalane na podstawie ksiąg i opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27:
1) prowadzącym działalność wymienioną w art. 10 ust. 1 pkt. 3 i 4, we własnym imieniu i na własny rachunek,
2) osobom fizycznym będącym wspólnikami spółek niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność wymienioną w pkt. 1, którzy ponieśli wydatki inwestycyjne; w razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w poniesionym wydatku są równe.
Prawo do ulgi inwestycyjnej, z której podatnicy mogą skorzystać, przysługuje więc wspólnikom spółki cywilnej, a nie samej spółce.
W myśl art. 26a ust. 22 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy tracą prawo do odliczeń z tytułu poniesienia wydatków inwestycyjnych, jeżeli przed upływem trzech lat od końca roku podatkowego, w którym skorzystali, a w przypadkach określonych w ust. 10 i 11 pkt 1 - w którym zakończyli korzystanie z odliczeń - przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia od podstawy opodatkowania. Zatem utrata prawa do ulgi inwestycyjnej dotyczy poszczególnych wspólników oddzielnie.
Nowa ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spó- łek handlowych w art. 26 § 4 przewiduje obligatoryjne przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną, jeżeli w spółce cywilnej przychody netto ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 400 000 euro.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00