Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-23

Podatkowe prawa i obowiązki płatnika

Płatnik odgrywa ogromną rolę w regulowaniu zobowiązań podatkowych. Pełni funkcję pomocniczą pomiędzy organami administracji podatkowej a podatnikiem, wykonując czynności należące do tych organów, tj. obliczanie i pobór podatku, a także przejmując obowiązki, które mógłby wypełnić podatnik samodzielnie, czyli odprowadzanie podatków.

Luiza Boczek
Stan prawny na 11 września 2003 r.
W niniejszym opracowaniu zostały omówione najważniejsze prawa i obowiązki płatników (nie tylko płatników będących pracodawcami). Płatnikiem może być nie tylko przedsiębiorca wypłacający wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę lub umowy o dzieło i zlecenia, ale również inne podmioty wykonujące funkcje płatnika, np. notariusz.
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 137, poz. 1302), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Do obowiązków płatnika należy obliczenie i pobranie podatku, a także wpłacenie go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Definicja płatnika zawarta w Ordynacji podatkowej jest bardzo ogólna, dlatego to przepisy poszczególnych ustaw podatkowych konkretyzują, jakie podmioty mogą być płatnikami (np. notariusz przy pobieraniu podatku od czynności cywilnoprawnych, zakład pracy pobierający zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych). Obowiązki płatnika nakładane są w drodze ustawy, a nie umowy pomiędzy organem podatkowym a płatnikiem. W związku z tym podmiot nie musi funkcjonować pod nazwą płatnika. Wystarczy, że przepisy prawa podatkowego przyznają mu stosowne uprawnienia, np. organ celny jest w niektórych przypadkach płatnikiem, mimo że nie jest tak nazywany.
Przepisy Ordynacji podatkowej zawierają wiele zasad ogólnych dotyczących wszystkich płatników (ogólne prawo podatkowe). Natomiast przepisy materialnego prawa podatkowego uszczegółowiają prawa i obowiązki płatników związane z regulowaniem poszczególnych podatków.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00