Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-11-25

Prawo i organy Unii Europejskiej

1 maja 2004 r., tj. z chwilą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, polscy przedsiębiorcy staną się uczestnikami obrotu gospodarczego w ramach struktur europejskich, a tym samym adresatami norm prawa europejskiego. W tym momencie będą oni także musieli przyjąć na siebie wszystkie obowiązki wynikające z regulacji prawnych funkcjonujących w UE, a także staną się beneficjantami korzyści z nich wynikających. Dlatego też dla każdego polskiego przedsiębiorcy niezwykle ważną kwestią jest zapoznanie się z tymi rozwiązaniami, ponieważ już niedługo przyjdzie je stosować nie tylko przed sądami i urzędami oraz w toku procedur przetargowych, ale także w codziennej praktyce, w stosunkach z innymi przedsiębiorcami oraz z konsumentami.

Marcin Jakubaszek
Miller Canfield W. Babicki i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Celem nowego cyklu dodatków „Firma w UE” jest wskazanie praktycznych skutków członkostwa dla polskich przedsiębiorców. Dzięki nim polskim firmom będzie łatwiej zaistnieć na trudnym unijnym rynku. Niniejszy dodatek został poświęcony podstawowym instytucjom wspólnotowym, ich kompetencjom oraz naczelnym zasadom rządzącym regulacjami prawa wspólnotowego. Natomiast każdy kolejny odcinek będzie opisywał szczegółowe regulacje prawa Unii Europejskiej z obszarów ważnych dla polskich firm.
Unia Europejska powstała na mocy postanowień, podpisanego 7 lutego 1992 r. w Maastricht, traktatu o Unii Europejskiej, który wszedł w życie 1 stycznia 1993 r. Traktat ustanawiający Unię Europejską był jednak tylko zwieńczeniem instytucji współpracy europejskiej. Tendencje, których celem było podjęcie współpracy regionalnej w Europie, zapoczątkowane zostały bowiem już po drugiej wojnie światowej. W 1951 r., na podstawie traktatu paryskiego powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), której założycielami były: Francja, RFN, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg. Te same państwa 25 marca 1957 r. w Rzymie powołały do życia dwie kolejne wspólnoty: Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) i Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Na skutek postanowień traktatu z Maastricht w 1993 r. EWG zmieniła nazwę na Wspólnotę Europejską, zaś w lipcu 2002 r. wygasł traktat ustanawiający EWWiS.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00